Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ling Combi, Wymiennik Płytowy


siedlaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Posiadam piec Ling Combi 28kW, wymiennik płytowy, obieg CO zamknięty, zawór 4D i mam następujący problem a mianowicie różnica temperatur na wejściu i wyjściu z wymiennika np. na piecu 73 stopnie, zawór 4D całkowicie otwarty na wejściu na wymiennik też około 71 do 73 stopnie a na wyjściu 56 do 58 stopni. Czy ta różnica temperatur jest normalna czy można ją zmniejszyć?.

Edytowane przez siedlaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej normalne - różnica 10-15 stopni to norma. Przecież wymiennik oddaje ciepło więc gdyby tej różnicy nie było to wtedy trzeba się martwić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chyba nie normalne , ja mam 5 stopni różnicy a jak przestawię pompę na obiegu kotłowym na 2 bieg to spada do 3 stopni .

 

Skoro jest mała różnica to wymiennik płytowy nie oddaje ciepła na kaloryfery tylko krąży ciągle w obiegu pieca... Tak ja to rozumiem.

 

Na logikę - wg Ciebie im mniej tym lepiej - to jeśli nie byłoby wcale różnicy to byłoby idealnie?? Moim zdaniem nie - bo wtedy wymiennik nie oddawał by ciepła na kaloryfery...

 

Moim zdaniem - im więcej kaloryferów, podłogówki itd... to różnica temperatury będzie większa...

 

Ale mogę się mylić - hydraulikiem nie jestem...

Edytowane przez DJ82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#DJ82

Według Ciebie im większa różnica tym lepiej wymiennik oddaje ciepło ?? To chyba jest bez sensu ...

Przy dobrze dobranym wymienniku , odpowiednim przekroju rur różnica powinna być jak najmniejsza tak przynajmniej tłumaczył mi mój instalator może niech inni się wypowiedzą ja nie jestem specjalista :]

Edytowane przez realone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor - byłem przed chwilą w kotłowni i faktycznie na manometrach mam różnicę kilku stopni... ale zmyliło mnie to że na piecu mam różnice ok 10 stopni... nie wiem czy to przekłamania czujników czy co ale to też jest dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik działa jak sprzęgło hydrauliczne czy zawór 4D - temperatura w obiegu kotłowym jest dzięki niemu wyższa niż w grzejnikach. Nie generuje to żadnych strat. Ciepło (energia) to nie tylko sama temperatura, tylko róznica temperatur zasialnia i powrotu razy przepływ. Należy tak ustawić przepływy na pompach, by temperatura na powrocie kotła nie spadała poniżej 55 stopni, zaś temperatura na grzejnikach była możliwie najniższa, wystarczająca dla uzyskania komfortu cieplnego (resztę doregulują głowice termostatyczne). Puszczanie dużych przepływów (czyli zmniejszenia róznicy temperatur obiegu kotłowego i grzejnikowego) to niepotrzebna strata na energię elektryczną pomp i niszczenie instalacji dużymi przepływami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.