Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykonanie Obejścia - Czy Prawidłowe ?


azx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO i moje pytanie jest następujące

Czy można w taki sposób wykonać obejście rury

Mam obawy ze ten "garb" może zakłócić grawitacyjny obieg instalacji,

tzn. czy nie powstanie tam "bąbel" powietrza ...choć wyżej jest jeszcze na tej samej nitce grzejnik - drabinka łazienkowa

Proszę o poradę czy to może zostać czy trzeba to przerobić.

Dzięki za wszelakie opinie i porady

post-11277-0-97360700-1327846836_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jesteś pewny że będziesz miał obieg grawitacyjny.

To są długie odcinki poziome i może być różnie z tą grawitacją.

Przy zastosowaniu pompy CO - będzie działać, ale może być problem z odpowietrzeniem garba.

Inną rzeczą jest jak taki garb schowasz w wylewce?, będzie osłabienie posadzki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka grawitacja ??

ludziska czy wyscie poszaleli , chcesz miec grawitacje na posadce ?

chyba ze posadzkarz to tez ty i zrobił spadki pod grawitacje i kotłownia w piwnicy i jeszcze pare innych szczególików

zmierz poziom na poczatku i na koncu rury i bedzisz miał jasnosc w która strone pójdzie woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam wszystko

Dom ma trzy kondygnacje ( piwnica parter poddasze) to co wodzicie to jest poddasze , na parterze będzie podłogówka

na posadzki jest przewidziane dużo miejsca styropian 100 mm + wylewka 70 mm

to co widzicie to może tak wygląda nieciekawie ...ale średnice rur są duże ( na fotce trójnik fi 22 na 18 - grzejnik od tego miejsca jest oddalony ok 1.5 m, piony fi 28 )

kotłownia w piwnicy. Spaki tez będą duże ...jeszcze nie porobione ale będą. Najdłuższy rurociąg ma ok 7mb ( to ten co na rysunku ) reszta nie przekracza 4 mb.

Wiec co myślcie przerabiać to ? czy zostawić. Układ będzie pompowy ...ale chcę tez żeby działał grawitacyjnie - mam częste braki prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grawitacja w wylewkach jest mozliwa,może nie zadziała w stu procentach ale na pewno nie zmarzniesz jak braknie prądu.dla swietego spokoju moznaby pochylic bardziej trójnik a zamiast tej odsadzki dać łuk jednokielichowy i dalej ze wzniosem na ile posadzka pozwoli.tak jak teraz moze się tam zbierac powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Najrozsądniej jest w wylewce nie robić żadnych lutów, tylko miękka miedzią w kręgach doprowadzić połączenia od rozdzielacza do grzejnika.

2) Obejście zdecydowanie lepiej obrócić w dół.

 

1) Najrozsądniej jest w wylewce nie robić żadnych lutów, tylko miękka miedzią w kręgach doprowadzić połączenia od rozdzielacza do grzejnika. - jest to badzo dobre rozwiązanie ...ale w układach gdzie nie przewiduje się działania układu w sposób grawitacyjny ...a ja chcem aby działał w ten sposób choć troszkę ;)

2) Obejście zdecydowanie lepiej obrócić w dół. - raczej polecę kolankiem 45^o do góry ...mniej roboty ;)

Dzięki za sugestię

Edytowane przez azx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak ci tu radzi obejście dołem .lutuj lutem twardym amiedzynie wsun miękkie wypełnienie do kapęsacji.przy stu milimetrach zachowaj spadek toi grawitacja zadziala

 

kocioł będzie z podajnikiem i pełnym sterowaniem ...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas ;)

a że układ bedę miał w systemie otwartym to takie ciśnienie raczej nie wystąpi ) Wiec raczej lutu twardego nie bedę robił ....z resztą nigdy takiego nie kładłem ....nie mam czym - odpowiedniego palnika i gazu

 

dzięki za sugestię :rolleyes:

Edytowane przez azx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł będzie z podajnikiem i pełnym sterowaniem ...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas ;)

a że układ bedę miał w systemie otwartym to takie ciśnienie raczej nie wystąpi ) Wiec raczej lutu twardego nie bedę robił ....z resztą nigdy takiego nie kładłem ....nie mam czym - odpowiedniego palnika i gazu

 

dzięki za sugestię :rolleyes:

...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas.IDZIE o wydłuzenie liniowe rur wposadzce czy tezpodnią.taka możliwośc zawsze istnieje .dlatego napisałem abyś nie zapomjał o tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO i moje pytanie jest następujące

Czy można w taki sposób wykonać obejście rury

Mam obawy ze ten "garb" może zakłócić grawitacyjny obieg instalacji,

tzn. czy nie powstanie tam "bąbel" powietrza ...choć wyżej jest jeszcze na tej samej nitce grzejnik - drabinka łazienkowa

Proszę o poradę czy to może zostać czy trzeba to przerobić.

Dzięki za wszelakie opinie i porady

post-11277-0-97360700-1327846836_thumb.jpg

 

Witam!

 

A ja napiszę tak. Moi przedpiscy :) pisali duzo dobrych rzeczy, więc nie będę powtarzał, ale wciskanie pod posadzkę lutowanych rur miedzianych- twardych i to jeszcze sporych długości ( jakaś kompensacja liniowa jest?), to jest proszenie sie o kłopoty. A PEX-y Ci nie pasowały? Jeśli już miedź, to z kręgu i w jednym kawałku. Nawet możesz znaleźć w necie instruktaż jak to poskładać.

Życzę powodzenia, ale w ubiegłym tygodniu sąsiad właśnie zrywał podłogę w łazience i przedpokoju. Polutowane rurki puściły.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas.IDZIE o wydłuzenie liniowe rur wposadzce czy tezpodnią.taka możliwośc zawsze istnieje .dlatego napisałem abyś nie zapomjał o tym

ok ... kompensacja jest duża ...żadna z rur nie dotyka ściany na sztywno ...jest ok 150 mm luzu osiowego

całe rurociągi montowane są w warstwie izolacji termicznej - styropianie ...wiec jest gdzie się wydłużać :)

Z tego co pamiętam to miedz ma współczynnik rozszerzalności liniowej 0,0166 mm/(m?K), co oznacza, że ? przykładowo ? odcinek o długości 1 m wydłuża się o ok. 0,7 mm pod wpływem zmiany temperatury o 50°C wiec nie są to duże wielkości ...ale dzięki za uwagę

ps. nie jestem pewien czy nie pokręciłem coś tu :blink:

Edytowane przez azx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

A ja napiszę tak. Moi przedpiscy :) pisali duzo dobrych rzeczy, więc nie będę powtarzał, ale wciskanie pod posadzkę lutowanych rur miedzianych- twardych i to jeszcze sporych długości ( jakaś kompensacja liniowa jest?), to jest proszenie sie o kłopoty. A PEX-y Ci nie pasowały? Jeśli już miedź, to z kręgu i w jednym kawałku. Nawet możesz znaleźć w necie instruktaż jak to poskładać.

Życzę powodzenia, ale w ubiegłym tygodniu sąsiad właśnie zrywał podłogę w łazience i przedpokoju. Polutowane rurki puściły.......

Z pexem z stałopalnym kotłem ... dziękuje ale nie ... szwagier w tamtym roku robił wszystko od nowa ...i sam kisan nie wytrzymał ....ale zagotował tak ze szok !!! ...Z ojcem robiliśmy w domu ok 15 lat temu remont CO i tez w posadzkach są luty ... narazie nic się nie dzieje i mam nadziej ze tak będzie dalej . 5 lat temu to samo robiliśmy u brata w nowym domu ....tez jest ok ...teraz ja postawiłem nowy dom ...zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widac ze nie czytasz co sie pisze w innych tematach

trzeba zminic miejsce ZZ , podłaczenia podłogówki i powrót z grzejników tez by nie szkodziło jak jest taka mozliwosc

oj załączyłem nie ten plik przepraszam ...ten jest właściwy

post-11277-0-85076500-1327958343_thumb.jpg

Edytowane przez azx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.