Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Zapotrzebowanie Na Przepływ


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam sie nad zakupem nowej pompy i tutaj raczej wilo stratos albo grundfos alpha 26-60 dom mam pietrowy od kotla ktory jest w piwnicy do grzejnikow na pietrze jest ok 7-8 metrow.

Zastanawiam sie jak obliczyc zapotrzebowanie przeplywu czynnika grzewczego by grzejnik mila wymagana wydajnosc.

Na parterze to zwykle grzejniki zeberkowe zaliwne a u gory to sa panelowe 2 plytowe i grzejniki firmy regulus.

Czym sie sugerowac co brac pod uwage.

Martwie sie ze nowa pompa majaca funkcje autoAdapt z racji tego ze w instalacji jest zawor 4drogowy z sterowaniem pogodowym do tego u gory sa glowice termostatyczne zglupieje i ta funkcja nie bedzie po prostu dzialala.

I jeszcze musi to byc pompa jak sie nie myle do instalacji z zmiennym cisnieniem?

 

Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info

Nigdy tego nie rozumiałem mam wysokść słupa wody na ok7-8materów czy pompa o podnoszeniu 4m na pewno bedzie dobra?? czy jej wydajność na górze bedzie odpowiednia?? zwłasza dla regulusów??

 

A jeszcze pytanie odnosnie samej pompy wybrać Wilo Stratos Pico czy Alpha2 Grundfosa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokośc dla instalacji CO to tylko cisnien ie statyczne i nie roznicy czy grzejnik jest na 1 pietrze czy na 15 ,jest istotne ile mocy chcemy przesłać czyli ilosc wody razy roznece temperatur a w przyziemnej instalacji domowej rozmawiamy tylko o oporach instalacji

dlatego dla ciebie pompa 25/40 bedzie wystarczająca ,chyba ze instalacja z pex wtedy lepiej zainstalowac 25/60 i tyle z podstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam przy piecu (Logica 2 20-27kW) rury 28 miedz potem przejscie na stalowe 6/4 (bo wymianieany był kocioł) potem tak 2 metry od kotła przejscie na 5/4 potem po ok matrze przejscie na 1cal i tak idzie poziomo w piwnicy pionów mam 3 zrobione z rur 22 gdzie rozchodza sie na poziomy makymalnie 5 metrów długie z rury 18 a potem 15 pod sam grzejnik.

Jeden najdalej oddalony poziom który biegnie w góre i w bok jest tylko z rury 18 wiec tam ten przepły jest słabszy (zasila kuchnie i łazienke 1 grzejnik zeberkowy zeliwny na 17 zeberek i drabinka) i tam temp nawet o 10 stopni jest niższa od pozostałych pionów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość podnoszenia służy do pokonania oporów nie do podnoszenia wody, w instalacji jest już słup wody który zakrywa całą instalację. Aby zapewnić prawidłowy przepływ przez instalację należy ją wyregulować to jest wykonać nastawy wstępne na zaworach przy grzejnikowych (kryzowanie). Temat często opisywany na forum. Przy braku regulacji jest tak jak w poprzednim poście woda przez pewne odcinki płynie słabiej i stąd niedogrzewanie.Aby dobrać pompę należy wyliczyć jaki jest niezbędny przepływ przez instalację aby zapewnić prawidłowe ogrzewanie i na bazie tego dobrać również grzejniki , nastawy wstępne dla grzejników (dla każdego grzejnika z wyliczonego zapotrzebowania na ciepło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.