Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodanie wężownicy do zwykłego boilera elektrycznego. Jak ??


Monty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Bardzo proszę o poradę w sprawie przerobienia zwykłego boilera elektrycznego, na naczynie do ogrzewania CWU za pomoca pieca na drewno.

 

Mam boiler 120L, w ktorym jest tylko grzalka elektryczna 1000W. Zaplanowalem zrobienie instalacji CO i podlaczenie tego boilera do tworzonej instalacji.

 

Jak przerobic taki boiler, zeby dobrze dzialal?

chcialem zrobic wężownicę z miedzianej rury ale slyszalem ze miedzi nie moge (nie powinienem) laczyc z niektorymi metalami kolorowymi oraz ze stalą ocynkowaną.

Jak w takim razie wykonać połączenie (wyjście) wężownicy z boilera?. Pozostała instalacja będzie wykonana z rur PEX/AP/PEX w systemie skręcanym.

 

Czy ktoś przerabiał kiedyś boiler w ten sposób? Bardzo proszę o pomoc fachowców "grasujących" po tym forum :)

 

 

Z góry BARDZO dziękuję za wszelką pomoc.

 

Pozdrawiam

Monty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Sprawa wcale nie jest taka prosta. Musiałbyś zdjąć izolację z tego zasobnika, obciąć tą stronę ( cylindra zasobnika, górę lub dół tzw. "czapkę" ), z której będziesz chciał wyprowadzić wężownicę, wspawać mufy 1" tzw. czarne - żadnego ocynku - łączące zarówno wężownicę od wewnątrz jak i podłączenie z zewnątrz. Musisz pomyśleć także nad zamocowaniem wężownicy od wewnątrz na zasadzie choćby podpórek a następnie wspawać wyciętą część. Spawy muszą być porządne, które wytrzymają ciśnienie co najmniej 6 bar.

 

Nie robiłem nigdy czegoś takiego. Napisałem Tobie jak ja bym to zrobił czysto teoretycznie. Jednak jeśli sam sobie takie coś wykonasz będziesz miał wydajny zasobnik c.w.u. Łatwo nie pójdzie, ale jak się przyłożysz...

 

Pozdrawiam i powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no OK. To trudniejsza wersja. Ale zapomniales, ze zwykle zbiorniki maja od spodu taka klapke. jest skontrowana na jakiejs srubie od srodka...

Po zdjeciu klapki, w boilerze jest otwor srednicy okolo 20cm (moze wiecej). Moze by tak przyspawac ta czarna mufe do tego "dekla" i zda egzamin?

A czego az 1"?? Jakiej srednicy wężownica powinna się tam znajdować? Ja myslalem ze zwine miękką rurę miedzianą fi 20 i to w jakims stopniu wystarczy. ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i autor postu ma racje że w takich bojlerach jest dekiel na uszczelce i mocowany na śrubę i można by do niego coś takiego zamontować i piotrek automatyk też ma racje pod względem całkowitego przerobienia takiego bojlera. Ale powiem tak w necie jest taka węgierska strona o energii odnawialnej i tak jeden węgier w taki baniak jak ty wsadził chyba z pięć takich spiralnych wężownic i jest dokładnie pokazane na zdjęciach jak to zrobić i nie rozcinać całego baniaka, nie pamiętam dokładnie nazwy tej stronki ale to coś było takiego (naproenergia) ale dokładnie znajdziesz namiary na tą stronę i wiele innych ciekawych rzeczy na stronie elektroda.pl w temacie kolektor za 1500zł. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i autor postu ma racje że w takich bojlerach jest dekiel na uszczelce i mocowany na śrubę i można by do niego coś takiego zamontować i piotrek automatyk też ma racje pod względem całkowitego przerobienia takiego bojlera. Ale powiem tak w necie jest taka węgierska strona o energii odnawialnej i tak jeden węgier w taki baniak jak ty wsadził chyba z pięć takich spiralnych wężownic i jest dokładnie pokazane na zdjęciach jak to zrobić i nie rozcinać całego baniaka, nie pamiętam dokładnie nazwy tej stronki ale to coś było takiego (naproenergia) ale dokładnie znajdziesz namiary na tą stronę i wiele innych ciekawych rzeczy na stronie elektroda.pl w temacie kolektor za 1500zł. powodzenia.

 

 

Super!

W takim razie szukam w necie tego "naproenergia" i przewertuję elektrodę

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

No i widzisz, nie dogadaliśmy się. Ja myślałem o leżącym poziomym, a Ty o pionowym. Tak - masz rację, po odkreceniu tych śrub powstanie otwór o średnicy około 20 cm. Wspawaj więc tam dwie mufy stalowe, tzw. czarne, dla rury 22 mm miedz wystarczy 1/2" lub 3/4", oczywiscie pod warunkiem wymuszenia pompą. Skręć najlepiej giętarką ładną wężownicę z rury miedzianej miękkiej ośrednicy 22 mm i o długości około 4 mb i wprowadz do środka. Do zasilania z kotła podłącz w ten sposób, że gorąca woda zaczyna ogrzewać wodę w zasobniku od góry spływając do dołu.

 

Miej jednak na względzie to, że taka wężownica nie będzie miała zbytniej sprawności i mocy, góra 6-8 kW ( w porównaniu do 15 - 26 kW "fabrycznych" ) ze względu na jej kształt zbyt wąski w stosunku do objętości zasobnika, co wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na gorącą wodę. Jednak nie jest to zbyt uciążliwe.

 

Zaproponowałem mufy 1" gdyż nie podałeś, czy zasobnik ma pracować ogrzewany grawitacyjnie czy ładowanie ma zostać wymuszone pompą. Przy ogrzewaniu grawitacyjnym minimalną średnicą dla zasobnika jest właśnie 1".

 

Życzę powodzenia, bo jeśli się tego podejmiesz to łatwo Tobie nie pójdzie, ale poradzisz sobie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie rzeczy już montowałem.

...przyznaję, z C.O. mam pierwszy raz do czynienia. W tygodniu kładę instalację w mieszkaniu, przez weekend może uda mi się zrobić ten boiler.

 

Jeżeli chodzi o sprawność wężownicy... NIe jest to aż takie ważne. Chcę grzać wodę "przy okazji" a poza tym, oprócz zbiornika, mam jeszcze kilka grzejników do obskoczenia :) Zostanie więcej ciepła dla nich :):):D

 

DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE PORADY. Bardzo mi się przydały (przydadzą)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.