Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tryb Praca Czy Podtrzymanie


nicpon851

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do forumowiczów w jakim trybie powinien piec byc ustawiony w trybie praca czy podtrzymanie? skrócic tryb podtzrymania żeby tryb pracy się nie włanczał? Na dworze 10 stopni mrozu a temp. pieca 65. reszte parametrów oraz problemy zwiazane z ustawieniami na poprzednich postach. PROSZĘ O WSKAZÓWKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Cię za bardzo...

Praca jest... jak sama nazwa wskazuje, pracą czyli podnoszeniem temp kotła do zadanej.

Podtrzymanie natomiast ma za zadanie tylko i wyłącznie utrzymywać kocioł w stanie gotowości do pracy kiedy temp jeszcze nie spadła o wartość histerezy.

Skąd zatem to pytanie?

 

Kocioł musi być w trybie praca przede wszystkim, a kiedy temp jest osiągnięta, to w podtrzymaniu i przestawić się tego nie da.

Chyba, że jego moc jest dobrana 'na styk', to wtedy pracuje cały czas.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myslito że wyczytałem iż niektórzy mają tak ustawiony czas w podtrzymaniu że się wogóle praca nie włancza.tylko jeśli zmieniają temp na większą to w tedy praca jest uruchamiana. a natomiast inni twierdza że w zimie powinien kocioł byc tak ustawiony zeby co jakis czas przechodził w tryb pracy a w potrzymaniu tylko latem. Dlatego zadałem takie pytanie. dla mnie tryb podtrzymanie jest po to żeby kocioł nie zgasł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, dziwne zapytanie. Praca kotła uruchamia się po przekroczeniu temperatury wody w kotle w taki sposób, aby uniemożliwić jej spadek poniżej wartości zadanej. Po osiągnięciu ponownie nastawionych parametrów temperatury kocioł powinien przejść w stan podtrzymania. Samo podtrzymanie ma zapobiec wygaszeniu żaru. Czas w jakim ma załączyć się podajnik i wentylator zależy od nastaw. Ja użytkuję Klimosza Ling Duo 25. Na stronie dystrybutora ekogroszku radzą, aby podtrzymanie nie było krótsze niż 6 minut co zapobiega wystudzaniu żaru na retorcie i lepszym wypalaniem. To akurat się u mnie sprawdza. Podtrzymanie zatem jest tylko dla zapobieżenia wygaśnięcia kotła, ale przy takich mrozach nawet ustawienie 60 minut nie ma znaczenia ponieważ kaloryfery oddają szybko ciepło i piec załączy się o wiele szybciej. Czas podtrzymania ma natomiast znaczenie w okresie letnim przy pracy w trybie lato, gdy używamy piec do podgrzewania cwu.

 

Micho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć. Micho napisał wszystko co chciałeś wiedzieć, a ci co twierdza, że im kociol ogrzewa chatkę, o tej porze roku będąc w fazie podtrzymania całymi godzinami łgają wierutnie. Ale to niestety problem nie tylko tego forum. Niedługo ktoś napisze , że musi wybierać węgiel z zasobnika bo mu go ciągle przybywa a temperatura w domu jak w saunie. Pozdrowienia dla rozsądnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, a ci co twierdza, że im kociol ogrzewa chatkę, o tej porze roku będąc w fazie podtrzymania całymi godzinami łgają wierutnie. Ale to niestety problem nie tylko tego forum. Niedługo ktoś napisze , że musi wybierać węgiel z zasobnika bo mu go ciągle przybywa a temperatura w domu jak w saunie. Pozdrowienia dla rozsądnych.

 

Wiesz... generalizować też nie można, bo u mnie dla przykładu... teraz - temp w nocy blisko 30 mrozu - czasy podtrzymania są krótkie - nie mierzyłem, ale może max po kilkanaście minut.

W sytuacji natomiast kiedy temp zewnętrzne są lekko tylko poniżej zera, to jest niezaprzeczalny fakt, że kocioł potrafi mi stać w podtrzymaniu godzinę. Chodzi o to, że podczas pracy kocioł zmagazynuje tyle ciepła, że dom odbiera je przez min kilkadziesiąt minut. Nie są to żadne bzdury, bo jak nie wierzysz, to zapraszam jak się ociepli i zobaczysz :-).

To wina z jednej strony przewymiarowanego kotła, a z drugiej dobrze ocieplonej chałupki... Ot i wszystko.

Co do podtrzymania... jest to stan wynikający właśnie z zależności między mocą kotła i pojemnością cieplną jego samego, a aktualnym zapotrzebowaniem domu na ciepło. Te dziesiątki kilogramów wody i stali też mają swoją pojemność :-), a to właśnie wystarcza, kiedy odbiór ciepła jest niewielki, na te kilkadziesiąt minut bezczynności kotła - podtrzymania.

Nie są to żadne czary, tylko zwykłe prawa fizyki. :-).

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o fazie podtrzymania przy plusowych temp. ale o okresie obecnym gdzie noc -17 a i w dzień mocny minus. Duży odbiór ciepłej wody z kotła to i czas podtrzymania krótki. Poza tym niektórzy piszą, że kocioł im grzeje 25-20 min a potem 3-4h w podtrzymaniu. W takie cuda to ja niestety nie uwierzę, chyba, że w chatce 15 i kożuszek na grzbiecie.

Twój czas podtrzymania Robercikus w cieplejszym okresie jest jak najbardziej realny przy fajnie ocieplonym domku, ale nie kilka godzin jak piszą niektórzy i tym samym wprowadzili zamęt naszemu koledze, który założył ten temat.

 

]Do Nicpon851- koledzy ci odpowiedzieli zależy od temp. zewnętrznej, ocieplenia domu, sprawności instalacji CO Generalnie im zimniej tym krócej, I nie wierz w cuda, że w obecne mrozy kotły grzeją domy w podtrzymaniu przez całe godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że to mi sie wydawało dziwne wie wolałem sie upewnic w opinie innych. To przy takiej obecnej pogodzie nie zamartwiam się ze w potrzymaniu kocioł nawet 10 minut nie stoiaha i mam też włączoną podłogówkę wiec to najbardziel normlane:). A mam jeszcze jedno pytanko jak piec osiągnie temp o jest w podtrzymaniu i temp. mu spada i włancza się praca to martwi mnie fakt iż mam mało żaru na palenisku w tedy i kocioł długo goni żeby do temp. zadanej dojśc. mam temp. 68stopni 9s podawanie i przerwe 40s. aha jaki powinien byc czas pracy wentylatora po przejściu z pracy do podtzrymania ja mam obecnie 15sekund(żeby całęgo żaru mi nie wydmuchał wcześniej miałem nawet 80sekund.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na palenisku powinno byc co najmniej tyle żaru, aby retorta miała właściwą temperaturę utrzymującą palenisko w tzw kulturze grzania. Według mnie powinien żar wystawać ponad kołnierz po zakończonym cyklu pracy jakieś 1 do 2 cm. Jak masz za mało żaru to po prostu skróć przerwę pomiędzy podawaniem lub zmniejsz nadmuch. Kwestia oczekiwań co do mocy palnika i potrzeb grzewczych.

Micho

Edytowane przez Micho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

witam koledzy potrzebuje pomocy w ustawieniu sterownika tigra z palnikiem kwadratowym moj problem polega na tym ze nie moge podnies ilosc wegla w palniku i robia mi sie ogromne spieki ustawienia sterownika to

 

TEM NA PIECU 55st

KOREKCIA NOCNA -3

KOREKCIA EKONOMICZNA-3

TEM ZAŁĄCZANIA POMPY 35st

CZAS PODAWANIA 10s

CZAS MIEDZY PODAWANIEM 1m:10s

KROTNOSC PODAWANIA 1

CZAS PRZEDMUCHU 16s

CZAS MIEDZY PRZEDMUCHAMI 15min

OBROTY DMUCHAWY 25%

OBROTY W STANIE NADZORU 25%

KLAPKA OD WENTYLATORA OTWARTA NA MAXA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co oznacza klapka w twojej wypowiedzi. Ale jeśli klapka = przysłona to przymknij ja tak aby miała dosłownie 2 cm przeswitu i wtedy reguluj obroty wentylatora.

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kolego chodzi o przyslone zaraz bede ustawial a te ustawienia moga byc ?bo tez nie moge podnies w palenisku wegla chodzi o kopczyk bo jak piec nabije tem 55s to dopiero mi sie zalacza po 50min bo nie mam pojecia bo piec mam dopiero 2 tygodnie

Edytowane przez pipciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysoki wentylator jak przy otwartej klapce wentylatora i za duże podawanie i przedmuchy w podtrzymaniu są niewskazane.dlatego nie możesz utrzymać kopczyka na retorcie i robią się spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,  może mi ktos pomóc ? Mam problem z kotłem na ekogroszek. Mianowicie kocioł dużo spala i robi się szlaka. Moje parametry to temp. zadana - 55 ,  CWU-45, czas pracy - 10s , czas przerwy 1min 20s, siła nadmuchu 40 %, praca w podtrzymaniu - 30s, przerwa w podtrzymaniu - 30minut, moc przedmuchu 60%. Co mam robic ? Jakie parametry zmienic zeby lepiej spalał ? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zmniejszyć wiatr o 1/3

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.