Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płąszczem Wodnym +Bufor - Co+Cwu


arturbi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Posiadam dom jednorodzinny z poddaszem o pow. 120 m2. Do tej pory użytkujemy wyłącznie parter (poddasze niewykończone). Od trzech lat jedynym źródłem ogrzewania jest kominek Tarnava 16KW wraz z rozprowadzaniem ciepła (grawitacyjnym). Układ ten "daje radę" nagrzać nawet w największe mrozy, ale m.in. z powodu konieczności ogrzania piwnicy powoli dojrzewamy do zmian.

Planuję zmienić kominek na kominek z płaszczem, założyć instalacje c.o. (rurki są poprowadzone w posadce) oraz c.w.u. wobec czego poszukuję odpowiedniego schematu.

Wymagania.

Planuje układ, który podgrzeje mi bojler 140 l, następnie kaloryfery, a przy nadmiarze ciepła ogrzeje zasobnik 800-1000l, z którego po wygaśnięciu kominka układ będzie czerpał ciepło. Całość w układzie otwartym (znalazłem wiele schematów ale z zastosowaniem wymiennika).

 

W lecie zapalenie w kominku spowoduje zagrzanie wody w bojlerze, a następnie w zasobniku, z którego po wygaśnięciu będzie brane ciepło do ogrzania bojlera.

 

Czy znajdę gotowy taki schemat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja palenia w kominku latem aby podgrzać cwu jakoś mnie nie przekonuje. Wydaje się że na lato jednak potrzebne jest Ci dodatkowe źródło ciepła. Najtańsze w budowie chociaż drogie w póżniejszej eksploatacji będzie podgrzewacz z grzałką. Inna możliwość to podgrzewacz z dwoma wężownicami jedna do kominka druga np do solara czy PC lub kombinowany bufor z wbudowanym podgrzewaczem do solara i kominka ( w zakładce ogrzewanie niekonwencjonalne podobny temat znajdziesz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja palenia w kominku latem aby podgrzać cwu jakoś mnie nie przekonuje. ...

Zgadzam się, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Oczywiście planuję grzałkę w bojlerze, ale jednocześnie chciałbym w okresie przejściowym (jesień, wiosna) palić w kominku, a nadmiar ciepła grzałby wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt?

To może ja swoją propozycję

 

opis:

1. Rozpalanie

- Zawór A w poz. 1-3, Zawór B ? poz. dowolna, zawór C i D w pozycji 1-2, pompy nie pracuje.

- Po osiągnięciu w płaszczu temperatury 650 zawór A w poz. 1-2 pompa 1 pracuje.

2. Grzanie CWU

- Pompa pracuje, temperatura w bojlerze poniżej 700 zawór B w poz.1-3 do momentu osiągnięcia temperatury przechodzi w poz. 1-2

3. CO z kominka

- Zawór A, B, C w poz. 1-2

4. Grzanie zasobnika

- Po osiągnięciu oczekiwanej temperatury na czujniku pokojowym oraz w bojlerze zawór C przełącza się w poz. 1-3 i uruchamia pompa 2 w trybie przerywanym, aby temperatura na wylocie nie była niższa niż 500

- Po osiągnięciu temperatury w zasobniku temperatury 900 (w dolnej części) zamyka się przepustnica na kanale doprowadzającym powietrze do paleniska powodując wygaszenie kominka.

- Po spadku temperatury w płaszczu wodnym poniżej 500 Zawór A przełącza się w poz. 1-3 pompa 1 zatrzymuje się, a pompa 2 pracuje, zawór 3 służy do mieszania zimnej wody z powrotu z ciepłą wodą z zasobnika.

post-37620-0-22605500-1326278989_thumb.jpg

Edytowane przez arturbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lecie zapalenie w kominku spowoduje zagrzanie wody w bojlerze, a następnie w zasobniku, z którego po wygaśnięciu będzie brane ciepło do ogrzania bojlera.

to jest błedna koncepcja , zupełnie nie ekonomiczna

a schematów na forum znajdziesz wiele , kominek to to samo co kocioł na paliwo stałe wiec nie sugeruj sie tytułem

 

schemat powyzej jest kompletnie niedorzeczny , zapomnij o nim i szukaj dalej

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat powyzej jest kompletnie niedorzeczny , zapomnij o nim i szukaj dalej

 

Fakt, pompa nr 2 jest odwrotnie zamontowana (czy pompa nr 1 przepcha wodę przez pompę nr 2 w spoczynku " pod prąd"?) - ale może masz racje i dać sobie spokój w poprawianiu tego schematu?...

 

Niestety nie znalazłem schematu z kotłem, bojlerem, buforem (niezespolonym z bojlerem bez wężownic) w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co złego jest w klasycznym układzie bufora? Po co tak komplikować układ, jak nad czymś takim zapanować i jak tym sterować?

Podrzucam ci moją koncepcje, bazującą na tym czego oczekujesz.

 

post-18583-0-33028600-1326295443_thumb.jpg

 

Żadnej dodaktowej elektroniki poza "kominkową" nie potrzeba.

1. O właściwą temperaturę powrotu do kominka zadba "analogowy" termostatyczny 3D.

2. Gdy kominek się już rozgrzeje, zacznie puszczać wodę na górę bufora. Na tym etepie "środek" bufora nie bierze udziału w obiegu w związku z naturalnym temperaturowym uwarstwieniam wody. Praktycznie cała podgrzana woda wędruje na pompę CWU lub CO.

3. Jeżeli interesuje cię priorytet CWU, to szukaj sterownika kominka z tą właśnie opcją. Jeżeli zadana na boilerze tamp np. 50 sC nie zostanie osiągnięta, to pompa CO nie ruszy.

4. Gdy boiler się już nagrzeje, priorytet się wyłączy i ruszy pompa CO. Nie ma sensu posyłać na grzejniki temperatury komnika lub naładowanego bufora, więc koniecznie zawór 3D przed pompą CO, aby na grzejniki płynęła woda o określonej temperaturze. Najlepiej jak będzie to 3D z siłownikiem, bo będzie możliwość dorzucić "pogodówkę". Ewentualnie może być 3D termostatyczny.

5. Gdy temperatura układu CO się wyrówna, to 3D zacznie dławić napływ wody od strony bufora i rozpocznie się proces jego ładowania. Do jakiej temperatury ma się naładować zależy od ciebie. Powiedzmy, że przy 80 sC zacznie się proces wygaszania.

6. Przejście na grzanie buforem odbywa się "automatycznie", bo bufor to tak naprawdę rodzaj hydraulicznego sprzągła.

7. Na schemacie układ otwarty. Nie wiem jak ty to widzisz.

8. Pompy kotła i CO powinny być tych samych mocy i pracować na tym samym biegu.

9. Zawory zwrotne ze schematu niezbędnie konieczne.

 

Schemat prosze traktować "ideowo". Braków wykonawczych jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zasadach doboru zbiorników buforowych możesz poczytać na stronach producentów. I co producent to trochę inne wielkości. Na kW mocy zalecają od 30 do nawet 100 l pojemności bufora lub na m2 powierzchni 5-10 l, czyli rozrzut dość duży. Podstawowe pytanie które powinieneś sobie zadać to czy będziesz miał nadmiar ciepła wytworzonego w palenisku kominka do ogrzania pomieszczeń, naładowania bufora i podgrzewacza cwu. Myślę że w okresach przejściowych jest to realne ale przy dużych spadkach temperatur już mało prawdopodobne, szczególnie że przewidujesz jednak przerwy w paleniu. Chyba że zastosujesz kominek o naprawdę dużej mocy (zapotrzebowanie budynku x 1,5 moze nawet 2) a tu już może kłaniać się ekonomika całego przedsięwzięcia. Z postów wynika że masz dostęp do suchego drewna i ono ma być podstawowym paliwem, a budynek masz podpiwniczony to może zamiast kominka z płaszczem zbuduj kotłownie z kotłem opalanym drewnem i buforem. Wyższa stałopalność, wyzsza sprawność i układ łatwiejszy do sterowania. Nie chcę Ci sugerować konkretnych rozwiazań, czy to kocioł zgazowujący czy spaljacy szczapy to już zależy od twoich możliwości finansowych, a i kominek zostanie. Jeżeli chodzi o urządzenia to jest na rynku trochę takich kotłów i coś można dobrać.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się!

To tylko próba wskazania ci właściwego kierunku. Rozsądnie pisze też mak, bo pomyśleć należy, co w wypadku gdy kominek nie da rady, albo nadwyżki żadnej nie będzie.

Postudiuj sobie schematy np. ze strony Atmosa lub innego producenta kotłów opalanych drewnem czy kominkiem. Dużo tego jest i nie rozumiem jak ci się udało nie trafić na żaden z nich. Z tej konkretnej strony np. schemat nr 29, gdzie drugi kocioł może reprezentować kominek.

 

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-006-dalsi-doporuce-zapojeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat nr 29, gdzie drugi kocioł może reprezentować kominek.

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-006-dalsi-doporuce-zapojeni

 

Nie planowałem dwóch źródeł ciepła, poza tym wskazany schemat jest układem zamkniętym z zastosowaniem wymiennika, którego chciałem uniknąć.

Szukałem już na tej stronie, ale jak ją wskazałeś zrobiłem to ponownie i chyba nr 15 spełnia moje założenia. Dziękuję za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żadnym schemacie nie ma wymiennika. Wszystkie układy są zabezpieczone wężownicą schładzającą.

Podejrzewam, że mówisz o kolektorze, do którego przyłączone są poszczególne obwody.

Ponadto jeżeli wybrałeś już typ kominka, to wszyscy producenci dorzucają schematy. Ewentualnie podaj jaki kominek wybrałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żadnym schemacie nie ma wymiennika. ..

Myślałem, że pod nr 12 w podanym przez Ciebie schemacie 29 kryje się wymiennik?

Kominek Tarnava AquaTar - Comfort 20 kW

Myśłę, że ten schemat: atmos.cz-Nr15 będzie odpowiedni

Edytowane przez arturbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.