Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła.


Jame5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chcę zakupić do istniejącej już instalacji kocioł na eko-groszek.

Instalacja w części zrobiona - grzejniki z zaworami termostatycznymi, rurki miedziane położone do kotłowni.

 

Najcięższa kwestia to dobór kotła - i o to chciałem się poradzić.

Stary, przedwojenny dom (właściwie pierwsze piętro), jest jeszcze ogrzewany parter i duży strych (nieogrzewany).

 

Piętro, które mam zamiar ogrzewać to tak:

- pomieszczenia użytkowe (pokoje, kuchnia, łazienka...) - 98-100 m2, wysokość pomieszczeń 2,5m - tutaj są grzejniki

- przedpokój, ok 11 m2, nie ma grzejnika, większa kubatura (wejście z dołu, wyjście na strych)

- większość okien wymieniona na nowe (PCV), jedno stare, w dobrym stanie drewniane.

 

Dom nieocieplony, grubość ściany ok 40 cm. Częściowo kamień, częściowo cegła.

 

Długo szukałem kotła, ale jakoś przekonuje mnie Klimosz Ling Duo. I teraz zastanawiam się, czy ten oferowany przez nich 15kW nie będzie za mały. Bo 25kW jest zdecydowanie za duży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Masz powierzchnię do ogrzania -110 m2.Moc kotła wyliczyłbym tak:

110x 150=16500 W /16.5 KW/. wg mnie jest ten Twój kocioł ,można powiedzieć na styk.

Sciany są "zimne"-kamień ,cegła- a poddasze jest ocieplone?.Tutaj też będą duże straty ,jeśli nie ocieplony.

Może inni koledzy będą mieli inne zdanie,Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chcę zakupić do istniejącej już instalacji kocioł na eko-groszek.

Instalacja w części zrobiona - grzejniki z zaworami termostatycznymi, rurki miedziane położone do kotłowni.

 

Najcięższa kwestia to dobór kotła - i o to chciałem się poradzić.

Stary, przedwojenny dom (właściwie pierwsze piętro), jest jeszcze ogrzewany parter i duży strych (nieogrzewany).

 

Piętro, które mam zamiar ogrzewać to tak:

- pomieszczenia użytkowe (pokoje, kuchnia, łazienka...) - 98-100 m2, wysokość pomieszczeń 2,5m - tutaj są grzejniki

- przedpokój, ok 11 m2, nie ma grzejnika, większa kubatura (wejście z dołu, wyjście na strych)

- większość okien wymieniona na nowe (PCV), jedno stare, w dobrym stanie drewniane.

 

Dom nieocieplony, grubość ściany ok 40 cm. Częściowo kamień, częściowo cegła.

 

Długo szukałem kotła, ale jakoś przekonuje mnie Klimosz Ling Duo. I teraz zastanawiam się, czy ten oferowany przez nich 15kW nie będzie za mały. Bo 25kW jest zdecydowanie za duży..

 

Jak dobrze rozumiem to masz piętro nad ogrzewanym parterem?

Problem trochę z wyliczeniem przewodności cieplnej Twojej ściany cegła ma 0,8 W/m*k kamień jakieś 1,5 W/m*k czyli 40cm Twojej ściany będzie mieć od 2-3W/m*k czyli przy powierzchni ścian załóżmy 11*2,5*2+10*2,5*2=105m2 do tego strop 110m2 razem 215m2*2,5W/m*k * 40stopni różnicy = 21,5kW plus mostki jakieś 10-20% czyli 24kW zapotrzebowania na ciepło do tego jeszcze trzeba doliczyć wentylacje jeżeli budynek jest średnio szczelny to 110m2*2,5m*1200/3600*40stopni= 3,6kW czyli razem wychodzi 27,6kW kocioł minus zyski cieplne tak pi razy oko 110*10=1,1kW czyli razem kocioł wychodzi 26,5kW.

Myślę że masz jakieś doświadczenie z ogrzewania swojego albo sąsiadów, może konstrukcja tej ściany jest inna niż opisujesz może masz ukryte źródła ciepła może na stropie są trociny albo co innego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 m2 do ogrzania i kocioł 26,5 kW, a potem płacz, że kocioł zasmolony i komin zarasta, litości

 

Opisałem jakie zapotrzebowanie wychodzi z informacji jakie przekazał autor, ja również myślę że ta ściana jest cieplejsza niż 2,5W/m*k pewnie koło 1W/m*k a wtedy rzeczywiście wychodzi zapotrzebowanie na poziomie 13-15kW kocioł.

Dlatego warto solidnie policzyć sobie zapotrzebowanie na ciepło a nie strzelać jedną liczbą bo tak i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.