Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Dragon 38 Kw Z Pleszewa - Jak Ustawić?


jasko1969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na wstępie napiszę, że jestem laikiem piecowym i od około tygodnia czytam to forum i zaczynam trochę się uczyć.

Ale do rzeczy. Potrzebuję wszelakiej pomocy w ustawieniu mojego pieca. Latem fachowcy założyli mi piec Dragon 38 kw z podajnikem ślimakowym. Piec ma też zakładane ruszta, aby palić np. drewnem. Sterownik Lider.

Do tej pory paliłem drewnem, rozpalane było ok. południa, palone do ok. 22 i wygaszane na noc. Dmuchawa była odłączona, paliło się ciągiem naturalnym komina. Temperatura wachała się w przedziale od 40 do 60 st.C. Przy piecu jest bojler na 120l.

Dane mojego domu: Powierzchnia ok. 280 m kwadratowych, dom jednopiętrowy, stara instalacja (grube rury). Na dole potężne stare kaloryfery (zaworami raczej nie da się regulować - przykręcać). Na piętrze nowe kaloryfery (zawory normalne, bez termoregulacji). Dom nieocieplony, okna na parterze stare drewniane (dobrze się trzymają), na piętrze plastiki. Dom ma poddasze nieocieplone, komin wysoki (od piwnicy w kotłowni ponad strych nad piętrem) ...Sorry za lamerski opis, ale staram się być w miarę dokładny. Na dole 4 pokoje i łazienka, góra to samo plus klatka schodowa.

Teraz dane pieca.

Ustawienia fabryczne były takie (w nawiasie będę pisał co przez ten tydzień zmieniłem)

Temperatura zadana 55 st.C (zmniejszyłem na 46st. C w dzień bo było za gorąco w chałupie i korekcja na noc na 38 st.C) Wiem, że takim ustawieniem źle robię dla żywotności pieca ,ale nie mam na piecu tego zaworu trójdrożnego czy jakoś tak, którym powinienem regulować sobe temperaturę w domu, żeby na piecu było owe dobre min. 55 st.C. Założę go chyba latem po sezonie grzewczym. Myśle, że mi tak doradzicie. Latem nie używam pieca, ciepłą wodę mam z bojlera elektrycznego.

Temp. załączania pompy CO to 35 st. C

Temp. wyłączania pompy CWU 35 st.C

Czas podawania ekogroszku wg. instrukcj to od 30 do 40 s.(ja ustawiłem 28s)

Czas między podawaniem wg. instrukcji 80 s. (ja ustawiłem na 100s.)

Czas przedmuch 10s.

Czas przerwy 5 min.

Obroty dmuchawy - instrukcja 70% (ustawiłem na 50%)

Obroty w podtrzymaniu 40%.

Temp. wyłączania regulacji 30st. C.

Deflektor (ten metalowy ciężki krążek jest zawieszony ok. 20 cm. nad żarżącym się paleniskiem). Kolor płomienia jesttaki ciemnożółty, o nieco fioletowym ocieniu przy palenisku.

Tak ustawiony piec spala mi 50 kg. na dobę (niby bardzo dobrej jakości ekogroszku - 800zł/tona). Popiół ze spalania jest jednak jak żużel a tak przecież nie powinno być.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju sugestie i rady. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po kolei ;)

co do temperatury to owszem minimum musisz trzymać żeby kotła nie trafiło ale myślę że jeśli jeden sezon tylko tak będzie pracował a potem założysz zawór 3d lub głowice termostatyczne na zaworach to problem zniknie

co do ustawień to musisz dobrać ilość podawanego opału oraz przerwę i nadmuch tak aby kocioł osiągał temperaurę zadaną, masz 2 drogi albo będzie to robił powoli z małą mocą- wtedy mniej paliwa, dłuższe przerwy i mniej powietrza- lub szybko -dużo paliwa w krótkich odstępach czasu z większą ilością powietrza.

Teraz sedno czyli wynik spalania - popiół.

Jeśli szlakuje oznacza to że dostarczasz zbyt dużo powietrza dla tej ilości węgla jaką podajesz na retortę.

drogi wyjścia z problemu sa 2

1 skracasz przerwę podawania 0 5 sek i obserwujesz kilka godzin - spieków powinno byc mniej lub będą mniejsze i bardziej kruche, po tym czasie kolejna korekta i kolejna obserwacja, aż do momentu osiągnięcia zadowalających efektów. Jeśli przeciągniesz i zacznie się pojawiać niedopalony węgiel wtedy należy się cofnąć czyli wydłużyć o kilka sek aż do miejsca w którym popiół wydawał Ci się najlepszy

2 zmniejszasz nadmuch o kilka % i obserwujesz jak wyżej aż do momentu uzyskania zadowalających efektów.

deflektor spróbuj opuścić tak aby wisial 15cm nad palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak na dzień dobry przed tym wszystkim to ja bym zmienił czas podawania - wydaje mi się, że paliwo jest spalane nierównomiernie, to znaczy na początku za dużo a na końcu za mało (i sie popiól topi).

Czyli ustawiłbym podawanie na 20s.

Przerwa na 80 i można zacząć zabawę zaproponowaną przez TIMONA ;)

 

Oprócz popiołu pasuje czasem zerknąć na wygląd ognia (tuż po podaniu jak i przed podaniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.