Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Palić W Tym Piecu Miałem


cichy40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie i proszę o opinię forumowiczów, doceniam waszą ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie.

Mam pytanie czy w piecu co OGNIWO S7WC można palić miałem, oczywiście przeczytałem na stronie producenta że takiego paliwa nie dopuszcza się.

Mój sąsiad pali takowym miałem w tymże piecu, komin dymowy ma 105 lat przekrój 14X14cm, raz w ciągu tych lat był szlamowany.

Problem jest taki że w mieszkania sąsiadujących z tym kominem pojawia się uciążliwy zapach spalin, jednak Sąsiad cały czas podkreśla że to odpowiednie paliwo.

Administrator na nasze wezwania nie reaguje oraz kominiarze rozkładają ręce że nic nie mogą zrobić. Proszę o pomoc i poradę w tej sprawie. Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , u mnie w kamienicy też tak było ,że czuć było w mieszkaniach zapach spalin.Ktoś wezwał straż zbadali czujnikami pomieszczenia ,weszli do gościa zakaz palenia i oczywiście pismo do wspólnoty mieszkaniowej.Ponownie kominiarz za sprzętem do badania szczelności kanałów i okazało się ,że nieszczelny komin.No to jedyne wyjście jakie gość miał to włożyć wkład żaroodporny i teraz jest po problemie.Takich rzeczy nie wolno lekceważyć , chyba że chce mieć kogoś na sumieniu.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust jest to kocioł dolnego spalania. Natomiast miał najefektywniej pali się od góry, ponadto do palenia miałem jest potrzebny nadmuch (wentylator). Oczywiście jak dorzucisz dwie - trzy szufelki miału do węgla to pewnie się spali. Odradzam natomiast próbę palenia samym miałem -bo nic z tego nie będzie.

Idea palenia miałem polega na:

zasypujesz cały kocioł miałem, rozpalasz drewkami od góry, włączasz nawiew, który rozrzarza miał; gdy kocioł osiągnie zadaną temperaturę wentylator się wyłącza odcinając dostęp powietrza (przytłumiając palenie); jak temperatura opadnie poniżej zadanej włącza się wntylator i ponownie rozrzarza miał, aż do osiągnięcia temperatury ... i tak w koło-aż się wypali opał. Kotły miałowe z regóły po zasypaniu wystarczają na dobę palenia, ale mankamentem jest to, że po wypaleniu trzeba oczyścić kocioł i rozpalać od nowa. Natomiast przy dolnym spalaniu trzeba częćiej schodzić do kotła, ale wystarczy jedynie przerusztować i dorzucić opału. Jak jesienią się rozpala, to przy dobrym układzie można wiosną wygaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze kolega pisze ,ten piec jest piecem górnego spalnia. Z tego co czytałem to nigdzie nie wyczytałem ,żeby można w nim było palić miałem i nie ważne czy z dmuchawą czy z miarkownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym piecu górnego spalania można palić miałem natomiast producent tego nie podaje bo jest mu to nie na ręke.Ten piec jest to typowy górniak natomiast po przeróbkach może palic jako dolniak.I jeżeli sąsiad pali na sterowniku od góry to pali prawidłowo.Natomiast komin przy paleniu miałem na nieodpowiednich temperaturach trafia szlag i tego nie przeskoczy się .Najlepsze rozwiązanie to wkład.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.