Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Ekw-Raps Witkowski


gfx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak czytam to forum od dłuższego czasu i jestem coraz głupszy jakie piecyk wybrać? :)

Buduję domek i już nie długo będzie potrzeba zakupu kociołka, wybór padł na tłokowca i najprawdopodobniej Witkowski, mieszkam niedaleko zagłębia piecy czyli Pleszewa, a piecyk Witkowski wydaje mi się na solidny i porządnie wykonany, o estetyce nie wspomnę jest ekstra. Męczy mnie jedno zmartwienie, slyszałem że tłokowce nieźle brudzą wokół domu i dach, pełno jest sadzy, natomiast latem kiedy piec bedzie potrzebny tylko do ogrzania wody tlokowiec radzi sobie znacznie gorzej niż ślimak, czy możecie obalić ten mit czy jest to prawda?

 

 

Dzięki za odpowiedź

wydaje mi sie ze to bzdury bo jaka jest roznica w paleniu tlokowcem a slimakiem??slimak podaje krecac srube tlokowiec wypycha wegiel.odnosnie brudu u mnie mimo ze walcze z ustawieniami jest praktycznie bedzymnie z komina nic nie wylatuje a brudzi jak kazdy piec palony paliwem stalym.mysle ze wiecej nie ma co pisac chyba ze jestem w bledzie to niech koledzy mnie poprawia

co do kotla powiem tak wykonanie estetyka naprawde na wysokim pozimie obsluga rowniez na chwile obecna na tym koncze bo walcze z ustawieniami i piec mi duzo pali jak dojede do odpowiednich parametrow zmniejsze splanie to wtedy bede mogl w 100% polecic ten piec.ale na dobra sprawe jak dzwonie do nich i mowie o moim spalaniu to serwis jest w szoku i chce przyjezdzac do mnie takze podejrzewam ze toi spalanie to wina moixch ustawien a nie pieca to tyle :D

Edytowane przez gfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustawień. Zmieniłem podawanie na 2 min 50 sekund dmuchawa na 4. Dopalam ten węgiel marketowy dwa ostatnie worki i dosypałem porządnego (zweryfikuje). Co do temperatury czupocha to jest gorący, jak napisał kolega na forum nie można ręki trzymać dłużej niz 1-2 sekuny. Węgiel nie dopala się do końca, pozostaje po nim jakby kawałki z drzewa do palenia w grillu. Można go spokojnie zgnieść w ręce. Wczoraj przy próbie z wrzuceniem tego węgla na ruszt podajnika temperatura w domku 16-17 stopni. Jak ocieple wewnątrz to będzie lepiej a wiosną ocieplę z zewnątrz.

zobaczymy jak się kociołek sprawi na nowym węglu

pozdrawiam

 

przy ustaienia chuckM tj podawanie co 2min 40 sek dmuchawa okolo polowa mocy to spalanie mam na poziomie 60kg!!!takze nie dla kazdego te ustawienia sa dobre :) obedcnie dalem dmuchawe na 3/11 i podawanie co 3min 30 sekund i bede patrzyl co sie dzieje i tobie sadam99 tez radze zminic te parametry bo metraz pomieszczen mamy podobny.a jak wegeiel ci spada nie dopalony to znaczy ze za czesto go podajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w mroźny czwartek

kociolek średnio, podawanie 3min30sekund temperatura na kotle 44 stopnie i stoi. lepiej dopala ale w domu jakby zimniej koło 14 stopni. palę już lepszym groszkiem, ale wydaje mi się nie jest do końca suchy.

zauważyłem wczoraj jedną prawidłowość. przy szybkim wzroście temperatury w rurach słychać jakby z wodą szło powietrze, później się uspokaja. Czy to na pewno jest prawidłowe. Jeszcze jedno jak paliłem na ruszcie awaryjnym to dwa razy udało mi się doprowadzić do sytuacji gdy nagle zapowietrzał się układ, do pompy było ciepło a za zimne rurki. temeratura na kotle 88 stopni a wszystkie odbiory zimne. Zawsze się to działo gdy temperatura na piecu okolo 55 stopni i jeszcz dorzuciłe węgla na awaryjnym.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz zapowietrzony uklad wraz ze wzrostem temp rosni cisnienie w rurach dlatego przy 55 stopniach jest to bardziej odczuwalne a powiedz jak temperature masz powrotu zaraz przy kotle??jak nie lapie ci temperatury wyzszej to skroc podawanie np daj 3 min i dmuchawe ustaw na 5 bieg i obserowoj co sie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. W tym tygodniu zacząłem trochę eksperymentować z moim EKW-RAPS Plus - 22 kW. Zmieniałem kolejno ustawienia regulatora, w tej chwili mam temp. zadana 55 st., czas miedzy podawaniem 3 min, wydajność dmuchawy 5 bieg (przysłonięta ok 25%), czas przedmuchu 25 s, czas przerwy w podtrzymaniu 5min, krotność 5. Zauważyłem znaczącą poprawę tzn. piec dochodzi szybko do temp. zadanej, po przejściu w stan podtrzymania dochodzi do 59-60 stopni i powoli zaczyna spadać, następnie przy ponownym przejściu w stan grzania przy 54 stopniach, temp. obniża się tylko do 51-52 st.:). Tak jak pisałem wcześniej nie jestem w stanie określić ilości spalanego opału, gdyż dosypuje nieregularnie - ponieważ muszę suszyć . Palę eko-groszkiem (chyba z Rosji), za który płaciłem 670 zł/t, w moich okolicach za polski życzyli sobie 1020 zł/t (nieworkowany). POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia ogrzewana 145 m2, temp. w domu 18 st., ocieplenie podłoga 10 cm styropianu, mur trójwarstwowy 12 cm styropianu, , strop 10 cm; wentylacja mieszana część budynku grawitacja, cześć mechaniczna. Duże straty ciepła ze względu na brak progów w drzwiach zewnętrznych, brak drzwi na strych (gdzie mocno dmucha zimno przy takich mrozach). Na razie w domu nie mieszkam, ogrzewam ze względu na prowadzone roboty wykończeniowe, Sztuka czy nie .. <_< jak dotąd miałem problem tak jak wcześniej pisałem bardzo długi czas grzania i krótki czas w podtrzymaniu, po wprowadzeniu parametrów parametrów podanych wyżej wydłużył się czas w podtrzymaniu a skrócił czas grzania (spalanie ze wstępnych obserwacji - mniejsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

troche o doswieze temat dla posiadaczy kotla witkowski ja dalej walcze z moim spalaniem i nie moge zrozumiec ze kociol przy -20 pali 60 kg a przy plus 2 45 kg.muse chyba zmienic groszek bo wyczerpaly mki sie pomysly odnosnie mojego spalania ciekawi mnie jak jest u innych co posiadaja taki kociol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. W tej chwili mam ustawienia: nastawa 50 stopni, czas przerwy 4 min, dmuchawa: 5 bieg (50 % przysłonięta), czas przedmuchu 20 s, czas przerwy w podtrzymaniu 3 min, krotność 7. Spalanie ok. 20-25 kg/24h (przy pogodzie w dzień do +5 w nocy - 5 stopni) temp w domu 18-19 stopni (drzwi zewnętrzne i na strych nieszczelne). Pow. 145 m2. Palę ekogroszkiem Pieklorz (przy stosowaniu czeskiego spalanie ok 30 kg). POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam Wszystkich.

Ja dopiero co zaczynam przygodę z ogrzewaniem. Niedawno kupiłem dom z lat 70 budowa cegła - pustka - pól cegły; powierzchnia domu 145 m2 plus 70 m2 piwnicy; dom nie docieplany wszystkie okna plastikowe.

Od miesiąca posiadam kociołek kmb-rp plus 25 kW od Witkowskiego z palnikiem ekoenergia i sterownikiem TITANIC.

Dzisiaj domówiłem do tego zestawu czujnik temperatury pokojowej AURATON 2025 i czujnik pogodowy.

Jak na razie paliłem w trybie letnim - CWU temperatura około 60 o C. Zasobnik 140 l za zasobnikiem zawór trójdrogowy termostatyczny z temperaturą na wyjściu około 45o C.

 

Moje ostatnie ustawienia:

- temperatura pieca 55o

- czas podawania 8s

- czas przerwy w podawaniu 52s

- moc dmuchawy 4 (przysłona - szpara na około 1,5 cm, moc 11 na 60%,moc 1 na 5 %)

- przedmuch 25s

- przerwy w przedmuchu 8 min

- krotność 3;

Palę dostępnym u mnie i zalecanym przez prducentów kotłów ekogroszkiem EKOBRAN. Żadnych spieków, żadnych niedopałków.

 

Zobaczymy jak będzie zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odpaliłem swojego EKW-RAPSA 22kw ze zwykłym rusztem - niski ( ruszt na końcu palnika ) . U mnie wylądował ten piec z trzech względów , jeden to chciałem mieć tłoka jak brat (brat ma z firmy Brastal k/Tomaszowa Mazowieckiego ) , ale ja chciałem z innej firmy . Drugi to wysokość czopucha od podstawy i konfiguracja . Trzeci .. he he , dałem się trochę nabrać na pozytywne komentarze klakierów od Witkowskiego (później się kapłem ) , ale w sumie dobrze wyszło jeśli chodzi o dopasowanie go do mojej małej kotłowni . Namawiali mnie na Ekw-raps plus , ale nie chciałem bo plus ma kilka cm wyżej czopuch i nie dałoby rady wstawić , po drugie spodobała mi się układ komór konwekcyjnych . Trzeba przyznać , że te ich konfiguracje mi się przydały . Ogrzewany dom to w całości 130 m2 ( mur to suporex 18 cm od środka , przerwa 5 cm i pustak zwykły szlakowy 12cm na zewnątrz , na tą chwilę nieocieplony jeszcze , poddasze z drugim stropem ocieplone ) . Odpaliłem pierwszego listopada na mieszance miału z groszkiem , taki przesiew z produkcji groszku . Pomimo , że samo paliwo jest polskiego pochodzenia to piecyk miał duży problem do dojściem do 50 st. , oczywiście to "zimne mury " więc nic a nic mnie to nie zdziwiło . Postanowiłem odłączyć poddasze , wtedy trochę odetchnął , ustawiłem mu 55 i zostawiłem na cały dzień . Wieczorem ustawiłem 58 i zostawiłem na całą noc . Zeżarł cały zasobnik więc jak ktoś pisze , że piec pali w nowym budynku ogromne ilości to nic dziwnego . Ciepło wymaga włożenia energi . Dopiero na drugi dzień osiągnąłem 19 st i wtedy zmniejszyłem nastaw na 55 st . W tej chwili opalam tylko dół budynku .

Nastawy tak jak były na sterowniku prawie nic nie zmieniałem

Przerwa w pracy 3 min 30 sek , zmieniłem na 3.50 , żeby trochę zmniejszyć moc .

Dmuchawa pracuje na 2 ( mam duży ciag kominowy , dobrze , że czopuch jest odkładany i nie uszczelniłem go to trochę powietrza dostaje się z boku bo inaczej to chyba wyciągnełoby galancie ciepła )

Przedmuch 35 sek.

Podtrzymanie 4

Krotność 6 przy wietrznej pogodzie 7 przy spokojnym wietrze , żeby dopalić paliwo bardziej

Ogólnie piec jak piec . Podoba mi się , że płomienie omiatają bezpośrednio płaszcz wodny i mają długą drogę do ujścia co objawia się dużą sprawnością choć swoje musi spalić cudów nie ma . Wczoraj choć było ciepło , ale wiało galancie to już takich przestojów w podtrzymaniu nie było . Jak będzie koło 0 st. i jeszcze wygrzeję mury to zbadam mu ile wciąga na te w tej chwili 70 m2 .Na dzień dzisiejszy zawór 4-d otwarty na 50 % i w domu 20-21 st.
Edytowane przez skiba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Teraz widzę , że to fajna maszyna , choć początki były nieobiecujące . Nieraz się *** na niego , ale to było z mojej winy . Z początku też przez to wygaszałem go na noc , teraz pracuje ciągle . Czyszczenie super , nawet nie wygaszam , wyłączam tylko dmuchawę . Faktycznie trochę za duży , ale przy ostatnich mrozach miał co robić , nie wytrzymywał w podtrzymaniu cyklu . To jednak wszystko jest spowodowane nieocieplonym budynkiem . W tej chwili kiedy ustały mrozy , mury mam ciepłe , aby utrzymać temp. w domu 21-22 stopnie , zawór 4D ustawiam na 2-3 i temp. na grzejnikach 35-40 stopni . Piec stoi długo w podtrzymaniu , a przy obecnych wiatrach potrafi nie włączyć się wcale bo ciąg kominowy sam go rozpala i trzyma się na poziomie 60-70 stopni ( temperatura zadana cały czas 55 , okresowo przy mrozach czasami 58 gdyż nie dawałem rady utrzymać zadawaląjącej temp. w domu , cały czas kłania się brak pionowego ocieplenia ) . W stanie podtrzymania podanie ma co 24 min. ( 8 x 3 ) Kiedy miał co 21 min to troszkę żar wychodził za płytkę palnika . Jeśli chodzi o spalanie to u mnie jest bardzo zróżnicowane przez brak ocieplenia . Podczas mrozów potrafił spalić pół zasypu w dzień , dzisiaj pracuje trzeci dzień bez dosypywania i jest połowa kosza . Użytkownicy kotłów , jeśli budynek potrzebuje ciepła to nie oszukacie spalania ustawieniami , no chyba , że skrajcie odbiegają od "norm" . Można przestawiać podawanie w czasie pracy , ale w podtrzymaniu przy tym piecu EKW-RAPS musi byc w zasadzie między 20-25 min. Montujcie zawory 4D , super sprawa . Trzeba wtedy dołożyć drugą pompę na CWU , ale jest to gra warta świeczki . Ja nie posiadam termostatów na grzejnikach , reguluje temp. zaworem mieszającym . Jeszcze jedna sprawa , jeśli macie duży ciąg kominowy ( tak jest w moim przypadku ) nie uszczelniajcie czopucha przy piecu . Przy zakupie pieca dostaniecie czopuch oddzielnie , dosuńcie piec do komina dociśnijcie czopuch piecem i nie uszczelniajcie . Dzięki temu część powietrza wpadnie sobie przez szczeliny i nie będzie wam bardzo wypalało węgla w podtrzymaniu . Ja nie uszczelniłem i dobrze zrobiłem , bo chyba bym miał większy ciag grawitacyjny niż strumień powietrza jaki daje dmuchawa na drugim biegu .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

kalorycznos groszku masz za mala stad tez takie spalanie dodatkowo wystrzegaj sie kupowania groszku w castoramach liroy marlin itd jeden wielki syf koledzy kupowali to tylko miesem rzucali.ustaw tak podawanie co 2min 40 sek dmuchawe daj na 5 i odslon ta zasuwe z wentylatora tak jka byla orginalnie czas przedmuchu w podtrzymaniu daj na 5 min krotnosc 4 i czas przedmuchu 30 sekund.napisz gdzie masz zar na palniku cvzy spada ci sam popiol czy zar.a takie spalanie przy temperaturze w pomieszczeniu 15 stropni to jakas masakra ty sie od tego domu dopier wprowadziles czy jak bo dziwna sprawa ze na kotle masz 55 stopni a w domu 15.i jak masz temp czopucha nie majac termometra jak jestes w stanie 2 sekundy trzymac reke na czopuchu to napewno masz za niska jak dotkniesz i odrazu musisz zabierac to napewno masz 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Posiadam Piec Witkowski EKW-RAPS PLUS 22 KW. Palę ekogorszkiem, odnośnie prawidłowych ustawień ani ilości spalanego opału nie mogę się za bardzo wypowiadać. Dom jest w trakcie wykończenia nie mam jeszcze drzwi na strych (gdzie dmuch cały czas zimne powietrze) nie mam zamotowanych progów pod drzwiami zewnętrznymi, także straty ciepła są duże. Aktualnie piec służy do wysuszenia budynku i aby coś nie zamarzło - zwłaszcza przy takich morzach.

Dom ma 140 m2. Aktualne ustawienia : zadana 55 stopni, przerwa między podawaniami 4 min, czas przedmuch 30 s, dmuchawa 7 bieg, przerwa 14 min, krotność 4.

W podajniku skraplała mi się woda, która zbierała się w dolnej wyczystce podajnika. Jest na to sposób.. u mnie pomogło w 100% - wystarczy w górnej wyczystce podajnika (tan gdzie znajduje się korbowód) wyciąć kilka cm uszczelki. Ja wyciąłem ok 4 cm co dało rozszczelninie 3mm na 40 mm. teraz jest wszystko ok.

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

EKW-RAPS-I 22kW sterownik TITANIC

 

Używam od ponad roku. Nie mam żadnych problemów, ale ciekawi mnie jakich ustawień doszliście koledzy po latach eksploatacji swoich tłokowców. Ja zmieniam swoje ustawienia przynajmniej raz w miesiącu (małymi kroczkami). Na dzień dzisiejszy ustaliłem, iż najmniejsze zużycie opału mam na ustawieniach:

temperatura zadana: 55`C

czas przerwy podawania: 7min
siła nadmuchu: 2/12 (przesłona otwarta100%)

czas przedmuchu: 20s

czas przerwy podtrzymania: 5min

krotność:15

Regulator pokojowy 21`C. Pompa obiegowa pracuje co 5min przez 30s. Pompa c.w.u. w ogóle nie pracuje. Generalnie cała instalacja daje radę grawitacyjnie.

 

Są to ustawienia sprawdzające się przy temperaturach 0-10`C

Budynek nieocieplony, pow. grz. 160m2. Ogrzewacz wody 140l. Mnóstwo szczelin i innych strat. Zużycie 20-30kg na dobę.

Wiem, że kocioł jest przemiarowany, ale to ze względu na przyszłą rozbudowę domu i podłączenie pom. gospodarczych.

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś kłopot z tym piecem, chętnie pomogę - zdążyłem go już dobrze przetestować z różnymi opałami i na różnych ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie w takim razie nie jest źle. Myslałem że nie potrafie ustawić sterownika dobrze. Dom mam w granicach 180m2 ocieplony troche niezdarnie z 3 stron styropianem 8cm i sporo ciepla uciekajacego przez poddasze. Budynek bardzo stary, połowa drewniane bale i dobudówka z pustaków.

Zbiornik CWU 140l i średni pobór wody.

Sterownik Timel i pracuje obecnie na interwale. Nad modulacja się męczyłem, ale niewychodziło mi to dobrze... interwał spisuje sie dużo lepiej. Teraz sporo dzięki temu się nauczylem o pracy pieca i kolejna pruba z modulacją będzie niedługo, ponieważ potrzebuje wiekszego odbioru ciepła.

 

obecnie parametry mam takie:

 

-temp. zadana 55°C

Praca:

-przerwa 410s

-nadmuch 8% (przesłona też otwarta 100%)

Czuwanie:

-cykl co 5min.

-nadmuch 5%

-długość nadmuchu 30s

-krotność 9

 

regulator pokojowy 22°C nie mam pompy obiegowej co jest błedem i na przyszły sezon na pewno bedę montował. Zawór 4D z siłownikiem i ustawioną temp. na dom 37°C

CWU: 45°C, histereza: -2°C

Spalanie obecnie w granicach 11-13 kg na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ładny wynik. U mnie obecnie nie do osiągnięcia ze względu na piętro o ścianach z jednego pustaka :(. Na parterze grzejniki praktycznie nie grzeją, termostaty przepuszczają odrobinę tak, że tylko góra lekko ciepła. Natomiast na piętrze grzejniki (po kilkanaście segmentów) są gorące do połowy praktycznie całą dobę. Dopóki nie ocieplę budynku nie mam szans na ekonomię w ogrzewaniu. Zużycie ciepłej wody mam duże. Cały dzień idzie (małe dzieci - wiadomo) ponadto zmywarka ciągnie samą ciepłą ze dwa razy dziennie.

Napisz jak u Ciebie długo pracuje, a jak długo podtrzymuje. U mnie praca to ok 20-30min, a potrzymanie to 5-10 min (przy obecnej pogodzie czyli 0-10`C)
 

Edytowane przez TeleTata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie praca i podtrzymanie w mniej więcej się równoważą. Po ok 30 min praca i 30 min czuwanie. Ale piec po odejsciu na czuwanie podnosi temp. do ok 62-63°C. Powodem tego napewno jest brak pompy kotłowej. Mam taka sinusoidę cykliczna co ±1h o amplitudzie nawet do 15°C (48-63)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

użytkuje od niedawna piec Witkowski EKW RAPS+ 22Kw, podajnik tłokowy i sterownik Titanic. Powoli próbuje różnych ustawień paląc ekogroszkiem ale jak na razie widzę, to piec chodzi mi najlepiej na parametrach sterownika zalecanych przez producenta czyli

- dmuchawa 5 (wentylator odsłonięty 100%)

- czas przedmuchu 15 sek

- podtrzymanie 10 min

- krotność 2

- czas między podaniem 3:30

- temp. zadana 55

Piec pozostaje w trybie czuwania około 40 minut, temperatura dochodzi wtedy do 61 stopni a w trybie pracy potrzebuje około 10 minut do uzyskania 55 stopni. Zauważyłem że węgiel jest niedopalony do końca i pojawiają się spieki.

 

Czy są to dobre wyniki dla tego pieca, co można zmienić żeby podnieść efektywność spalania.

 

Wyczytałem tutaj że dużo osób stosuje zupełnie inne ustawienia sterownika i  idzie w stronę częstszego nadmuchu na czuwaniu, ustawiłem tak zwiększając czas przedmuchu do 25 sek. i zmniejszając moc dmuchawy na 3, jednak np. w trybie 4 min. x 6 krotność  piec fajnie wytrzymał do podania pierwszej dawki groszku a później temperatura szybko spadła i przedmuchy nie podniosły jej już.

 

Piec jest w domu z lat 60, 2 piętra, instalacja nie była wymieniana, tylko kaloryfery, jest zawór 4x.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spieki spróbowałbym zmniejszyć dmuchawę, najpierw na 4 potem na 3. Na niedopalony węgiel zwiększyłbym czas między podawaniem przynajmniej do 4 min lub więcej. Moim zdaniem masz za często podawany węgiel w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EKW-RAPS-I 22kW sterownik TITANIC

 

Używam od ponad roku. Nie mam żadnych problemów, ale ciekawi mnie jakich ustawień doszliście koledzy po latach eksploatacji swoich tłokowców. Ja zmieniam swoje ustawienia przynajmniej raz w miesiącu (małymi kroczkami). Na dzień dzisiejszy ustaliłem, iż najmniejsze zużycie opału mam na ustawieniach:

temperatura zadana: 55`C

czas przerwy podawania: 7min

siła nadmuchu: 2/12 (przesłona otwarta100%)

czas przedmuchu: 20s

czas przerwy podtrzymania: 5min

krotność:15

Regulator pokojowy 21`C. Pompa obiegowa pracuje co 5min przez 30s. Pompa c.w.u. w ogóle nie pracuje. Generalnie cała instalacja daje radę grawitacyjnie.

 

Są to ustawienia sprawdzające się przy temperaturach 0-10`C

Budynek nieocieplony, pow. grz. 160m2. Ogrzewacz wody 140l. Mnóstwo szczelin i innych strat. Zużycie 20-30kg na dobę.

Wiem, że kocioł jest przemiarowany, ale to ze względu na przyszłą rozbudowę domu i podłączenie pom. gospodarczych.

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś kłopot z tym piecem, chętnie pomogę - zdążyłem go już dobrze przetestować z różnymi opałami i na różnych ustawieniach.

5x15?

 

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustawienie jeszcze z początku jesieni, nie zmieniałem bo przy moim budynku w zimne dni w zasadzie to nie działa. Próbowałem z przerwami nawet co 1 minutę lub z krotnością np 3, ale efektów nie było. Po drugie nie doszukałem się jednoznacznej opinii jak to właściwie jest z tym podtrzymaniem, czy lepiej aby w większości pracował czy też był w podtrzymaniu. A skoro drążymy ten temat to uważam, że program tego sterownika robi bezsensowną pracę z odliczaniem krotności wg własnego zegara, czyli nie ważne czy piec pracował czy był w podtrzymaniu on poda co np. 5 przedmuchów. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której po przejściu w podtrzymanie przy pierwszym przedmuchu zostanie podane paliwo, gdyż przy poprzednim podtrzymaniu dmuchnęło 4 razy i piec przeszedł do pracy. Moim zdaniem krotność powinna być odliczana od momentu przejścia w podtrzymanie, a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.