Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zasypowy - Sterownik


twardy5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pisałeś Ze chcesz kupić kocioł z nadmuchem ,jeśli tak to większość sterowników takich kotłów ma funkcję sterowania trzema pompami np.Co,Cwu podłogówka i dodatkowo priorytet ciepłej wody .To wystarcza do sterowania kołem i Cwu natomiast do sterowania zaworem mieszającym 4d potrzeba siłownik zaworu i np. sterowanie pogodowe i ewentualnie dodatkowo pokojowe.Gdzieś na tym forum pisali że są już sterowniki pokojowe do siłownika zaworu niestety jest jeszcze mało opini o tym rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem na forum nadmuch w kotłach zasypowych dolnego spalania to nie najlepsze rozwiązanie , temperaturę w obiegu CO wysteruję ręcznie na zaworze 4D a na obiegu kotła za pomocą sterownika połączonego z dmuchawą. W przypadku miarkownika teoretycznie też jest to możliwe, sterownik pokojowy do siłownika zaworu połączony z pompą CO , na piecu mam powiedzmy 60 C o temp wody w obiegu CO steruje regulator pokojowy ( podobno jest to bardzo ekonomiczne ) . Najprostsze wydaje się sam miarkownik z zaworem 4D tylko w tym przypadku na grzejnikach zawsze będzie się utrzymywała stała temperatura niezależnie od temp. w pomieszczeniu . Sam już nie wiem najprościej podobno najlepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy ,że mam miarkownik zawór 4D z siłownikiem do tego sterownik ST-430 który steruje pompką do CO podłączoną za zaworem.

1. Co teraz z pompką do CWU chodzi cały czas? jak nią można sterować

2. Jak się ma podłogówka do tego sterownika , temperatura w podłogówce będzie sterowana przez dodatkowy zawór 3D lub 4D w celu "nie przegrzania"

3 Powiedzmy, że nie ma prądu jak wtedy wygląda działanie takiej instalacji?

4. W okresie letnim jak grzać tylko CWU ?

 

sorry ,że Was tak męczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy potrzebujesz sterownika i siłownika do zaworu bo jak dla mnie jest to wyrzucenie pieniędzy . Sam się nad tym zastanawiałem a ponieważ przerobiłem piec na podajnik więc zmuszony byłem kupić sterownik do pieca ,ponieważ byłem powiem szczerze napalony na takie rozwiązanie szukałem ekonomicznego uzasadnienia takiego wydatku i nie znalazłem, więc zainwestowałem w sterownik Brulli , na lapku widzę co się dzieje a położenie pokrętła w tej zimie zmieniłem tylko dwa razy, czy warto byłoby wydać 500-600 za sterownik i siłownik, powiem że nie warto . B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem sens stosowania takiego Bruli za 1000zl,który u naszego kolegi sterowałby tylko obiegie co i cwu a on potrzebuje jeszcze sterować zaworem 4D,natomiast nie potrzebuje sterować kotłem.W jego przypadku to wrzucenie pieniędzy w kocioł.Dlatego zaproponowałem taki a nie inny sterownik.Mam coś podobnego,SIEGER S55A i jestem z niego zadowolony,chociaż spędziłem przy nim sporo czasu bo nigdzie niema instrukcji PL.Steruje mi pogodowo zaworem 4D,obiegiem co,ładowaniem cwu i cyrkulacją cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja pogodowa fajna rzecz ale nie wiem czy nie będzie z Nią problemu przy braku ciągłego palenia.

To zmieniasz pracę sterownika z pogodowej na stałowartościową. Dobry sterownik powinien mieć taką możliwość.

Regulator pogodowy MR65Zefir firmy Frisko ma taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ,każda jaskółka swój ogon chwali , jak wiesz na forum jest rzesza zwolenników jakiegoś rozwiązania niekoniecznie słusznego wręcz szkodliwego , dlatego starałem się powiedzieć że wydawanie pieniędzy na siłownik i sterownik do niego jest wydatkiem całkowicie zbędnym nie przynoszącym żadnych korzyści a poprawiającym tylko samopoczucie inwestorowi . Ale jak kogoś woli nic nie stoi na przeszkodzie . :D

 

Z brulim opisałem swój przypadek i nie namawiam bo to jak zauważyłeś jest to dość droga zabawka B)

Edytowane przez amber36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując doszedłem do następujących wniosków :)

 

Piec na pewno zasypowy (na 90% Zębiec ten http://www.zebiec.pl...otly-co/8-wenus ewentualnie ten http://www.zebiec.pl...kotly-co/3-kwkd chociaż nie jestem pewien czy można do niego zamontować dmuchawe ) , skłaniałbym się do sterownika z dmuchawą ( miarkownik w razie braku prądu ). Ten Wenus ma sterownik ST-81zPID (posiada wszystkie funkcję które potrzebuje ) .

Podłogówka to nic specjalnego jakieś13m2 na parterze (łazienka i hol) + 7 m2 na poddaszu (łazienka).

 

Wypociłem taki oto schemat, prosiłbym jeśli macie ochotę tylko o zerknięcie na to , na pewno są jakieś błędy , uzupełnienie brakujących zaworów wywalenie nie potrzebnych ..

z góry dzięki

 

Schemat.pdf

 

później dorobię jeszcze poddasze , będzie 6 grzejników i jakieś 8 m2 podłogówki chyba na jednym rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musi działać tylko zawór różnicowy to zbędny jeśli będzie na rozdzielaczach to grawitacja nie pociągnie ,zawór równolegle do pompy CWU to z 5/4" i instalacja min.1" albo cu28 jeśli myślisz o grawitacji przy zaniku prądu , to samo ZW (min.1" albo cu28 ) noi odpływ do kanaliz też (min.1" albo cu28 ) no i podłogówka osobno aby można było mieć wybór np ,jesień - wiosna ( sama podłogówka )

post-16946-0-37264900-1327612009_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja jak najbardziej ,instalację myślałem zrobić na pex-al-pex. Jakie dobrać średnice rur obiegu kotłowego , rur do CWU , i instalacji za zaworem 4D. Dodam ,że jest to narazie parter do tego dojdzie poddasze jakieś 4-5 grzejników i podłogówka 6m2 (czy można to zrobić na jednym rozdzielaczu?) z którego miejsca na shcemacie wyprowadzić pionu na poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.