Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wczoraj zakleilem 4 dosuszajace i korone na silikon w rowku i wewnatrz miedzy palnikiem a korona. I strasznie smoli piec :( doslownie widac ze mu powietrza brakuje. Ustawienia nic nie daja :/

 

Jeśli nie masz zrobionego dosuszania zasobnika (kompensacji ciśnień czy jak to zwią) to wszystkich bym nie zaklejał, może dwa na początek, max trzy.

 

 

korona z oryginalnie wykonanymi szczelinami i otworami - wszystkie odkryte

HALLELUJA  :D 

 

No to gratuluje, wreszcie się chyba udało opanować potwora..

wszystko odkryte - to otwory na górze dopalające też zostawiłeś odkryte czy tylko szczeliny?

Teraz jest zimno i palnik ładnie pracuje po całości, ciekawi mnie jak to będzie działało przy małym zapotrzebowaniu

 

U mnie też zdecydowany postęp, trochę spieka i nierówno dmucha ale mam dużo zaklejonych, muszę je poudrażniać

Ta nierówno ponacinana korona jest o kant D.., nie mam drugiej to przerobię swoją i ponacinam albo ponawiercam równomiernie

To miało zwiększać napowietrzanie w strefie zagęszczania paliwa i jak widać też się zupełnie nie sprawdziło

 

https://www.youtube.com/watch?v=NGMMhAdJrqY

 

Odpowiedź Techa jak zwykle przemiła, nigdy mi nawet dzień dobry nie napisali, chyba każą im płacić za każde napisane słowo

Edytowane przez Grum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do korony - tak jak wyszla z produkcji

Co do filmiku -moim zdaniem za bystry ogień i zszedlbym z nadmuchu. A jak spaliny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę odblokować te otwory powietrza dopalającego, od nowości je zakleiłem i tak do dziś są

Kiedyś ES oficjalnie na stronie zalecał ich zaklejenie w instrukcji do bruli

 

Tak jak pisałem mam teraz bardzo nierówny rozkład szczelin nadmuchowych, cześć pozaklejana zupełnie jak w lewym dolnym narożniku i bardzo słabo tam dmucha, z drugiej strony trochę spieka a z tyłu znów niedopala

W tygodniu nie mam czasu na zabawy z palnikiem

 

Spalina w okolicach 120-160 się łapie, zależy jak ma na moc zapotrzebowanie, jak by przesadził to ma kaganiec na to

 

Jak doprowadzę od ładu palnik to zajmę się czystością spalania.

Edytowane przez Grum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zdjalem koronę i doprowadzilem ją do stanu wyjsciowego. Nacięcia i otwory jak w starej koronie, ktorą pokazal bregho. Usunalem stary silikon i uszczelniłem na nowo. Spalone ze 35 kg i co ciekawe brak ogromniastych kalafiorów, tylko delikatny popcorn wielkosci wiekszej sliwki. Może trzeba zacząć od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę odblokować te otwory powietrza dopalającego, od nowości je zakleiłem i tak do dziś są

Kiedyś ES oficjalnie na stronie zalecał ich zaklejenie w instrukcji do bruli

z tego co pamiętam to TIMON i kilka innych osób zalecało ich zaklejenie, u mnie o dziwo jest OK ale i went. mam inny

 

 

Tak jak pisałem mam teraz bardzo nierówny rozkład szczelin nadmuchowych, cześć pozaklejana zupełnie jak w lewym dolnym narożniku i bardzo słabo tam dmucha, z drugiej strony trochę spieka a z tyłu znów niedopala

W tygodniu nie mam czasu na zabawy z palnikiem

powiem szczerze przy RV-12PK miałem podobnie, jak zmieniłem na RV-13AMs poprawiło się, ale jak zauważysz stara korona miała inny system nacięć więć chyba to jest główny powód + went

 

 

Spalina w okolicach 120-160 się łapie, zależy jak ma na moc zapotrzebowanie, jak by przesadził to ma kaganiec na to

ja bym zszedł z nadmuchu /filmik/, masz zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zdjalem koronę i doprowadzilem ją do stanu wyjsciowego. Nacięcia i otwory jak w starej koronie, ktorą pokazal bregho. Usunalem stary silikon i uszczelniłem na nowo. Spalone ze 35 kg i co ciekawe brak ogromniastych kalafiorów, tylko delikatny popcorn wielkosci wiekszej sliwki. Może trzeba zacząć od początku.

paląc na małej mocy raz na jakiś czas dobrze jest przedmuchać większą mocą by oczyścić i odetkać ewentualnie. lub wypalić i przyjrzeć się otworom i szczelinom, potem bez problemu podać węgiel i się rozpali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba częsciej zdejmować korone palnika, wyczyscic do żywego oraz porzadnie zasilikonować. Na razie widzę, że kalafiorów brak. Spalanie pewnie wyjdzie podobne przy tej pogodzie t.j. ok. 25 kg na dobę. To i tak sporo ale przy tym palniku trudno zejść bez zmiany sterownika i ewentualnego zmniejszenia gardzieli palnika. Po ostatnich przygodach ze strażakiem przeszla mi ochota na dalsze eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę iż nie ma potrzeby ściągania go więcej niż raz w sezonie - przegoń go co jakiś czas 1/2T i powinno być OK

natomiast po ściągnięciu porządne czyszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kociołek po zmianach pracuje aż miło. mimo małej mocy szybko dochodzi do zadanej /na dworze -3 do *8/ i stoi w podtrzymaniu nawet ponad 20min. więc dalsza praca to wydłużenie pracy oraz redukcja podtrzymania przy zachowaniu temp. spalin i ładnego spalania. w zaklejanie otworów lub ewentualnych zmian bawił się nie będę - po co psuć coś, co zaczęło fajnie działać  :rolleyes:

 

myślę nad zmianą stera - piecyk chyba jeszcze parę zim pochodzi  -_- - więc jeszcze można było by z niego coś wyciągnąć

jakieś propozycje

Grum

może opiszesz swoje spostrzeżenia po zmianie i dlaczego SPPv2

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana sterownika chodziła za mną od dłuższego czasu, ale byłem mamiony tymi aktualizacjami z Techa. Po prostu nie chciało mi się wszystkiego zmieniać i uczyć obsługi, leniwy jestem.

 

Dla mnie istotna była możliwość obserwacji przez net, fajnie zrobiona w bruli, ale on też tylko dwuzmian i nie miał obsługi zaworu. W techu internet 500+ kosztuje

 

SPP obserwowałem jak powstawał czas jakiś temu, ale w pierwszej wersji był dla mnie za mało rozbudowany. W v2 mam wszystko co potrzebowałem w pakiecie:

- PID - chyba jedyny sterownik działający na modulacji czasu pracy wentylatora, działa on ze stałą ustawioną prędkością a zmienia się tylko czas jego załączania, plus taki że dobrana ilość powietrza do opału nie zmienia się, zawsze podaje tyle samo. Sterownik stara się dopasować moc tak aby utrzymać cały czas stabilną zadaną temperaturę kotła na zasadzie małe wahania mniejsze spalanie

- obsługa przez internet, jest chyba wszystko co powinno, wysyła mailem zaprogramowane powiadomienia, nie mam aplikacji na ios (android jest), jest w trakcie produkcji ale przez safari ładnie się skaluje i obsługuje

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/404

- obsługa do 5 pomp, co, cwu, cyrkulacja i dwie do zaprogramowania z własnymi czujnikami temp (jednej potrzebowałem na osobny obwód, można zaprogramować pompę obiegu kotłowego itp.)

- bardzo precyzyjna informacja o stanie opału w zasobniku i spalaniu chwilowym i dobowym

- sterownik pokojowy z czujnikiem temp który jest dokładną kopią sterownika przy kotle, mam wszystko w pokoju, i nie kosztuje kolejnego 500+ jak w techu

- programowanie stref godzinowo, nocne obniżenie temp cwu, kotła, instalacji itp itd, można podejrzeć w linku powyżej

- obsługa zaworu mieszającego, i znów tech dopłata tylko trochę mniej niż 500+ (jak na złość padł mi siłownik i jest na ręcznym)

- komplet czujników temp, temp spalin, temp zewnętrzna, temp zasilania zaworu, temp powrotu, wszystko na wyświetlaczu, możliwość zaprogramowania ochrony powrotu pompą CWU np jak spadnie temp poniżej zadanego progu

- obsługa czujnika otwarcia klapy, wyłącza podajnik i wentylator po otworzeniu zasobnika

 

To tak na szybko na czym mi zależało. Mnie w domu czasami dłużej nie ma i te powyższe funkcje bardzo mi ułatwiają, mam niemal całkowity automat. Jeszcze zasyp by się przydał w automacie.

Pewnie funkcji i możliwości stera jest więcej, można poczytać na stronie i forum Bolecki.

Producent bardzo aktywny na forum, błyskawicznie wprowadził dodatkową funkcjonalność o którą poprosiłem

 

Sposób prowadzenia palnika i spalanie - podoba mi się, spalanie chyba trochę mniejsze w porównywalnych temperaturach zew, ale to może być złudne bo dużo kombinowałem w tym sezonie z ustawieniami a w ST-48 zero informacji o zużyciu opału.

Edytowane przez Grum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze jesteś zadowolony. Z tego co czytałem to i cena atrakcyjna w porównaniu i innymi o podobnych możliwościach i funkcjonalności. Pytanie jeszcze o źrodlo - brales bezpośrednio u producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wal prosto do niego, dostałem jeszcze fajną zniżkę

Jeśli chcesz brać to zamów z kablami do pomp, w sterowniku wyjścia IEC są tylko na podajnik i went

Ja nie miałem problemu z dorobieniem, ale dla innych może być zonk, jest tylko listwa do wpięcia przewodu. Za dodatkowy kabelek liczył chyba 4 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za komplet z dodatkowym panelem pokojowym dałem poniżej 1000 zł, tak z głowy nie pamiętam dokładnie, koło 950

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obraź się ale było o tym i foty też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Po dłuższej nieobecności przeczytałem tylko kilka ostatnich dni i do ślimaka nie doszedłem.

U mnie teraz spala 15 kg Skarbka na dobę. Są spieki wielkości śliwki i na końcu palnika nie pali się, ale jak teraz czytam Wasze przeróbki to widzę że i to jest do ogarnięcia. Boję się tylko tego szlifowania ślimaka. Ze coś pójdzie nie tak... Myślę że do końca sezonu na tym pociągne i wezmę się za modyfikacje wg Waszych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwna sytuacja

po zmianie korony piec chodził na ustawieniach kilka dni

  1. zadana piec 67, CO 67C, CWU 50C, podł. 31C
  2. praca 5, przerwa 48,went. 12% serw. 10-50 temp. spalin nawet do 128C

przez weekend nie było mnie w domu, wczoraj jak wróciłem temp. spalin ok. 65C /piec doszedł do zadanej/. podniosłem % do 30 - temp. dziś dochodzi do 80-90C. sprawdziłem szczeliny i otwory - wydają się być drożne. tak jakby wentylator się przestawił samoistnie, nie wiem o co come on ?????

 

piec pracuje OK, na palniku też miło a mimo to coś  jest nie tak tym bardziej że na ściankach zaczęło byc wilgotno

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda że się pali z dużym niedoborem tlenu albo czujnik temp spalin źle pokazuje

przy tej temp powinna już płynąć smoła w kotle,  kocioł to jeszcze można z tego wyczyścić choć łatwo nie jest, gorzej z kominem

 

nie zawsze po otwarciu drzwiczek można to zauważyć, dostaje momentalnie dużą dawkę tlenu po otwarciu i płomień się ładnie prezentuje, przydałoby się okienko w drzwiczkach poglądowe

 

wentylator raczej się nie przestawił, choć może kondensator rozruchu paść

raczej na początku miałeś załadowany czystym węglęm palnik i się pięknie paliło, a po pewnym czasie zawalił się popiołem, żużlem i innymi odpadami i moc spadła i wraz z tym temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia serwisowe nisko, nastawa nisko. I tak dziwne, że wczesniej nie smołował, szczegolnie, że masz mniejszy wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te nastawy wynikają z obserwacji spalin oraz tego co na palniku. jak podniosę % to muszę podnieść moc - skrócić przerwę. kocioł szybciej dojdzie i dłużej będzie stał.

czyżby znów zabawa z silikonem i zmniejszanie mocy palnika ???

 

najważniejsze że dopala ładnie węgiel i już nie wyrzucam kg do śmietnika

 

najpierw więc pójdą w ruch otwory dopalające na obwodzie o potem pewniw zmniejszenie szerokości szczelin i podniesienie żaru

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, to walka na krawędzi. Dasz troche wiece powietrza to nie ma smoły, za to czopuch gorący i spala więcej. Co do silikonowanua, u mnie konczy się to ogromniastymi kalafiorami, kocioł chodzi wprawdzie prawie bez przestojów ale kalafiory z twardej szlaki i co ciekawe niedopalony wegiel mnie zniechecają. Może trzeba pójść w stronę zmniejszenia gardzieli palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem palniki ekoenergii są jeszcze niedopracowane, wiele im brakuje. Też się z tym męcze tylko w małej ekoenergii 10kw. Widzę że okrągłe retorty są o niebo lepsze.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe. O zwykłych bo z tymi obrotowymi są problemy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.