Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Naczynie Wzbiorcze Jest Konieczne....


toxik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,czy ktos mi może odpowiedzieć na 2nurtujące mnie pytanie. Ponieważ jestem laikiem w tym temacie,zwracam się o pomoc do was. Otóz

 

W domu o powierzchni 170m2,mam na parterze ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki,na 1 piętrze w łazience podłogówke,a w pokojach razem 7 grzejników. Od dłuższego czasu czyli ok.2 miesięcy , pojawił się problem z wysokim ciśnieniem na piecu pow.3bar,przez co ciągle otwiera się zawór który spószcza wodę. Dochodzi do tego że gdy kocioł przestaje pracować i niepracuje ok. 2 godzin ciśnienie spada poniżej 1bar. więc ją uzupełniam. I tak codziennie. Wiem że tak niemoże być więc skontaktowałem się z serwisantem od kotła,który stwierdził że brakuje mi naczynia przeponowego lub wzbiorczego. Firma instalatorska twierdzi że wszystko zainstalowała tak jak należy??

 

Moja instalacja to: kocioł kondensacyjny DE DIETRICH MCR24II + KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM firmy MAKROTERM (plus te integratory itp.)+ZASOBNIK CIEPŁEJ WOD+PODŁOGÓWKA.

 

Pytanie to się tyczy pracy samego kotła kiedy nie włączam grzania kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma instalatorska twierdzi że wszystko zainstalowała tak jak należy??

Czyli rozumiem, że firma twierdzi, że wzrost ciśnienia powyżej 3 bar a potem spadek do 1 bara jest "jak należy"?

O to ich się musisz spytać.

Jeśli powiedzą, że nie, to niech zrobią tak, żeby tego nie było - wszak nie wprowadzałeś zmian w instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jeśli składniki instalacji są takie jak twierdzisz, to brakuje naczynia wzbiorczego.

Kocioł jaki posiadasz, ma zabudowane naczynie wzbiorcze przeponowe i tu nic dziać się nie powinno. Natomiast układ kominka powinien być zabezpieczony naczyniem wzbiorczym typu otwartego.

Instalacja powinna mieć kształt 2 układów.

Na przykład:

Kocioł kondensacyjny zabezpieczony własnym naczyniem wzbiorczym przeponowym (obieg "krótki"), łączy się z układem kominka i resztą instalacji (obieg "długi") poprzez wymiennink. Układ kominka i reszta instalacji, zabezpieczone naczyniem wzbiorczym otwartm.

Napełnianie kotła zimnego wg instrukcji do 2 bar. Wzrost ciśnienia podczas ogrzewania powinno skompensować naczynie wewnętrzne. Dodatkowe naczynie wzbiorcze jest potrzebne tylko jeśli--cyt.

Kocioł fabrycznie wyposażony jest w 8 litrowe naczynie wzbiorcze.

Jeżeli przekroczona została pojemność zładu 100 litrów lub wysokość statyczna systemu wynosi więcej niż 5 metrów, należy dołączyć dodatkowe naczynie przeponowe. Posłużyć się poniższą tabelą dla ustalenia wymaganego dla instalacji

naczynia wzbiorczego

Tu masz orientacyjnie jak to powinno wyglądać. Dla zdiagnozowania faktycznej przyczny potrzeba wiecej danych: schemat instalacji, jak połączone są oba obwody -gazowy i stałopaliwowy, pojemność.

Edytowane przez bobi70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest inny problem, o co kogo sie pyta

firma twierdzi ze zainstalowała kocioł który ma naczynie wewnatrz

wiec naczynia nie brakuje ,a na pytanie o brak naczynia innej odp. nie bedzie.

natomiast ten serwisant jesli mowił o braku naczynia to chiba nie wiedział jaki to kocioł albo go nie zna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo mojej wcześniejszej wypowiedzi, myślę że powinienem doprecyzować. Nie ukrywam, nie zwróciłem uwagi, na twoje lakoniczne kolego toxik wtrącenie o inegratorach w układzie.

Myślę że twój problem jest następujący.

Generalnie instalacja wykonana żle, a przyczyną nieprawidłowości jest kocioł. U ciebie jest kondensacyjny z naczyniem przeponowym i on powoduje problem. Gdyby to był kocioł zwykły gazowy, dało by się go zabezpieczyć naczyniem otwartym.

Masz teoretycznie prawidłowe połączenie wszystkiego - (MIEJMY NADZIEJĘ).

Z tym, że kocioł ma naczynie przeponowe w sobie, a kominek nie ma prawidłowego zabezpieczenia, bo powinien mieć wzbiorcze otwarte.

Nie da się połączyć tego poprzez integrator, bo są dwa obiegi z różnymi źródłami ciepła, które muszą być ze względów bezpieczeństwa zabezpieczane inaczej.

Myślę, że kocioł gazowy chodzi w dużym obiegu ze wszystkimi odbiornikami, tzn kalorywerami i podłogówkami i poprostu nie wystarcza mu pojemności naczynia. Stąd tak skrajnie duże skoki ciśnienia i spadki.

I jeśli się okazuje, że mam rację i układ jest połączony tak jak piszę, to teoretycznie wstawienie większego, dodatkowego naczynia przeponowego w układ załatwi sprawę. Ale dalej będziemy mieć do czynienia z dość ryzykownym rozwiązaniem jakim jest kominek zabezpieczony naczyniem zamkniętym. I bez chłodnicy awaryjnej w układzie z możliwością zrzutu wrzątku, nie ma prawa to funkcjonować.

Przy nie sprzyjającym zbiegu okoliczności coś gotowe wylecieć w powietrze.

Edytowane przez bobi70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobi 70 kominki Makrotermu są kominkami typu zamknięty wymiennik w otwartym płaszczu wodnym i pracują podobnie jak wężownicowy zasobnik CWU z tym że wężownica odbiera ciepło z płaszcza i przekazuje do CO więc rozszerzalność wody w układzie jest niezależna od rodzaju żródła .Problemem może być zle dobrane naczynie albo zmienione warunki ciśnień (uszkodzenie naczynia ).poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,w instrukcji kotła gazowego wyczytałem że jeśli jest dołączona instalacja ogrzewania podłogowego to musi być zainstalowane dodatkowe naczynie wzbiorcze,serwisant stwierdził że niema po co przyjeżdżać skoro tego naczynia niemam..... w integratorze z makrotermu jest miejsce na naczynie przeponowe ale nie jest zainstalowane. Zaczynam wojnę z instalatorem więc musze być pewny na 1000% czy to naczynie musi być,czy nie przy tak dużej instalacji. A kominek ma naczynie wzbiorcze otwarte. Pr

Edytowane przez toxik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naczynie wewnętrzne kotła mieści się między 5 a 10 % pojemności wodnej układu zmkniętego instalacji (przy podłogówce w stronę 5 a grzejnikach w stronę 10 ) to nie potrzeba dodatkowego naczynia ,jeśli jest mniejsza to trzeba dołożyć .Instalator pewnie to liczył albo mierzył wpuszczając wodę do układu.Skoro kiedyś było dobrze to jest ewidentny brak powietrza w naczyniu kotłowym

albo nie zwracałeś na to uwagi a było żle od początku.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... czy nie przy tak dużej instalacji.

Ja bym nie deliberował. Bo to do niczego nie prowadzi.

Jeśli zgodnie z instrukcja.... moj cytat w tym wątku z instrukcji kotła - post #3 i warunki sa dotzrymane - potrzeba ci dodatkowego naczynia.

Jesli natomiast nie są dotrzymane to nie.

W pozostalej czesci przychylam sie do Hermogenesa. Uszkodzone naczynie albo brak w nim powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem z ciśnieniem zaczął się gdy odpowietrzyłem grzejnik w łazience, na pierwszym piętrze. O ile pamiętam to cały sezon grzewczy poprzedni był on ciągle zimny. Zdenerwowałem się i go odpowietrzyłem w końcu. I od tamtego momentu powstały te problemy. To czyli mam wzywac serwisanta od kotła ??? Czy moge to sam sprawdzić jakoś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak odpowietrzyłeś grzejnik to wypuściłeś z układu zamkniętego powietrze.

Pytanie czy napuszczałeś wody po odpowietrzeniu?

Możliwe że to powietrze w grzejniku "robiło" za dodatkowe naczynie przeponowe.

Masz niewłaściwe ciśnienie w naczyniu przeponowym w kotle lub za małą pojemność tego naczynia .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.