Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalowe Grzejniki Panelowe Tylko W Układzie Zamkniętym?


jan101010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy stalowe grzejniki panelowe należy montować tylko w układzie zamkniętym? Chodzi mi o gwarancję i ich dłuższą żywotność.

Czyli odpada stosowanie zaworów 3 i 4 drożnych pomiędzy piecem a takimi grzejnikami ponieważ nie zapewnia to rozdzielenia instalacji.

Piszę o tym, ponieważ wiele osób na forum przedstawia schematy w systemie otwartym nie podając rodzajów grzejników i nie zna warunków gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Prawdą jest że większość producentów grzejników zaleca ich montaż w układach zamkniętych , ale trzeba też powiedzieć że rynek polski w stosunku do innych krajów jest specyficzny . Specyficzny ze względu na paliwo stosowane do ogrzewania oraz obowiązujące przepisy, które do 2009 r zabraniały stosowania kotłów na paliwo stałe w instalacjach typu zamkniętego. Dziś większość kotłów to nadal kotły do pracy w układach otwartych, a powód dość przyziemny czyli "koszty produkcji i cena sprzedaży". Kotły do instalacji typu otwartego są znacznie tańsze niż kotły przystosowane do pracy w układach zamkniętych.

2. To czy użytkownik będzie chciał skorzystać z gwarancji lub nie skorzystać jest jego wyborem. Przeważnie jest to bardziej skomplikowana kwestia natury finansowej nie technicznej. Wybór wyglada tak :"czy kupujemy droższy kocioł do pracy w układzie zamkniętym wyposażony w wymagane zabezpieczenia i mamy gwarancje na grzejniki" lub "kocioł do pracy w układzie otwartym połączony z instalacją typu zamkniętego przez wymiennik ciepła co też jest rozwiązaniem inwestycyjnie znacznie droższym ale mamy gwarancję na grzejniki", niestety najczęściej "kupuje się kotły w wersji najtańszej i grzejniki na jakie stać inwestora a o gwarancji na grzejniki zapominamy".

3. Stosowanie zaworów mieszających nie ma nic wspólnego z typem instalacji (przy kotle na paliwo stałe). Zawory realizują ochronę kotła przed niską temperaturą powrotu i czy kocioł pracuje w układzie otwartym czy zamkiętym to powinno się je stosować (jak chcesz mieć gwarację na kocioł). Zaden zawór mieszający nie rozdziela instalacji, tylko reguluje przepływ czynnika podnosząc temperaturę powrotu (3D) lub podnosząc temperaturę powrotu i regulując temperaturę na zasilanie instalacji (4D)

4.Wogóle to można stwierdzić że mamy dość luźny stosunek to wymagań jakie stawiają producenci dla montażu urzadzeń, i mamy kotły w układach zamkniętych które w tych układach pracować nie powinny, producent kotła wymaga stosowania zaworu mieszajacego a znaczna część inwestorów i instalatorów twierdzi że to zbędny wydatek, grzejnik to też jest dobry przykład; inwestorzy kupują kocioł górnego spalania ale z uporem maniaka próbuje się w nim palić od dołu, miedziane instalacje z grzejnikami aluminiowymi ...... (jak poczytasz forum to sam znajdziesz przykładów dziesiątki).

5. Trzeba by rozdzielić "warunki bezpieczej eksploatacji" od "warunków gwarancji" które teoretycznie powinny się pokrywać ale nie zawsze, czego przykładem są grzejniki, i moim zdaniem bezpieczna eksploatacja powinna być nadrzędna. Na etapie projektowania i zakupów powinno się sprawdzić czy wszystkie elementy naszej instalacji są kompatybilne (okropne słowo) i mogą bezpiecznie pracować. Zdaje sobie sprawę że to tylko z mojej strony "pobożne życzenie" bo wybór należy do inwestora.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak akurat grzejniki aluminiowe tak naprawdę są produkowane ze stopu aluminium, a nie czyste aluminium i mogą współpracować z instalacją miedzianą. Wielu producentów pisze że nie ma przeciwwskazań do takiego łączenia i że grzejniki sa przystosowane do współpracy z miedzią. Sam mam taką instalację od paru lat i nie mam z nią żadnych problemów, a znajomy ma od kilkunastu i również zero problemów. Jest wiele mitów które dalej krążą i są powielane przez ludzi którzy to zasłyszeli lub wyczytali na forum a nie potwierdzili to swoim doświadczeniem. Większym prawdopodobieństwem jest że człowiek trafi na marnego i nie fachowego hydraulika niż na nastąpi jakaś reakcja w miedzy grzejnikiem aluminiowym połączonym z instalacją miedzianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korozja elektrochemiczna to nie kwestia wiary i nie trzeba zasłyszeć czy wyczytać na forum to fakt. Zalecenia producentów rur miedzianych i nie tylko rur grzejników również, są tylko zaleceniami co nie znaczy że nie ma od nich odstępstw. Pojawiły się grzejniki ze stopów aluminium min z miedzią, są w sprzedaży inhibitory, zaleca się stosowanie przekładek ....... . Życzę Ci abyś jak najdłużej nie miał problemów, zawsze jest prawdopodobieństwo że wszystko zostało wykonane jak potrzeba co nie znaczy że tak jest wszędzie. Ale nie opowiadaj że korozja elektrochemiczna to mit. To jest fakt i nie trzeba długo szukać aby znaleźć. Zdjęcie nie jest z internetu wykonałem je sam

 

post-8617-0-48291600-1323345463_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.