Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie naczynie przeponowe ??


michal81

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję budowę kotłowni z kotłem na paliwo stałe w układzie zamkniętym, do CO (kaloryfery i podłogówka) oraz CWU, i moje pytanie brzmi: gdzie (na jakiej wysokości, w jakiej odległości - mniej więcej) i ile potrzeba naczyń przeponowych (wystarczy 1 na powrocie do kotła czy też potrzeba 2-gie na wyjściu na jakiejś wysokości) do zabezpieczenia takiej instalacji ??

Kocioł planuję zabezpieczyć też w przy pomocy zaworu z kapilarą na wyjściu z kotła, który w przypadku wzrostu temp upuści nadmiar wody i ciśnienia a równocześnie uzupełni wodę i ciśnienie w instalacji kiedy temp na kotle zejdzie do bezpiecznego poziomu (jest to Zabezpieczenie termiczne 5067 ze strony http://www.syr.pl/?a=products&id=54 ).

Za wszelkie porady i instrukcje dziękuję i pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ono jest nie ma większego znaczenia, istotne aby jego podłączenie było przed zaworami i innym osprzętem. Ponadto powinno być w miejscu dostępnym bo co jakiś czas wymagana jest kontrola ciśnienia. Dobrze jest także zastosowanie specjalnego śrubunka który umożliwia odkręcenie zbiornika bez spuszczania cieczy z układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Naczynie przeponowe w układzie zamkniętym zawsze powinno być tak jak na rysunku:

 

post-2255-1222593636_thumb.jpg

 

a nie powinno być tak jak na drugim:

 

post-2255-1222593649_thumb.jpg

 

Nie ma co się pieklić. Te wszystkie sprawy i zasady były dyskutowane na forum. Jest funkcja wyszukaj, trzeba cierpliwie przeglądać tematy lub cierpliwie poczekać.

 

Jeszcze jedno, nie wolno w Polsce wykonywać instalacji zamkniętych w których pracuje kocioł na paliwo stałe. Tym bardziej układ podłogowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki, jednak wszystkim wiadomo, że przepisy tego zabraniają (układu zamkniętego przy kotłach na paliwo stałe) lecz wiadaomo też, że polskie przepisy są przysłowiowe "100 lat za murzynami" a wszyscy instalatorzy wykonują takie instalacje właśnie w układach zamkniętych.

Ale powracając do meritum...to naczynie przeponowe wystarczy jedno ?? na wejściu do kotła czy wyjściu ?? Bo z powyższych rysunków wnioskuję (nie wiem czy poprawnie) że naczynie powinno być na powrocie do kotła....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jedno, ale ja np. też mam taki układ i mam naczynie przewymiarowane. Możesz jeszcze zastosować się do poprzedniego postu i założyć o naczynie zgodnie z wytycznymi valianta aby zmniejszyć efekt kawitacji ale to nie ma większego znaczenia. Najistotniejsze jest aby ciśnienie zbiornika dopasować do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przepisy są dobre, trzeba je przestrzegać. A Polacy nauczyli się je przez dziesiątki lat obchodzić, wiec ustawodawca nie robi wyjątków. Zabrania wszystkiego.

 

Wracając do meritum nie ma na polskim rynku (lub nie powinno być) kotłów przystosowanych do pracy w układzie zamkniętym ciśnieniowym. Wiec dalsza dyskusja też nie ma sensu. Nie można kotła który może tylko pracować w układzie otwartym, montować bezpośrednio do układu zamkniętego. Naczynie wystarczy jedno dobrze dobrane do wielkości instalacji. Jak dobrać naczynie wie każdy instalator. Za instalacje odpowiada też instalator, za dobór, bezpieczeństwo i gwarancje że urządzenia podłączone są prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgadzam z tym stwierdzeniem że nie ma u nas kotłów do układów zamkniętych. Kotły Stalmark w Czechach i w niemczech są montowane w takich instalacjach i mają wszystkie uprawnienia gwarancyjne producenta. jedynym ograniczeniem jest dopuszczalne ciśnienie pracy. Osobiście mam jyz drugi kocioł w układzie zamkniętym i nie wyobrażam sobie innego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. kotła na paliwo stałe nie montuję się w układzie zamkniętym. Instalatorzy tak robią to fakt. W Polsce nie ma producenta który uzyskał aprobatę techniczna na produkcję kotłów na paliwo stałe przystosowane do układów zamkniętych. Jest nawet jakiś przepis który tego wręcz zabrania. możliwe jest wykonanie instalacji zamkniętej z kotłem na paliwo stałe ale na 2 obwodach kocioł=>wymiennik - układ otwarty ewentualnie można wpiąć się z bojlerem. wymiennik=> instalacja centralnego -układ zamknięty Dość kosztowne rozwiązanie ale zgodne z przepisami i bezpieczne.Co do naczynia wzbiorczego to samo naczynie nie wystarczy musi być zawór bezpieczeństwa, spotkałem się nawet z montowaniem 2 a nawet 3 zaworów bezpieczeństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem, że wystarczy jedno naczynie przeponowe.... ale gdzie ?? na wyjściu przed pompą ??

A co sądzicie dodatkowo o takim zabezpieczeniu instalacji zamkniętej na paliwo stałe

http://www.syr.pl/?a=products&id=54

Osobiście sądzę, iż jest to rozwiązanie jak najbardziej praktyczne...ale jednak jestem laikiem ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zasypowy + instalacja ciśnieniowa to lekko śmierdzący układ.

Wszystko zależy od tego jak kocioł się zachowuje bo np. kotły dolnego spalania po odcięciu dopływu powietrza wygasają i w połączeniu z elektrycznym miarkownikiem ciągu są dość przewidywalne, ale kotły górnego spalania są dość narowiste i często może się w nich zagotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dolnego spalania. Choć myśląc logicznie sądzę, że zawór tego typu http://www.syr.pl/?a=products&id=54

powinien w zasadzie zastąpić otwarte naczynie wzbiorcze...

A propos naczynia wzbiorcze...czy dobrze myślę, że przed nim powinien być zawór zwrotny żeby pompa nie pociągnęła czasem wody z tego naczynia...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Parterowy budynek. No to tym bardziej nie widzę problemu żeby układ był otwarty, ale nie radzę łączyć go podłogówką. A zresztą widzę że ma pan swoją teorię i żadne argumenty nie docierają. Powiem tak, jak mówię do syna: uważaj jak robisz, albo rób jak uważasz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dociera drogi panie, dyskusja jest po to aby rozważyć problem a pan panie Stefanbud poparł tylko swoje twierdzenia jedynie polskim prawem jakie obowiązuje...(nie specjalnie powalający argument). A jeśli na rynku są dostępne systemy zabezpieczeń które pozwalałyby zrobić taki układ zamkniętym to czemu tego nie rozważyć...??

Wielu instalatorów notorycznie odchodzi od układów otwartych ale na temat "układ zamknięty czy otwarty" dyskusja już była, więc nie ma sensu prowadzić jej w kolejnym temacie... Tutaj zadaję konkretne pytania i oczekiwałbym odpowiedzi na nie a nie prawienia morałów panie Stefanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeżeli jest pan przekonany o skuteczności zabezpieczenia przez ten zawór, to nie widzę przeszkód. Przecież to pański dom.

A naczynie wystarczy jedno i ma być tak jak na rysunku. Widzę że nie potrzebnie się rozpisuje. A notorycznie łamanie przepisów wcześniej czy później kończy się wypadkami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanBud demonizujesz układy zamknięte. Kolega chce zastosować układ zamknięty dla swojej instalacji i chce zastosować zawór schładzający. Taka instalacja jest powszechnie stosowana u naszych sąsiadów i czytając takie posty mam wrażenie że niemcy, czesi, holendrzy i większość mieszkańców europy to kaskaderzy a ich ustawodawcy to idioci. Sam widziałem kilka kotłów rozwalonych ale wszystkie pracowały na otwartych instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanBud demonizujesz układy zamknięte. Kolega chce zastosować układ zamknięty dla swojej instalacji i chce zastosować zawór schładzający. Taka instalacja jest powszechnie stosowana u naszych sąsiadów i czytając takie posty mam wrażenie że niemcy, czesi, holendrzy i większość mieszkańców europy to kaskaderzy a ich ustawodawcy to idioci. Sam widziałem kilka kotłów rozwalonych ale wszystkie pracowały na otwartych instalacjach.

Witam

 

Posłuchaj, jesteś pewien że układ zamknięty jest bezpieczny dla kotła zasypowego? To powiedz to facetowi na swoją odpowiedzialność. Powiedz mi co facet zrobi jak zabraknie prądu i wody, będzie dmuchał na kocioł? Jak będzie w domu.

 

Ja wiem że są kotły na paliwo stałe i są przystosowane do układów zamkniętych. Ja ci powiem dlaczego w innych krajach można stosować je w układach zamkniętych. Tam ludzie przestrzegają przepisów, są odbiory takich instalacji. W ogóle Kowalski nie myśli o tym żeby wykonać samemu taką instalacje. Taka instalacja wykonana ze sztuką budowlaną jest na pewno bardziej sprawna i trwała. Ale źle wykonana jest bombą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz powiedzieć że polacy nie przestrzegają przepisów a np. czesi są tacy karni?? W ten sposób obrażasz polaków.

A tym stwierdzeniem że instalator lepiej wykona robotę ze sztuką budowlaną niż Kowalski to już przegiąłeś.

Mieszkam w miejscowości gdzie gmina finansowała wymianę kotłów przez 4 lata( 1700 wymienionych kotłów) i zajmowało się tym (a raczej paprało) kilka firm i widziałem a nawet w kilku przypadkach poprawiałem ich robotę. A zatem wolę lotnego Kowalskiego niż zarozumiałego instalatora który najczęściej i tak to ma w d.....ie. Spotkałem kilku za granicą ale to są inni ludzie, potrafią posłuchać inwestora, robią porządnie robotę a jak przyjadą do kraju to lagę na to kładą bo on jest Pan Instalator a inwestor podwija ogon i milczy. Wiem co mówię bo z braku czasu miałem u siebie do wymiany kotła trzech takich "fachowców" i w rezultacie zrobiłem to sobie sam i innych także gorąco do wykonania we własnym zakresie namawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę że omijasz odpowiedzi na proste pytania. Wiec zadam ci je jeszcze raz. Czy jesteś pewien że układ zamknięty jest bezpieczny dla kotła zasypowego?

 

Widzę że miałeś złe doświadczenia z wykonawcami. Powiedz mi dlaczego oni są dobrzy na zachodzie a w Polsce lachę kładą?

Powiedz mi na czym polega przetarg na wykonanie 1700 kotłów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dlaczego piszesz takie głupoty? Kocioł z instalacją ciśnieniową prawidłowo wykonaną jest znacznie pewniejszy niż z instalacją otwartą z np. zamarzniętym zbiornikiem wyrównawczym. Widziałem kilka kotłów rozprutych ale dziwnym zbiegiem okoliczności wszystkie miały instalację otwartą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego piszesz takie głupoty? Kocioł z instalacją ciśnieniową prawidłowo wykonaną jest znacznie pewniejszy niż z instalacją otwartą z np. zamarzniętym zbiornikiem wyrównawczym. Widziałem kilka kotłów rozprutych ale dziwnym zbiegiem okoliczności wszystkie miały instalację otwartą.

A gdzie jesli mozna wiedziec widziales te kotly, bo jesli to bylo w Polsce to nie powinienes sie dziwic bo polskie prawo wymaga systemu otwartego. Zaden instalator nie zainstaluje ci pieca w ukladzie zamknietym, bo jak by cos sie stalo to z wiezienia nie wyjdzie.

W sieci jest wiele projektow z prawidlowo zaprojektowana instalacja w ukladzie zamknietym. Ostatnio widzialem piec z wbudowana wezownica z ukladem zabezpieczenia przed przegrzaniem.

PS. Zapoznaj sie ze schematami zaprojektowanych ukladow a wszystko sie wyjasni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.