Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Ciśnienie W Instalacji Solarnej


Kubaza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam instalację solarną 96 rur próżniowych firmy heliosin rury znajdują się na dachu piętrowego budynku a bufor mam na parterze w "kotłowni" jakie powinno być optymalne ciśnienie w takiej instalacji. obecnie mam 2 bary.

 

mam do tego 300 litrowy zbiornik i żadko nagrzewa mi wodę do 40 stopni

 

podejrzewam że coś jest nie tak ,

 

jeszcze jedno pytanie jakie różnice temperatur najlepiej ustawić ? i jaki przepływ pompki, ma 3 biegi ( co prawda mój sterownik sam sobie dobiera przepływ ale nie wiem do którego biegu jest skonfigurowany )

 

bardzo proszę o pomoc

 

pozdrawiam

Edytowane przez Kubaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Przy dzisiejszej pogodzie (warunki atmosferyczne,nasłonecznienie),to moim zdaniem i tak nagrzewa Ci dość dobrze.Przecież na zewnątrz jest temp. ok.8* C.( w południe).

Czy solary ogrzewają też c.o. ?.Jeśli tak to zdecyduj się na jedną instal.-c.w. ,albo c.o.. Jeśli chodzi o ciśnienie -nie napisałeś gdzie je mierzysz (domyślam się ,że na parterze.Brak jest maleńkiego szczególika -ile pięter ma ten budynek???.

Jeśli chodzi o nstawę rónicy temp.-to moim zdaniem najlepszy jest przedział 8-10*C.Dalej należy dogrzewać kociołkiem.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że nawet w lecie mi tak grzeje a teraz to do max 27-30st.

 

solary nie grzeją mi co , domek ma 1 piętro i malutki stryszek , solary są na dachu ok 45 stopni skierowane centralnie na pd.

 

ciśnienie w instalacji mierzone na parterze zaraz koło naczynia przeponowego.

 

resztę dogrzewam kotłem na eko groszek ( sas Gro-Eco 23kW ) i ewentualnie kotłem elektrycznym ( electric boiler )

 

w schemacie jest błąd dotyczący cyrkulacji ciepłej wody , ale to nie istotne :)

 

pozdrawiam

plan ok.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym martwic ale z byle czego to nie wyciągnie sie nic więcej.

Co do cisnienia w instalacji:

To jaka jest róznica wysokosci miedzy kolektorami a kotłownią pozom montażu naczynia solar.

Jakie jest cisnienie otwarcia zaworu bezpieczenstwa układu solar i jaka jest wielkośc naczynia przeponowego.

 

A tak poza tematem to co to za odpowietrzniki i jak zamontowane?

Dla mnie absurd, odpowietrznik na układzie solar ptzy kolektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że te solary są kiepskie ?

różnica w wysokośći między poziomem na którym stoi zbiornik a górą salarów to ok 8 metrów.

 

a odpowietrzniki są dwa , mam 4 zestwy po 24 rurki i odpowietrzniki są pomiędzy 1-2 i 3-4

 

odpowietrzniki ( nazwy nie pamiętam ) jakieś standardowe do instalacji solarnych

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzniki automatyczne w układzie solar nie mają miejsca bytu.

Podczas przestoju układu lyn kolektora przechodzi w stan pary co przez odpowietrznik automatyczny traktowane jest jak powietrze i wyrzuci go.

Nie znam parametrów tych kolektorów ale naczynie też w mojej ocenie jest trochę za małe o ile jest to naczynie do układów solar.

Co do ciśnień to proponuję aby ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym wynosiło 2 bar,\układ napełniony do 2,5 bar

Kwestia inna, prawidłowe napełnienie kolektorów i odpowietrzenie, na pewno nie odpowietrznikami.

Tak możemy odpowietrzać tygodniami a i tak ze względu na budowę nie da to rezultatu.

 

Co do przepływu w przypadku ciepłej wody to na układzie solar przepływ nie mniejszy niż 0,4 l. na m2 powierzchni czynnej kolektora.

 

proszę to traktować jako optimum co możemy osiągnąć a nie gwarancje dużych uzysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Moim zdaniem typ solarów jest dobry(próżniowe-lepsze od płaskich).Najlepiej abyś sprawdził temperaturę glikolu na zasilaniu i powrocie bojlera.Na zasilaniu bojlera powinien być zawór trójdrogowy z siłownikem sterowany w zależności od temp.cwu w bojlerze.powinien puszczać glikol tylko do bojlera gdy cwu ma temp.niższą od wymaganej np.55*C.Po osiągnięciu temp.zadanej puszczać glikol na bufor.Coś mi się wydaje ,że cyrkulacja pomiędzy bojlerem a buforem obniża Ci temp. wody w bojlerze. Cyrkulacja podgrzewa wodę znajdującą się w buforze. W tej chwili kolektory pracują na bojler i bufor.Bufor jest po to aby,przejął nadmiar ciepła wtedy gdy woda w bojlerze jest ogrzana do wymaganej temp.Przy dzisiejszych warunkach atmosfer. do bufora nie powinno być dopływu ciepła od solarów.Zawory na rurkach odchodzących do bufora zamknij.Pompę cyrkulacyjną cwu wyłącz i obserwuj zmiany.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpwietrzenie układu solar odbywa sie przy napełenieniu i wykonujesie je pompa mechaniczną.

Odpowietrznik jak nazwa wskazuje wyprowqdza kazdą substancję w stanie lotnym a po zagotowaniu płyny glikol jst parą.

Przejście układu solar w stan pary powoduje iż para wystepuje w kolektorach oraz w orurowaniu w obrębie nich wiec odpowietrznick automatyczny wyrzuci to.

Poaztym nech spyta pan o temperature stagnacji układu solar a temperature pracy odpowietrzników, powinna być wyższa w co nie wierzę.

Czyli odpowietrznik ulega uszkodzeniu przy braku odbioru ciepła.

 

Cp do lidera to sie nie wypowiem bo nie znam firmy ale powiem tak byłem na wielu rozmowach na etapie projrktowania czy wykonastwa instalacji solar dla duzych obiektów.

Stwierdzając iż nie ma prawa to działąc zostałem wyproszony a po 3 lach dowiduję sie od projektanta spotkanego przypadkowo przy innym temacie że faktycznie nie diała.

Nie chodzi mi o reklamę a o to żeby coś działało albo szkoda pieniedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.