Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Piecem Torus Fenix200


Rob75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem z moim piecem palę w nim drugi sezon.Piec to TORUS Fenix200 23kW nie posiadam do niego instrukcji ponieważ jej nie dostałem.Problemem w pierwszym sezonie było gotowanie wody w kotle,firma która go montowała stwierdziła że to wina kotła i wezwała serwis.Pan z serwisu stwierdził że z kotłem wszystko jest ok. i raczej to wina instalacji.Dzięki waszemu forum( sam doszedłem) do tego aby obniżyć obroty dmuchawy i problem znikł.W tym sezonie pojawił się nowy problem mokry komin i piec a także cofanie się dymu do 0kotłowni.Palę drzewem sosną i zasypuję węglem drzewnym,piec praktycznie co 3 dni musi być czyszczony bo inaczej nie chce się palić.Ogrzewam dom piętrowy około160m2 nie ocieplony,na sterowniku mam następujące nastawy temp.65 stopni ,czas przedmuchu 15s,co7min,obr.max5,min1.Komin 12x12 wysoki 10m.Sądze że problem tkwi chyba w dmuchawie bo przy starym piecu bez dmuchawy paliło się super przy takim samym opale .jJeszcze przypomniało mi się chociaż nie wiem czy to ma znaczenie kotłownia jest bardzo niska ok190cm a ten piec jest dużo wyższy od poprzedniego i stoi na mkach (problem z wodą w piwnicy.Mam założony zawór 4d i przy tempr.65s na piecu na grzejnikach mam jakieś40-42s mam drugi termometr na wyjściu)Myślę że o niczym nie zapomniłem jestem tu nowy,może ktos ma taki piec albo wie w czym tkwi mój problem.Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Twoje podejrzenia są słuszne . Sosna to drzewo bardzo smoliste i jest super do rozpalania ale już do ciągłego palenia nie bardzo. Dmuchawa też nie pomaga , jak piec przejdzie w podtrzymanie to masz w nim smolarnie i wytwornice węgla drzewnego . Do komina też się przyczepie , jak na tę moc to powinien być dwa raz większy przekrój .

Jak z tym walczyć .

Po pierwsze komin musi być częściej czyszczony bo już nie daje rady stąd dym w kotłowni i podejrzewam w nim smołe a to już poważny problem bo jak się zapali to będzie kiszka .

Dmuchawa , jeśli dasz rade tak ustawić sterownik aby dmuchała przez cały czas palenia i nie wchodziła w przedmuchy to można z niej korzystać , jeśli próby się nie powiodą to trzeba będzie przejść na miarkownik mechaniczny i palić na naturalnym ciągu .

Smolenie . Tutaj trzeba zmienić technikę palenia na taką jak palenie węglem od góry czyli załadować cały piec drewnem dość ciasno i rozpalić od góry . Wszystkie związki smolne przechodząc przez warstwę ognia będą sie wypalać a nie zasyfiać pieca i komina .Między grube drewno syp drobniejsze albo najlepiej trociny i ten węgiel drzewny co wyprodukowałeś .

Główną winę ponosi rodzaj opału i sposób jego spalania ale opału pewnie nie zmienisz więc musisz resztę dopasować do niego , dokładanie sosny w trakcie palenia raczej nie wskazane bo znowu będzie smolarnia .

I jeszcze jedno dostęp powietrza do kotłowni bez tego nie ma właściwego ciągu i stąd równiez dym wewnątrz.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedż.,no więc komin staram się czyścić przynajmniej raz w miesiącu.Dym w kotłowni nie jest zawsze np.po wyczyszczeniu pieca się nie dymi ,przy dokładaniu do pieca otwieram okno ale czasami i tak nic to nie daje .Okna nie są jakieś super szczelne.Wracając do pieca to niewiem czy da się rozpalić od góry bo dmuchawa znajduje się z tył na dole.Myślałem jeszcze o kupieniu węgla kamiennego ale niewiem czy to coś pomoż.Nie rozumiem tylko dlaczego tyle lat jest palone sosną i nic się nie działo a przy ostatnim czyszczeniu komina to aż woda leciała po ściankach .Czy tej smoły można się jakoś pozbyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W suchym drewnie o wilgotności 18% masz 1,8l wody na 10kg drewna (przelicz ile tego drewna spalasz i ile masz z tego pary) Piszesz że palisz węglem drzewnym, więc nie wiem czy słusznie ale zapewne chodzi tutaj o węgiel brunatny (bo komu by się chciało karbonizować drewno). Wilgotność węgla brunatnego na składach sięga 35% dlatego zaleca się jego sezonowanie w suchych i przewiewnych miejscach. Dodatkowo jeżeli masz wilgoć w piwnicy i tłoczysz to wilgotne powietrze w wilgotny opał to sukces murowany ;)

 

Pal przy uchylonym oknie (napływ świeżego powietrza jest warunkiem uzyskania ciągu w kominie) najlepiej bez dmuchawy na naturalnym ciągu( np: uchylone drzwiczki popielnika) Niema kominów 12x12 więc twój jest zapewne na pół cegły (14x14cm) czyli troszku lichawy jak na tę moc kotła ale być może uciągnie. Pal tak jak doradzał mac65 lub tak jak palisz ale małymi porcjami aby nie zasypywać całego żaru.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni palę przy otwartym oknie a dymi się dalej,więc to chyba nie brak świerzego powietrza.Wyczyściłem piec i ciągnie aż dudni Starczy że wrzucę kawałek drzewa do pieca a dym tak jakby się cofał i zaczyna lecieć [tam gdzie ma ] czyli do komina a nie na kotłownie .Mam jeszcze pytanie czy przy uchylonym popielniku bezpieczne będzie zostawienie pieca bez opieki ponieważ pracujemy na zmiany i często nikogo nie ma w domu iczy temperatura nie będzie za wysoko podchodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi uchylonymi drzwiczkami to raczej chodziło mi o to aby sprawdzić czy jest ciąg, jeżeli tak to można by pokusić się o zamontowanie miarkownika i przerobieniu drzwiczek tak aby miarkownik sterował klapką. Czy jest to bezpieczne.... hmm tu nie potrafie jednoznacznie ci odpowiedzieć , ja mam tak "wyczuty" kocioł że mam nastawy stałe (bez miarkownika) i nic złego się nie dzieje. Jak kocioł zachowa się u Ciebie nie wiem, być może będzie pracował stabilnie ale musisz liczyć się z tym że optymalna temp. pracy będzie oscylowała w granicach 70*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaki mniej więcej może być koszt takiej przeróbki.Kupiłem ten piec z myślą że nie będę musiał biegać do kotłowni co chwilę i chyba się myliłem.Przy takim paleniu piec wytrzymywał jakieś 4h a w nocy przy mocnym przymknięciu zaworu 4d wytrzymywał 8h ale w piecu było mokro przy paleniu 24h Obecnie palę mniej więcej 12 do 14h po zmianie tych nastaw tak jak mi doradził kolega mac65 nie zauważyłem większej różnicy oprócz tego że częściej muszę dokładać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział ze nie może? Ja tylko wymieniłem elementy składowe które są niezbędne do sterowania naturalnym ciągiem powietrza. Jeżeli masz takową przepustnice to dokup miarkownik i połącz oba ramiona łańcuszkiem, wyreguluj i ciesz się z pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.