Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sezon zimowy a zapas opału.


arthek

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkuję tłokowca 25kW ogrzewając 200m2 + zasobnik 140 l ( pobór wody mały - 3 os),domek z pustaka szlakowego ściana podwójna ze szczeliną ~ 50 cm grubości z nowymi oknami , dwie z czterech ścian ocieplone ( kiedyś ) supremą.Strop - styropian 5 cm.

Na sezon grzewczy zrobiłem zapas 4,5 T miału z KHW 26 000 kj , ponizej 10 % popiołu, temp w domu dzień: 21' noc 19' ( termostaty grzejnikowe + auraton 2005 tx plus ) .

I w związku z tym mam zapytanko do użytkowników "retortowców/tłokowców":

OCZYWISCIE CZYSTO TEORETYCZNE

Czy taka ilość opału jest wystarczajaca na PRZECIĘTNY ( bez anomali temperaturowych ) :) sezon grzewczy ?

 

 

Pozdrawiam "zielony" palacz domowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na podobny dom, tylko nieocieplony zużywam w piecu retortowym 25kW 7-8 ton ekogroszku (teoretycznie 29kJ/kg) na cały sezon (do tego grzeje cwu 200 litrów cały rok).

 

Oczywiście trudno mi oceniać Twoje warunki, ale ja bym jeszcze dokupił.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w związku z tym mam zapytanko do użytkowników "retortowców/tłokowców":

OCZYWISCIE CZYSTO TEORETYCZNE

Czy taka ilość opału jest wystarczajaca na PRZECIĘTNY ( bez anomali temperaturowych ) :) sezon grzewczy ?

 

witaj,

 

marcin ci odpowiedzial ile u niego, ja mam niby podobnie, a bral spokojnie 8-10 ton - tez 25kW retortowy. w domu bylo chlodno. w jedna zime udalo mu sie wykonczyc do lutego 12 ton, a marzec jeszcze zimny z kwietniem byly... na szczescie bez minusów. kilka workow przepalanych bylo od czasu do czasu aby nie zwariowac z zimna...

 

doprawdy to sprawa domu. moj jest ocieplony w polowie i mam nadzieje, ze uda sie w tym roku reszte ocieplic... sadze ze do 8 ton. a ile w praktyce? hmmm... nie przepalisz, to nie przekonasz sie. weim, niewiele pomagam, ale powaznie tak jest - to nie zalezy od kotla, bo on daje ci jakis wydatek cieplny i tyle. kwestia jest tego jak w domu temperatura sie rozchodzi, uchodzi. tego nie zmierzysz dopoki nie sprobujesz... :) sadze, ze moze byc malo... lepiej miec zapas teraz w sumie, niz w zimie szukac nerwowo - bo wtedy zawsze jest za duzy popyt do podazy... lepiej kupowac wczesniej, tak jak ja w tym roku w koncu postawilem na swoim i rodzine przekonalem do zakupow w lato - bez łaski, kolejek... 8 ton. a jak nie spalilbys w tym roku to spalilbys w kolejnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
ludzie 12 ton????Toz to chyba zabójstwo,ja mam piec od 2 tygodni,ale jesli faktycznie to tałatajstwo ma tyle żreć to wrócę do łopaty

Ale łopatą byłoby ze 16 -18 ton rocznie. Warto tyle przerzucać???Chyba lepiej 12.

Kiedyś łopatą przerzucałem w moim domku 20 -25 ton !!!! teraz ogrzewam ok 100 m2 więcej i razem było 14 ton . TYLKO.

To retortowe są rewelacją!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także wagowo spalam nieco mniej ekogroszku niż spalałem węgla w "tradycyjnym" kotle. Różnica mniej więcej 7 ton ekogroszku vs 8 ton węgla (na 200m kw nieocieplone). No i łopatą macham tylko przy wrzucaniu opału do piwnicy - zasobnik ładuję wiadrem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie ja podobnie ,węgla 7 ton ,parametr podobny czyli 200m ,wiec jak czytam ,że ktoś spala 12 ton to mnie zmroziło.Mam zamiar spalić groszku mniej niż węgla i dlatego bawie się w ustawianie parametrów tak by z niego wyciagnąć jak najwięcej..ale o tym bedę wiedziała dopiero po pierwszym sezonie grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jakiej powierzchni masz dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nieocieplony i stare okna, 3 kondygnacje po ok 70m i poddasze nieużywane, na klatce jest kilka stopni mniej niż w pomieszczeniach gdzie utrzymuję 20,5 - 21,5. Palę ciągle wykorzystując sterowanie zaworem 4D. Na CO mam około 36-39 w zależności od temperatury na zewnątrz. Mając 400 L w instalacji dbam o łagodne zmiany temperatury na CO(krzywa 0,6), dopiero gdyby w domu spadło poniżej 20 sterownik podnosi temp w kaloryferach o 5 stopni(mniej się nie da ustawić). Przy paleniu raz na dzień ogólne spalanie było większe nie licząc dużych ilości drzewa do rozpalenia , teraz palę mieszanką mułu koksowego , węgla 1:1 i trochę trocin(500/T). Wsypuję ok 10 kg rano , 10 wieczór. Zobaczę przy mrozach bo na razie mamy ok 0 w nocy. Piec lekko zmodyfikowałem niewielkim kosztem czytając forum . Oczywiście dom nie ma ocieplenia ale ma grube mury a na stropie położyłem starą wełnę bo dużo ciepła chyba ucieka do góry a na poddaszu prawie tyle co na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.