Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Zakupie Kotła


axl2

Rekomendowane odpowiedzi

HEF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli biorę HEF'a jak tak mówicie :) proszę mi jeszcze powiedzieć czemu np na dolniaku zasyp pisze co 12h a na takiej samej mocy w górny nawet do 24h. Jak w dolniaku jest niby lepsza wydajność to powinien dłużej trzymać niż górniak.

 

Aha, jeszcze jedno lepszy ten HEF z miarkownikiem którego link posłałem wyżej czy HEF START: http://www.hef.com.pl/ albo dopłacić i wziąść HEF MAT ? już się w tym gubię ;)

Edytowane przez axl2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało jest informacji o kotłach HEF START i HEF MAT.

 

Dwa podstawowe pytania:

1. Czy HEF START ma otwory dla powietrza wtórnego?

2. Czy HEF MAT ma otwory dla powietrza wtórnego i ruchomy ruszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEF START ma otwory powietrza wtórnego tak jak poprzednik, ma większe dzwiczki zasypowe i większą komore zasypową niż poprzednik, nie ma klapki górnego obiegu takie informacje uzyskałem od pracownika w firmie HEF. Zastanawiające jest dlaczego zrezygnowali z klapki, czyżby były z nią problemy. Wygląda na to ,że powrócili do tego co było w HEFIE u Emusa(brak klapki górnego obiegu. Nie wiem jaki kolega axl2 ma komin, ale do tego STARTA musi być lepszy ciąg coby nie dymiło przy rozpalaniu czy dokładaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powrócili do tego co było w HEFIE u Emusa

Ja w HEF-ie miałem jeszcze 3-y ciągi spalin w wymienniku oraz klapę "skracającą" drogę spalin przez wymiennik podczas rozpalania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z klapką przy HEFach większej mocy, więc się nie wypowiadam obligatoryjnie. Przy 14 kW i paleniu węglem kamiennym nie mam z nią żadnych problemów, tzn. nie przylkeja się, działa bardzo dobrze i 100% spełnia swoją rolę. Problem z zaklejaniem był przy paleniu drewnem iglastym, o czym już napisałem jak to można wyeliminować.

 

Kocioł bez klapy zmiany ciągu jest technologicznie prostszy i pewnie można zaoszczędzić kilka roboczogodzin przy jego wyprodukowaniu, ja na przykład tak widzę ten problem. Można spytać producenta o powód, ale jaka jest gwarancja 100% prawdziwej odpowiedzi.

 

Przy paleniu na przepałki, klapa bardzo się przydaje, bo kocioł można wystartować błyskawicznie.

 

Przy dokładaniu jej nie używam (zostaje na długim obiegu) i nic się nie kopci, TYLKO !!! nie otwieramy jej gwałtownie, tylko uchylamy lekko i czekamy kilkanaście sekund, aż ew. zgromadzone w niej spaliny zostaną przeciągnięte przez palenisko. Ogólnie przy obsłudze każdego kotła używamy głowy i wiele problemów przestaje być problemami :P .

 

Jakby w HEFie START pierwsza przegroda miała pozostać otwarta od góry (moim zdaniem nie), to nie będzie to dolniak.Koniecznie przed zakupem radzę o to dopytać w firmie HEF.

 

Jeżeli nowy kocioł START jest bez klapy i będzie np.słaby ciąg w kominie (np. przy cyklicznych rozruchach zimnego kotła), to też się na pewno da w nim palić. Tylko trzeba sobie będzie pomóc przez zainicjowanie cugu podpaleniem na początek samej gazety w kotle, lub wyczystce kominowej, żeby zaciągnęło.

 

 

pozdrawiam dolnych i górnych

 

PS.edit - Ciągle zmienia mi się interpunkcja i nie których znaków już nie używam, żeby nie wyglądało że napisał to jakiś debil. To wina serwera czy co ? Mam winde XP i Word 2000 może to już starocie ?

Edytowane przez arguss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....................

Bardzo dobre uwagi.

 

Dodam, że:

Kocioł dolnego spalania służy do palenia 24 godziny na dobę przez np. dwa tygodnie. Każdy musi to wypraktykować sam.

W kotle dolnego spalania palenie cykliczne występuje tylko przy wysokich temperaturach w okresach przejściowych. Każdy musi to wypraktykować sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w HEF-ie miałem jeszcze 3-y ciągi spalin w wymienniku oraz klapę "skracającą" drogę spalin przez wymiennik podczas rozpalania kotła.

Sorry sugerowałem sie tym przekrojem, który prezentowałeś

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4393-kociol-dolny-eko-hef-24-kw-z-1997-roku/page__p__59714__fromsearch__1#entry59714

a nie doczytałem uwag poniżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poprzednim poście oczywiście miało być, nie otwieramy drzwiczek zasypowych gwałtownie a nie klapy. Czeski błąd.

 

Dlaczego jest ograniczona liczba edycji danego posta, przez to będzie więcej spamowania ? Wnerwiające to użytkowanie forum i poprzednia szata graf. była fajniejsza, teraz jest tu bardzo komunistycznie czyt. (czerwono). Bo z ogniem to mi się nie nie kojarzy wcale.

 

pozdrawiam dolnych i górnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tu na forum że dobry kocioł dolny powinien posiadać 3 niezależne regulowane dopływy powietrza -pierwotne ,wtórne.dopalające

 

Takie rozwiązanie posiada Dakon Dor i jego "klony" - Junkers Supraclass i Buderus Logano. Zob. instrukcja Junkersa, str. 24-26.

 

http://instalacjeb2b.pl/files/238,Kociol_na_paliwa_stale_Supraclass_S.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakby w HEFie START pierwsza przegroda miała pozostać otwarta od góry (moim zdaniem nie), to nie będzie to dolniak.Koniecznie przed zakupem radzę o to dopytać w firmie HEF.

 

Dopytałem i otrzymałem taką odpowiedź:

 

Pomiędzy drugą i pierwszą przegrodą jest niewielka szczelina która umożliwia swobodny grawitacyjny przepływ spalin gromadzących się szczególnie przy drzwiczkach zasypowych. Dzięki tej szczelinie podczas otwierania drzwiczek zasypowych dym spaliny nie wydostają się na zewnątrz kotła.

Edytowane przez lew27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy drugą i pierwszą przegrodą jest niewielka szczelina która umożliwia swobodny grawitacyjny przepływ spalin gromadzących się szczególnie przy drzwiczkach zasypowych. Dzięki tej szczelinie podczas otwierania drzwiczek zasypowych dym spaliny nie wydostają się na zewnątrz kotła. ----- krótko mówiąc spie....... kocioł.

Edytowane przez janjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem i otrzymałem taką odpowiedź:

 

Pomiędzy drugą i pierwszą przegrodą jest niewielka szczelina która umożliwia swobodny grawitacyjny przepływ spalin gromadzących się szczególnie przy drzwiczkach zasypowych. Dzięki tej szczelinie podczas otwierania drzwiczek zasypowych dym spaliny nie wydostają się na zewnątrz kotła.

Obawiam się, że przez te grawitacyjne ulepszenie będzie szybko przepalał zasyp węgla do samej góry i będzie cienko ze stalopalnością. Wg. mnie mało przekonujące te ich tłumaczenie.

 

W starej wersji kotła tak jak napisałem wcześniej, przed ponownym podkładaniem jak się delikatnie uchyla drzwiczki i się trochę poczeka, to nawet bez przerzucania klapy ciągu na krótki obieg dym jest przeciągany przez palenisko i nic się nie wydostaje na zewnątrz. I ja tu żadnego problemu nie widzę.

 

Ja bym tego STARTA na pewno nie kupił, bo to nie sprawdzona jeszcze w domach konstrukcja. Ale ktoś pierwszy musi być mięsem armatnim i się skusi, więc jak go sobie kupi to niech się podzieli później wrażeniami na forum ;) . A nuż okaże się w praniu, że to doskonała konstrukcja.

 

pozdrawiam dolnych i górnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko mówiąc spie....... kocioł.

Mam taka samą opinię.

Trzeba czekać aż na stronie HEF-a pokaże się przekrój. Może się okazać że doprowadzenia powietrza wtórnego też nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze tak na marginesie przypominam, że najmniejszy HEF 14kW ma średnicę czopucha 170mm. Więc do kanałów 14X14 raczej się nie nadaje. Podłączyć na pewno się da przez jakąś tam redukcję, nie takie rzeczy już widziałem :lol: . Tylko żeby nikt potem nie płakał, że mu się coś dymi na kotłownię i kocioł jest do du..y. W razie czego ostrzegałem ;) .

 

 

pozdrawiam dolnych i górnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby nikt potem nie płakał, że mu się coś dymi na kotłownię i kocioł jest do du..y. W razie czego ostrzegałem ;) .

Jeszcze powinno być paliwo zgodne z DTR.

Wielu jest takich którzy ostrzegają.

Ostrzeżenia są lekceważone. Dlatego na tym forum jest wielu płaczących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.