Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co Z Zaworem 4D I 3D


andrzej4335

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w moim nowym domu chciałbym sam wykonać instalację co. Powierzchnia użytkowa to 110m2 z poddaszem użytkowym. Jak dotychczas wykonałem podłogówkę (ok 200mb rury pex w dzterech obwodach) i instalację pod grzejniki także w pex fi16 z dwiema rozdzielaczami na parterze i poddaszu. Kupiłem piec typu UKS-20kw. Temperaturę podłogówki zamierzam zredukować na zaworze AFRISO Termostatyczny zawór mieszający ATM 361 a kocioł zabezpieczyć przed zbyt niską tep. powrotu przy pomocy Zawór 4-drogowy Afriso ARV 484 DN25 . Bojler 120l chciałbym aby działał cyrkulacyjnie wraz z grzejnikiem na ręczniki w łazience za ściana kotłowni. Do posta załączam mój schemat proszę o ewentualne sugestie.

post-37366-0-09041800-1325873962_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na schemacie popełniłeś sporo błędów, min. ilość żeberek ( rozumiem aluminiowe) pamiętaj jedno żeberko na 1 m2 powierzchni aby był zapas mocy, co będzie sterowało zaw. 4D jeżeli ręcznie to lepiej załóż zaw. 3D termostatyczny, zbiornik CWU podłącz przed zaworem mieszającym, chodzi mi o wyższą temp. na kotle i dogrzanie zasobnika, naczynie wyrównawcze podłącza się do powrotu, a nie zasilania kotła jakbyś potrzebował pomocy to napisz na e-mail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwór zwrotny załóż za zaw. 4.d na zasilaniu ale klapkowy nie typ york, jeżeli zbiornik CWU będzie z nowego typu wężownicą spiralną to grawitacyjnie go nie dogrzeje, co do grzejników jeżeli w tych pomieszczeniach będziesz miał podłogówkę, to masz rację, umieść je pod oknami to nie będzie się na nich skraplać woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwór zwrotny załóż za zaw. 4.d na zasilaniu ale klapkowy nie typ york, jeżeli zbiornik CWU będzie z nowego typu wężownicą spiralną to grawitacyjnie go nie dogrzeje, co do grzejników jeżeli w tych pomieszczeniach będziesz miał podłogówkę, to masz rację, umieść je pod oknami to nie będzie się na nich skraplać woda

Nie rozumiem sensu stosowania w tym miejscu zaworu zwrotnego. proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam

Na schemacie popełniłeś sporo błędów, min. ilość żeberek ( rozumiem aluminiowe) pamiętaj jedno żeberko na 1 m2 powierzchni aby był zapas mocy, co będzie sterowało zaw. 4D jeżeli ręcznie to lepiej załóż zaw. 3D termostatyczny, zbiornik CWU podłącz przed zaworem mieszającym, chodzi mi o wyższą temp. na kotle i dogrzanie zasobnika, naczynie wyrównawcze podłącza się do powrotu, a nie zasilania kotła jakbyś potrzebował pomocy to napisz na e-mail

pompę do CO daj 25/6 będzie wydajniejsza

no to zaraz dostaniesz krytyke

naczynie wyrównawcze podłącza się do powrotu, a nie zasilania gdzie to znalazłeś? jeśli już do powrotu to jednocześnie i zasilania ZW na trzecz rurach gdzie ma uciec para po zagotowaniu

JAK COŚ DORADZASZ TO POMYŚL ALBO DWA RAZY SPRAWDŻ

 

pompę do CO daj 25/6 będzie wydajniejsza POCO TAKA MOCNA NA 1 BĘDZIE ZA MOCNA ONA MA 6m słupa wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POPIERAM ....... MAREK ........ może od "Sylwestra" trzyma - imieninki może _ skoro taki mętlik w głowie

 

Co do pomp to mam już kupione, ale zobaczę może dają radę

25/40 wystarczy i to najprawdopodobnie na 1 biegu

 

Po namyśle zastosowałem te dwa zawory ponieważ po wyłączeniu jednej z pomp druga by ciągła wodę przez tą pierwszą Nie wiem czy dobrze kombinuję?

zawór jak już to zwrotny i za pompą najlepiej na powrocie instalacji C.O przed piecem i podłogówką co do 3D to 25*C-45*C bym polecał bo 200mb to wcaje nie tak dużo m2

bojler to może nie pociągnąć grawitacyjnie przy włączonej pompie , MOŻE zostaw miejsce na wstawienie osobnej pompy i ZZ na przyszłość

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.