Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Kotla


Giro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc,przy wyborze kotła do domku.

Naczytałem się już na temat piecy tyle że już nic kompletnie nic nie wiem,i mam taki mętlik w głowie,a potrzebuję do końca roku kupić piec

Opiszę trochę domek w którym zamierzam mieszkać,

Dom jest wybudowany z pustaków alfa (to te ze szlaki) sciana ma około 43 cm (24cm pustak+5cm wełna+2cm styropian+12cm pustak),

do tego będzie jeszcze 5cm ocieplenia styropianu

Powierzchnia domu to 185 m2 i do tego bojler 150L

Instalacja cała nowa,częściowo podłogówka a reszta grzejniki(8szt i 2 drabinki do łazienek),wszystko na 2 skrzynkach z rozdzielaczami,podłogówka osobno+swoja pompka,a reszta na drugiej

komin około 8-9m (20x20) z cegły bez wkładu

NA piec chciałbym przeznaczyć jakieś 4-4,5 tys (chyba że można coś mniej)

 

Myślałem o piecu z dolnym spalaniem,będę palił przeważnie węglem kamiennym(może z domieszką koksu) i drewnem,

Myślę o ;

-Defro optima plus 20 kw

-Sas NWt 23kw

- Kostrzewa Warmet 200 ceramik 18kw (ale trochę drogi)

 

Proszę o pomoc,bo już naprawdę nie wiem co wybrać,

Edytowane przez Giro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie taki o mocy 14 kW:

http://www.hef.com.p..._mini,2,10.html

 

albo taki 13 kW

http://protech-wkg.pl/stk-ms

 

lub taki 16 kW dla węgla

http://www.metalfach...ly-co-nowe.html

 

albo KWKD Zębca 15 kW

 

lub Dakon/Junkers 16 kW

 

Naczytałem się już na temat piecy tyle że już nic kompletnie nic nie wiem,i mam taki mętlik w głowie,a potrzebuję do końca roku kupić piec

No i mętlik w głowie masz z głowy. Przypuszczam, że do końca roku nie kupisz żadnego z w/w kotłów.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"emus" to mi za bardzo nie pomogłeś,znowu jakieś nowe nazwy,a spośród tamtych co wymieniłem to który byś polecił i myślałem żeby był ze sterowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spośród tamtych co wymieniłem to który byś polecił i myślałem żeby był ze sterowaniem

Wymienione przez Ciebie kotły są ładnie pomalowane. Wybierz taki który będzie się komponował z kolorami w kotłowni.

Jestem pewny, że znowu Ci nie pomogłem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z kotłów jakie wymieniłeś znam wszystkie (ja mam warmeta 200 sąsiedzi dero i sas) Wszystkie maja plusy i minusy dlatego wybór nie jest łatwy i nawet na forum opinie często są sprzeczne dlatego nikt raczej nie zaryzykuje jednoznacznej odpowiedzi. Z tych trzech to raczej warmet lub sas może jeszcze logica Ciechowicz .Osobiście wybrał bym ponownie warmeta ale to jest moja opinia bo niestety na forum też często sie czyta jakie ludzie mają problemy z paleniem w tym kotle .Niestety nie wiem czym te problemy są spowodowane przyczyn może byc wiele instalacja , komin , opal itd.odpukac u mnie jest wszystko ok.

Jesli zdecydujesz się jednak na miarkownik bez dmuchawy to tak jak pisał emus kocioł hef.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zdecydujesz się jednak na miarkownik bez dmuchawy to tak jak pisał emus kocioł hef.

Można zadzwonić do producenta i spytać się czy dolne drzwi kotła mógłby producent przystosować do zabudowy dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie dzięki za odpowiedzi,muszę jeszcze popatrzeć czy mam gdzieś tu blisko siebie jakiegoś dystrybutora firmy sas,

 

Bo byłem dzisiaj oglądać Defro optima plus,to rzeczywiście ładny,można by go spokojnie do pokoju wstawić jako szafka pod telewizor.

Jeszce się zastanowie może mi się uda gdzieś tego sas'a obejrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAS NWT posiadam, łatwa obsługa, świetny dostęp do wyczystek, i co dla mnie ważne ma też klapki na czopuchu więc można i tam wyczyścić porządnie, a wiadomo, dmuchawa nawieje zawsze popiołu. Dom ma nieocieplony, spalanie bliskie tego, co podaje producent w DTR. Stałopalność ok. 14 - 16 godzin, w zależności od temperatury na zewnątrz, zawór 3D lub 4D obowiązkowo zamontuj, ja mam 3D. I nie bierz aż 23 kW, lepiej 14 lub max 17 kW. Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i proszę o pomoc,przy wyborze kotła do domku.

Naczytałem się już na temat piecy tyle że już nic kompletnie nic nie wiem,i mam taki mętlik w głowie,a potrzebuję do końca roku kupić piec

Opiszę trochę domek w którym zamierzam mieszkać,

Dom jest wybudowany z pustaków alfa (to te ze szlaki) sciana ma około 43 cm (24cm pustak+5cm wełna+2cm styropian+12cm pustak),

do tego będzie jeszcze 5cm ocieplenia styropianu

Powierzchnia domu to 185 m2 i do tego bojler 150L

Instalacja cała nowa,częściowo podłogówka a reszta grzejniki(8szt i 2 drabinki do łazienek),wszystko na 2 skrzynkach z rozdzielaczami,podłogówka osobno+swoja pompka,a reszta na drugiej

komin około 8-9m (20x20) z cegły bez wkładu

NA piec chciałbym przeznaczyć jakieś 4-4,5 tys (chyba że można coś mniej)

 

Myślałem o piecu z dolnym spalaniem,będę palił przeważnie węglem kamiennym(może z domieszką koksu) i drewnem,

Myślę o ;

-Defro optima plus 20 kw

-Sas NWt 23kw

- Kostrzewa Warmet 200 ceramik 18kw (ale trochę drogi)

 

Proszę o pomoc,bo już naprawdę nie wiem co wybrać,

 

Defro i sas to nie dolniaki a dolno/górno zaś kostrzewa po rysunkach wydaje mi się że ma za długą komorę spalania i węgiel od popielnika będzie ciężko spalić

Jak tak czytam to forum to lepiej kupić Junkers Superclass lub buderusa s111 albo zębca kwkd zależnie od mocy da się kupić te kotły od 2500-4000.

A i nie kładź 5cm styro tylko minimum 8 bo może Ci się woda skraplać pod styropianem.

20 kW to trochę dużo powinno wystarczyć 10-12 po dociepleniu można też kupić 20 i przerobić na mniejszą moc będzie większa komora zasypowa.

Warto też wiedzieć że przez 90% sezonu grzewczego będziesz potrzebował 5-6kW dlatego warto patrzeć na moc minimalną.

 

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko szkoda że do zębca kwkd nie można podłączyć dmuchawy,bo już się dowiadywałem i muwili mi że lepiej chodzą bez.

A czemu mówisz że może mi się skraplać woda pod 5,skoro jest jeszcze w ścianie wełna i 2cm styropianu.

 

A i chyba zdecyduje się na sas nwt,tylko muszę sobie go gdzieś obejrzeć jak to wygląda na żywo,noi raczej mi się nie uda kupić tego pieca w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co Ci dmuchawa możesz zawsze wiatrak postawić w kotłowni też prąd pobierze i narobi szumu a zysku będzie tyle samo jakbyś na piec założył.

Piec z dolnym spalaniem ma to do siebie że jest lepiej sterowalny powietrzem niż zwykły zasypowy. Sterownik z pid to dość zaawansowane urządzenie jednak jak sami w zębcu twierdzą nie sprawdza się w przypadku kotłów dolnego spalania po prostu zupełnie nie wiem czemu stosują silniki prądu zmiennego a nie stałego które są dużo lepiej sterowalne, poza tym sterownik z pid nie jest oszczędny bo za wszelką cene próbuje utrzymać zadaną temperaturę na kotle stosując w tym celu dużą siłę podmuchu która nie występuje w przypadku miarkownika i zwykłego ciągu.

 

Co do skraplania to może ono wystąpić kiedy występują nieszczelności i ciepłe wilgotne powietrze przedostaje się pod warstwę cienkiego i zimnego styropianu a teoretycznie warstwa 8 cm powinna zapobiec wkraplaniu się wilgoci, szczególnie nieszczelności pojawiają się w ścianach wielowarstwowych gdzie występuje dużo łączeń a ekipa nie jest zbyt staranna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAS NWT posiadam, łatwa obsługa, świetny dostęp do wyczystek, i co dla mnie ważne ma też klapki na czopuchu więc można i tam wyczyścić porządnie, a wiadomo, dmuchawa nawieje zawsze popiołu. Dom ma nieocieplony, spalanie bliskie tego, co podaje producent w DTR. Stałopalność ok. 14 - 16 godzin, w zależności od temperatury na zewnątrz, zawór 3D lub 4D obowiązkowo zamontuj, ja mam 3D. I nie bierz aż 23 kW, lepiej 14 lub max 17 kW. Pozdrawiam.

 

 

Czy masz u siebie wkład kominowy,bo na stronie sas'a piszą ; UWAGA: Dla kotłów typu SAS NWT zalecane jest stosowanie wkładu kominowego ze stali nierdzewnej.

A u mnie nie mam wkładu,nic się nie będzie działo,o co w tym chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.