Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uklad Zamkniety Bez Naczynia Przeponowego ?


Sedzia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam prosbe o udzielenie odpowiedzi. Posiadam kociol na paliwa stale w ukladzie otwartym, ktory poprzez wymiennik ciepla plytowy zasila zakmniety uklad grzejnikow i podlogowke. Wczesniej do tego ukladu zamknietego podlaczony byl piec na olej opalowy, w tym zestawie bylo tez naczynie przeponowe. Teraz juz nie ma tam pieca olejowego, jak rowniez naczynia przeponowego. I tu moje pytanie czy ten uklad zamkniety musi posiadac naczynie przeponowe ? Obecnie chodzi bez niego, ale czy to nie ma negatywnego wplywu na ekonomie spalania ? zasilanie ukladu poprzez pompy wystarczy czy tez naczynie przeponowe bedzie dbalo o to zeby woda odpowiednio zasilila uklad. Mam wrazenie ze jak wlacze podlogowke i grzejniki to pompa na podlogowke zabiera wode pompie na grzejniki. Dolewalem wody do tego ukladu ale dalej mam takie wrazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe obok zaworu bezpieczeństwa jest wymaganym elementem zabezpieczającym instalację! Jeżeli wzrostu objętości wody w czasie podgrzewania nie przejmie naczynie muszą przejąć inne elementy układu, niestety przejmują do czasu, najsłabszy element któregoś dnia naprężeń nie wytrzyma. Pytasz o ekonomię spalania, raczej policz ile może kosztować np remont podłogówki i to będą dopiero poważne koszty! Montaż naczynia i zaworu bezpieczeństwa jest obowiązkowy!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prosbe o udzielenie odpowiedzi. Posiadam kociol na paliwa stale w ukladzie otwartym, ktory poprzez wymiennik ciepla plytowy zasila zakmniety uklad grzejnikow i podlogowke. Wczesniej do tego ukladu zamknietego podlaczony byl piec na olej opalowy, w tym zestawie bylo tez naczynie przeponowe. Teraz juz nie ma tam pieca olejowego, jak rowniez naczynia przeponowego. I tu moje pytanie czy ten uklad zamkniety musi posiadac naczynie przeponowe ? Obecnie chodzi bez niego, ale czy to nie ma negatywnego wplywu na ekonomie spalania ? zasilanie ukladu poprzez pompy wystarczy czy tez naczynie przeponowe bedzie dbalo o to zeby woda odpowiednio zasilila uklad. Mam wrazenie ze jak wlacze podlogowke i grzejniki to pompa na podlogowke zabiera wode pompie na grzejniki. Dolewalem wody do tego ukladu ale dalej mam takie wrazenie.

 

Witam

 

Naczynie przeponowe jest elementem instalacji w układzie zamkniętym, zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, jego wielkość jest zależna od pojemności instalacji., dodatkowym zabezpieczeniem jest zawór bezpieczeństwa.

Brak tych elementów może spowodować uszkodzenie instalacji.

Dolewanie wody do obiegu zamkniętego świadczy o niepełnym odpowietrzeniu instalacji lub jej nieszczelności.

 

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałem się nie odzywać do zamkniętego nie da się dolać najpierw trzeba go otworzyć dobrze że ma niepełne odpowietrzenie lub nieszczelność ,inaczej tytuł posta by brzmiał pomocy rozdupczyło wymiennik. Do Sedzia jak najszybciej wołaj majstra niech montuje grupę bezpieczeństwa dla dobra Twojej rodziny .poz Hermogenes

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jak najszybciej zamontuje naczynie przeponowe i zawor bezpieczenstwa. Poki co uklad dziala od wrzesnia tego roku, i chyba jest nie pelen wody bo jak zalacze podlogowke i grzejniki to mimo tej samej temperatury zasilania i dlugotrwalego grzania to grzejniki sa mniej cieple w porownaniu do ogrzewania samych grzejnikow bez podlogowki, wtedy sa gorace. Dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to dziś nontuj a jutro się wyśpisz -snem spokojnym

jeśli chodzą tylko grzejniki to cała moc pieca idzie na nie , a jak załączysz podłogówke to i ona z tej mocy korzysta , może podnieś tem. zasilania , algo masz za mały wymiennik?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec zamontowalem metrowa rure w ktorej wpiete jest naczynie przeponowe 12l , manometr, zawor bezpieczenstwa 3bar, zawor do dopuszczania wody. Po podlaczeniu tego i otwarciu zaworu laczacego z reszta ukladu manometr wskazywal cisnienie 0,3 bar na zimnej instalacji na postoju pieca. Czyli rozumiem ze na dzien dobry mialem dotychczas za niskie cisnienie ? dolalem wody do 1 bar. Teraz w trakcie pracy ukladu wzroslo do 1,5 bar. Tak zostawic te cisnienie ? ponadto uruchumilem najpierw grzejniki, szybciej ulad zalapal temperature, a jak wlaczlem podlogowke to pompa tak szarpnela fajnie i zassala wode i slychac bylo na powrocie podlogowki jakby tam wody nie bylo i zlatywac zaczela z rur (taki dzwiek). Moze odpowietrzyla sie pod wplywem cisnienia poprzez zawory odpowietrzajace zamontowane w jej ukladzie ? No i mialem to wszystko wpiac w powrot wody, ale zabraklo mi jedej przejsciowki i poki co wpialem to wszystko w rure od zasilania. Jaka w tym roznica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.