Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rura Do Komina Fi 12Cm Do Defro Optima Komfort 10Kw


Krzysiekkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Szperałem troszkę po forach z ogrzewaniem i nie znalazłem satysfakconującej mnie odpowiedzi na pytanie czy piec Defro Optima Komfort 10kw będzie działał prawidłowo na wkładzie kominowym fi12cm. W instrukcji od pieca jest napisane ze minimalny przekrój komina to 14x14 cm lub okrągły przekrój min.15cm. Ciąg wydaje się byc dobry, komin ma wysokość 14m ale pytanie czy zmniejszenie przekroju o 3cm w takim piecu wpłynie znacząco na jego użytkowanie. Pytam ponieważ rury do komina jeszcze nie wkładałem a kominiarz zalecił właśnie taką (komin ma 14x14). Drugie pytanie jest z innej beczki bo chodzi o paliwo. Zamierzam palić drewnem a to jest piec górnego spalania, pomimo iż widziałem prezentacje jak się rozpala i pali w piecu górnego spalania gdzie paliwem był węgiel, nie bardzo rozumiem jak się to robi w przypadku gdy paliwem jest drewno. Więc- czy tak samo załadowuje się cały kocioł drewnem i rozpala od góry czy też zalecane jest tradycyjne palenie?? Jestem amatorem w tej dziedzinie więc wybaczcie mi jeśli moje pytania są dla was banalne i dziękuje za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 cm x 14 cm = 196 cm2.

Dla fi12 cm jest 113 cm2.

(196 x 196)/(113 x 113) = 3,0.

Trzykrotnie mniejszą przepustowość spalin ma komin o średnicy 12 cm w porównaniu do komina o przekroju kwadratu 14x14 cm.

 

Jeżeli uważasz że rura wydechowa w Twoim samochodzie może mieć trzykrotnie mniejszą przepustowość spalin w stosunku do oryginalnej rury wydechowej zamontowanej przez producenta samochodu to montuj komin fi12 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że będzie działać, ja mam do pieca dolnego spalania 15KW rurę 15cm i wyrywa opał z pieca. Kolega ma Ogniwo 20KW i w stary komin 14x14 ,12m wstawił rurę 12 albo 13cm i też mówi że działa ok.

Tak że u ciebie tez powinno działać bez problemu.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że nie załapałeś bo się pomyliłem. Przepraszam

Powinno być 196/113=1,73

 

Nawet jak zamiast 3 jest 1,73 to ja bym nie zmniejszał pola przekroju komina (rury wydechowej samochodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł "Domino" Kołodziejczaka 12kW. Zalecany przekrój komina to 400 cm2. Po konsultacji z producentem (przed zakupem) zamontowałem go do komina 14x14 wysokość 15 m. Palę juz 4-ty sezon i wszystko działa bez zarzutu.

Należy też dodać, że gdybym miał możliwość podpięcia się do komina o zalecanym przekroju, to chętnie bym to zrobił. Dosyć ważną rzeczą jest wysokość komina, która ma bezpośredni wpływ na ciąg w kominie.

Edytowane przez bobek310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Użytkuję kocioł (palę miałem) przy kominie o przekroju minimalnie mniejszym od zalecanego i działa bez zarzutu.

Napisz, czy Twój kocioł ma miarkownik ciągu, czy nadmuch?

Miarkownik bo jestem tradycjonalistą i uważam tylko naturalny ciąg komina, piec podlączyłem i muszę powiedzieć że ciąg taki że aż chuczy. Sądzę że jedyną wadą zmniejszenia przekroju komina do 12 cm będzie częstsze jego czyszczenie teraz kwestia jak częstsze ato już czas pokaże. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.