Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z Podajnika Wychodzi Zlepiony Węgiel. Jak Przyczyna?


lukbok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Podczas palenia z podajnika wychodzi sklejony węgiel. Brzydko to ujmując to taki knot. Przez to, że jest on zlepiony płomienie go tylko opływają co powoduje, że niespalony trafia do popielnika.

Jak do ręki to wezmę to mogę pokruszyć na cząsteczki węgla.

Jeśli jestem w piwnicy to pogrzebaczem delikatnie rozbiję go jak jest jeszcze na retorcie i się wtedy super pali.

 

Myślę, że wynika to z dużej kaloryczności węgla. Jednak proszę o wasze opinie który z parametrów (może ilość powietrza) jest za to odpowiedzialny.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podczas palenia z podajnika wychodzi sklejony węgiel. Brzydko to ujmując to taki knot. Przez to, że jest on zlepiony płomienie go tylko opływają co powoduje, że niespalony trafia do popielnika.

Jak do ręki to wezmę to mogę pokruszyć na cząsteczki węgla.

Jeśli jestem w piwnicy to pogrzebaczem delikatnie rozbiję go jak jest jeszcze na retorcie i się wtedy super pali.

 

Myślę, że wynika to z dużej kaloryczności węgla. Jednak proszę o wasze opinie który z parametrów (może ilość powietrza) jest za to odpowiedzialny.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Zbyt wysoka spiekalność paliwa. W tym przypadku będzie "rosła wieża" która w pewnym momencie się przewróci wypadając z retorty i pociągając za sobą żar z palnika. Dwa wyjścia - zmieszać z paliwem niskospiekalnym lub z zrębką gałęziową. Ewentualnie podwiesić dopalacz ceramiczny stożkowy.post-24904-0-70009200-1323204930_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za odpowiedzi. Jednak na workach jest napisane RI<20. To już taka wartość może to powodować?

 

I drugie pytanie: redukowanie tego efektu będzie przy krótszych czy dłuższych czasach podawania?

Edytowane przez lukbok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak na workach jest napisane RI<20. To już taka wartość może to powodować?

 

Papier swoje, a rzeczywistość swoje... rady nie ma i faktyczne wartości to loteria, tak samo jak i kupowanie dobrego węgla.

I drugie pytanie: redukowanie tego efektu będzie przy krótszych czy dłuższych czasach podawania?

Coś mi się widzi, że jednak przy krótszych. A już ideałem byłaby obrotowa retorta - nieustanny ruch na palenisku to powinno powodować mniejszą tendencję do sklejania węgla.

 

pozdrawiam.

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podczas palenia z podajnika wychodzi sklejony węgiel. Brzydko to ujmując to taki knot. Przez to, że jest on zlepiony płomienie go tylko opływają co powoduje, że niespalony trafia do popielnika.

Jak do ręki to wezmę to mogę pokruszyć na cząsteczki węgla.

Jeśli jestem w piwnicy to pogrzebaczem delikatnie rozbiję go jak jest jeszcze na retorcie i się wtedy super pali.

 

Myślę, że wynika to z dużej kaloryczności węgla. Jednak proszę o wasze opinie który z parametrów (może ilość powietrza) jest za to odpowiedzialny.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

przeczytaj dokładnie artykuł do którego linka podał Ci Vlad24

tam znajdziesz odpowiedź

dodam że ważne jest powietrze a jeśli faktycznie masz mocno spiekający opał to próbuj go mieszać z jakimś o niższej spiekalności lub np ziarnem owsa ale spróbuj od wdrożenia wskazówek z artykułu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam!

Mam problem z „sklejaniem węgla”

Mój kocioł to Stąporków 15kW na ekogroszek lub miał.

Do tej pory paliłem ekogroszkiem z Leroy Merlin 23MJ. Nie byłem zadowolony ponieważ robiły się spieki żużlowe (kalafiorki), ale węgiel był dopalony.

Teraz kupiłem niby lepszy węgiel na tani opał

 

Ciepło spalania27-29 MJ/kg

Wartość opałowa25-27 MJ/kg

Granulacja5-25 mm

Wilgotność4-7 %

Popiół12-14 %

Siarka całkowita0,6-0,8 %

Zdolność spiekania0-30

 

Teraz węgiel jakby się skleja nie rozsypuje się na boki, ale wypiętrza się bardzo wysoko (z jednej strony) później opada  i moim zdaniem jest nie dopalony. Jest dużo niedopalonych kawałków przypominających  trochę koks (czarne na przełomie) tylko trochę lżejsze niż koks.

Zmniejszyłem podawanie, ale nie pomaga.

Zmniejszyłem nadmuch zostawiając otwór na 20% (na drugim biegu, biegów jest 10)

również nie pomogło. (Poprzednio maiłem otwarty prawie na 100% na drugim biegu),

Może ktoś pomoże.

Proszę o link do artykułu profesora bo nie mogę znaleźć.

Edytowane przez KBR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie mokry , spr jak się spala suchy a na teraz większa przerwa podawania ( miałem już taki który potrzebował pod 15 przerwa 150 sekund ) i lekki nadmuch do tego (taki jak u Ciebie bedzie ok ) tej mój jak już poleżał luzem w piwni

cy to teraz podawanie 30 przerwa 40 duchawa 70 procent szczelina na wentylatorze 1 cm i pali się jak lala. Spr ale wtedy bedzie cały czas w pracy (niska moc ale spalisz ładnie na proch ) powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Wsypałem prosto z worków, a worki stały na mrozie -15. Na oko to nie był mokry, w opisie jest prawie suchy. Teraz jest od dwuch dni w zasobniku więc temperaturę chyba złapał  z kotłowni.

Nie bardzo chcę go szuszyć bo poprzedni suszyłem kilka tygodni, jak go ładowałem to czarna chmura pyłu, cały byłem brudny, a podajnik i tak cały mokry (skrapalła sie para na ściankach). Teraz jakby mniej tych skroplin ale może węgiel zimniejszy.

Na razie zmniejszałem czas podawania teraz mam 2/20. Zmniejszyłem również przerwę w podtrzymaniu. Jak nie pomoże przejdę na wydłużenie podawania i przerwy.

Na poprzednim węglu miałem 4/16 lub 18  węgiel spala się do końca było tylko trochę (dość dużo) szlaki z którą nie potrafiłem sobie poradzić.

Edytowane przez KBR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.