Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Zaworu 3D


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry :)

 

Poszukuje sterownika zaworu 3D do podmieszania zasilania grzejników...

Sterownik powinien byc w miare prosty..bez zbędnycch dodatkowych funkcji.

- Obsługiwane funkcje sterownika to:

- obsługa podmieszania zawotu 3d

- czujnik wody podmieszanej na zasilaniu

-czujnik tęperatury zewnetrznej (opcjonalnie)

-czujnik teperatury wewnetrznej( nie zalezy mi na zawansowanych funkcjach typu programowanie tygodniowe)

najlepiej gdyby do sterownika mozna było podłaczyc kabel z czujka teperatury zewnetrznej pomijajac zakup regulatora pokojowego

- opcjonalnie ,obsługa pompy cwu z czujka temperatuty (podgrzewanie zasobnika cwu do zadalej )

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo przedstawiłes mi jeden sterownik...taki sobie

Może sterowac zaworem bez pokojówki ponieważ ma zaprogramowane 4 charakterystyki-krzywe grzewcze.

 

 

Wszystko było by pieknie jednak

Temperatura wody instalacyjnej potrzebna do utrzymania stałej temperatury

pomieszczeń zależy głównie od temperatury zewnętrznej i od właściwości cieplnych

charakterystycznych dla danego budynku... do tego jeszcze jest potrzebne przesunięcia charakterystyki pogodowej którego to 430 nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze st 430 nie ma żadnych 4 krzywych,Ma jedną ,którą sam ustalasz.Po drugie -jednym kliknięciem przesuwasz całą krzywą do góry lub w dół lub korygujesz temp.zadaną dla konkretnej temp. zewnętrznej.

Krzywą ustalasz dla 4 pkt.

A podobno szukałeś sterownika prostego bez zbędnych dodatkowych funkcji.

Nie podejmuje polemiki.

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz sie jak wesz..nie wytłumaczysz skoro cos zle napiszę.

 

Wceć krzywa grzewcza jest zmienna w jakim zakresie od ilu na (-) do ilu (+) ?

Interesuje mnie sterownik mięszajacy zaworem 3d na podmieszaniu wyjscia grzejników...jak sie spisuje na 3d? W opisie ma czujnik temperatury powrotu.

Posiada funkcje nabijania cwu ?

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co to jest funkcja nabijania cwu.?

Piszesz że szukasz prostego sterownika a jednocześnie chcesz jakieś funkcje..Cwu jest sterowane zazwyczaj sterownikiem kotła tzn. jak temperatura w zasobniku cwu wzrośnie sterownik kotła wyłączy pompe cuw a jak temperatura spadnie to włączy pompę cwu.Większość sterownoków kotła ma funkcję prioerytet cwu i jeśli jest włączona to na czas grzania cwu sterownik kotła wyłączy pompę Co.można ustawic chwilowe włączanie tej pompy aby zapobiec wychłodzeniu wody w instalacji Co.Jeśli chcesz regulator pogodowy sterujący Co,Cwu,,z ochroną powrotu to np. Unicontrol Mix 7 tylko on kosztuje ok. 750 zł i jet raczej rozbudowany a pytałeś o prosty.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabijanie c.w.u. miałem na mysli funkcje ogrzewania zasobnika do zadanej z np uwzględnieniem histeryzy

Posiadam sterownik który obsługuje c.w.u. oraz c.o. ,na chwile obecna czyjnik c.w.u jak i zasilanie pompy . wpięte jest w obieg kotłowy.

 

Potrzebuje dodatkowo sterowania zaworem 3d,oraz 2 pompami podłogówka , c.w.u. lub kotłowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaki masz ten sterownik kotła?Jeśli jak większość obsługuje trzy pompy to może lepiej sterownikowi kotła zostawić pompy Co,Cwu i podłogowe a regulator pogodowy niech miesza tylko wodę na kaloryfery.Warto aby sterownik pogodowy miał czujnik temperatury kotła i otwierał zawór po przekroczeniu temperatury alarmowej kotła w celu jego schłodzenia.Przy zaworze 3d nie uzyskasz jednoczesnej ochrony powrotu i podmieszania wody na kaloryfery dlatego ta funkcja jest zbędna.Koszt takiego sterownika to 350-400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W korespondencji z kolega guitar uzyskałem dośc istotne informacje.

 

Zamieszcam skrócony opis sterowników

 

Sterownik zaworu 3D UMS-4P lub UMS-4PS

Sterownik pompy c.o. oraz c.w.u. UMS-1

 

UMS-4P oraz PS

funkcjie korekty błedów odczytu tęperatury zawnetrznej spowodowanych długościa przewodu

ograniczenie maksymalnej zadanej tęperatury

krzywą charakterystyki pogodowej

przesuniecie charakterystyki pogodowej

czas przerwy miedzy impulsami sterujacymi siłosnikiem 3D

histeryza 3d

 

 

Dodatkowo

UMS-4SP - posiada funkcje redukcji temperatury nocnej wystarczy doposarzyc układ w zegar sterujacy.

UMS-4P - Minimalna temperatura wody zasilającej [L 35] - jeżeli temperatura wody zasilającej spadnie poniżej wartości zaprogramowanej w tym parametrze, regulator rozpocznie ciągłe zamykanie zaworu mieszającego

- Temperatura maksymalna kotła [H 95] - parametr ten określa do jakiej maksymalnie temperatury może zostać podgrzana woda w kotle. W przypadku przkroczenia tej wartości regulator otwiera zawór mieszający do momentu obniżenia temperatury wody w kotle, lub do uzyskania przez obieg grzewczy zaprogramowanej temperatury maksymalnej

 

 

UMS1

ustawiania temperatury załączenia pompy CO 10-70

ustawiania histerezy pracy pompy CO. 1-9

ustawiania histerezy pracy pompy CW. 1-9

ustawienie temperatura wody w zasobniku CW do 60 st

pompa cwu załaczana jest po osiagnieciu na kotle 52 st

 

Sterowniki jak i czasówkę wpina sie w szynę

 

Sterować chce taka instalacja

post-24887-0-35303500-1328639036_thumb.jpg

post-24887-0-01750800-1328639306_thumb.jpg

post-24887-0-38798600-1328640654_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaki masz ten sterownik kotła?Jeśli jak większość obsługuje trzy pompy to może lepiej sterownikowi kotła zostawić pompy Co,Cwu i podłogowe a regulator pogodowy niech miesza tylko wodę na kaloryfery.Warto aby sterownik pogodowy miał czujnik temperatury kotła i otwierał zawór po przekroczeniu temperatury alarmowej kotła w celu jego schłodzenia.Przy zaworze 3d nie uzyskasz jednoczesnej ochrony powrotu i podmieszania wody na kaloryfery dlatego ta funkcja jest zbędna.Koszt takiego sterownika to 350-400zł.

 

Tech st32 zpid obsługuje jedną pompe pod c.w.u. i do 1a na wyjsciu na pompy obiegowe czyli 25/40 +25/40 lub 25/40 +25/60

Sterownikowi ST 32 zostawie c.w.u oraz pompe c.o.

Do ochrony powrotu mam dodatkowy obieg kotłowy działajacy na podobnej zasadzie co podgrzewanie wody w c.w.u.

Otwieranie zaworu 3D po przekroczeniu alarmowej temperatury ma UMS-4P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od trzech lat mam sterownik UMS-4P w kotle zasypowym .Steruje zaworem 4d +termostat pokojowy tylko do podmieszania wody na kaloryfery i można zrobić na nim stałe obniżenie nocne np.5,10 czy 15st. oraz jak piszesz ma funkcję otwierania zaworu po przekroczeniu temperatury alarmowej.UMS-4PS ma regulowane obniżenie ale nie ma funkcji otwierania zaworu. Wszystkie te funkcje łączy nowy sterownok UMS4PRh (nie było go jeszcze jak ja kupowałem).Jak do tej pory wszystko działa OK .i jestem z zadowolony .Jedyny mankament tego układu to termostat pokojowy nastawa co 0,5 st tzn. jak nastawie np.na 21 st to włączy obniżenie przy 21,5 a wyłączy przy 20,5 lepszy by był z bardziej precyzyjną nastawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam problem z ustawieniem zaworu trójdrożnego, problem jest o tyle spory że mój antytechniczny mąż gdzieś zgubił pokrętło od zaworu a ja metodą prób i błędów próbuje ustrawić ten zawór ale jeszcze troche i zamarzne we własnym domu, pan który robił instalacje nie spieszy sie za bardzo żeby do nas przyjechać więc pozostaje mi tylko tu szukać pomocy,załączam zdjęcie zaworu który jest u nas zamontowany, jeśli będzie potzreba to podepne zdjęcie instalacji, oczywiście licze na szybką i skuteczną pomoc bo do lata daleko

post-39196-0-22748300-1328645632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze bardzo, kiepskie światło w kotłowni więc zdjęcie też nie rewelacja ale coś chyba widać, piec ustawiony na 65, ślimak co chwile kręci kaloryfery chłodne, jeśli zegar przy pompie za zaworem jest jest termometrem wskazującym temperature jaka powinna być w kaloryferach to 45 stopni pokazuje a woda w kranie gorąca, powiem szczerze ze zwariowałam, już próbowałam wszystkich możliwych ustawień ale bez tego pokrętła to sama nie wiem jak ustawiałam, sugerowałam się małym nacięciem w miejscu gdzie powinno być to pokrętło, w domu 17 stopni na dole a u dziecka na górze w pokoju 14 stopni

post-39196-0-55411600-1328652083_thumb.jpg

Edytowane przez madzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na 5 z prawej strony zaworu czy z lewej, jeśli z lewej to już było tak ustawione, po każdym przestawieniu zaworu czekałam prawie godzine żeby się tam wszystko ustawiło i nic się nie zmieniało w związku z temperaturą kaloryferów, zastanawia mnie ten zegar za pompą przy zaworze, czego temperature on wskazuje bo niezależnie od ustawień zaworu temperatura na tym zegarze nie przekracza 45 stopni, może sterownik pieca trzeba przestawić ale wcześniej jak nie było takich mrozów kaloryfery na tym ustawieniu sterownika były gorące aż do momentu kiedy to mój mąż nie znający się kompletnie na obsłudze czegokolwiek przekrecił ten zawór i zgubił pokrętło ( nie wiem po co to wogóle wyjmował) i wtedy zaczęły się kłopoty, do pewnych rzeczy już doszłam sama bo między innymi zakręcił zawór do ciepłej wody i w kranach była lodowata a tu z temperaturą za nic nie daje rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na 5 z prawej strony zaworu czy z lewej, jeśli z lewej to już było tak ustawione, po każdym przestawieniu zaworu czekałam prawie godzine żeby się tam wszystko ustawiło i nic się nie zmieniało w związku z temperaturą kaloryferów, zastanawia mnie ten zegar za pompą przy zaworze, czego temperature on wskazuje bo niezależnie od ustawień zaworu temperatura na tym zegarze nie przekracza 45 stopni, może sterownik pieca trzeba przestawić ale wcześniej jak nie było takich mrozów kaloryfery na tym ustawieniu sterownika były gorące aż do momentu kiedy to mój mąż nie znający się kompletnie na obsłudze czegokolwiek przekrecił ten zawór i zgubił pokrętło ( nie wiem po co to wogóle wyjmował) i wtedy zaczęły się kłopoty, do pewnych rzeczy już doszłam sama bo między innymi zakręcił zawór do ciepłej wody i w kranach była lodowata a tu z temperaturą za nic nie daje rady

Witam.

Wygląda to tak:

 

post-18583-0-39914100-1328689407_thumb.jpg

 

Poza tym masz układ wykonany na wymienniku ciepła. Do tego w obiegu kotłowym jest boiler o srednicach "grawitacyjnych". Przy mrozach takich jak teraz, musisz wymusić lepszy obieg wody przez wymiennik, ponieważ z grzejników wraca dużo chłodniejsza woda. Zejdź do kotłowni i zakręć całkowicie zaznaczony zawór:

 

post-18583-0-49494700-1328689645_thumb.jpg

 

Przestanie grzać boiler, ale pompa pośle całą moc na wymiennik i za jego pośrednictwem na grzejniki. Oczywiście boilera nie można sobie "odpuścić". Odczekaj aż rura z tym zakręconym zaworem ostygnie i wtedy minimalnie zawór otwórz. Poczekaj troche aż ciepła woda dopłynie do tej rury i jeżeli zrobi się ona gorąca, to więcej zaworu nie otwieraj. Chodzi o to, że boiler nie potrzebuje maksymalnego przepływu aby się rozgrzać. Tak musisz ustawić otwarcie zaworu powrotnego, aby ciepłej wody nie brakowało. Cała reszta generowanego w pompie kotłowej przepływu ma iść na wymiennik.

 

Powinny być termometry poglądowe przy wymienniku, aby widać było skuteczność wymiany ciepła po obu stronach. Jednak jeśli na kotle 65 a za pompą grzejników 45, to wymiennik ewidentnie nie wyrabia. Dopóki nie było mrozów dawał radę.

Jak się majster pojawi, niech sprawdzi też wszystkie filtry pomp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kiminero opisał dośc jasno jak rozwiązac problem.

Jest jednak pewne ale...czy kreska na zaworze wskazuje stopień owarcia zaworu ...?

 

Problem 2 to nadmierny przepływ przez CWU

Aby wyeliminowac problem na zasilaniu cwu zamontował bym zawór parowy i zdławił nim w odpowienio przepływ na cwu ( można tez wstawic sam zawór termostatyczny i ustawic kryzę)

 

W płaszcz cwu powinien być wkrecony termometr wskazujący temperature do jakiej jest podgrzewana woda..ułatwi to znacznie zdławienie przepływu przez cwu zapewniajac jednocześnie odpowiednia temperaure wody w kranie.

Nie widzę tez samego naczynia przeponowego do odebrania zcwu zwiekszonej objętości wody po podgrzaniu.

Owszem zam zawór bezpieczeństwa zacznie puszczac..jednak co z uszczelkami w kranach,pralce,zmywarce...itd

 

Termometr za pompka wskazuje teperature wody..podmięszanej bądz też nie.mięszanej

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.