Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W domu mam starą grawitacyjną instalację CO ( z lat osiemdziesiątych, grube rury itp.). Chciałbym do niej wmontować pompę i kompletnie nie wiem jakie parametry na mieć. Znalazłem w internecie informacje że pompę dobiera się wg natężenia przepływu, tylko że ja nie mam pojęcia jakie jest to natężenie. I tu prośba do praktyków o zasugerowanie parametrów i polecenie jakiegoś modelu.

Budynek ma trzy kondygnacje (piwnica, parter, 1 piętro), różnica wysokości między piecem a grzejnikami na górze to 7 metrów. Szacuję że w grzejnikach i rurach mieści się jakieś 300 litrów wody (11 grzejników średnio po 1,5 metra długości).

I jeszcze pytanie:

1. czy lepiej taką pompę montować na wyjściu wody z pieca czy na powrocie?

2. jak można sterować pracą pompy, jakiś czujnik połączony z termometrem ?

3. czy stosuje się jakieś zabezpieczenia na wypadek zaniku prądu? ( bo rozumiem że gdy pompa nie pracuje to przepływ wody będzie zablokowany, i może rozsadzić piec)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Po pierwsze!Bardzo kulturalnie jest się przywitać z pierwszym postem.

Po drugie! Uzyj szukaj!

Po tzrecie! jak nie znajdziesz to napisz.

 

Po czwarte.

Jaki cel ma założenie pompy obiegowej?

Czy zasilanie grawitacyje już nie działa?

Czy grzejniki nie są równomiernie cieple?

 

Jak wszytko działa i grzeje prawidłowo to nie widzę większego sensu takiej instalacji, ale jak ja to mówie: ja się nie znam.

 

Według mnie pompa wystarczy najprostsza bo masz grawitacje, a pompa tylko wspomaga ten proces.

 

ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIA:

 

1)Jak dla mnie to na zasilaniu. Możliwość kozystania z pompy i z grawitacji.

2)Tak można sterować za pomocą sterownika który ma termometr na kabelku który przyczepiasz do rury.

3)Masz instalację grawitacyjną więc o zanik pradu się nie martwisz. Nie ma pradu działa grawitacyjnie, masz prąd działa sterownik. Zanik pradu powoduje wyłączenie pompy i wymuszenie obiegu grawitacyjnego, otwarcie zaworu róznicowego.

 

Pompa, najlepiej dobrej firmy np. Grundfos znajdziesz sporo tego na allegro. Pozatym widziałem gotowe zestawy, obejścia. Montaż pompy to nie tylko pompa, a cały zestaw!!

 

http://www.allegro.pl/item434740145_zestaw...dfos_25_40.html

 

Co do sterownika to też jest tego sporo na allegro. Sterownik wystarczy najprostszy taki co bedzie włączał pompę po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Koszt sterownika to 40-100zł.

 

Jak mówiłem ja się nie znam pisze co myśle, a często się myle.

 

P.S. Pzrepraszam mocno mam zły dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze!Bardzo kulturalnie jest się przywitać z pierwszym postem.

Ale przecież zacząłem od "Witam". Może nie jest to zbyt wylewne powitanie aczkolwiek treściwe i skromne :)

Poza tym dzięki za zainteresowanie.

 

A teraz do rzeczy:

 

Jaki cel ma założenie pompy obiegowej?

Czy zasilanie grawitacyje już nie działa?

Czy grzejniki nie są równomiernie cieple?

 

Pompę chcę założyć ponieważ aby grzejniki na górze były ciepłe muszę rozgrzać piec przynajmniej do 70 stopni. Generalnie teraz mam taką sytuację że w kotłowni jest dużo cieplej niż na górze. Myślę że wymuszenie obiegu sprawi że woda będzie szybciej odbierać ciepło z pieca i przekazywać na górę.

Jeśli źle rozumuję to proszę mnie poprawić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak dla mnie to na zasilaniu. Możliwość kozystania z pompy i z grawitacji.

Pompa na powrocie to możliwość korzystania z pompy i z grawitacji przy niższej temperaturze wody.

Według mnie pompa wystarczy najprostsza bo masz grawitacje, a pompa tylko wspomaga ten proces.

Może nie najprostsza, a najmniejszej mocy.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zdecydowanie na powrocie.Wystarczy taka o oznaczeniu 25/55.Odradzam Grundfoss,bo to za droga i wcale nie najlepsza pompa.Wczoraj wymieniałem kolejnego zepsutego Grundfossa.Mam już dość ich pomp i kłopotów z nimi związanych.

Polecam pompę Turdus.Bardzo dobra,tania i super serwis i gwarancja 4 lata.

A jak już założy się na kilku grzejnikach zawory termostatyczne,to na grawitację bym nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.