Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór I Siłownik Innej Firmy.


Jame5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w instalacji mam założony siłownik Womix MP 06 i zawór 4D Womix MIX 5/4". Pracuje to od niedawna z kotłem Klimosz Lind Duo 15kW.

Od tego czasu mam problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury powrotu.

 

I myślę nad modernizacją obiegu kotłowego na większe przekroje - co w mojej opini przyniesie oczekiwany rezultat. Obecnie na obiegu kotłowym mam rury 28-ki.

 

I plan wstępny jest taki, aby zmienić rury na 35-tki i zawór na 6/4" (DN40).

I problem jest taki, że gdy zmienię zawór, to musiałbym także zmienić siłownik na MP 10, ponieważ MP 06(ten który mam), wg producenta jest przeznaczony do zaworu mak. 5/4" - czyli taki jaki mam.

 

Wymyśliłem, że może założe inny zawór (np. ESBE - 6/4") i dokupię do siłownika Womix MP 06 tylko adapter, który mi to umożliwi. Ponieważ wyczytałem, że ESBE stosuje do wszystkich swoich zaworów siłowniki o momencie 6Nm.

 

Tylko teraz nie mogę znaleźć nic na temat tych adapterów. Znalazłem tylko na stronie Womixa symbole i numery katalogowe. Czy ktoś wie coś więcej? Czy to rozwiązanie zadziała? No i gdzie takie adaptery można kupić?

 

Ze strony Womix'a:

- Adapter A 064 dla mieszaczy ESBE, Danfoss 401064

- Adapter A 065 dla mieszaczy ESBE, Danfoss VRG, VRB 401065

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie idź w takie koszty, bo i tak nie uzyskasz zadowalającego efektu.

U mnie miałem podobną sytuację: zawór 4d i siłownik identyczne jak u Ciebie - też 5/4" i wszelkie rury stalowe 5/4".

Powrót i tak był za chłodny, pomogła dopiero instalacja pompy kotłowej, na powrocie z zaworu 4d do kotła. Teraz temp powrotu ma 2-4st mniej niż na zasilaniu.

Koszt samej pompy to ok 100zł, do tego dwa zawory kulowe i filtr. Pompa ma przyłącza 1", także zawory i filtr też możesz dać 1".

Ja montowałem Omnigene zieloną 25-40, działa na 1 biegu - polecam takie rozwiązanie jako najtańsze i chyba jedyne w tej sytuacji, żeby temp powrotu była wysoka.

Dodatkowo przynajmniej u mnie zmniejszyło się spalanie i temp jest stabilniejsza, nie ma tzw. nurkowania poniżej temp zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak widzisz w poście autora tematu, on już ma zawór 4d z siłownikiem i chce to usprawnić.

W obecnej sytuacji trochę bez sensu jest całą instalacje przerabiać i wymontowywać zawór 4d który by był bezużyteczny.

Domontowanie pompy kotłowej to najmniejsza i najtańsza ingerencja w obecną instalację, a jest to gwarancją wysokiej temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, takie rozwiązanie też biorę pod uwagę.

 

Wczoraj zmieniłem średnice rur na obiegu kotłowym na 35-tki. Zlikwidowałem też kolana na powrocie - jest tylko jedno 45stopni.

 

Jeżeli to nic nie da, to pewnie wtedy wstawię pompę kotłową. Tylko wydaje mi się, że lepiej wstawić ją z obejściem (w załączniku propozycja).

post-33990-0-89940700-1327226254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wcześniejszych postach pisałeś że masz podłogówkę, a na schemacie jej nie masz.

 

jak ona faktycznie tam jest, to napływającej zimnej wody do kotła jest tak dużo, że żaden obieg grawitacyjny nie będzie w stanie podnieść temperatury tej wody o 30C.

 

Jak założysz pompę kotłową zrównoważysz przepływy po obu stronach 4d i uzyskasz taki sam stopień sterowalności temperatura powrotu jak temperaturą zasilania co.

 

Bypass kwestia gustu, ale ja bym go tam nie montował.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24:

Nie mam podłogówki i nigdzie nie pisałem, że mam! Może chodzi Ci o pogodówkę? :)

 

JONAIK:

Tak jak napisał vernal, pompa nie dławi dopóki działa :)

Wydaje mi się, że zastosowanie obejścia ma sens, w razie czego pójdzie grawitacyjnie i odbierze chociaż trochę ciepła - tymbardziej, że to układ zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę. W załączniku zdjęcie jak było i jak jest teraz. Rury fi 28 zmienione na fi 35. Wyrzucone kolana - jest tylko jedno 45 stopni.

Jest widoczna poprawa! Przynajmniej obserwując od wczoraj. Jest nadal duża różnica temperatur, ale piec łapie temperaturę ochronną (55 stopni) - w załączniku zdjęcie wyświetlacza sprzed 15 minut.

post-33990-0-84005900-1327243015_thumb.jpg

post-33990-0-30626800-1327243090_thumb.jpg

post-33990-0-51679000-1327243509_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.