Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dakon Dor I Klony - Nigdy Wiecej Go Nie Kupie


gtoni

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Przemyslaw2ar:

Zgadzam sie z Toba w 100 %.

Post zalozylem by pokazac wady kotlow z pionowym wymiennikiem obok paleniska.

Niech ktos kto chce kupic taki kociol zna jego ograniczenia.

Dotychczas uwazalem ze wymienniki pionowe sa lepsze / sa w pewnym stopniu samoczyszczace/, ale teraz dochodze do wniosku,

ze wazniejsze jest umiejscowienie wymiennika. Wymiennik umieszczony nad paleniskiem jest lepszy bo mniej zarasta ta twarda

masa. Niezaleznie czy to jest poziomy czy pionowy. Poziomy jako krotszy latwiej wyskrobac. Ten DAKONA, dlugi na dole trudno

wyskrobac z tej masy. Radykalnie pomaga wypalenie.

Kotly dolnego spalanie, uwazam, za pozno wystartowaly jakies 15 lat. Miejsce ich zajely podajniki i inne, na palet, trociny,owies itp

Rzeczywiscie w tym roku stanowczo za duzo sie spala, niby na + a wegla idzie. Mam takie samo uczucie.

Chyba nie da sie az tak zmodulowac kotla, sypie sie z przyzwyczajenia jak zawsze i efekt siedze w styczniu w samej koszuli i na

noc trzeba wietrzyc.

gtoni

 

sory za odkop-ale ja posiadałem kocio dolnego spalania już w 71 roku.Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Pozdrawiam

 

Jestem szczesliwym inaczej posiadaczem kotla Dakon DOR 16 juz 9 lat. Wlasnie mija 9 zima bez awarii / nie liczac pekajacych szamotek/. Z poczatku bylem z niego zadowolony, czemu dawalem nieraz wyraz na tym forum.

Lecz z biegiem lat jestem coraz mniej z niego zadowolony. Posrednio potwierdzaja to inni uzytkownicy /guiter i inni/ piszac o ciaglych przerobkach i kombinacjach z tymi kotlami - mnie sie juz tego nie chce. Kociol ma grzac

Ale do rzeczy - UWAZAM ZE TEN KOCIOl MA NISKA SPRAWNOSC. Oceniam za sprawnosc efektywna tego kotla nie przekracza 50 %.

Poza ewidentnym brakorobstwem gornej pokrywy i klapy /nieszczelnosc/ oraz zlej konstrukcji popielnika /wysypujacy sie popiol/ ta niska sprawnosc kotla jest powodem mojej zlosci na ten kociol.

Winny jest PIONOWY wymiennik obok paleniska.

Pale w tym kotle metoda przepalania, tz pale w nim co dziennie - w nocy wygasa. I tu jest pies a wlasciwie kociol pogrzebany !! Te kotly NIE NADAJA SIE DO CYKLICZNEGO PALENIA a tylko nonstop !

Sposobu palenie nie zamierzam zmieniac bo:

1. 1/3 doby nikogo nie ma w domu - praca, szkola.

2. 1/3 doby spie i nie potrzebuje wysokiej temperatury, a nawet wole chlodniej, bo wstaje rzeski i nie spocony.

3. Mam nowy dom ocieplony 16 cm welny. O 16 g temp. spada o 2 - 3 stopnie w porownaniu z 21.

4. Palenie non stop to w moim przypadku to tylko duszenie ognia nic wiecej.

Rozpalajac o 16, 17 g. piec jest zimny ma 20 -25 st. Palac w nim w tym stanie powoduje osadzanie sie w wymienniku twardej szklistej powloki mocno przylegajacej.

NIC TU NIE POMOZE ZAWOR 3, 4 DROZNY - piec i woda jest zimna! Dopiero gdy podniesie sie temperatura do 50 - 60 st jest OK.

Generalnie w wymienniku jest czysto i sucho. Osad jest luzny i szary, ale pod nim jest 1, 2 mm tej szklistej powloki.

Wiem ze mozna go wypalic, ale nie chce mi sie. Robie to 1, 2 razy w sezonie. Ta powloka siega ok. 1/3 wysokosci, wyzej jest tylko luzny nalot.

Kociol musze czyscic z tego nalotu co tydzen, bo gdy nie zrobie to w 2 tygodniu zaczyna dymic i wyraznie czuc ze slabiej /wolniej/ grzeje.

Maksymalna sprawnosc tego kotla wg orginalnej czeskiej specyfikacji wynosi 78 %, odejmujac od tego 20-30% na straty z tyt. 2-3 mm szklistej powloki, wychodzi MARNA SPRAWNOSC jak wyzej! Potwierdza to goracy czopuch!

Gdy rozpadnie sie za rok dwa /moze dluzej/ pozegnam sie z nim bez ŻALU !

Kupie chyba inny z wymiennikiem na gorze /poziomy, tam chyba nie odklada sie ta twarda powloka - czy to moze ktos potwierdzic z posiadaczy takich kotlow ?

Zapraszam do dyskusji, i jednoczesnie :

Zycze wszystkiego nalepszego w nowy roku !

gtoni

Witam

 

W zasadzie borykam się z podobnym problemem, w zasadzie nie szukając wad a oszczędności w opalaniu itd. 

A gdybym chciał znaleźć odpowiedni piec i to fabryczny, to żaden nie spełnia moich oczekiwań.

Aczkolwiek są piece które by spełniały twe oczekiwania, i rozważ sobie takie rozwiązanie na przepalanie a zarazem ciepło masz dość długo i to bez palenia, wystarczy jedynie mała przeróbka, bo albo trzeba zamontować odpowiedni zbiornik (bufor) albo szamotowy akumulacyjny, coś ala piec kaflowy. I tak czytając doszedłem do wniosku, że to niezły pomysł...

Bo po co grzać np.1000 litrów wody jak można tym samym opałem mieć ciepło dużo, dużo dłużej... a zarazem koszta są o niebo mniejsze, i mniej problemów z instalacją która musi być naszpikowana elektroniką itp.itd.

Więc poczytaj o czymś takim jak :

1. http://www.kominek.org.pl/technologie/artykul/zobacz/spalanie-wtorne-po-francusku.html

2. https://www.google.pl/search?q=budowa+oszcz%C4%99dnego+pieca+rakietowego+do+ogrzewania+pomieszcze%C5%84&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&imgil=7OLwsnxwPwheKM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn0.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcQnnVlkAJHQmWrHFHeUVtvBTgsOeYsG60xUiZm91Us_bhI5sJ-z%253B479%253B240%253BHTS0zjOJepTh5M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fekowioska.wordpress.com%25252F2012%25252F10%25252F30%25252Fpiec-rakietowy-rocket-stove-mass-heater-skrocona-instrukcja-budowy-i-uwagi-konstrukcyjne%25252F&source=iu&usg=__mkbfy7BjYpoC3hfoELgrDKgh-yg%3D&sa=X&ei=CRUlU8i6PKmBywOgu4GIDA&ved=0CGIQ9QEwBA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=kk-YeJ_D4rx2SM%253A%3BGg_WZ6EznVDxCM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.zaugstoves.com%252Fwordpress%252Fwp-content%252Fuploads%252F2012%252F11%252FIMG_27171-e1362796731373-670x1024.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fforum.muratordom.pl%252Farchive%252Findex.php%252Ft-196822-p-2.html%253Fs%253D27bd3165351ff4f08ea427634a9fb25e%3B670%3B1024

 

Prosty stary system znany od wieków... to Piec Rakietowy, którego jest łatwo wykonać, czy to z płaszczem wodnym, czy z szamotem itd. i zapewne nie wymaga super komina, czy to z nierdzewni, lub ceramiki itp.itd..

Ale za to z całą pewnością  nie będziesz miał problemów, ani z rozpalaniem, jak i ze smołą i sadzami, bo ten system nie produkuje tak istotnego i upierdliwego świństwa dla komina czy pieca a za razem nie zatruwa środowiska...

I napalisz w nim byle czym, i wsio idzie w nim spalić ...

Podobnie jest w tym Turbo-France, tam nawet popiół się spala... 

A poza tym jest jeszcze wiele innych sposobów na tanie ogrzewanie, tylko trzeba poszukać rozwiązań, i np.po co palić w kominie jak można to ciepło tak rozprowadzić, że żaden cudo piec tego nie zrobi... nawet te z zagazowaniem drewna które kosztują nie małe pieniądze, a w dodatku potrzebują super instalacji itd. 

I tak na marginesie, żeby nie było, że się tu wymądrzam, bo Ja tu na tych postach, nie wyczytałem nic sensowego co by pozwoliło tobie rozwiązać problem, a zarazem i mój...

Ale jest faktem, że idzie usprawnić kotły, tak by polepszyć osiągi, skuteczność, spalania, jak i pozbyć się sadzy i smoły... tylko trzeba poszukać na odpowiednich stronach...

Pozdrawiam i życzę wszystkim "Ciepła" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestery dziadekP,

 

Twój piec nic nie warta ! Dlaczego bo nie da sie modulowac  !Żeby zaczal efektywnie spalac drewno musi byc NAGRZANY, dopiero wtedy nastepuje

dopalanie gazow i itp.  Sam widzisz, po tej zimie, ze piece POWINNY sprawnie spalac opal gdy pracuja na pol lub nawet cwierc "gwizdka". Tak jednak 

nie jest. Nim bys nagrzal ten piec do wlasciwej temperatury, tej zimy, to bys sie juz ugotowal w domu. Poza tym ten piec nadaje sie do daczy lub starej

chaty o 1,..3 izbach - rozprowadzanie powietrza a nie centralnego ogrzewania.

Podsumowując: sprawnoscia nic nie przebije zwyklego smieciucha, do ktorego co 1,2 godziny dorzuce lopatke wegla. Ale czy to w efekcie sie mi oplaci,

to juz zupelnie inna sprawa. Wszystko zalezy od ustawienia priorytetow.

 

Ps. w zimie kupilem piec gazowy zamontowalem rownolegle. Wstawilem cieplomierz, w przyszlosci bede testowal oplacalnosc. Na racie palilem gazem

tylko raz wyszlo mi 3,5 m3 gazu na dobe / co+cwu/.  ALE po zimie zostalo mi okolo  1/2 , 1/3 wegla z zakupionych 3 ton. CO TO BYLA ZA ZIMA., wiec

jestem zmuszony palic w zimie weglem.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale na razie gdzies te 1,5 t wegla musze spalic. A pozatym mam Dakona /do ktorego wsypuje kilka lopat/ a nie smieciucha i 

po 12 latach nie chce sie jeszcze rozleciec. Prewencyjnie kupilem gazowy.

Pozdrawiam wszystkiech bezrobotnych juz palaczy - idzie wiosna. 

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dla wyjasnienia:

W ubieglym roku po raz pierwszy kupilem wegiel z Myslowic / z jakiej kopalni nie wiem, sprzedawca tez nie wiedzial/.

Wegiel ten pali sie zupelnie inaczej, troche zostaje koksikow, malo popiolu. W kominie po raz pierwszy mam sadze

a nie jakis granulat. Poprzednio palilem Ziemowitem i klonami. Ta oszczednosc prawie polowy opalu, nie wiem,

czy jest z "winy" opalu czy zimy.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze tak !

 z resztą kolejny raz !

Więc nie zdziwię się jak będę wrogiem większości użytkowników tego forum !

 PUNKT WIDZENIA ZALEŻY OD PUNKTU SIEDZENIA !

wszystko ZALEŻY OD ZASOBNOŚCI PORTFELA !!

Więc proszę bardzo przyznać mi minusy! jak niektórzy to czynią !

 

Nie stać mnie na ogrzewanie solarne , ogrzewanie z wykorzystaniem pomp ciepła itd. itp.

 wiec bardzo proszę ! Nie pirol.... o ekologicznym ogrzewaniu !!

Edytowane przez zi1bi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafrazując !

każdy kto przeprowadza "proces spalania" zgodnie ze sztuka ! Pali dobrze ! Wazne aby nie spalał w kotłach produktów przemysłowych do tego nie przeznaczonych ! Pali dobrze !

Państwo powinno więcej zająć się procesami i wielkościami spalania przez silniki spalinowe a nie wszystkiego zrzucać na użytkowników kotłów Centralnego ogrzewania prywatnych posesji z zastrzeżeniem zakazu spalania materiałów przeróbki chemicznej ! Typu ( pcV i wszystkich jego odmian)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stać mnie na ogrzewanie solarne , ogrzewanie z wykorzystaniem pomp ciepła itd. itp.

 wiec bardzo proszę ! Nie pirol.... o ekologicznym ogrzewaniu !!

 

Mnie stać na solary, fotovoltaikę lub PC - ale mam ok 25 mp drewna po budowie i trochę własnego lasu więc staropolskie sknerstwo :P nie pozwala moi tego zostawić odłogiem.

Czyli DS do drewna i pellety w trybie automatycznym grzeją u mnie cały rok - ile jeszcze nie wiem - pewnie 4-5 lat.

A następnie ??????

PC tanieje, inne źródła ekologiczne  też tanieją - pożyjemy -zobaczymy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zi1bi natrzaskałeś 3 posty pod rząd i nie wiem co cię konkretnie boli.Też nie mam solarów,pompy ciepła i innych ekologicznych urządzeń,ba nawet chaty nie mam ocieplonej i nie mam zamiaru tego robić bo w moim przypadku to bez sensu,choć czasami warto.Jaka według ciebie jest sztuka palenia w GS?Czy ta którą zalecają producenci i większość fachowców z tej branży?To że śmieci w żadnym domowym piecu(kotle) nie wolno spalać wszyscy wiedzą, ale tylko niektórzy się tym przejmują.Produkty procesu spalania da się zminimalizować,jeśli będziemy w konkretnym kotle to spalać do czego jest skonstruowany pod warunkiem że jest to przemyślana konstrukcja,kocioł wszystko palny to chwyt marketingowy czyli praktycznie bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam!

Powiedzcie mi z doświadczenia, ile po pełnym zasypaniu Dakona dor 16 przy temperaturze ok 65 stopni trzeba uzupełnić zasyp? Chcę kupić taki piec, ale ważnym jest parametr częstotliwość odwiedzania takiego pieca.

Z góry dziękuję.

Edytowane przez polek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak znajdzie się ktoś co ma taki sam dom jak twój i upodobania co do temp. w domu takie same  i jak najwięcej takich samych czynników to  odp. będzie miała dla ciebie  wartość inaczej to puste dane, szkoda sobie zawracać głowę. ja swego czasu zasugerowałem się spalaniem jednego forumowicza mamy takie same kotły opał był tez z tej samej kopalni, mój dom 80 m jego 120 wyobraz sobie teraz moje zdziwienie gdy zrobiło się -20st i moje spalanie wyszło prawie 30kg a jego ok.15 na dobę. pózniej doczytałem że jego dom nowy b.dobrze ocieplony a mój szkoda gadać/teraz jest juz lepiej/  pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie orientacyjnie, średnio. Wiem że to zależy od zapotrzebowania energetycznego domu, ale chodzi mi o to czy w średnio energetycznym domu (100kw/m.kw) czy jak się pisze te jednostki da radę w -10 przy tej komorze zasypowej przetrzymać noc (6godz). bez chodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile spalałeś do tej pory węgla na dobę? resztę łatwo sobie przeliczysz, do tego kotła wejdzie około 20kg. można to spalić w 7-8h jak i w 20h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

BUDERUS S-111 32D NIGDY WIĘCEJ GO NIE KUPIĘ!!!

Ale uparty go kupiłem. Nie wierzyłem w jego wady opisywane na forum. 

Największą dla mnie zmorą jest rozpalanie :angry: . Już od tego osiwiałem, zabrakło już słownika łacińskiego jaki się sypie przy tej zmorze :angry: . Zaznaczę że komin ma 12,5m i średnicę 14x28cm.

Tęsknię za poprzednim dwudziestopięcio letnim kotłem Ogniwo si-23kw :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim jeszcze to Forum powstało miałem Dakon Dor 32D - jako drugi kocioł w instalacji po 2 latach zrezygnowałem z jego usług -niestety dobrze wiem jakie to cholerstwo.

Dla mnie zaletą było to że mógł pracować w układzie zamkniętym.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BUDERUS S-111 32D NIGDY WIĘCEJ GO NIE KUPIĘ!!!

Ale uparty go kupiłem. Nie wierzyłem w jego wady opisywane na forum. 

Największą dla mnie zmorą jest rozpalanie

A co Ci się dzieje?

Bo ja właśnie rozpaliłem i pali się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie wygląda następująco:

- na dno rzucam trochę papieru drobnego, kartonu

- poza kotłem podpalam gazetę i wrzucam do kotła

-podpycham do przodu żeby ogień chwycił się reszty makulatury i zassał do drugiej przegrody inaczej dom zadymiony

-na to rzucam drobne szczypki i modlę się żeby zdążyły się chwycić zanim papier się wypali

 Jeśli dwie ostatnie czynności uda się wykonać jestem wniebowzięty i pali się dobrze.

Zaznaczę że wszystkie czynności wykonuję przy zamkniętych dolnych drzwiczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.