Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sked Gotuje Wode


janklos12

Rekomendowane odpowiedzi

post-36363-0-83959200-1326750373_thumb.jpgPostanowiłem ulepszyć kocioł sked 13KW dolne spalanie ale najpierw troche poczytałem na forum. Zaślepiłem górno szczeline, zmiejszyłem pow. rusztu kładąc 1.5 cegły szamotowej i jest ok. pali się fajnie powietrze idzie przez żar i wpada do wymiennika przez szpare 7cm na dł. cegły. Jest jednak problem na piecu 50st.i gdy temp spada to piec dostaje powietrze i zaczyna szumieć i gotować wode a na piecu niecałe 50st. Bez cegły nie gotowało ale było mało zaru i powietrze jakoś go omijało uciekając do wymiennika Co robić

post-36363-0-76932900-1326751382_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zabuduj palnik szamotem jak na obrazku, ogranicz wysokość szczeliny palnika, ale od góry, a nie od dołu.

 

a na dole umieść taki wyprofilowany klin, który nie puści lewego powietrza wprost w palnik i ułatwi oczyszczanie tegoż palnika. W tym klinie możesz wywiercić 1 otworek fi 8, lub 2 x fi 5mm do powietrza wtórnego.

 

Gotowanie masz prawdopodobnie od zbyt wolnego przepływu wody przez kocioł.

 

Czym palisz i czy instalacja posiada pompę?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpalam drzewem do ok. 50st a następnie zasypuje węglem i załaczam sterownik z dmuchawo i trzyma 6g. instalacja ma pompe ale chodzi na najmiejszym biegu . jutro dam na 2 lub 3 bieg i sprubuje przerobić szamot. Dzięki za pomoc powiadomie o wynikach. dom 80m ocieplony tylko strop 10cm steropian dużo wody w instalcji 150litr

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpalam drzewem do ok. 50st a następnie zasypuje węglem i załaczam sterownik z dmuchawo i trzyma 6g. instalacja ma pompe ale chodzi na najmiejszym biegu . jutro dam na 2 lub 3 bieg i sprubuje przerobić szamot. Dzięki za pomoc powiadomie o wynikach

 

chodziło mi o granulację tego węgla

 

 

dmuchawa, to nie najlepsze rozwiązanie. Lepiej by było wysterować go na miarkowniku i naturalnym ciągu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale kostko a miarkownik cięzko bedzie załozyc bo mampost-36363-0-70284500-1326757028_thumb.jpg mało kotłownie i bardzo zabudowano dmuchawa jest pod weglarko ktora jest na nogach i miesci 10 wiaderek wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja mam uwagę nie do palenia a węgla tak blisko pieca chcesz się spalić?

 

węgiel powinien być drobniejszy i spróbuj zmniejszyć przepływ powietrza no i palnik wg uwag kol. Vlad24

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po radach kol. Vlad24 troche pozmieniałem w moim piecu, pompe ustawiłem na 2 i woda nie szumi przerobiłem też palnik, szczelina została 7cm na szer. cegły ale dałem skos oraz z tyłu palnika szczeline na PW tak na grub. palca. I jaki efekt dym z komina tylko przy rozpalaniu a po 10min. nic dymu aż zajżałem do pieca czy nie wygasło. do 50st. pale drzewem sosnowym, następnie zasypuje węglem zamykam piec i włączam sterownik. 10litr wiaderko starcza na 6g. Niestety przy weglu i dmuchawie z komina kopci. jutro sprawdze jak bedzie sie spalał bez dmuchawy. Jesli chodzi o wegiel przy piecu to weglarki nie zlikwiduje ale dospawam zamykano klape i bedzie ok. Wegiel bede kupywał drobny bo ta kostka to czasami nie wchodzi do pieca zastanowie sie tez nad miarko. zamiast dmuchawy pozdrawiam i zal. fot palnik ,rozpalanie i 10min popost-36363-0-97976000-1326828709_thumb.jpgpost-36363-0-29923800-1326829737_thumb.jpg

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

jak na tę kostkę to może być, ale jak pisz coś drobniejszego te szczelinę palnika musisz opuścić niżej, tak by wychodziło ok 10 cm od poziomu rusztu dla orzecha II i 12-14 dla orzecha.

Rurka dla PW lepsza by była wywiercona w cegle, lepiej by go dogrzewało. I też PW raczej dla drobniejszych frakcji, aktualnie masz takie dziury pomiędzy tymi kostkami węgla, że powietrza w palniku i tak masz za dużo.

 

Dla eksperymentu możesz dokupić orzecha i puste przestrzenie pomiędzy kostkami nim powypełniać, powinno się jeszcze lepiej palić.

Palić najlepiej w trybie ciągłym dawkując powietrze przez popielnik według zapotrzebowania na ciepło. Praca z dmuchawą z założenia będzie mniej efektywna i zawsze będzie powodować dymienie po włączeniu i wyłączeniu.

Ta dmuchawa jest też w co najmniej 50% odpowiedzialna za podgotowywanie wody w ruszcie, bo rozpędza kocioł nadmiernie w stosunku do zapotrzebowania.

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam chcialem sie podzielic moimy zmianami w kotle sked. 13KW. calą zime pracował na dmuchawie i 1cegle na plasko w palniku. Teraz zalozylem miarkownik regulus i przerobilem palnik. jestem zaskoczony stabilnoscio temp. kotla i w przestoju kociol wlasciwie nie dymi/moze troszkie?/ widocznie przez klapkie idzie troche powietrza bo piec troche slychac. gdy chodzil na dmuchawie bylo ok. a gdy stawala byla cisza i piec bardzo kopcil. Mam tez term. do pomiaru temp. spalin. na miarkowniku jest od100 d0 200st a na dmuchawie bylo ok.200-300st.przy najmiejszym biegu. W piecu docelowo bedą 2 wymienne palniki wielki na mrozy i maly na okresy przejsciowe oraz PW pod palnik z oddzielnego mini popielnika, na nast. sezon kupilem juz 2,5tony ruskiego groszku/560zl./tona/ i skladowalem do oddzielnej piwnicy chce sprawdzic ile spalam na sezon.+drzewo ktore tez oblicze. W planach byla wymiana kotla ale zwyciezyl rozsądek bo ten ma dopiero 5lat. wlasciwie moje zmiany w piecu to sugestie kol. Vlad24/dzieki/ sam tu nic nie wymyslilem.trzeba bylo zrobic tak od razu ale ta dmuchawa mie tak oczarowala i myslalem ze dodawanie cegiel bez obnizenia przegrody cos da. Pozdrawiam janklos12

post-36363-0-33022700-1334935375_thumb.jpg

post-36363-0-43034700-1334935404_thumb.jpg

post-36363-0-73767500-1334935424_thumb.jpg

post-36363-0-59351700-1334935521_thumb.jpg

post-36363-0-01590300-1334935631_thumb.jpg

post-36363-0-51673200-1334935647_thumb.jpg

post-36363-0-60990800-1334935669_thumb.jpg

post-36363-0-18602700-1334935692_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich. mam pytanko odnosnie dalszej modernizacji mego kotła sked. w lipcu bedzie przerabiana kotłownia i czy przy okazji wypiecia kotła nie pokusic sie o likwidacje ruszta wodnego?w jego miejsce byłby troche nizej po skosie zeliwny sztabkowy. Zastanawiam sie bo moj kocioł jest troche nietypowy. 13KW z powiekszoną komoro załad/.wielkosc jej jak w 20KW/ gdyby komora była powiekszona w gore byłoby ok. ale jest wzdłuz, pow. rusztu 38/24cm/duża pow. zaru/. po zamontowaniu palnika ruszta mają 26/24cm. a docelowo chce zrobic ok. 15/24cm. obecny ruszt ma tylko 5 szpar i czy dalsze zmiejszanie nie zakłóci dopływu powietrza? w zeliwnym byloby chyba lepsze napowietrzenie. Czy jest sens tak glebokiej zmiany? technicznie to pewnie nie problem ale czy warto? dojscie będzie bo będe robił oddzielne PW pod skos w palniku. Pozdrawiam Arek /janklos12/

post-36363-0-53273200-1337409703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Widziałem w innych tematach, że jeszcze usprawnileś swój piec. Mógłbyś wrzucić zdjęcia obecnych przeróbek oraz jakis komentarz jak to działa.

Również mam kocioł SKED, z tym, że 30kW i chce go przerobić na typowergo dolniaka, wiec chętnie poczytam i popatrzę na efekt końcowy u Ciebie :)

 

Jeśli zapisałeś gdzies obrazek z palnikiem od Vled24, mógłyś go wrzucić? Bo juz go nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w moim kociołku nie wiele się zmieniło /brak czasu/ w grudniu zwiększyłem wysokość od rusztu do pierwszej przegrody obecnie jest 11cm oraz skorygowałem miejsce podawania PW o 5cm w górę . zrobiłem też odpopielacz ale nie zdążyłem zamontować, pale w większości drewnem więc nie jest to takie pilne. Na dzień dzisiejszy ma dwie poważne wady /ruszt wodny i bardzo mała wyczystka górna która czasami doprowadza mnie do szału jak coś zmieniam w palniku :angry: , reszta to mankamenty bardzo łatwe do przeróbki/ zdjęć nowych nie mam rys vlada24 to był taki szkic żebym załapał o co chodzi pozdr. arek/janklos12/ ps. gdyby nie te dwie wady to z kotła bym był zadowolony a tak jestem średnio zadowolony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to rozwiązałeś a dodatkowo masz je podgrzewane . Szkoda tylko że nie można obserwować zmian płomienia w palniku w zależności od regulacji PW . Może gdybyś wykonał to z profila mógłbyś uzyskać większy przekrój bo na rurkę to faktycznie dość ciasno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to PW szybko z tego co miałem pod ręko, ale faktycznie wykonane z odpowiedniego profila będzie lepsze. Na nast. sezon przygotuje lepiej kociołek ,dopracuje PW reg. i podg. płomienia ,palnik sprawdził się i zostanie taki sam ,rozbuduje za to komorę dopalania i zamotuje odpopielacz. Chciałbym mieć taki dostęp od góry do kotła jak w junkers/dakon/dor albo w kotłach Przemka, ja wymiennika w kotle to nawet nie skrobie bo nie chcę sobie psuć nerwów. Jak jestem na urlopie w domu to wybieram z wyczystki i to wszystko. Ta fotka to wymiennik po 1mc palenia ale po trzech wygląda podobnie ,jak jest za dużo pyłu to samo opadnie na dół. W modernizacjach kociołka musze zachować pewien kompromis gdyż palaczem jest starsza osoba i nie wszystko co pasuje mnie musi pasować jej. Pozdr. arek

post-36363-0-86091500-1360347410_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszytkich.

Chciałbym podnieść temat odnosnie podgotowywania wody w skeed 20kw. Kocioł jest z bierzacego roku produkcji. Od niedawna zaczoł podgotowywac wodę na ruszcie. Instalacja z pompa grundfos 25/40 + roznicówka pracuje na 3 biegu. Pompa jest oddalona od kotła o odległość 2m (wynikło to z przenieśienia kotła do sasiedniego pomieszczenia.Nie ukrywam ze od kotła do pompy jest 5 zakretów. 2 wykonane z gietej rury + 3 z zastosowaniem kolanek. Co zrobiłem:

Poprawiłem wypoziomowanie kotła(wczesniej ruszta wychodziły mi w poziomie, teraz prawie poziom na obudowie kotła, ruszta wychodza zadarte do góry, w strone drzwiczek a tym samym wyjscia wody), spusiciłem wode z układu i ponownie napełniłem celem wykluczenia poduszki powietrznej na ruszcie.Filtr wyczyszony. Pogoniłem kocioł do 75 st.c niby dobrze , lecz nie do końca. Co jakiś czas słyszałem bardzo sporadyczne bulgotniecie. Kociol wystygł do 55, uzupełniłem opał na maks temp zadana 60 st. rozbujało się . otwieram popielnik celem oczyszczenia rusztu haczykiem, zaczyna syczeć. Może zmiana pompy na 25/60 załatwiła by sprawe? Ten grundfos ma 15 lat. Moze nadal mam zbyt mały przepływ wody przez kocioł. Budynek pietrowy z lat 70 tych. Duzo wody w układzie. Kocioł stoji w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie czy zasilaniu kotła ?

Jaka wysokość od pompy do najwyższego grzejnika ?

Jak długo kocioł stał bez wody i czy płukałeś go po zmianie miejsca postoju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest na zasilaniu.Wysokość od pompy do grzejnika na pewno będzie 6m. Kocioł jest nowy. Dziś zamknołem zawór przed różnicówka i pusiciłem pompe na 2 bieg. temp zadana na  miarkowniku 55 st. dochodza stuki z pompy, chyba kończy zywot. Odpowietrzenie jej nie pomaga.

Czy możecie polecić którąś z tych:

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-do-c-o-ohi-25-60-180-ibo-promocja-i4822766922.html

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-co-omis-25-60-omnigena-super-cena-i4778141316.html

aktualnie brak środów na grundfosa.

Edytowane przez seven01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie pompy powinny już zostać wycofane ze sprzedaży jako pompy obiegowe CO . Niektórzy nawet znani producenci malują je na żółto i opisują jako pompy do solarów  byle by się tego pozbyć .

Jak robisz to dla siebie to pomyślał bym raczej o czymś takim

http://allegro.pl/grundfos-pompa-c-o-alpha-2l-25-60-najtaniej-i4836265559.html

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-c-o-lfp-experia-l-25-60-leszno-i4832534010.html

Na pewno zwróci się wcześniej niż się zużyje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo pompek. Jak jest ich mniej więcej żywotność? Jam mam LFP niebieską( taką -> http://www.dolazienek.pl/pompa-co-25-por-40-c-lfp-leszno-system-grundfos-id-717.html). Działa już 6 lat w sensie 6 sezon.  Na razie nie widzę żadnych objawów żeby coś z nią się działo o ile takie występują podczas umierania silnika/pompy?

Jakoś nie mam przekonania do tych nowych indukcyjnych z układami scalonymi w środku. Obawiam się, że od lutów bezołowiowych(RoHS) i wysokich temp. to szybko padnie. Co innego jak taką pompką tłoczy się zimną ciecz. Niby przetestowane do 110C ale ale....   Ta moja jest zwykła, mechaniczna, 3 biegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.