Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec Kwkd Czy Hef Hef?


artec71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam kocioł dolnego spalania produkcji domowej. Ma już 14 lat i już najwyższy czas abym myslał o nowym.Mój wybór to ZĘBIEC KWKD lub HEF HEF. Który z tych kotłów według Was jest lepszy i który jest wydajniejszy? Który wymaga jak najrzdszych wizyt w kotłowni? {pale głównie węglem orzech,kostka . Wtej chwili 180m- 6 ton i 5m drzewa} Pale 24 godz na dobe. Prosze o podpowiedzi i wypowiedzi o tych kotłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja mam KWKD 15KW dom 160m2 nie ocieplony mur 1m z kamienia, poddasze 20cm wełny. W tym roku spaliłem ok 1.8 tony brunatnego i ok 1m2 drewna (na rozpałkę) palę raz dzinnie, bo przy obecnych temp. bym się ugotował w domu. Instalację mam w miedzi, działa na grawitacji, pompa jedynie wspomaga. W tym sezonie jeszcze nie zasypywałem pieca węglem kamiennym bo temperatury za wysokie. Raz dałem wioderko 10l po emulsji kamiennego i wiadro brunatnego, na to pół wiadra popiołu, rozpaliłem o 12 w południe i rano nastepnego dnia było 40 na piecu. Piec jest ok, bardzo prosty w obsłudze, czyszczenie mozna robić bez wygaszania pieca. W Hefie do czyszczenia trzeba wygasić piec. Przy zaskupie tez brałem pod uwage tylko te 2 piece, ale że Hef był za długi to wziąłem KWKD. W Tym dolniaku bardzo szybko się rozpala, szybko dochodzi do temperatury zadanej, steruję miarkownikiem ciągu, temperaturę trzyma jak zabetonowany, bardzo dobre ruchome ruszta, po małych modyfikacjach związanych z ograniczeniem podawanie powietrza przez ruszt pionowy i dołozeniem cegieł szamotowych piecyk jest poprostu bezobsługowy. Przy paleniu samym węglem kamiennym wizyty w kotłowni to było by max 2 razy na dobę.

 

Czy te 6 ton wegla spaliłeś juz w tym sezonie? bo jeżeli tak to masakryczna ilość.

 

pozdrawiam

jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz. Napisz jakie modyfikacje zrobiłeś, o ile wzrasta Ci zadana temperatura,czy przy dokładaniu opału dymi,jaka ilość wchodzi opału jednorazowo{na wiadra te 10l} czy go doszczelniałeś jak inni piszą,w jaki sposób zamontowałeś szamot i skąd go wziołeś.Jezeli nie zadałem za dużo pytań to odpowiedz. Te 6 ton i drzewo pale na cały sezon od pazdziernika do kwietnia {nie wygaszając pieca wogóle}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W tym wątku wszystkiego się dowiesz : Wszystko o KWKD 15KW, są tutaj równiesz rysunki i zdjęcia co i jak i do czego.

Jedynie w którymś momencie napisałem że wstawienie cegieł szmotowych nic nie daje. Było to jednak związane z tym że komin ceglany "namókł" kondensatem i w związku z tym zmniejszył się ciąg kominowy i w tym przypadku szmot jest faktycznie "zawalidrogą".

W przypadku gdy jest dobry ciąg kominowy to "szmot" pięknie spełnia swoją rolę. Ja wstawiłem wkład metalowy i teraz poprostu wyrywa z pieca.

 

Mankamentem jest też podawanie powietrza poprzez ruszt pionowy. Powoduje to rozpalenie się całego wkładu (bardziej rozpala się z przodu pieca przy drzwiczkach). Zmieniłem i teraz powietrze główne zasuwa tylko pod ruszt poziomy.

Przy obecnym paleniu piecem steruje miarkownik, powietrze wtórne podawane jest przez drzwiczki zasypowe tylko w minimalnym stopniu - milimetrowe szparki).

Miarkownik trzyma temperaturę zadaną np. 60 stopni z dokładnością +- 2 stopnie.

 

Następna istotna modyfikacja to płytki szamotowe na skosie pod grodzią o grubości 3cm które powodują lepsze spalanie, stabilniejszą temperaturę, brak smolenia wymiennika, szybsze dojście do temperatury zadanej. Następna ich zaleta wyszła w praniu, otóż po zamocowaniu szamotu skos grodzi"przesunął" się do przodu pieca i o kilka cm się podniósł co spowodowało że przelot do 2-giej komory już się nie zatyka popiołem, co do tej pory miało miejsce.

Płytki szmotowe 3 szt kupisz np. w castoramie (groszowe sprawy)

 

Do pieca wchodzi 3 wiadra 10 l i to jest już max. Piec nie kopci przy dokładaniu. przy moim ciągu nie muszę nawet otwierać klapy krótkiego obiegu ;).

Przy paleniu drewnem "metrówki" należy ciąć na 4 części.

 

Z pieca jestem zadowolony, jest bardziej bezobsługowy niż nie jeden "górniak"

i nie kopcę okolicy, poza tym ten piec ma jedną niepodważalną zaletę której nie ma żaden piec górnego spalania mianowicie błyskawiczne rozpalanie, 10 min i po temacie.

Rozpalam, ładuję węgiel, zamykam piec ustawiem miarkownik i zapominam.

 

PS. W taką zime jak obecnie też palisz cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tą zime też pale non stop bo przez cały dzień jest ktoś w domu a gdyby wygasł piec to trzeba go rozpalać a mama ma 70 lat więc dlatego ciągła praca kotła. Napisz mi Jameess jaka jest stałocieplność przy pełnym załadunku KWKD i jeżeli się spotkałeś z kotłem SAS UWT to napisz czy też godny uwagi, bo KWKD napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mocno się zastanów zanim wyrwiesz swojego ,,staruszka" z instalacji. Wiesz co masz, a nie wiesz jak będzie sie spisywać nowe. Twoje spalanie nie jest takie tragiczne jeśli chodzi o cały sezon i metraż. Dopóki nie kupiłeś jesteś górą.

Mój piec od rzemieślnika służy mi 23 sezon. Jeszcze tydzień temu ,,chorowałem" na SAS ECO 17 kw tłokowy. Musiałby mi slużyć ponad 10 lat abym był zadowolony, a tego nikt mi nie zagwarantuje.

Skoro masz sprawny kocioł spróbuj oszczędniej palić przemyśl temat i koszty jakie poniesiesz , po jakim czsie iwestycja się zwróci (o ile się zwróci)ile zaoszczędzisz itd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprę przedmówcę ,widzę że bardziej zależy Tobie aby jak najrzadziej odwiedzać kotłownię , ja również tak zrobiłem ale poprzez dorobienie podajnika rynnowego do pieca i teraz jak palę miałem to zaglądam do pieca raz na 3 dni w celu wybrania popiołu przy groszku rzadziej a przy obecnych temperaturach ok 120 kg. miału starcza mi na niecałe 5 dni a do ogrzania jest ponad 300 m2 . I jeszcze jedno czytałem wiele postów na temat ustawienia retory mi ustawienie rynny samoróbki zajęło 15 min . B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz tylko że mój SUPER staruszek już robi się bardzo cienki w popielniku na samym końcu u góry i dlatego chce wiedzieć więcej niż mniej na temat pewnych kotłów które uwazam że powinny się sprawdzić w moim domu.Nie chce stanąć w pare godz przed wyborem i zakupem. Kotły które teraz produkują mają może lepsze spalanie ,ekologiczniejsze ale napewno stal z jakich są wykonane nie jest taka jak w tych naszych STARUSZKACH.Jeżeli ktoś może coś napisać o Zębcu KWKD 22kw i Sasie UWT 23kw to będe wdzięczny za podpowiedzi jakie to kotły i czy warto z nimi spędzić kolejne lata palenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w sobotę robiłem testy i zasypałem mój KWKD 15KW węglem kostką ( rozdrobniłem młotem ;) ), wsypałem 2 wiadra 10 l po emulsji węgla, na to 3/4 wiadra miału (tego z rozbitego węgla) i na to poł wiadra popiołu. Temperatura zadana 60 stopni, po 10 godz zminiejszyłem na 55. Po 26 godzinach było 40 na piecu, przerusztowałem i dosypałem brunatnego. Na brunatnym mi spokojnie trzyma 12 godzin.

 

Piecy firmy SAS nikt w mojej okolicy nie ma, tak że nic nie odpowiem. Ale NWT to taki ni pies ni wydra.

Zawsze miałem "górniaki" , KWKD to mój pierwszy dolniak i teraz to o górniaku nie chcę myśleć nawet.

 

Może zanim piec zdemontujesz to popróbuj jak radz @steber62 cos z nim pokombinować. Uszczelmnij, dorób szczelną klapę powietrza głównego i wtórnego.

 

Może zamontuj miarkownik ciągu ( ja w KWKD mam), górę zasypu uszczelnij popiołem ( pod warunkiem że masz faktycznie dolniaka).

 

 

Co do twójego metrażu to masz tylko 20m2 wiącej ode mnie i jak na mnie te twoje 6 ton węgla kamiennego to za duża ilość.

 

PS.

KWKD 22 KW będzie za mocny na weglu do twoich 180m2, jak masz dom ocieplony to będzie za mocny na 200%

 

KWKD 15 kw by tyle ogrzał spokojnie, a i zapomiałem dodać pół mojego domu ma wysokość do sufitu 4,5 m ;) a i tak 15 to za dużo.

 

 

 

 

 

 

 

 

pozdrawiam

Jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artec71 powiem ci tak:

- ważne abyś wiedział jaki kocioł w razie ,,W" chcesz kupić (możesz się zorientować już teraz gdzie co i jak i za ile u kogo) dopóki nie zapłacisz to TY jesteś górą (później już tylko możesz ewentualnie reklamować)

- moim zdaniem na rynku jest kilka poważnych firm i jest wybór

- prawdopodobnie są wykonywane z tej samej blachy

- lepiej nie kupować o zbyt dużej mocy ( wielkie mrozy nie są u nas długotrwałe a palisz na okrągło)

 

ps Masz ocieplony dom, sa balkony itd itp.?

 

 

Pozdrawiam wszyskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak opisujesz to ten KWKD 15 jest rewelacją stalocieplności i tak małej ilości opału węgla. W moim kociłku moge jedynie eksperymentować z dozowaniem powietrza {moze w górmych dzwiczkach zasypowych} bo miarkownik to za duzo przeróbek bo popielnik jest cofnięty wgłąb.trzeba spawać itp.Mam dolniaka na 100% bo przekroje kotłów największych producentów mam w głowie jak pacież wiec znam dokładnie swój.Jak masz ustawione otwory w dzwiczkach zasypowych?Jaki masz miarkownik firma?Czy ma znaczenie zasypanie całego kotła czy co jakiś czas dosypka po pół wiadra np?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zleciłem projekt i budowę pieca 14kw rzemieślnikowi sam nie mam na to czasu a szkoda

rzemieślnik ten doskonale wg mnie rozumie procesy spalania i moje sugestie są doskonale rozumiane

piec dolnego spalania planowane uruchomienie ok 3-4 luty jeśli teoria pokryje się z praktyką to będzie ok

piec do palenia 24h/24h opał węgiel, drewno, trociny założenia obsługa 1 na 24h

pożyjemy zobaczymy projekt jest ok czekam na wykonanie z niecierpliwością

 

pozdrawiam RedEd

 

ps życzę wyboru z którego będziesz zadowolony ja nie znalazłem kotła "dla mnie" stąd jednostkowa produkcja jeśli się sprawdzi wejdzie do seryjnej produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zleciłem projekt i budowę pieca 14kw rzemieślnikowi sam nie mam na to czasu a szkoda

rzemieślnik ten doskonale wg mnie rozumie procesy spalania i moje sugestie są doskonale rozumiane

piec dolnego spalania planowane uruchomienie ok 3-4 luty jeśli teoria pokryje się z praktyką to będzie ok

piec do palenia 24h/24h opał węgiel, drewno, trociny założenia obsługa 1 na 24h

pożyjemy zobaczymy projekt jest ok czekam na wykonanie z niecierpliwością

 

pozdrawiam RedEd

 

ps życzę wyboru z którego będziesz zadowolony ja nie znalazłem kotła "dla mnie" stąd jednostkowa produkcja jeśli się sprawdzi wejdzie do seryjnej produkcji

Jak go będziesz już miał to prosze o zdjęcia i opinie po paru dniach użytkowania,ok? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdam relacje na pewno

co do zdjęć i szczegółów techniczny to na pewno za zgodą rzemieślnika lub po zastrzeżeniu wzoru lub opatentowaniu żeby giganci nie zabili małej przedsiębiorczości

relacja ze spalania na pewno będzie pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zasypuję zawsze do pełna, bądź tak na 3/4 i zawsze na górę troche miału i na to popiół. Można oczywiście po trochę co jakiś czas, ale u mnie akurat lepsze wyniki mam jak zasypię do pełna.

Dosypuję ( lub nie ) jak zostaje żar na rusztach o grubości 5-10 cm. Przesłonę w górnych drzwiczkach mam ustawiaoną na grubość "pocztówki" i to z powodzeniem wystarcza.

Miarkownik mam Regulusa, ale teraz kupił bym Haneywella albo Esbe. Regulus oczywiaście spełnia swoją rolę, ale jest toporny, chodzi z oporami i trzeba było go "dotunningować"

 

 

pozdrawiam

Jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.