Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Sterownika Z Algorytmem Pid


dawidoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję w czasie najbliższym zakup sterownika do kotła miałowego zasypowego z algorytmem PID. W związku z tym mam pytanie - zastanawiam się nad jednym z trzech rozwiązań

1. Płomyk PID

2. Proton PID

3. ST 28 LUB 81 PID

 

Zastanawiam się również, jak to jest, że dwa pierwsze kontrolują spalanie tylko na podstawie danych z komory spalania pieca, natomiast sterowniki ST mają jeszcze dodatkowe wyjście na czujnik spalin w czopuchu komina. Czy do poprawnego działania sterownika i pieca wystarczą jedynie dane z komory spalania czy konieczny jest również ten czujnik w czopuchu. Jeżeli ktoś może mi coś poradzić lub wyrazić opinie o którymś z tych sterowników będę głęboko wdzięczny

Pozdrawiam

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomyk pid jest prawdopodobnie pierwszym na rynku sterownikiem z pid do kotła zasypowego, w sprzedaży od 2007r.

Ma inne sterowanie dmuchawą w porównaniu z pozostałymi produktami. Na podstawie doświadczeń i badań stworzono odpowiedni algorytm i jego reakcje są prawidłowe dla kotłów odpowiednio wykonanych, odpalanych od góry.

Nie ma menu serwisowego, nic w pracy algorytmu nie można zmienić. Zmiany dotyczą tylko ograniczenia mocy max. wentyla czy t.załączenia pompy

 

Drugi ma natomiast tryb serwisowy, gdzie idzie sporo rzeczy dopasować do swojego kociołka. Idzie dobrac pracę praktycznie pod każdą dmuchawę na rynku, zablokowana do zmiany została jedna część algorytmu, zmieniać można jednak dwa pozostałe człony algorytmu pid, głównie wpływa to na tempo reakcji sterownika na zmiany.

Jego praca była dobierana i udoskonalana na podstawie zapisu pracy kotłów testowych.

 

Trzeci ma czujnik spalin, ale nie jest on wyznacznikiem pracy algorytmu, to w zasadzie mówi tylko, kiedy dmuchawa ma zostać obcięta z mocy....

 

 

Dwa ostatnie mają fazowe sterowanie obrotami wentylatora. Pierwszy ma dobrane odpowiednio sterowanie grupowe, które pozwala schodzić na niższy zakres obrotów, wymaga jednak dmuchaw dobrej klasy np. WBS6 Konwektora, czy RV-01/05 jak jest to jakiś większy kocioł. Nie nadaje się do dmuchaw typu RV-14, RV-18 czy WPa117.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to cała idea PID polega między innymi na porównywaniu temperatury w komorze spalania i tempoeratury spalin. Chodzi o to aby za dużo ciepła nie odlatywało do bozi bo przecież i tam mamy globalne ocieplenie. Używam ST 88 PID w na razie zubożonej wersji bo prawdziwego ST88PID jeszcze nie ma w produkcji i działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się jednak na Proton Pid. Zamontowałem całość 2 dni temu i jak narazie...sprawuje się idealnie. Wiadomo na dworze mróz sprzyja dobremy paleniu się w piecu miałowym zobaczymy jak będzie gdy przyjdzie odwilż. Póki co Proton pozwala na stabilne spalania miału - Nastawa na 60 stopni, zawór 3 D ustawiony w przedziale pomiędzy 3 a 5 więc na grzejniki idzie trochę ponad 40 stopni ( jeżeli wieżyć termometrowi przylgowemu).

Póki co mam wrażenie, że Proton uwolnił mnie od 6 letniej gehenny z wybuchami pieca miałowego. Szkoda że mało jest fachowców ( bynajmniej w kuj-pom) którzy znają się dobrze na piecach miałowych zasypowych. Gdy pytałem o sterowniki PID wśród lokalnych fachowców nikt właściwie nie potrafił mi pomóc.

Za kilka dni będę mógł jeszcze stwierdzić czy spalanie przy pomocy protona jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjnycm sterownikiem, choć już wydaje mi się że chyba tak - przedewszystkim ze wzgledu na w miarę stałą temp wody w instalacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.