Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zasypowy - Sterownik


twardy5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego około 130 m2, gazobeton , będzie ocieplony 12 cm styropianu. Czas zacząć myśleć jaki rodzaj ogrzewania zastosować , wybrałem piec zasypowy wydaje się najtańszy w eksploatacji, palenia w piecu się nie boje . W pobliżu jest gazociąg ale boję się kosztów ,chcę mieć ciepło w domu i nie obawiać się ,że po sezonie pójdę z torbami.

Wybrałem piec zasypowy ale znowu mam problem z dmuchawą czy miarkownikiem ?, mimo ,że obsługi pieca się nie bojęchciałbym mieć troche automatyki ,która pomoże Mi w sterowaniu piecem, z tego co się orientuję to przy zastosowaniu miarkownika nie można sterować pompami od CWU i CO?

Założenie jest takie: najpierw ogrzewa sie CWU do określonej temp. potem CO , jeżeli spadnie temp w zasobniku piec dogrzewa wodę. Czy da się to zrobić na miarkowniku? czy trzeba zastosować dmuchawę (podobno nie zbyt udany pomysł)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy miarkowniku nie można sterować pompami?Np.sterownik Euroster E11Z.Ja na twoim miejscu kupiłbym coś takiego:http://allegro.pl/sterownik-kotla-pieca-co-cwu-pid-zdalne-sterowanie-i2047693921.html.Niewiele droższy a lepszy,też obsługa 2 pomp +dmuchawa gdybyś kiedyś chciał spróbować z nadmuchem nie będziesz musiał dokupywać drugiego sterownika tylko wentylator.A tak z drugiej strony to używam nadmuchu już kilkanascie lat i nie widzę większego spalania.

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wielu próbuje przyoszczędzić i wychodzą kwiatki B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniał bym się raczej do dmuchawy, co myślicie o czymś takim http://allegro.pl/kociol-c-o-zebiec-kmw-16-kw-i2041997074.html Zębiec to solidna firma ,mają nie zły serwis. Jeszcze pytanie odnośnie podłogówki czy do tego jest osobna pompa?

kolega z pracy posiada taki chyba zaczoł się 5 sezon ,ostatnio wyczyścił dmuchawe i raz wymienił sąde kominową na własne życzenie załatwioną , ale z tego co mówi to jest zadowolony około 110m2 i 3.10m wysokości i daje rade

 

a wujek ma 3 sezon , pali w nim starsza osoba i nie narzeka

 

a jaki sterownik chcesz mieć to zależy od ciebie i portwela , no i oczywiście rozbudowy instalacji instalacji

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Euroster 1111

 

http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=10769144

 

-prostota, niezawodność

-obsługa kilku urzadzeń (np. pompa CWU, cyrkyrkulacji CWU, pompy kotłowej ,pompy CO, obsługa wentylatora)

-tanio jakieś 100-150zł, nieznaczy że badziew :-)

 

Sam taki posiadam do defro opt. komfort 25kw + miarkownik w razie zaniku napięcia....

Edytowane przez edisonkredek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniał bym się raczej do dmuchawy, co myślicie o czymś takim http://allegro.pl/kociol-c-o-zebiec-kmw-16-kw-i2041997074.html Zębiec to solidna firma ,mają nie zły serwis. Jeszcze pytanie odnośnie podłogówki czy do tego jest osobna pompa?

 

odpowiedz sobie na pytanie do czego bedziesz używał pieca do podłogówki, cwu, czy z zasobnikiem czy bez czy wentylator czy nie czy zawór 4D lud 3D wtedy wybierz piec ze sterownikiem lub bez. ciezko powiedziec coś konkretnego bez zamiarów ogrzania czegoś czego nie wiemy <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego około 130 m2, gazobeton , będzie ocieplony 12 cm styropianu. Czas zacząć myśleć jaki rodzaj ogrzewania zastosować , wybrałem piec zasypowy wydaje się najtańszy w eksploatacji, palenia w piecu się nie boje . W pobliżu jest gazociąg ale boję się kosztów ,chcę mieć ciepło w domu i nie obawiać się ,że po sezonie pójdę z torbami.

Wybrałem piec zasypowy ale znowu mam problem z dmuchawą czy miarkownikiem ?, mimo ,że obsługi pieca się nie bojęchciałbym mieć troche automatyki ,która pomoże Mi w sterowaniu piecem, z tego co się orientuję to przy zastosowaniu miarkownika nie można sterować pompami od CWU i CO?

Założenie jest takie: najpierw ogrzewa sie CWU do określonej temp. potem CO , jeżeli spadnie temp w zasobniku piec dogrzewa wodę. Czy da się to zrobić na miarkowniku? czy trzeba zastosować dmuchawę (podobno nie zbyt udany pomysł)?

 

do sterowania pompami nie jest potrzebny miarkownik on steruje temp pieca. mozna zrobic sterowanie pompami a kotłem może sterować miarkownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz sobie na pytanie do czego bedziesz używał pieca do podłogówki, cwu, czy z zasobnikiem czy bez czy wentylator czy nie czy zawór 4D lud 3D wtedy wybierz piec ze sterownikiem lub bez. ciezko powiedziec coś konkretnego bez zamiarów ogrzania czegoś czego nie wiemy <_<

 

dzieki za odpowiedzi

 

W domu na pewno będzie podłogówka w holu , łazienkach, może w kuchni do tego duży zasobnik CWU z możliwościa przyłączenia solarów (w przyszłości) i grzejniki do tego muszę dobrać piec, cena nie jest najważniejsza , wolę wydać trochę więcej na początku żeby w przyszłości nie zbankrutować. Miarkownik czy sterownik piec zasypowy ( uniwersalność opału ) czy z zasobnikiem ( z ekogroszkiem może być różnie ,ceny cały czas rosną ) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu na pewno będzie podłogówka w holu , łazienkach, może w kuchni

no to jakiś mieszacz , najlepiej ciągle zasilany czynnikiem grzewczym

 

do tego duży zasobnik CWU z możliwościa przyłączenia solarów (w przyszłości)

to dużo wody użytkowej no a solar to tylko dodatkowe żródło do jej podgrzania ,no chybaże bufor z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (CWU)

 

i grzejniki do tego muszę dobrać piec, cena nie jest najważniejsza

ABY TO DOBRAĆ TO POTRZEBA TROCHĘ INFO , JAKI DOM ,METRARZ POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ , PIĘPRO CZY NIE ,JAK OCIEPLONY ITP.

 

. Miarkownik czy sterownik piec zasypowy ( uniwersalność opału ) czy z zasobnikiem ( z ekogroszkiem może być różnie ,ceny cały czas rosną ) ???

Z podajnikami to masz racje choć niektóre nie tylko groszak mają za palowo podstawowe , na ruszcie zapasowym pali wszystko - są znacznie droższe , ale przy stałopalności to jak raz zagrzejesz dom to mniej "jedzą " niż zasypowe gasząc i rozpalając , nie mówiąc o przebywaniu w kotłowni .

np: sas ,zębiec ,defro

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parterowy z poddaszem użytkowym 130 m2, wysokość pomieszczeń 265 cm , gazobeton + styropian 12cm . Rozbieżność w cenach jest rzeczywiście dość spora

-) normalny zasypowy + sterownik powiedzmy około 3500 zl

-) z podajnikiem na ekogroszek czy miał ( z dodatkowym rusztem na wszystko ) ponad 9000zl - tutaj pytanie , czy w takim piecu rzeczywiście można palić węglem (kostka) czy drewnem nie tracąc na wydajności pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowy ruszt w piecu z podajnikiem traktował bym jako atut ale w sytuacji ograniczonej dostepnosci paliwa lub prądu, według mie to jest jeszcze nie to co prawdziwy piec zasypowy wieksza komora załadunkowa itd pozatym zastanów sie czy liczy sie dla ciebie wygoda palenia i niewiadoma ceny paliwa do zasobnika czy chodzenie do pieca, i wieksza uniwersalność pieca stosunku do tego co mam to tym aktualnie ogrzewam (nie mówie oczywiscie o gumowcach) ;)

 

gg 39445184 jak chcesz pogadać o kotłowni i takich tam pierdołach z CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś w trakcie budowy może pomyśl o buforze.Zrobiłem coś takiego przed ubiegłą zimą.Kociołek Moderator ,palę miałem od góry po niewielkiej adaptacji /bez przeróki kotła/.Zasypuję ok 20-25kg mieszanki miału/ok.70%/ reszta węgiel orzech i owies.Pali się to ok.7h,piec pracuje na full.W tym czasie nagrzewa bufor /1500l/ do min.70st,grzeje dom oraz cwu.Przeważnie ok.19 przełączam na bufor,grzeje spokojnie 12-14h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając o sterownikach do zaworów 4D natrafiłem na taki schemat: post-32683-0-94221600-1327231814_thumb.jpg wygląda ,że o to mi chodziło chociaż zawsze są jakieś "ale" :)

1. Czy można na takim sterowniku ustawić priorytety na po szczególnych zaworach? chodzi mi o nagrzanie CWU w pierwszej kolejności ,jeżeli nie to w jaki sposób można to osiągnąć ? chodzi mi głównie o okres letni czyli grzanie tylko CWU

2. Czy można zastosować do tego piec zasypowy z miarkownikiem?

3. Czy Jest to kompletny schemat (chodzi głównie o podłogówkę) ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając o sterownikach do zaworów 4D natrafiłem na taki schemat: post-32683-0-94221600-1327231814_thumb.jpg wygląda ,że o to mi chodziło chociaż zawsze są jakieś "ale" :)

ten co to stworzył nie wiedział co czyni , wybaczcie mu

jego zamysłem było pokazanie ze tyle moze sterownik obsłuzyc i niech na tym pozostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im prościej tym lepiej, elektronika i inne bajery proponował bym dać do minimum, poza tym mam pytanie sam to będziesz robił bo to ważne, żeby nie sp....

zrób zawór 3D na kontrole temp grzejników z siłownikiem,za tym pompa, dodaj pompę kotłową dla ochrony kociołka, pompa do cwu + cyrkulacja cwu z ostatniego punktu, zestaw pompowy do podłogówki... na sterowanie proponował bym EUROSTER UNI1 lub 2 i (zestaw troche siana kosztuje <_<) jakiegoś dolniaka do palenia, choć ja wole górnospalajace.

Edytowane przez Ryszard
nie przeklinamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, instalacje nie będę sam wykonywał ale wiadomo chcę wiedzieć na czym stoję bo z doświadczenia wiem ,że na dzień dobry usłyszę " Tego Panie to się da , to musi być tak ...." chociaż gdybym miał trochę doświadczenia może spróbował bym we własnym zakresie ( z Waszą pomocą oczywiście:) )

 

Poszukałem trochę i zrobiłem taki schemat schematCO.pdf . Do tego trzeba dodać jeszcze podłogówkę i dobrać odpowiedni sterownik na zawór 4D z priorytetem grzania CWU (chyba że można to jakoś inaczej rozwiązać ) ?

Wszelakie sugestie będą mile widziane ( Jeśli zrobiłem jakiegoś podstawowego BYKA to sorry )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.