Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem - Pomocy


Aicha

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczyściłam piec, zrobiłam fotki i mam nadzieję że coś widzisz :rolleyes: Zmieniłam też ustawienia ale dla przypomnienia :

Takie były w zeszłym tygodniu..

1. Czas przedmuchu w stanie nadzoru 15 Zwiększyłam na 20

2. Czas przerwy w stanie nadzoru 5

3. Krotność podawania w podtrzymaniu 4

4. Obroty w podtrzymaniu 3

5. Temperatura załączenia pompy 40

6. Temperatura wyłączenia regulatora

7. Obroty maksymalne 7 zminiejszyłam na 6

8. Czas między podawaniem 50

9. Czas podawania 12

10. Temperatura zasobnika C.W.U. odczyt (17)

11. Temp. wyłączenia pompy ładującej C.W.U. 40

 

Teraz poczekam troszkę i później dam aktualne zdjęcia. I jeszcze pytanie ...- co myślisz o czasie przedmuchu w stanie nadzoru ? czy mogłam zostawić tak jak było?

 

:( :o :rolleyes:

post-38613-0-02976000-1328520729_thumb.jpg

post-38613-0-49176400-1328520741_thumb.jpg

post-38613-0-87701000-1328520750_thumb.jpg

post-38613-0-45709500-1328520764_thumb.jpg

post-38613-0-47212000-1328520777_thumb.jpg

post-38613-0-33201300-1328520787_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Czas przedmuchu w stanie nadzoru 15 Zwiększyłam na 20

 

5. Temperatura załączenia pompy 40

 

Teraz poczekam troszkę i później dam aktualne zdjęcia. I jeszcze pytanie ...- co myślisz o czasie przedmuchu w stanie nadzoru ? czy mogłam zostawić tak jak było?

Czas przedmuchu nie ma większego znaczenia w takie mrozy, dopiero jak temp. dojdzie do 0 to można sie pobawić.

Ustawienie odpowiedniego wymaga dużo obserwacji gdy kocioł nie pracuje bo nie musi...

W nadzorze czyli podtrzymaniu chodzi o to, żeby utrzymać odpowiedni, jak niektórzy mówią "kopiec", a ja to nazywam od niedawna pierś :lol: - gdy koicoł nie pracuje np. godzinę albo 2.

 

Temp. załączenia pompy można jeszcze podnieść do 45 - będą cieplejsze grzejniki.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie, to bardzo ważne jest też wyczyszczenie całej góry w środku - aż do rury wyjściowej z pieca.

 

Na zdjęciach wygląda to dobrze. To ile tam jest tych cm dla tego deflektora?

Trzeba zrobić zdjęcia z deflektorem jak się pali już jakiś czas - to Ci, którzy setki godzin wpatrywali się w swoje retorty bedą mogli podać uwagi.

Ta budowa kotła jest nieszcześliwa, bo ruszt wodny jest za blisko płomienia - powoduje to straty paliwa lub konieczność częstego czyszczenia.

 

Jak palisz na górze, to potem zrób tak, żeby strząsnąć/usunąć z tego rusztu wszystkie pozostałości, tak żeby tam swobodnie spaliny przechodziły.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry :-)

 

Nie wiem czy ma to coś do rzeczy ale wspominałam już we wcześniejszych postach że mam tylko podłogówkę ( ani jednego grzejnika)

więc ta temperatura nie może być za wysoka :rolleyes:

Deflektor wisi 15 cm. na palnikiem a na zdjęciach jest płomień z wczoraj i dzisiaj B)

Opał mam EKO GROSZEK - CHWAŁOWICE - PIEKLORZ ( nie mam pojęcia czy jest dość kaloryczny)

Muszę też jeszcze wspomnieć że dom jest ogrzewany pierwszą zimę a piec mam nowy od XII 2010 i Martwi mnie stwierdzenie , że

budowa kotła jest "nieszczęśliwa" a miał być taki oszczędny :( :blink: :unsure:

Wierzę w to że w przyszłym roku osiągnę swój cel oszczędności ucząc się od takich ludzi jak ty :P bo mój zapał jest coraz większy....

Piec oczywiście czyszczę co dziennie i temperatura po zmniejszeniu powietrza też utrzymuje się nieco wyżej na piecu było ciągle ok.40 *C

a teraz jest 48*C......

 

:) :) :)

post-38613-0-84984700-1328607419_thumb.jpg

post-38613-0-05281500-1328607437_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie można od razu zwalać na opał.

Przy jakim nadmuchu to sie dzieje? Wygląda na za dużo powietrza - zmniejszyłbym o 1 i po paru godzinach będzie widać czy ajbka powstają.

 

Z tą podłogówka jakoś nie zakumałem, że jest, przepraszam.

To zdecydowanie zmienia sposób postępowania.

Przede wszytstkim ta pompa to niech od 35 pracuje.

 

Pasowałoby zrobić parę zdjęć rozdzielacza, pompy i innych miejsc w instalacji, które wydają Ci się ciekawe.

A może jest jakiś projekt? Też by mozna strzelić fotę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wepnę w konwersację :-)

Widzę na zdjęciach, że masz mieszacz do podłogówki, zatem temperatura kotła może być nawet i 75 stC i w niczym to nie będzie przeszkadzać, a kocioł będzie dużo lepiej pracował... a już myślałem, że masz skopaną instalację.Jest jednak ok.

 

Temperaturę podłogówki regulujesz właśnie mieszaczem, a nie temperaturą na kotle. Ta na kotle ma być wysoka - najlepiej powyżej 60 stC, a dla prawidłowego działania podłogówki ustawiasz odpowiednio układ mieszający - ze zdjęcia 3 i 4 w górnym rzędzie :-). Ten układ ma tak zmieszać wodę zasilającą z wodą z powrotu, żeby do grzejników podłogowych wpływała woda o temperaturze nie wyższej niż max 40 - 45 stC. Bardzo prawdopodobne jest, że wystarczy tu zaledwie 30 - 35 stC.

 

Będzie dobrze i na pewno dasz radę...

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Przesyłam foty ciekawych miejsc tej..... istalacji.

Powietrze zmniejszyłam o 1 teraz jest na 5 i pompa 35

Bojler i instalacja,rozdzielacze 2 szt.,pompa,zbiornik ciś. :rolleyes: - Kolejne wydanie czasopisma :D

 

:unsure: :wacko: :blink:

Witam,

 

No muszę przyznać, że spodziewałem sie czegoś innego.

Wygląda nienajgorzej.

Wymylił mnie instalator tą pompą tuż nad kotłem, która do reszty instalacji zupełnie nie pasuje.

Czy ona jest do ładowania bojlera (cwu)? - jeśli nie, to gdzie jest?

Zastanawiam się jakim sposobem masz 70C w bojlerze, skoro kocioł nie może tyle osiągnąć.

Pasowałoby jeszcze zdjęcie szerszego planu - np. naczynia razem z kotłem, oraz w jaki sposób woda wraca do kotła (z widokiem rurek).

 

Widzę, że dobrze robiliśmy skupiając się na optymalnym spalaniu, dalej układ powinien sobie poradzić.

Tak jak mówi Robert, temp. kotła (ani temp. załączenia pompy) nie ma negatywnego wpływu na podłogówki. One mają swoje pompy i zawory obniżające temperaturę.

Kocioł powinien mieć wysoką temperaturę ustawioną.

Możesz ustawić dowolną, np. 65C i będzie ok.

Ten biały sterownik to od kotła?

Temp. podłogówek ustawia się zaworami termostatycznymi, tymi białymi głowicami na rozdzielaczach.

Czym sterujesz temp. pomieszczeń? Wisi tam coś na ścianach?

 

Generalnie, to nie pasują mi tu pewne fakty, nie wiem po co pompa c.o. na przykład.

Szkoda, że nie ma schematu, zrób jeszcze parę fotek rur w różnych miejscach i inne ciekawe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Akurat myślę, że to wskazanie jest prawidłowe.

Ale zwróciłeś uwagę na ciekawą rzecz.

Można bowiem domniemywać, że wskazanie termometra KOTŁA jest nieprawidłowe (zaniżone).

Aicha, jakbyś mogła zrobić zdjęcie czujnika temp. kotła i jego okolic ...

 

A może koleżanka dogrzewa bojler prądem?

Ostatnio jest tak zimno, że stróż na jednym z parkingów na moje pytanie czy wszystko gra odpowiedział "Niby jest dobrze, herbata jest, tylko prądu nie ma...". Dopiero po pewnym czasie zrozumiałem tę sugestię :wacko:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.....

Herbatka z prądem jest bardzo wskazana w takie mrozy :-)

Mój bojler ma możliwość podłączenia pod prąd ale nie jest ....

Ta dość wysoka temperatura w bojlerze chyba wzięła się stąd że dogrzewam piec często drzewem ,

bo zadana na piecu to 60 a gdy dorzucam na górny ruszt temperatura przekracza 75*C dlatego ta temperatura jest wysoka.

( Latem jak paliłam tylko trybem ręcznym to wskaźnik na bojlerze wskazywał nawet 120 *C )

Zrobiłam fotki - przynajmniej tak mi się wydaje że to będzie chyba czujnik temperatury a jeśli nie to powiedzcie mi gdzie go szukać ???

a jeśli chodzi o instalację to ma takie fotki archiwalne jeszcze przed wylewką .... może to coś pomoże ....

post-38613-0-95812000-1328880880_thumb.jpg

post-38613-0-49666100-1328880901_thumb.jpg

post-38613-0-42806200-1328880915_thumb.jpg

post-38613-0-58947200-1328880932_thumb.jpg

post-38613-0-20876600-1328880998_thumb.jpg

post-38613-0-80554200-1328881037_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Zrobiłam fotki - przynajmniej tak mi się wydaje że to będzie chyba czujnik temperatury ,,,,

 

Aicha, tak to jest na pewno czujnik temperatury CO.

Kolega Vernal z pewnością, dalej podpowie co należy zrobić.

 

 

Ja tylko przy okazji nadmienię, że takie mocowanie czujników mierzących temperaturę w różnych miejscach instalacji ciepłowniczych zdarza się bardzo często.

 

Nawet zaryzykuję stwierdzeniem, że taki sposób mocowania czujników, stał się normą.

 

Po prostu instalatorom brakuje wiedzy i wyobraźni.

Bo tak zamocowany czujnik temperatury na pewno nie mierzy temperatury wody w układzie CO a jest wypadkową temperatury kotłowni i temperatury powierzchni rury .

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja do tej pory paliłąm w zwykłym standardowym piecu. Myślałam że sobie pomoge zakupiłam piec stalmark 30kw. Budynek który piec ogrzewa jest podzielony na połowe w pionie (tak żeby to obrazowo przedstawić) lewa część pow grzewczej mam ok 200m2 nowego (1 rok grzewczy)znakomicie ocieplonego budynku tu też jest podłogówka. Jest to 100m2 parter i 100 piętro tu są zamontowane dwie pompy załanczające sie kiedy temp na piecu będzie pow 40 stopni ta podłogówka jest sterowana przez dwa eurostery jeden na dole drugi na górze obydwa nastawione na 19stopni. to jest lewa część. z prawej strony mamy budynek starego typu nie ocieplony ogrzewanie stare żeberkowe ok 50m2 z osobną pompą. +200litrów bolier nastawiony na 37stopni

Nauczyłam sie z forum jak ma wygladać popiól i doprowadziłąm do tego że jest fajnie spalony.

Bałam sie że stara instalacja zabierze mi całe ciepło ale instalatorzy powiedzili że jest to tak zrobione że najpierw całe ciepło idzie na podłogówke. Mam założony też zawór 4d.

 

opisałam mam nadzieje wszystko przejrzyście. mam 2 pytania prosze znajdzcie czas i wyjaśnijcie mi to jasno i przejżyście a mianowicie....

ja nie znałam czegoś takiego jak zawór 4d i pytałąm instalatorów na czym to polega wiem że jak jest ustawiony na połowe to część wody wraca do pieca i piec nie pracuje tak intensywnie. ale jak mam go ustawić w te mrozy korzystniej na całość go odkręcić???

 

drugie pytanie. nastawiłąm temperature zadaną na piecu na 60 stopni taką też uzyskuje ale w pomieszczeniach gdzie mam podłogówke nie umie uzyskac 18 stopni pompy ciągle chodzą. w starej części z kaloryferami żeberkowymi mam 19,20 stopni.

wytłumaczcie mi prosze czy lepiej by było zadać mi na piecu temp 70 stopni?

 

podłogówke mam na 3 bo nie chciałm na zaworze dawać 4 bo zabrałabym automatycznie całe ciepło z częśći starej -robiłąm juz próbe.

acha podłogówke mam bardzo gęsto założoną- nie pytajcie co ile ale gęsto:)

 

dziękuje za cierpliwość ale prosze odpowiedzcie mi na moje pytania, bo juz sił mi brakuje na ten piec a ludzie którzy mi go zakładali umyli ręce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, żeby podłogówka grzała intensywniej, to musisz zwiększyć jej temperaturę.

Podnieś ją o 5 stC i poczekaj kilka godzin - powinno się zrobić cieplej. Temp na kotle nie ma tu wiele do rzeczy, bo i tak do podłogówki powinien być mieszacz i to na nim powinnaś podwyższyć temp grzejnika podłogowego.

Temp na kotle też możesz ciut podnieść - o kilka stopni - i przy takim obciążeniu jak teraz, będzie on lepiej pracował.

 

Co do zaworu 4d,... jest on po to, by gorąca woda z kotła mieszała się z chłodniejszą wodą z obiegu, a z powrotem do kotła nie wracała zbytnio wychłodzona, bo jest to niekorzystne dla samego kotła. Najlepiej zawór 4d ustawić tak, by na grzejniki tłoczona była woda o wystarczająco wysokiej temperaturze, a jednocześnie by kocioł nie był narażony na chłodną wodę z powrotu. Oczywiście zawór pozwala kotłowi na prace przy właściwej dla niego temperaturze - wysokiej - zapewniając jednocześnie odpowiednią temperaturę wody na grzejniki - nieco chłodniejszą, w zależności od potrzeb.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz , ja już myślałam czy ten piec nie jest za słaby że nie umie mi tego ciepła oddać. Tak ja też mam jakieś pompy mieszania na podłogówce. ale gość który robił mi c.o powiedził żę na termostacie nie mam dawać 4 bo to niekorzystnie taka temperature na podłogówke puszczać dodam że mam wszędzie kafelki. ja też spaliłąm do tej pory od pażdziernika 6 ton groszku. 5 ton miałm z kopalni -chwałowice teraz pale ekogroszkiem z MARCELA - widze że ten z marcela jest dużo bardziej kaloryczny.

mam nadzieje że to pierwszy rok nauki dlatego tak duzo pale. no i budynek "świerzy"

a tak z doświadczenia napiszcie co myślicie dobrze dobrany piec 30 kw na 200m2 ocieplonego i 50 nie ocieplonego? chciałabym w przyszłości podłączyć do tej instalacji jeszcze 2 pokoje które maja 30 m2 w sumie.

Jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aicha, tak to jest na pewno czujnik temperatury CO.

Kolega Vernal z pewnością, dalej podpowie co należy zrobić.

 

 

Ja tylko przy okazji nadmienię, że takie mocowanie czujników mierzących temperaturę w różnych miejscach instalacji ciepłowniczych zdarza się bardzo często.

 

Nawet zaryzykuję stwierdzeniem, że taki sposób mocowania czujników, stał się normą.

 

Po prostu instalatorom brakuje wiedzy i wyobraźni.

Bo tak zamocowany czujnik temperatury na pewno nie mierzy temperatury wody w układzie CO a jest wypadkową temperatury kotłowni i temperatury powierzchni rury .

Witam,

 

No więc właśnie jestem po herbatce z prądem wytwarzanym ze śliwek i mogę pisać co następuje:

 

Andrzej, jako znany wirażka nie mógł napisać źle.

Czujnik musi być odizolowany od otoczenia a za to jak najbliżej wody.

I rzeczywiście, lepiej izolowały zawijane przez dziadka onuce niż ten kawałek taśmy :angry: :lol:

A czasy sie zmieniły.

Trzeba kupić kawałek izolacji o odpowiedniej dziurze i grubości minimum 9mm, założyć na to wszystko i dopiero taśmą zakleić.

I resztę rurek gorących też.

Zresztą umiejscowienie tego czujnika jest również niefortunne - powinien byc włożony w pochwę umiejscowioną na górze kotła (ale może jej tam nie ma i to jest jak wiadomo ból...).

 

Pozytywny aspekt takiego stanu rzeczy jest jednak ten, że w rzeczywistości temperatura kotła jest (tak stawiam) o 10-12C wyższa.

Tak więc osiąga on nienajgorsze wyniki.

Duże zużycie wynika przede wszystkim z niewygrzanych murów - za rok będzie o niebo lepiej!

 

Piękne zdjęcia, brakuje mi jeszcze tych kawałków instalacji, których na zdjęciach nie ma :o :D

Nie napisałaś też czy masz jakieś sterowniki na ścianach lub gdziekolwiek w pokojach - ska wiadomo jaka jest temperatura no i wogóle kiedy ma przestać grzać a kiedy zacząć...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z doświadczenia napiszcie co myślicie dobrze dobrany piec 30 kw na 200m2 ocieplonego i 50 nie ocieplonego? chciałabym w przyszłości podłączyć do tej instalacji jeszcze 2 pokoje które maja 30 m2 w sumie.

Jakie jest Wasze zdanie?

Koleżanko hektor, w jakim języku chciałbyś konwersować? Po polsku zupełnie nieźle Ci idzie...

Piec nie jest za słaby, da radę, zwłaszcza na marcelu - nie spieka Ci się on za bardzo w, jak to określiła Aicha, jabłka?

 

Napisz jakie dokładnie masz te Eurostery i jakie temperatury masz tam ustawione.

Zawór 4D ma znaczenie gdy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo wysoka - wtedy chroni najlepiej Twój kocioł przed tzw. rudą.

Jeśli jest on sterowany ręcznie, to w takie mrozy trzeba koniecznie bardziej go otworzyć, żeby na grzejniki szła wyższa temperatura (np. 60C!)

Skutkować to będzie ciepłym mieszkaniem no i oczywiście większym spalaniem.

 

Jeśli chodzi o podłogówkę, to tak jak mówi Robercikus - trzeba w te mrozy zwiększyć jej temperaturę, bo inaczej będzie zimno.

Instalatora nie słuchaj, bo dobrze wykonana podłogówka oraz solidnie przyklejone płytki nie boją się całego zakresu Twoich zaworów.

Czy jest gęsto czy mniej gesto... nie ma znaczenia - liczy się efekt, czyli komfort w domku.

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, jestem po herbatce z prądem wytwarzanym ze śliwek i mogę pisać co następuje: ,,,,

 

Ja jako zwykły elektryk byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś tak doprecyzował, gdzie takie doładowanie PRĄDEM można nabyć.

Bo efekty widzę PIORUNUJĄCE.

 

 

Pozdrawiam wieczorowo

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Andrzej,

 

Jest to śliwowica z Łącka ale od zaufanej osoby tam mieszkającej. Poznać można, że nie podróba po tym, że na butelce jest napis Soplica :lol:

Podobno jak za dużo wypijesz, to przez 2 dni nie wolno pić nawet zwykłej niegazowanej wody, bo śruba nawraca :wacko:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz sterownika na zdjęciu (od kotła ) nie mam nic więcej .... Jak wspomniałam sterownik przy kotle to ARGON 2 i on nie daje możliwości podłączenia np. czujnika temperatury w domu ( bo chciałam takowy mieć) ....

 

Widzę że powoli się zatraca wątek :-) a dla przypomnienia chodzi o ekonomiczniejsze spalanie bo w domu jeszcze nie zamarzam :-)

 

Pozdrawiam Cieplutko :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chyba Ci ktoś naopowiadał, że sterowniki pokojowe trzeba dopinać do sterownika kotła.

A ja powiem tak, że ten Argon ma i tak za dużo funkcji.

Niektórzy też mówią, że podłogówką jest ciężko sterować i wogóle nie da się utrzymywać w pomieszczeniach zadanego komfortu.

Masz bardzo fajną instalację podłogową i w dodatku można nią sterować za pomocą sterowników pokojowych.

 

Brakuje mi jeszcze pompy cwu na tch zdjęciah, a może jest tam do tego elektrozawór - widziałem takie cos czerwone na jednym zdjęciu, można to lepiej obejrzeć?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

- co do pisowni polskiej to mam problem z ę, en i ortografią mówić umię ładnie ale z pisownią mam problem, nie spędziłąm dzieciństwa w Polsce i to są następstwa, wolałam napisać i przeprosić bo nie raz na różnych forach usłyszałam że mam sie ortografi nauczyć.

 

- co do opału z marcela. moi dziadkowie od zawsze używali flotu z marcela (tzw miał) tyle że w normalnych piecach starego typu taki miał trzeba było zalewać wodą bo mokry sie fajnie spalał a suchy fatalnie. Ja jestem z śląska więc wiem co pisze hihi. Teraz moi dziadkowie dalej palką w piecu tradycyjnym ale już węglem też z marcela mają bardzo mało popiołu a jeśli mają spieki to tylko jak "zamkną "całkowicie piec i piec nie ma dopływu powietrza. tej zimy kupili węgiel z CHWAŁOWIC i mieli spieki

 

- ja tak jak napisałm paliłam też ekogroszkiem z CHWAŁOWIC nie spalał mi sie dobrze miłam kawałki groszku w popielniku a jak wydłużyłam czas podawania to nie osiągał temperatury. teraz z marcelem jest fantastycznie.

 

- Eurostery mam je nastawione na 19 stopni zarówno w dzień jak i w nocy . Jakie napisze w poniedziłęk bo spędziłąm cały piątek w kotłowni na ustawieniach pieca- ale uzyskałam pyłek w popielniku:):) - ale dało mi sie to we znaki bo leże plackiem w łóżku z gorączką. mogłam szybciej wypić tą Waszą osławioną herbatke z prądem:). Ja mieszkam w tej starej części budynku więć musiałbym przejść i zobaczyć te eurostery- więć zrobie to w poniedziłek.

 

- dziękuje bardzo za wytłumaczenie kwesti zaworu 4d tak dałam go na max-a (mam ręczny) rano jak jeszcze byłąm na chodzie:):) i jest momentalnie wyższa temperatura w budynku.

 

a mam jeszcze jedno pytanie napiszcie prosze jakie są u Was teraz mrozy i jaką temperature macie w domku a ile opału spalacie na dobe

 

życzę ciepłego weekendu

pozdrawiam Inez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.