Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co


slawek1980z

Rekomendowane odpowiedzi

to klasyczny układ jakich wiele było malowanych na tym forum

sa rózne szkoły , jedni tak jak ty inni zupełnie inaczej

 

generalnie to dodałbym odpowietrznik za pompa i powinno robic , jaki bedzie efekt sam zobaczysz

z ciekawosci zapytam co ma robic ZR koło pompy w jakim celu tam jest - ot tak dla urozmaicenia monotonii rurek tylko

moga wystapic zakłucenia w ładowaniu bojlera , jest równolegle do obwodu kocioł zawór 4-d

podłogówka mogła by robic niezaleznie od pompy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jeszcze zawór 3-D z termostatem na podłogówkę bo tam z reguły wystarczy ok 35 C a w tym czasie na grzejniki może iść np. 50 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wolał bym trochę jaśniej opisywać nie jestem hydraulikiem więc wszystkiego nie kumam :-)

No to może tak:

 

post-18583-0-94938200-1327430884_thumb.jpg

 

Różnice względem poprzedniego schematu:

1. Zawór różnicowy niepotrzebny, bo nie ma zastosowania (nie zadziała).

2. Zawory zwrotne zawsze za pompą, również za pompą CO.

3. Naczynie lepiej "po mojemu".

4. Termometry we wskazanych miejscach pozwolą zapanować nad układem.

5. Średnica małego obiegu i 4D najlepiej fi 40 (min 32). Reszta jak na schemacie.

6. Przydadzą się odpowietrzniki we wskazanych miejscach.

7. Na podłogę 3D nie potrzebny, bo jest w zestawie pompowym.

8. Pompa podłogi przed pompą CO w tym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uczyli mnie w szkole zeby nie zaczynac zdania od " poniewaz "

to zaczne od poczatku

tez wyznaje zasade ze ZZ powinien byc za pompa , ale w tym układzie jest mieszacz z pompa OP

to zmienia sytuacje i nada ZZ dac przezd mieszaczem - co sie bedzie działo gdy stanie pompa podłogi a pracuje pompa grzejnikowa

na fotce pokazany jest mieszacz z ZZ na gałazi powrotnej mieszacza i to tez nie ma zastosowania w tym układzie

to by było konieczne jak by mieszacz był podłaczony za pompa główna , (przypadek kotła gazowego )

powinno wystarczyc ,

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że obie pompy będą na wspólnym sterowaniu i takiej sytuacji nie będzie, ale ten dodatkowy ZZ nie zaszkodzi.

 

P.S.

Marek, Marek, Marek... Nie byłbyś sobą, gdybyś komuś szpili nie wcisnął.

Pamiętaj jednak, że ten kij ma dwa końce. Szkoły uczą również o rozpoczynaniu zdań wielką literą, stosowaniu znaków interpunkcyjnych i polskich liter (ogonków i daszków panie Marku).

Zdań nie rozpoczyna się też od... "też" . ;)

 

W krótkim poście powyżej "bykuf jak mrufkuf". :(

Pozostaje złożyć to na kark używania przez kolegę Marka, internetowego języka skrótowo-śmieciowego. Niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że obie pompy będą na wspólnym sterowaniu i takiej sytuacji nie będzie, ale ten dodatkowy ZZ nie zaszkodzi.

 

P.S.

Marek, Marek, Marek... Nie byłbyś sobą, gdybyś komuś szpili nie wcisnął.

Pamiętaj jednak, że ten kij ma dwa końce. Szkoły uczą również o rozpoczynaniu zdań wielką literą, stosowaniu znaków interpunkcyjnych i polskich liter (ogonków i daszków panie Marku).

Zdań nie rozpoczyna się też od... "też" . ;)

 

W krótkim poście powyżej "bykuf jak mrufkuf". :(

Pozostaje złożyć to na kark używania przez kolegę Marka, internetowego języka skrótowo-śmieciowego. Niestety...

kiminero, kiminero ok miesiac temu w temacie załozonym przez -michal1962- napisałes

"Merytorycznym postem nikt mnie nie rozdrażni. Oby tak dalej"

a teraz któtka uwaga-" akurat w tym przypadku ta reguła nie ma zastosowania"

znowu cie bulwersuje ,w odp. napisałes jedynie ze czegos w twioch załozenaich nie bedzie

 

natomiast zastosowałes znana technike odwracania uwagi od własciwego tematu i zaatakowania przeciwnika z innej strony zupełnie nie na temat

przypomina mi to krytykowanie kogos za np. wyglad

z tego jak pisze tłumaczył sie nie bede , z podobna kryktyka spotkałem sie juz kilka razy na tym forum

gdybym pisał na forum literackim to inna sprawa , tutaj pisza ludzie o technice , czesto uzywajac róznych przedziwnych sformułowan nie koniecznie technicznych a jak braknie literki czy przecinka wiekszosc to potrafi zrozumiec

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować pamięci tak odległego posta, a przytoczone słowa są nadal aktualne.

 

Wstawiałeś zdawkową uwagę, która zamiast wyjaśnić cokolwiek, zrodziła kolejne pytania. Daru jasnowidzenia nie posiadam, autor tematu też pewnie nie, więc należało wirtualnie w stół uderzyć, żeby nożyce się odezwały. Niektórzy szybciej reagują na metodę kija, inni na marchewkę, stąd "prośba" o dodatkowe "bąknięcie". Poskutkowało i rację ci przyznałem.

 

Czepialstwo gramatyczne sam rozpocząłeś swoim docinkiem o "ponieważ", więc się nie dziw, że wszedłem w twoje buty. Bez tej "szpili" tej jałowej dyskusji ortograficznej by nie było.

 

Rozumiem minimalistyczne teksty SMS-owe (toleruje), jednak nie rozumiem braku chęci poprawnego pisania w przypadku internetu. To jest wyłącznie moja subiektywna opinia i taka po prostu jest. Tłumaczył się z niej również nie będę. Jednocześnie znam wielu młodych ludzi, którzy brylują w szybkim pisaniu "czatowym" a gdy przyjdzie im napisać cokolwiek odręcznie gubią się jak dzieci w lesie. Nikogo oczywiście nie zmuszę do zmiany nawyku, ale niektóre wpisy czyta się naprawdę ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poniżej.

 

post-18583-0-17432100-1327598357_thumb.jpg

 

Ewentualnie tuż przed zaworem 3D układu mieszającego podłogówki na rurze przychodzącej z kotła., o ile w szafce będzie miejsce.

 

Chodzi o to, aby pracująca pompa CO nie podsysała wody z obiegu podłogówki, kiedy ta stoi. Mogłoby do tego dojść na zasadzie odwrócenia obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poniżej.

 

post-18583-0-17432100-1327598357_thumb.jpg

 

Ewentualnie tuż przed zaworem 3D układu mieszającego podłogówki na rurze przychodzącej z kotła., o ile w szafce będzie miejsce.

 

Chodzi o to, aby pracująca pompa CO nie podsysała wody z obiegu podłogówki, kiedy ta stoi. Mogłoby do tego dojść na zasadzie odwrócenia obiegu.

Ja bym go dał nie na zasilaniu tylko na powrocie podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz wszyscy będą szczęśliwi? <_<

 

post-18583-0-85674300-1327600428_thumb.jpg

 

Faktycznie vernal ma rację, ale znudziło mi się tłumaczyć dlaczego racji nie mam ja.

Z wątpliwościami proszę do autora pomysłu... (np. czy pompa CO nie otworzy odpowietrznika podłogówki?). Po odpowietrzeniu trzeba go będzie raczej zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wątpliwościami proszę do autora pomysłu... (np. czy pompa CO nie otworzy odpowietrznika podłogówki?). Po odpowietrzeniu trzeba go będzie raczej zamknąć.

No właśnie.

Ale jak co nie pociągnie wody to się też chyba nie wytworzy podciśnienie mogące ciągnąć powietrze?

Z tym odpowietrznikiem to wydaje mi się nalepiej, żeby ta rura w dół nie schodziła, tylko żeby odpowietrznik rozdzielacza był najwyżej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz wszyscy będą szczęśliwi? <_<

 

post-18583-0-85674300-1327600428_thumb.jpg

 

Faktycznie vernal ma rację, ale znudziło mi się tłumaczyć dlaczego racji nie mam ja.

Z wątpliwościami proszę do autora pomysłu... (np. czy pompa CO nie otworzy odpowietrznika podłogówki?). Po odpowietrzeniu trzeba go będzie raczej zamknąć.

 

czyli ta koncepcja jest najlepsza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.