Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D Mała Wątpliwość


pawelsko1

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktos posiada zawór 4 d z siłownikiem to poprosze o odpowiedzi na poniższe wątpliwości.

Ustawiamy na regulatorze pokojowym temp założoną w pomieszczeniu np 21 st. Na piecu ustawiamy na stałe 60 stopni, siłownik z krzywej grzewczej wyznacza temp jaka pójdzie na grzejniki na przykładowo 35 stopni i teraz pytanie

- czy po stwierdzeniu przez regulator pokojowy że nasza temperatura doszła do 21 stopni w tym momencie siłownik się przymyka czy musi dojść do założonej z krzywej temp (tutaj 35stopni )?

 

Jeśli tak sie stanie to do jakiej wartosci na skali zawór zostaje przymkniety?

Sami ustawiamy stopnień obnizenia (w procentach, stopniach) zaworu mieszającego? Jaką ustawiamy watrość?

Temperatura na koloryfery dawana sie obniża, temperatura w pomieszczeniu spada ponizej założonej histerezy, wtedy siłownik znów otwiera zawór żeby dać znów to 35 stopni na kaloryfery?

Czy tak to działa?

I jeszcze jedno jaki w tym układzie ma udział zewnętrzny czujnik temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik przymyka zawór przez jakiś okres czasu (np. 10 sekund), czeka kolejny czas (np. 20 sekund), jeżeli temperatura za zaworem jest wciąż wyższa niż 35 stopni znowu przymyka i czeka. Gdy temperatura spadnie poniżej sytuacja się powtarza ale zawór jest otwierany. I tak w kółko. W pierwszym sterowniku który miałem czas zamykania/otwierania i oczekiwania zaworu ustawiało się na sztywno. Obecny (Estyma Unicontrol MIX) czasy ten jakoś sobie ustala (z obserwacji - im większa różnica temperatur zadanej i aktualnej tym czas otwierania/zamykania dłuższy).

 

Dużo już o tym na forum było - polecam także skorzystanie z wyszukiwarki (hasło np: całkujący)

 

Tutaj np. ja to opisywałem:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3998-sterowanie-zaworem-trojdrogowym/page__view__findpost__p__31853

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Marcinie poczytam sobie post który mi podałeś.

Tylko jeszcze pytanie - czy dodając siłownik do zaworu uzyskamy poza komfortem pracy jakies wymierne korzyści z tytułu oszczędności paliwa? Możesz oszacować mniej wiecej.

Rozumiem że wtedy piec stoi dłużej i cześciej w nadzorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak to będzie działać to kwestia jaki jest regulator pogodowy ja mam np . działający tak jak opisałes tzn. z krzywych wynika że na kaloryfery ma iść powiedzmy 45st jak w domu temperatura osiągnie na termostacie pokojowym zadane np, 21 st to regulator pogodowy przymknie zawór o wartość jaką ustawiłem np.10 st czyli na kaloryfery idzie wtedy 35 st. Jak temperatura w domu spadnie do zadanej np.20 st to otworzy o tą wartość 10 st. do 45 st.Z czujnika zewnętrznego pogodowy czyta jak kręcić zaworem np. jeśli na zewnątrz jest -10 st to krzywa wyznacza powiedzmy 45 st na dom jeśli temperatura spadnie do -20 st to zwiększy na kaloryfery np.do 55 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszacować nie umiem. Jakieś tam zyski być powinny gdyż dobrze ustawiony taki układ pozwoli dokładniej dawkować ciepło i nie przegrzewać domu gdy to niepotrzebne (mówię o układzie z pogodówką i/lub sterownikiem pokojowym). Generalnie jednak czas zwrotu inwestycji w siłownik/sterownik siłownika jest wg mnie dość długi - ja mam tak głównie ze względu na komfort ogrzewania (zarówno komfort cieplny w mieszkaniu jak i bezobsługowość takiego układu).

 

Opisałem sposób działania dwóch sterowników które miałem i jeszcze dwóch, które znam z forum. Oczywiście możliwe są pewno inne sposoby działania takich sterowników.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

pozwolę się wtrącić.

 

Krzywa grzewcza to zależność temp. zewnętrznej od temp zasilania dla założonej temp w pomieszczeniu 20 st. Czyli jaka temperatura musi być na zasilaniu przy danej temp. zewnętrznej, aby w pomieszczeniu uzyskać temp 20 st.

 

Jeżeli regulator pracuje tylko jako pogodowy, nastawiając temp. w pomieszczeniu 21, podniesie krzywą grzewcza (o zaprogramowaną wartość wspólczynnika korekty) i będzie się starał utrzymać stałą temp na zasilaniu. Kręcąc w prawo w lewo w zależności od wgranego algorytmu i stosunku temp. odczytanej do zmierzonej.

 

Jeżeli natomiast mamy regulator pogodowy z termostatem pokojowym, wówczas mamy podobno sytuację. Tyle tylko, że w sytuacji kiedy krzywa grzewcza zostanie źle dobrana regulator sam wnosi poprawki podnosząc lub obniżając krzywą grzewczą, a tym samym zwiększając lub zmniejszając temperaturę wody zasilającej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od regulatora. W moim sterowniku np. nie ma czegoś takiego jak zadana temperatura w domu. Ustawia się krzywą grzewczą (czyli tylko zależność temperatury wody od temperatury na zewnątrz) tak aby otrzymać "zadowalającą" temperaturę w domu. Chcąc podnieść temperaturę w domu podnoszę sobie o zadaną liczbę stopni krzywą grzewczą (ale cały czas mówię o stopniach temperatury wody zasilającej co a nie temperatury w domu).

 

W drugiej części wypowiedzi (czyli opcja ze sterownikiem pokojowym) działa to dokładnie tak jak opisałeś - sterownik pokojowy powoduje obniżenie temperatury wody gdy temperatura w pomieszczeniach jest osiągnięta. Akurat u mnie ustawia się obniżenie temperatury wody zasilającej o konkretną zadaną liczbę stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli natomiast mamy regulator pogodowy z termostatem pokojowym, wówczas mamy podobno sytuację. Tyle tylko, że w sytuacji kiedy krzywa grzewcza zostanie źle dobrana regulator sam wnosi poprawki podnosząc lub obniżając krzywą grzewczą, a tym samym zwiększając lub zmniejszając temperaturę wody zasilającej.

małe sprostowanie do tej wypowiedzi snoop84 nie tylko wtedy ale też jak chcemy mieć obniżenie np. nocne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze przyobserwować taką rzecz.?

Na jakiej wartości był zawór kiedy podgrzewał temp w pomieszczeniu aby uzyskac zadaną i poźniej na jaką wartośc przymyka siłownik zawór gdy temp w pomieszczeniu została osiągnięta i zostało "podane" na siłownik żeby obnizył wartość temperatury o zadaną ilosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wydaje mi się że trochę pokątnie chcesz się dowiedzieć czy zawór zamknie się całkowicie.

Odpowiem że tak może się zamknąć praktycznie całkowicie jeśli na dworze będzie ciepło i pogodowy obliczy np.30 st za zaworem a temperatura w domu osiągnie zadana wartość na pokojowym ,obniżenie będzie ustawione np. na 10 st to sterownik aby uzyskać 20 st za zaworem będzie praktycznie zamknięty.

Kolejna sytuacja to taka jak zawór się przymyka do obniżenia jest różnica między reakcją czujnika a czasami częstotliwości cykli siłownika i często zanim czujnik odczyta właściwą temperaturę obniżenia zawór jest już zamknięty a dopiero jak temperatura wody ciągle spada zawór ponownie się otwiera (dzieje się tak w ciepłe dni przy niskiej temperaturze wody na kaloryfery)

Teraz odpowiedz na pytanie niestety siłownik zakrywa u mnie skalę na zaworze ale jest to przy obecnych temperaturach między 2 przy obniżeniu a 4 przy grzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.