Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Chciałbym prosić o pomoc, sugestie i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dotyczące ogrzewania budowanego przeze mnie domu- oto projekt mojego domu

 

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Dziekanowice-3/a,s_pd,idp,10421.html

 

Pow. użytkowa ok. 130m2. zmiany jakie wprowadziłem to przeniesienie kotłowni do garażu przedzielonego ścianką działową, w miejscu kotłowni będzie łazienka, a pokój 1,4 jest połączony z 1,5 i będzie tam przeniesiona kuchnia.

Pozostałe pomieszczenia bez zmian.

ocieplenie- podłoga styropian 10 cm, ściany 15 cm, poddasze 30cm.

poza kuchnią i łazienką na dole gdzie bedzie ogrzewanie podłogowe w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki purmo lub kermi.

Chciałbym ogrzewać dom piecem miałowym, bez podajnika, zbiornik na ciepła wodę 120l oraz jako alternatywne źródło na chłodniejsze dni jesienno wiosenne używać kominka z płaszczem wodnym.

Wstępnie myślę o takich piecach:

http://www.fuego.pl/go/_info/?id=374

http://www.instalacje24h.pl/kociol-elektromet-eko-kwr-20kw(3,17216,5948).aspx

http://www.praktiker.pl/produkt,35427,442/kociol_zasypowy_eko-kwr__20kw__elektromet__410-20-100.html#produkt_opis_cechy

 

i pierwsze pytanie jaką dobrać moc kotła? wystarczy 20 kv? co sądzicie o tych producentach?

 

Sprawa kominka z płaszczem wodnym jest bardziej skomplikowana - wybiorę prawdopodobnie wkład firmy Lechma lub Makroterm ale niewiem jak dobrać moc, rozmawiałem z kilkoma osobami i doradzają od 11 do 23 kv. Czy ma ktoś konkretne doświadczenie w tej kwesti i może mi coś doradzić? Czy jest to dobry układ? A może jakieś inne ciekawe propozycje?[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pytanie z innej beczki gdzie będziesz ten miał składował, pomyśl o drodze dostawy miału do kotłowni,

Noszenie miału i popiołu przez cały dom jest upierdliwe.

.Może dodatkowe drzwi z kotłowni do garażu. lub zamiast okna - drzwi bezpośrednio na zewnątrz.

Kocioł musisz dobrać także do powierzchni kotłowni - musi się w niej zmieścić, a do kotła komin o odpowiednim przekroju.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor bardzo dobre pytanie postawił. Co tu dodać widać że nie szanujesz swoich pieniędzy, jak już kupujesz projekt domu to trzeba było kupić z kotłownią na paliwa stałe , a po Twoich przeróbkach dom będzie jak nie z tej epoki, i nie wiem czy chciałbym zamienić garaż na kotłownię, pokój z łazienką na kuchnię a kotłownię na łazienkę. Mnie się to nie podoba (opinia całkowicie subiektywna), ale ja nie będę tam mieszkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w garażu będzie miała osobne wejście z zwenątrz tak jak widac na rzucie parteru, żadnego transportu opału przez dom nie będzie. Co do przeróbek decyzja zapadła, więc wróćmy do tematu :rolleyes:

 

Jaką dobrać moc pieca i kominka do tej powierzchni i czy są to dobrzy producenci tych urządzeń?

 

Grzejniki planuję zakupić Purmo lub Kermi o mocach ok. 100W/m2, a w kuchni i łazience na dole chyba zdecydują się na ogrzewanie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mówi teoria, z wyliczeń wyjdzie ok 14kW a jak jest w teorii? lepiej wziąć większy piec? Różnie też słyszałem o grzejnikach- niby dla nowobudowanych domów z podobnym ociepleniem jakie ja posiadam można wziąć mniejsze, inni mówią żeby "przewymiarować" grzejnik tzn. kupić większy ale nie grzać jego pełną mocą.

Jeżeli ktoś posiada jakieś doświadczenie w tym temacie to chętnie posłucham bo teorii już sobie trochę przyswoiłem :P

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.