Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponownie mam do was pytanie co może być powodem niskiej temperatury powrotu do pieca, ale może zacznę od początku: Piec Taurus Gaur Duo 18,5, zawór 4d Esbe, Siłownik zaworu Esbe, Sterownik Tech ST-431. Temperatura na piecu 60 stopni, temperatura zadana jaka idzie na grzejniki to 40 stopni temperatua powrotu ok 30-35 stopni wydaje mi się że to stanowczo za mało. I właśnie z tą temperaturą jest największy problem, bo jak piec jest w podtrzymaniu np. 30 minut i później wchodzi w tryb pracy to temperatura na piecu spada do 44-45 stopni i aby te 15-16 stopni (do 60) dochodzi ok 12 minut (to jest wszystko ok) tylko myśle jak zrobić żeby temperatura na piecu nie spadała tak dużo.

Jeżeli daje czujnik powrotu na rurę powrotu i w sterowniku ustawię ochronę kotła np. na 35 stopni to zawór 4d tak się ustawia że na piecu jest np. 70 stopni na zasilaniu CO ok 30 i na powrocie tez 30. Aby to wszystko chodziło z pomocą jednego z kolegów z forum przepiołem czujnik powrotu na zasilanie i chodzi to ok ale co do temperatury ochrony powrotu ma się to "nijak" co trzeba by zrobić ??

W załączeniu zdjęcie z układem CO

post-15384-0-23700600-1326437111_thumb.jpg

post-15384-0-04897500-1326437119_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz pompkę na obiegu kotłowym przed zaworem 4d?

Myślę, że zwiększenie przepływu w obiegu kocioł - zawór 4d - kocioł, mogłoby wpłynąć na zwiększenie temp powrotu do kotła - o ile Cię dobrze zrozumiałem :-)

 

Jak masz wspomnianą pompkę, to włącz wyższy bieg, jak nie masz... nie mam pomysłu.

:-)

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamontuj pompkę na obiegu kotłowym i po sprawie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka chodzi na najwyzszym biegu, a do obiegu kotłowego nie posiadam :(

 

Zanim zaczniesz coś kupować... zmniejsz bieg pompki, którą masz.

za duży masz przepływ za zaworem 4d, a za mały przed i stąd problem z temperaturą powrotu.

Jak zmniejszysz prędkość przepływu za zaworem, a nie spowoduje to zaburzeń w funkcjonowaniu instalacji, to wyrównają się przepływy między tymi dwoma obiegami i sprawa temperatury powrotu powinna się unormować :-).

Poza tym... spadnie Ci zużycie energii elektrycznej - o kilka zł miesięcznie, ale zawsze coś.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie zmniejszyłbym bieg pompki tylko obiawiam się że (grzejniki 7sz i podłogówka ok 70m na jednej pompce) może nie "upchać" obiegu

 

No to 'zaoszczędziłeś' :-)

Nie dałeś pompy ani na obiegu kotłowym, ani na podłogówkę.

O ile obieg kotłowy mógłby się bez pompki obejść, o tyle podłogówka już nie bardzo. Taka powierzchnia powinna mieć z 5 - 6 pętli i mieszacz z własną pompą.

 

Jedna pompa na to wszystko to moim zdaniem stanowczo za mało - gdyby jeszcze nie ta podłogówka, to może i by obleciało, ale teraz, to proponuję dołożyć jednak pompkę - na obieg kotłowy i na podłogówkę z mieszaczem - wtedy będzie wszystko działać jak należy.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj zmniejszyć bieg tej pompki, którą masz do 1 i jak coś nie będzie funkcjonować jak powinno, zaczniesz zwiększać :-). Jak zmniejszysz przepływ za zaworem 4d, to temp powrotu powinna wzrosnąć i o ile instalacja będzie działać prawidłowo, to już nie trzeba by było nic robić. Poeksperymentuj.

Jednak po zmianie biegu pompki poczekaj kilka - kilkanaście godzin, bo np podłogówka ma swoją bezwładność.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM MASZ ROZWIĄZANIE TROCHE SIĘ NACZYTAŁEM SKORO TOBIE SIĘ NIE CHCIAŁO - a nie byłem pewny czy ten regulator też to posiada

pełna instrukcja ST-431 DZIĘKI PRODUCENTOWI miłej lektury

 

http://tech-controllers.com/download_pl.php?file=st-431.pdf

 

no to jak lektóra za tobą to tak:

cytaat z instrukcji

IV.m) Minimalne otwarcie

Parametr określa, jakie otwarcie zaworu może być najmniejsze. Dzięki

temu parametrowi możemy zostawić zawór minimalnie uchylony, żeby

zachować najmniejszy przepływ.

 

ustaw ten parametr na około 20%-30% sprawdzając jak zachowuje się temp. powrotu , a pompa C.O w połączeniu z 4D przyśpieszy grawitacje krótkiego obiegu

 

Czekam na opis wyników nam to działa tylko sterownik eco max 800 tej samej firmy

 

AchA jeszcze BARDZO WAŻNE

 

IV.k) Czas otwarcia

Parametr określający czas, jaki jest potrzebny siłownikowi zaworu aby

otworzyć zawór od pozycji 0% do 100%. Czas ten należy dobrać zgodnie

z posiadanym siłownikiem zaworu (podany na tabliczce znamionowej).

 

 

MUSISZ TO WPISAĆ BO ZAWÓR NIE BĘDZIE PRAWIDŁOWO PRECOWAŁ ( w swoich zakresach)

 

uf Pozdrawia i miłej lektóry raz jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam no niestety wszystkie podane przez was sposoby podniesienia temperatury powrotu tj. Zmniejszenie biegu pompy, ustawienie minimalnego otwarcia zaworu na poziomie 30% jak również obniżenie pokojówki nie dały efektu, dalej na powrocie ok 30 stopni choć na piecu 70 stopni, zauważyłem jeszcze jedną rzecz że przy wyjściu z pieca rura jest gorąca ale do zaworu 4d (odległość ok 100 cm) dochodzi jakby tylko 30 stopni jakby całe ciepło zostawało w piecu i temperatura rośnie do 80 a zawór 4d puszcza na grzejniki 30 st i taki sam jest powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się dodatkowa pompka na obiegu kotłowym za 100 PLN i po sprawie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twój problem to TWOJA KOTŁOWNIA ???????????????

szukam i szykam tego 4D między tymi kablami mad piecem koło termometru i co nie ma go tam gdzie być powinien to co ten " spec " wymyślił to PROSI O POMSTE DO NIEBA 4 D PRZY POWROCIE MONTOWAĆ TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEM , a 30 stopni masz bo tam jest co chwile powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO WYTŁUMACZ TE 30 STOPNI PRED 4D

Kolego po pierwsze nie krzycz a po drugie Twoje rady miałyby rację bytu w przypadku gdyby zawór działał w grawitacji a ponieważ jest umieszczony tam gdzie jest to zawsze będą problemy z niską temperaturą powrotu żeby to zmienić potrzeba wymusić ruch wody w kotle , nie musisz się z tym zgadzać ale jak widzisz Twoje rady na niewiele się zdały B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie krzycze a zanim to pisałem to kolega nic nie wspomniał że przed zaworem4D z pieca zmierzył i ma 30 stopni - bo zawór nie powinien być na powrocie . A i tak musi przerobić raczej piec (4D) aby mieć gdzie dać pompę .

Pozdrawiam , bo i trzeba pospać bo rano do pracy <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEŚLI ZAWÓR TAK WYGLĄDAŁ PO ZDJĘCIU SIŁOWNIKA tak jak jest ustawiony na zdjęciach no to nie jest niestety dobrze zmontowane - czyli nie działa tak jak podejrzewałem ( sam to instalowałeś ?)

zacznijmy od początku :

 

1 -sprawdż kierunek zamykania /otwierania siłownika ARA w lewo ...pozycja A ..- OTWIERANIE , w prawo ....pozycja C ..-ZAMYKANIE

jeśli dobrze podłączone to ustaw pozycje 50% sterując sterownikiem pieca ( sterowanie ręczne w menu sterownika ) --wyłącz --sterownik (piec ) z sieci

 

2 - ustaw ręcznie zawór 4D w pozycje --- B ---

 

3 - załóż siłownik ARA na 4D i przykręć śrubke załóż pokrętło ręczne

 

4 - załącz sterownik pieca ,poczekaj aż zawór się wykalibruje

 

pamiętaj że sterownik musi mieć zadeklarowany czas pracy siłownika ARA oraz że obsługuje 4D

 

Czekam na rezultaty bo sam jestem ciekaw czy nie trzeba będzie przenieś go koło zasilania ( do góry)

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.