Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o


REM80

Rekomendowane odpowiedzi

Czy układ na rysunku jest prawidłowy i czy będzie działał grawitacyjnie?

Rozdzielacze od podłogówki jak i grzejników zabudowane w piwnicy przy kotle.

Grawitacyjnie liczyłbym na boiler. Reszta ma nikłe szanse. Nawet w systemach trójnikowych dobre działanie grawitacji to konieczność właściwego średnicowania, odpowiednich spadków, regulacji wstępnej i właściej przepustowości zaworów grzejnikowych (standardowe zawory termostatyczne skutecznie grawitację ograniczają).

Ty masz PEX-a i rozdzielacze. O ile cokolwiek przeciśnie się w tym układzie do grzejników (grawitacyjnie), to napewno pomieszczeń nie dogrzeje, sukcesem będzie powiedzeć o grzejnikach "letnie" i to tylko tych najbliżej kotła.

Eksperymentować nikt ci nie zabroni. Grzanie grawitacją, to grzanie na wysokiej temperaturze (przy tych średnicach), a nie jest to dobre dla PEX-a.

Zaskoczyłeś mnie też wiarą w grawitacyjny obieg na podłogówce. Byłbyś pierwszy.

 

Poniżej moja propozycja zmian, odpuszczająca sobie tą grawitację. Zwróć uwagę głównie na wpięcie podłogówki, równolegle do pompy CO i za zaworem 4D. Wcześniej zasilanie wpiąłeś w mały obieg a powrót w duży. Obie pomy powinny mieć za sobą ZZ na wszelki wypadek (rozdzielnej pracy).

Przydadzą się też termometry poglądowe, bo szczegółów dorysowałeś na full, a termometrów nie widać.

Inaczej wepnij też powrót CWU. Lepiej jeżeli nie będą na siebie bezpośrednio wpadały (mogłoby to zakłócić grawitacyjny przepływ małego obiegu 4D).

 

post-18583-0-81522200-1327747191_thumb.jpg

 

Jeszcze krótkie pytanie na koniec. Masz wogóle ruszt awaryjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z porady!

Schemat poprawiłem, a z ta grawitacją to zakładałem niepełne działanie na CO i CWU

na wypadek braku prądu ( tam gdzie się buduję wyłączenia prądu są częste i długotrwałe do 12h)

Kocioł to Żywiec Integra lux 28kW z rusztem awaryjnym i sterownikiem TECH ST42

Jeszcze na koniec pytanie: czy zawór 4drogowy 6/4'' wystarczy jeżeli z kotła wychodzi króciec 2''?

Pozdrawiam

co cwu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na koniec pytanie: czy zawór 4drogowy 6/4'' wystarczy jeżeli z kotła wychodzi króciec 2''?

6/4 jest OK.

Na brak prądu wystarczy akumulator i przetwornica zasilająca wyłacznie pompę CO (na dłużej wystarczy). Do kotłowni i tak trzeba zejść i rozpalić awaryjnie, więc poprzełączać co trzeba można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę różnicę wpięcia pdłogówki, która mi się nie podoba i kłóci się z założeniami funcji 4D w układzie. Nie po to podnosimy temperaturę powrotu kręcąc 4D, aby tuż przy wejściu kotła wpuszczać chłodną wodę wracającą z podłogi. Zakładając zasilanie na poziomie 35 sC, to na powrocie podłogówki masz 30. Trochę to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze się na taką "dyskusję". Albo masz uwagi do schematu i je podajesz albo uwag nie masz.

"Kwiatki" i "bazgranina" to nie uwagi, a żarcik.

I zacznij mówić twierdzeniami, nie pytaniami, chyba, że to jakiś casting do "zagadkowej nocy", czymkolwiek to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, na stronie KLIMOSZA znalazłem przykład układu mieszanego według którego przerobiłem wczesniejszy schemat.

Czy tez jest poprawny i czy nie lepszy od poprzedniego?

Dorzucam kilka uwag kosmetycznych do schematu.

 

post-18583-0-50998800-1327834356_thumb.jpg

 

Kilka wyjaśnień:

1. Zawór różnicowy na układzie CO zbędny. Tak podpowiada mi doświadczenie ale jego montaż tragedią nie będzie. Tomasz też nie wierzył dopóki palca nie włożył.

2. Naczynie lepiej w tej mieszanej formie, gdzie pod naczyniem rozdzielasz RB i RW. Pomoże to w odprowadzaniu ewentualnej pary do górnej przestrzeni naczynia. Mało prawdopodobne aby przy tym kotle wodę zagotować i wcześniejsze wpięcie też generalnie jest OK.

3. Zawór bezpieczeństwa osobiście montuję na zasileniu i rurze bezpieczeństwa, co nie jest wymogiem. Jest to wg mnie miejsce lepsze pod tym względem, że w chwili uruchomienia ZB (gotowanie wody połączone z zamarznięciem naczynia np.) oddaje on nie tylko wodę ale i parę. Zamontowany na powrocie wyrzuca tylko wodę co szybko może zamienić układ w parowy. Zwróć uwagę aby sposób montażu ZB zapewniał jego "zalanie" wodą. Zamontowany w pionie gromadzi powietrze co nie jest chyba dobre chociaż instrukcje tego nie zabraniają (zakazuje się montażu w dół).

4. Zawór zwrotny pompy podłogowej przeniesiony na główny powrót tego obiegu aby zminimalizować ryzyko odwracania przepływu przez 3D gdy pompa podłogi stoi a CO pracuje.

5. Z belki rozdzielacza podłogowego dwie pętle biegną na piętro (chyba). To nie jest zbyt szczęśliwe rozwiązanie i nie wiem na ile zgadza się z twoim układem. Dla spokoju warto by było pomyśleć w takiej sytuacji o zapewnieniu dodatkowego odpowietrzenia powrotów tych pętli w miejscu, gdzie schodzą z piętra.

6. Można jeszcze pokombinować inne porowadzenie rury powrotnej małego obiegu, tak aby zminimalizować liczbę zakrętów. Nie rysowałem ponieważ nie wiem na ile odzwierciedla to twoją sytuację.

 

Chętnych zapraszam do wskazania reszty "kwiatków", które ja pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiony schemat wraz z rzutem kotłowni na rysunku

Z rozdzielacza podłogówki będą 3 pętle poniżej rozdzielacza i 3 powyżej (2 pętle o jakieś 1m, 1 pętla o 5m) odpowietrzenie tych pętli planuję na powrocie poprzez trójnik i wyprowadzenie rurą fi 16 do odpowietrznika który zabuduje na ścianie w pomieszczeniach w których będzie podłogówka. (1m powyżej pętli)

Proszę o sprawdzenie poprawności rozmieszczenia zaworów zwrotnych i kulowych oraz termometrów

Gdzie na zasilaniu zamontować zawór bezpieczeństwa?

Dziękuję i pozdrawiam!

co cwu 2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejście naczynia to troche inaczej. Patrz wyżej.

Zawór bezpieczeństwa tak jak narysowałeś jest OK.

Zawory zwrotne OK.

Pionowa rura rozdziału zasilenia za 4D wystarczy fi 28. fi 32 cenowo zabija i jest za duża. Dodatkowo na jej szczycie, tam gdzie jest kolano w kierunku pompy podłogowej, zamiast kolana załóż trójnik i na jego odejściu w górę zamontuj zwykły odpowietrznik ręczny. Przyda się gdy będziesz czyścił filtry, łatwo i skutecznie usuniesz powietrze jakie się wtedy do układu dostaje.

Brakuje mi jeszcze termometru za pompą podłogówki.

 

Jeżeli do zbiornika CWU rura zasilania będzie schodziła w dół, to w tym miejscu daj automat.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że chodzi ci możliwość kontynuowanie procesu rozgrzewania boilera nawet gdy czujnik CWU wykryje docelową temperatur wody w zasobniku i pompę CWU wyłączy. Jest to możliwe. Zależy od średnic na jakich podłączony będzie boiler, odległości jego montażu od kotła, stopnia otwarcia 4D a również parametrów przepływu na pompie CO. Czasem zdarza się, że silna pompa CO nie tylko zapobiega obiegowi grawitacyjnemu na boilerze ale nawet go odwraca. Dlatego ZZ jest niezbędny.

 

Chcąc mieć pewność, że tego typu efekt nie będzie miał miejsca, należy zamiast ZR wstawić zwykły zawór odcinający i go zamknąć. Gdy przyjdzie ochota grzać grawitacyjnie to pompa OFF i zawór do otwarcia.

 

Każdy wybór ma określone konsekwencje. Rozwiązań idealnych nie ma. ZR może np. spowodować ww. efekt, ale może też uchronić kocioprzed zagotowaniem gdy braknie prądu.

 

Wszystkich scenariuszy nie przewidzisz, wszystkiego nie pogodzisz. Najważniejsza jest świadomość jak twój układ funkcjonuje w danych warunkach i jak niepożądanym efektom przeciwdziałać, czego się spodziwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.