Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Ogrzewania Podłogowego Do Oceny


xjar

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

buduję dom jednorodzinny 210m2 z poddaszem użytkowym i garażem wewnątrz

planuję zrobić podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach oprócz garażu i kotłowni - gdzie chcę umieścić po jednym grzejniku i utrzymywać tam nie mniej niż 10-15 stopni

dół to 90m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 34m2

góra to 97m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 26m2

obwody sterowane są termostatami pokojowymi (6 na rozdzielacz) przekazującymi sygnał na siłowniki (7 na rozdzielacz) poprzez listwy pompowe (np euroster T6)

zsumowany sygnał sterujący z listew szedłby na pompę i załączanie pieca

piec kondensacyjny zasilałby układ wodą z taką temperaturą aby wchodząc na rozdzielacze nie trzeba było stosować układu mieszającego

 

2020720700_1326441398_thumb.jpg

 

wydaje mi się że układ jest prosty, tani, łatwy do regulacji i w razie potrzeby modyfikowalny, da mi możliwość sterowania temperaturą indywidualnie w każdym pomieszczeniu, piec załącza się tylko wtedy kiedy to potrzebne, jeżeli garaż będzie niedogrzany to zawsze mogę w nim dołożyć jakiś sterownik bezprzewodowy i dopiąć do załączania pieca a jakby i tego było mało to najwyżej dołożę mieszacz przy sprzęgle (albo zamiast) i podniosę temp na piecu

 

chciałbym poznać Waszą opinię na temat mojego projektu, na jakie parametry sprzęgła i pompy zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza swoimi załozeniami powinieneś jeszcze poczytać o wytycznych projektowych i zaleceniach producentów kotłów. I mówiąc szczerze mam poważne wątpliwości czy zaproponowny układ zadziala. 187m2 podłogówki na jednej pompie, bez wykonania obliczeń instalacji chyba nikt nie będzie w stanie powiedzieć że "TAK" . Myślę że instalację będziesz musiał podzielić na min 3 obwody grzania, zaworów mieszających też prawdopodobnie nie unikniesz, przy podłogówkach są obowiazkowe (patrz wytyczne projektowe!). Sprzęgło powinno być pierwszym elementem za kotłem, to czy wogóle jest potrzebne też powinno wynikać z obliczeń instalacji. To co zaproponowaleś trudno nazwać projektem, może pomysł tak ale napewno nie projekt. Zresztą najbezpieczniej dla Ciebie będzie jak zlecisz wykonanie takiego projektu doświadczonemu projektantowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dzięki za opinie choć całkowicie się z nią nie zgadzam

 

np. vaillant pisze, że piec kondensacyjny ma sprawność 109% na temperaturach 40/30 a 107% na temp 75/60

jeżeli na rozdzielacz podam wodę z 40 stopniami to po co mieszacz ?

w podłogówce nie można przekroczyć maksymalnej temperatury - to zapewni mi piec nie podając więcej niż 45st (zalecana temp pracy pieca kondensacyjnego)

to że nie przegrzeję pomieszczenia zapewnią mi termostaty i siłowniki

 

wydajność pompy, owszem to jest dylemat ale do rozwiązania a nigdzie nie napisałem, że nie wykonam obliczeń, chodzi mi tylko o poprawność schematu, zresztą koszt wynajęcia doświadczonego projektanta i wykonawcy jest kosmiczny a i tak nie daje jakiejkolwiek gwarancji na poprawną realizację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.