Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Dmuchawy


gonzo2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

1.Czy lepiej ustawić dmuchawę np. na 1 biegu z otwartą na max przysłoną ,czy lepiej ustawić na 2 i przysłonę na 50%. Czy ma to znaczenie i jakie?

2.Odkładanie się kamienia w bojlerze jest spowodowane m.in utrzymywaną wysoką temp. w bojlerze powyżej 65st. Jeśli zasilany jest bojler non stop taką temp. np w celu ochrony powrotu jak będzie wyglądała wtedy sprawa z kamieniem?

3.Histereza kotła powinna wynosić lepiej 1 st czy np 4? A może bez znaczenia.

4.Bez względu na konfiguracje ustawien nadmuchu i podajnika temperatura na kotle spada po rozpoczęciu trybu praca o 5-6st. od zadanej.Czy jest na to lekarstwo jakieś ,oprócz czujnika położenia żaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- dmuchawę należy ustawić tak aby dostarczala minimalną niezbędną ilośc powietrza potrzebną do spalenia danej porcji paliwa. zbyt mała ilośc powietrza niespalony opał zbyt duza spieki oraz strata kominowa na skutek grzania atmosfery. ilośc dostarczonego powietrza zalezy równiez od ilości oraz częstotliwości podawania paliwa i im tego paliwa jest więcej tym wiecej powietrza do prawidłowego spalenia dostarczyc trzeba. klapka na dmuchawie słuzy do precyzowania ilości podawanego powietrza.

 

2- w temacie kamienia w bojlerze slowem się nie zająkne - nie znam się

 

3- histerezę kotła ustawić i decydować o niej powinien użytkownik. jeśli odbiór ciepła jest niewielki i woda w układzie wolno się wychładza można ją ustawić na 2-3 stopnie zaś gdy odbiór jest duży proponuje 1st. wtedy kociołek będzie mniej sie wychładzał na starcie w fazie pracy. i tutaj powiązanie z pytaniem kolejnym

 

4- spadek temperatury wynika w głównej mierze z zapotrzebowania budynku na ciepło i im jest ono większe tym będzie niżej spadać temperatura. mnie osobiście spadek o 3-4 st nie rusza a dzieje sie tak zwłaszcza podczas dogrzewania CWU. rada na taki stan jest takie ustawienie kotła w fazie podtrzymania aby zachować wysokośc kopca zaru na odpowiednim poziomie. jeśli żar zejdzie zbyt nisko to nim w fazie pracy sie odbuduje zdąży wychłodzić kocioł o dodatkowych kilka a przy intensywnym nadmuchu kilkanaście stopni by potem mozolnie odbudować temparaturę.

rada jeśli kocioł w fazie podtrzymania przebywa powiedzmy 30 minut to ustawić podawanie opału w połowie czasu czyli po około 15 minutach. podac sporą ilośc opału z niewielką ilością powietrza. zapobiegnie to zchodzeniu złoża w głąb palnika i ułatwi start bez zbytniego wychładzania.

należy jednak uważać żeby nie przesadzić gdyż mozna zbyt częstym podawaniem doprowadzic do nadmiernego wzrostu temperatury i załączenia alarmu. tutaj niestety metoda prób i błędów bez patrzenia na ustawienia innych użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1.Czy lepiej ustawić dmuchawę np. na 1 biegu z otwartą na max przysłoną ,czy lepiej ustawić na 2 i przysłonę na 50%. Czy ma to znaczenie i jakie?

2.Odkładanie się kamienia w bojlerze jest spowodowane m.in utrzymywaną wysoką temp. w bojlerze powyżej 65st. Jeśli zasilany jest bojler non stop taką temp. np w celu ochrony powrotu jak będzie wyglądała wtedy sprawa z kamieniem?

3.Histereza kotła powinna wynosić lepiej 1 st czy np 4? A może bez znaczenia.

4.Bez względu na konfiguracje ustawien nadmuchu i podajnika temperatura na kotle spada po rozpoczęciu trybu praca o 5-6st. od zadanej.Czy jest na to lekarstwo jakieś ,oprócz czujnika położenia żaru?

 

Przy podajniku tłokowym jest to ważne tylko wtedy gdy na płycie jest nadmiar dysz.Ale ja jestem za całkowitym otwarciem .

W bojlerze na kamień ma wpływ przede wszystkim woda jakie ma ph i pręt magnezowy który trzeba wymieniać raz na 12 miesięcy

Histereza pod każdym względem jest lepsza 1*C

U mnie kiedyś spadała ok 10*C a teraz ok 3 myśle ze jest to spodwodowane i ustawieniami zapotrzebowaniem.Ja nie martwiłbym się taką sytuacją.

A lekarstwem jest tylko większy nadmuch a zatem większe spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wkleję to co napisał w innym wątku Robercikus:

Zrobiłem testy i wyszło mi że:

Histereza 2 stC, podawanie/przerwa 7/46, temp zadana 65 stC nadmuch 1/10

W godzinę spalił 426 gramów węgla - czas podawania 80 sek

 

Histereza 6 stC podawanie/przerwa 9/45, temp zadana 66 stC nadmuch 4/10

W godzinę spalił 394 gramy węgla - czas podawania 73,8 sek

 

Histereza 10 stC podawanie/przerwa 9/45, temp zadana 68 stC nadmuch 4/10

W godzinę spalił 384 gramy węgla - czas podawania 72 sek

 

We wszystkich przypadkach warunki były porównywalne.

 

Wynika z tego, że nie tyle o moc palnika chodzi, co o histerezę - start po podtrzymaniu, to zawsze trudna sprawa i na tym traci się sporo węgla. Pełną moc palnik uzyskuje po kilku minutach i przy małej histerezie kiedy się właśnie rozpali i zaczyna pracować w sposób optymalny, jest wyłączany, bo osiąga zadaną temperaturę. Kiedy histereza jest większa, palnik dłużej pracuje w optymalny sposób i tym samym dla osiągnięcia zamierzonego efektu grzewczego spala mniej węgla.

 

Jednak trzymanie histerezy 10 stC zdaje się być trochę katowaniem płaszcza wodnego - mocno się on nagrzewa i obawiam się trochę ciągnąć kocioł na tych ustawieniach. Zmniejszyłem do 8 - różnica w spalaniu niewielka, a płaszcz wodny w kotle tak mocno nie dostaje :-)

 

pozdrawiam

Robert G.

 

Rzeczywiście ciekawe testy,ale jak jest wtedy z temp.powrotu? Jeżeli załącza się kocioł przy 60st. z pewnością spadnie jeszcze do 55 to powrót w okolicach 40,choć to z pewnością to krótki czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz doprecyzować...?

Mi jakoś wychodzi co innego. [patrzy wątek 'Jak palić w kotle retortowym'}

:-)

 

pozdrawiam

Robert G.

 

 

O ile się orientuje to wyliczenia podajesz z retorty a nie z tłoka.

Ja podaje histereze dla kotła tłokowego i do tego mojego a u mnie najlepsza histereza to 1*C

Nie podaje że we wszystkich kotłach a już napewno nie zabieram głosu w retortach.

I tutaj jest typowy przykład jak porównania są kotła retortowego do kotła tłokowego.

Bo Kolega Gonzo2 ma chyba tłokowca.

U Ciebie być może sprawdza się taka histereza ale poniżej 2-3*C jest katowanie kazdego kotła (płaszcza) w okolicy żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaje histereze dla kotła tłokowego i do tego mojego a u mnie najlepsza histereza to 1*C

 

Ot gapa ze mnie...

Masz rację - przepraszam.

Ja z kolei nie zabieram głosu w kwestiach tłokowców. Tu nie zwróciłem uwagi, że kolega ma właśnie taki kocioł.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawe testy,ale jak jest wtedy z temp.powrotu? Jeżeli załącza się kocioł przy 60st. z pewnością spadnie jeszcze do 55 to powrót w okolicach 40,choć to z pewnością to krótki czas.

 

Ja mam wymiennik i różnica temp na wejściu i wyjściu z wymiennika po stronie kotła bez większego obciążenia - tylko sama podłogówka - wynosi maks 1 - 3 stopnie. Jak załączą się grzejniki, to ta różnica wzrasta może do 5 - 8 stC i to raczej na krótko. Mam też dość wysoko ustawione załączanie pomp - na 56 stC z histerezą 2 stC, zatem jak temp spadnie poniżej 54, to zaraz podciąga temp i już znowu pracuje 'na gorąco'. Inna sprawa, to fakt, że ja jestem zwolennikiem wysokiej temp zadanej - teraz mam 68 stC - i nie obserwuję przy tym żadnego zwiększonego zużycia węgla - po prostu tyle energii ile dom potrzebuje, kocioł mu dostarcza bez względu na temperatury.

 

pozdrawiam

Robert G.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie tylko rodzaj podawania (tłok czy ślimak) ale również rodzaj paliwa(pellet, groszek, miał, czy meszanki) mają znaczenie jeśli chodzi o ilość dotraczanego powietrza więc temat należy traktować indywidualnie i dobierać sposób dmuchania w zależności od sposobu podawania i rodzaju paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.