Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problematyczny Immergas Victrix X 24 V.2011


szronik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Niedawno serwisant uruchomił piec ten co w temacie, wyposażony w sterownik CAR v2 z pogodówką ( zawyżającą wskazania temperatury o około 4 oC) + zasobnik 150L Biawar. Od początku jego pracy występuje z nim jeden problem, mianowicie co jakiś czas pokazuje się błąd 38 (utrata sygnału płomienia ),

a czasami błąd 43 (Blokada z powodu utraty ciągłego sygnału płomienia),który powoduje wyłączenie pieca do momentu resetu z przycisku na panelu sterowania.

 

Jedna z diagnoz serwisanta to zbyt mały przekrój komina wyrzutu spalin (fi 60) firmy immergas,który był zakupiony wraz z piecem.

Wysokość komina wyrzutu spalin to niecałe 5,5m ,komin ten osadzony jest w rurze z kwasówki (fi 130), która pełni rolę "zaciągu" powietrza do pieca.

Według serwisanta powoduje on zbyt duży opór,ale z obliczeń wynika co innego, bo opór tego komina jest o połowę mniejszy niż dopuszczalny przez immergas.

 

Analizy spalin podczas uruchomienia piec były wręcz książkowe, nie przekroczyły nawet o 0,1 skali podanej w instrukcji na min. i max. modulacji pieca ,

oraz ciśnienie gazu ustawił według specyfikacji. Po odkręceniu tego korka do analizy leciała dość obficie para wodna, co spowodowało jego kolejne stwierdzenie o nieszczelności komina wyrzutu spalin. Analiza zasysanego powietrza nie wykazała CO2 ani CO.

 

Kolejną sprawą, którą zauważył serwisant to skaczący płomień przy niskiej modulacji palnika, więc stwierdził , że jest zbyt małe ciśnienie gazu i podkręcił to na reduktorze tak na oko do momentu ustabilizowania się płomienia

Jedna z zauważonych prawidłowości to to, że piec wyłącza się w momencie kiedy pracuje na małym płomieniu.

 

Proszę o opinie i porady w tym temacie bo nie uśmiech mi się proponowana przez serwisanta wymiana komina na fi 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem w swoim De Dietrichu MCR24. Z tym, że mój błąd był określony jako błąd jonizacji. Myślę, że to jest to samo, co błąd płomienia, tylko inaczej nazwane.

Też miałem dobre parametry spalania ustawione przez serwis, ale dość często kocioł przerywał pracę i na wyśiwtlaczu pojawiał się symbol błędu jonizacji.

Sam usunąłem tę usterkę zwiększając nieznacznie odpowiednią śrubą regulacyjną ustawienia dla małego płomienia.

Myślę, że to bierze się stąd, że po pewnym okresie eksploatacji, przy niewielkim płomieniu jest zbyt mała jonizacja (prąd jonizacji) i dlatego następuje zamknięcie dopływu gazu do palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chcialbym jeszcze dodać do tematu swoje spostrzeżenia, jakie poczyniłem w okresie zimowym 2011/2012 eksperymentując nieco z prądem jonizacji.

Otóż zmieniałem, regulując nastawą płomienia, prąd jonizacji dla małego płomienia w zakresie 7,5 - 9,5 uA.

No i nawet wtedy, gdy ustawienia były na poziomie 9,5 uA zdarzały się wyłączenia kotła spowodowane błędem jonizacji.

Wniosek mój jest taki, że błąd ten może występować nie tylko z powodu niewłaściwej regulacji kotła, ale też z powodu marnej jakości gazu.

Oczywiście dowodów na to nie mam żadnych, ale jak inaczej wytłumaczyć to, że kocioł chodzi idealnie przez kilka lub kilkanaście dni bez żadnych zatrzymań, po czym nagle wyskakuje błąd E05.

Po resecie kotła wszystko wraca do normy, aż do następnego przypadku. To chyba tylko można wytłumaczyć jakimś dodatkowym azotem w gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.