Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Zaworu 3D


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jednak pewne ale...czy kreska na zaworze wskazuje stopień owarcia zaworu ...?

Kreska (nacięcie) informuje o położeniu "mieszadła" zaworu. Dla tego modelu Honywell wygląda to tak:

 

post-18583-0-93519100-1328711539_thumb.jpg

 

Termometr za pompka wskazuje teperature wody..podmięszanej bądz też nie.mięszanej

W tym miejscu informuje o temperaturze wody zmieszanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator RK-2002W

Brakuje mi jednak kilku danych szczegułowych ?

 

Minimalna temperatura kotła [L 40] - oznacza minimalną wartość temperatury kotła.

W przypadku gdy wyliczona temperatura zadana kotła jest niższa od

zaprogramowanej minimalnej, regulator utrzymywał będzie temperaturę minimalną.

Histereza ochrony temperatury minimalnej kotła [Lh 2] - parametr ten określa, o

ile wyższa od minimalnej musi być temperatura wody w kotle, żeby regulator mógł

załączyć pompę CWU i otworzyć zawór mieszający. Spadek temperatury wody w

kotle do poziomu zaprogramowanej minimalnej kotła powoduje bezwzględne

wyłączenie pompy CWU oraz zamknięcie zaworu mieszającego. W układach bez

zaworu mieszającego ochrona kotła realizowana jest poprzez wyłączanie pompy

CO.

Z tabel odczytuje

Minimalna L 40 Temperatura minimalna kotła 30 - 65

Histereza Lh 2 Histereza ochrony temperatury minimalnej kotła. 1 9

.Zadana C.W.U. u 50 Zadana temperatura ciepłej wody użytkowej 30 60

 

Odczytuje to tak Pompa CWU załonczy sie przy ustawionej L30+Lh2 wyłonczy przy u52 ??

Skoro ustawie minimalna temperature kotła np 3o st ,histeryze 2 st to po osiagnieciu 32 st pompa cwu bedzie dązyc do temperatury osiaganej przez kocioł az do momentu osiagniecia ustawionej zadanej 52 st.

Po osiągnieciu temperatury zadanej np 52st na piecu jak i powrocie pompa ma przechodzic w stan podtrzymania zadanej tj po spadku od wyznaczonej 50st -(pomniejszone o 2 st histeryza) załanczac sie i dazyc do zadanej.

Piec ma mimo to dązyc do ustawionej zadanej przez sterownik sterujący kotłem np 58-60st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę tu jakieś zapytanie czy niewiadomą.

 

Trzeba rozróżniać następujące temperatury, bo są do nich osobne czujniki:

1. Temp. kotła

2. temp. c.o. (jeśli jest zawór mieszający)

3. Temp. cwu

 

Temp. minimalna kotła tyczy się punktu 1.

Przykładowo:

temp. minimalna=40

temp. cwu=45

wyliczona temp. zadana kotła=58

 

Pompa cwu ruszy przy 42 lub wyższej (na kotle), zatrzyma się przy 45 (na cwu!!!)

A kocioł grzeje do 58 i wchodzi potem w tryb nadzoru (zupełnie niezależnie od pompy cwu)

 

Swoją drogą, to temp. minimalna kotła (nazywam to "ochroną zasilania") to bardzo fajna funkcja i powinna być ustawiana stosunkowo wysoko, nie mniej niż 50. Ma to znaczenie szczególnie w kotłach dobrze dobranych do instalacji, a więc nie przewymiarowanych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym powiedział że błędnie jest wpięty główny powrót od grzejników w układzie zamkniętym (powinien być wpięty tam gdzie jest ten polipropylen 20 przed trójnikiem miedzianym, a nie prosto do wymiennika)

Czy grzejniki wcześniej grzały dobrze ?

Edytowane przez orzech1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje troche info odnośnie sterownika estyma unicontrol mix 7 wer3

 

TYP OPIS

1 Regulator steruje jednym obwodem grzewczym wyposażonym w

siłownik zaworu mieszającego, pompą obiegową obwodu oraz

pompą kotłową.

2 Regulator steruje niezależnie dwoma obwodami grzewczymi

wyposażonymi w siłowniki zaworów mieszających oraz pompy

obiegowe obwodów.

3 Jak przy typie 1, dodatkowo regulator steruję przygotowaniem

ciepłej wody użytkowej, z priorytetem lub bez.

 

Mój typ to

Regulator steruje jednym obwodem grzewczym wyposażonym w

siłownik zaworu mieszającego, pompą obiegową obwodu oraz

pompą kotłową.

3 Jak przy typie 1, dodatkowo regulator steruję przygotowaniem

ciepłej wody użytkowej, z priorytetem lub bez.

 

Mogę sterowac jednocześnie pompa grzejników+ zawór 3D+pompa cwu

Co wrzypadku gdy chce załaczyc sama pompe c.w.u. ?

 

Temperatura załanczania pompy c.w.u.

- Pompa zostaje załączona gdy temperatura ciepłej

wody jest niższa niż temperatura zadana

pomniejszona o wartość ?histerezy

- UWAGA !!! Pompa może pracować tylko wtedy gdy temperatura

czynnika grzewczego jest wyższa od temperatury ciepłej wody oraz gdy

została przekroczona temperatura minimalna pracy pomp. Funkcja dostępna

przy podłączeniu czujnika temperatury kotła.

 

Minimalna temperatura pomp c.o. 10 - 60?C 30?C

Pętla histerezy c.w.u. 2 - 10?C

 

 

Wynika z tego ..gdy zadam 50 st a histerezy ustawię na 3 pompa załaczy sie przy 47 wyłaczy 53 tylko wtedy gdy na piecu bedzie np 53 st a temperatura załanczania pomp nie bedzie wieksza od 47 st

 

Jak sterownik radzi sobie ze sterowaniem zaworem 3D podmieszajacym zalilajie danego obiegu?

W sterowniku dostępna jest opcja obniżenia temepratury nocnej .?obniżenie c.o. reg. pok. Wartość temperatury o jaką

zostanie obniżona temperatura zadana obiegu c.o.

Po rozwarciu styków przez regulator pokojowy. przy usyawieniu na tak ?stała pompa?,

Czypo zamontowaniu zegara sterujacego przekaznikiem czasowym można obnizyc temperature o wartość zaprogramowalna?

 

Maksymalna temperatura obiegu a zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła.

 

 

Maksymalna temperatura c.o. 30 - 85?C 70?C

Temperatura alarmowa kotła 80 - 95?C 85?C

 

Zawor otworzy sie max na 70 st na kaloryfery nawet w sytuacji alarmowej. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na forum jest oddzielny temat dotyczący tego sterownika.

Odpowiem na część pytań bo na nie znam odpowiedż.

Obniżenie nocne ma programowalną wartość i możesz je zmieniać (w DTR jest podane o jaką wartość min-max)Zadziała to tak samo jak w dzień temperatura w pomieszczeniach osiągnie zadaną wartość.

Zawór otworzy się w sytuacji alarmowej do maź ustawialnej wartośći czyli nawet jak w kotle będzie 100st zawór otworzy się tylko do tej wartości jaką ustawisz np. 70 st.

Jeśli chodzi o pompę c.w.u. to prawdopodobnie sterowana jest czujnikiem wody w c.w.u. jeśli jest priorytet c.w.u. włączony to na czas grzania c.w.u sterownik wyłączy pompę c.o (ale pewności nie mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma piecu jest 53 stopnie, za pompa jest termometr który pokazuje około 45 stopni, i jest to temperatura już za wymiennikiem ciepła. Więc strata na wymienniku nie jest duża, aby jednak zwiększyć temperaturę na obiegu za wymiennikiem, należy zamontować zawór regulacyjny dla zbiornika CWU, gdyż większa część ciepłej wody przepływa właśnie przez bojler. Regulacji na zaworze 3d proszę dokonywać obserwując termometr za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po osiągnięciu w domu zadanej temperatury lub godziny obniżenia Unicontrol obniży temperaturą wody za zaworem o programowalną wartość .Było o tym w temacie o sterowniku Unicontrol Mix i najlepiej tam pytaj marcina.

Zastanawiam się trochę do czego potrzebujesz aż takiego sterownika skoro części jego funkcji nie wykorzystasz na zaworze3d (np. ochrona powrotu)

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa c.w.u jest sterowana sterownikiem pieca.

Potrzebuję jednak 2 sterownika obsługującego obieg kotłowy(ochrona powrotu)

Ochrona powrotu diała na takiej samej zasadzie jak podgrzewanie zasobnika c.w.u.

Dodatkowo sterowanie 3D

 

Narazie rozważam 2 producentów

 

1 UMS-4PS lub UMS-4P + UMS-1

RK-2002W

 

 

2 Estyma unicontrol mix 7 wer3

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pogodowy UMS4PRh przeznaczony jest bardziej do zaworu 4D i w tej konfiguracji, i miesza wodę dla c.o. i chroni powrót temperatury kotła.

UMS-4PS i UMS-4PS to sterowniki stricte pogodowe! Sterują zaworem 3D tak, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę dla zasilania c.o.

Też wałkowałem ten temat w kontekście sterowania zaworu, ale podłączonego do bufora z zaworem 3D i druga opcja - samego kotła z zaworem 4D.

Konsultowałem ten temat z producentem, który tak jak napisałem wyżej, zaleca stosowanie tych sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UMS-4PS i UMS-4PS to sterowniki stricte pogodowe! Sterują zaworem 3D tak, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę dla zasilania c.o.

Też wałkowałem ten temat w kontekście sterowania zaworu, ale podłączonego do bufora z zaworem 3D i druga opcja - samego kotła z zaworem 4D.

Konsultowałem ten temat z producentem, który tak jak napisałem wyżej, zaleca stosowanie tych sterowników.

Generalnie są ok, nawet powrót potrafią chronić.

W nich jest tylko ten problem, że nie znają temperatury kotła i przez to nie ma np. funkcji ochrony przed zagotowaniem (zawór powinien wtedy puszczać na instalację temp. maksymalną ustawioną w sterowniku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

UMS4PRh zaproponowałem bo Paweł 26 pisał o możliwości regulowanego obniżenia ,sterowania pompami i dodatkowo to co pisał vernal czyli awaryjne otwieranie zaworu do ustawialnej temperatury.

UMS4PS ma te funkcje poza awaryjnym otwieraniem zaworu.(mniej konieczne w kotłach podajnikowych bardziej w zasypowych)

UMS4P Otwiera zawór ale ma stałe obniżenie

UMS4PRh ma to wszystko

Oczywiście obniżenie jest realizowane poprzez termostat pokojowy przewodowy lub bezprzewodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie są ok, nawet powrót potrafią chronić.

W nich jest tylko ten problem, że nie znają temperatury kotła i przez to nie ma np. funkcji ochrony przed zagotowaniem (zawór powinien wtedy puszczać na instalację temp. maksymalną ustawioną w sterowniku.

 

Pozdrawiam.

 

I to jest prawda. Ale nie ma tego złego.....

W/w sterowniki pogodowe są w sumie uniwersalne w rodzaju źródła ciepła, stąd brak funkcji ochrony przed zagotowaniem, choć UMS4PRh otwiera zawór i schładza do ustawionej temp.

Ja planowałem niezależne sterowanie temp. kotła przez sterownik, który już posiadam, lub nawet miarkownik ciągu, a funkcje pogodowego sterownika przez niezależny regulator. Większe pole manewru, zwłaszcza, że powracam do tematu bufora.

Jako elektronika, bardziej interesuje mnie rozdzielenie tych funkcji, jak padnie, to jeden sterownik :). Ale zdecydowanie zwiększa się możliwość regulacji układu.

Jak dojdę do tego tematu werbalnie, zdam relację z moich zmagań :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowniki pogodowe są w sumie uniwersalne w rodzaju źródła ciepła, stąd brak funkcji ochrony przed zagotowaniem, choć UMS4PRh otwiera zawór i schładza do ustawionej temp.

 

 

W nich jest tylko ten problem, że nie znają temperatury kotła i przez to nie ma np. funkcji ochrony przed zagotowaniem (zawór powinien wtedy puszczać na instalację temp. maksymalną ustawioną w sterowniku.

 

 

UMS-4P RK-2002W chroni kocioł przed zagotowaniem -obsługa zaworu 3d

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.