Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sprobuję też tam pozmieniać. Na dzisiaj, celem doświadczeń odłączylem sterownik pokojowy i zmienilem zmieszanie na podłogowkę (mniejsza temp. zasilania). Kocioł pracuje inaczej, zobaczymy co dalej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

a spróbuj pogrzebać w serwisowych i pobaw się nadmuchem

zacznij od zwiększania maksymalnego nadmuchu po 1% jednorazowo- chyba się da

zobaczysz co się zmieni w kotle

moze jesteś mimo w miarę poprawnych ustawień poniżej progu sprężu i zmiana o kilka % moze znacząco poprawić sytuacje

 

Jasiek

zacznij od ustawienia kotła tak by optymalnie przebiegał proces spalania. instalacje zostaw na potem

jak pokręcisz po stronie instalacji nie będziesz wiedział co sprawiło zamieszanie - czy ustawienia kotła czy instalacji

jak ustawisz kocioł to zmiany po stronie instalacji będa czytelniejesze.

jak masz proces spalania ogarnięty to możesz sie bawić po stronie instalacji - kocioł sobie z uzupełnieniem stra poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi kocioł i spalanie to, rownieź dzieki tobie, mam to w miarę ogarnięte.

Przy obecnych zmianach widzę korzyści. Na wymiennik plytowy a tym samym na kocioł trafia powrót o wiekszej temperaturze, to zaleta( wieksze zmieszanie na podłogowce). Tym samym kocioł przy tych samych nastawach daje większą temp. na zasilaniu. Obieg grzejnikowy dostaje wiecej energii, podlogowka mniej. Kocioł jest lepiej wygrzany więc może będzie można troszeczke zejśc z nadmuchem i zwiekszyć przerwę podawania. Być może nie bedzie smołował jak wcześniej (była niższa temp. powrotu i zasilania), czuje też dotykowo, że czopuch jest wyraźnie cieplejszy. Oczywiście może się okazać, że podlogowka daje za malo ciepła więc trzeba będzie trochę zmienić zmieszanie, wcześniej w zasadzie domieszanie wody powrotnej było symboliczne.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nocnych doswiadczeniach widzę, że byly to dzialania w dobrym kierunku:

1. Podłogowka daje radę, pomimo większego zmieszania z powrotem.

2. Grzejniki wyrażnie cieplejsze, potwierdzone termometrami w kotłowni

3. Kocioł pracował przez noc cały czas, temperatura na kotle ok. 50 stopni, zalożona 55.

4. Czopuch wyraźnie gorący, musze zamontować jsk wy termometr.

5. Obecne parametry to 5/80, nadmuch 9 procent

Pomimo tego, z uwagi na alarm temperatury, i jednak wieksza temperaturę rury podajnika chcę doprowadzić do stanu, gdy kociol się co jakiś czas przechodzi w podtrzymanie.

Gdybym chciał, by kocioł chodził cały czas to musiałbym zwiekszyć przerwe podawania w trybie pracy i zmniejszyć nadmuch, pomimo, że to możliwe, jest ryzykowne, z uwagi na

temperaturę w podajniku i możliwość smołowania.

Jak na razie też popiół bez niedopałów, z lekkimi, jak bylo wcześniej, popcornowymi spiekami. Byc może, że spieków jest nawet mniej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

a spróbuj pogrzebać w serwisowych i pobaw się nadmuchem

zacznij od zwiększania maksymalnego nadmuchu po 1% jednorazowo- chyba się da

zobaczysz co się zmieni w kotle

moze jesteś mimo w miarę poprawnych ustawień poniżej progu sprężu i zmiana o kilka % moze znacząco poprawić sytuacje

powiem szczerze iż jak ustawiałem went w serwis to patrzyłem na to jak dmucha na max - żeby nie było palnika - i min miałem ustawione na rzeczywiste min /dalej zejść nie mogłem/. jak będę zwiększał max w serwis bez ruszania % w głównym to automatycznie zwiększać się będzie nadmuch.

co do progu spręż to powiem szczerze nie wiem co to ale człowiek uczy się całe życie. myślałem że % w głównym ustawiam sprężenie powietrza w palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak będę podwyzszal w serwis to automatycznie korekty czyli zwiększanie mocy, krotsza praca dłuższe podtrzymanie itd no chyba ze zle mysle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek

z ciekawości spytam jakie przy 9%masz nastawy serwisowe wentylatora. - min i max

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

chodzi mi o to abyś spróbował jedynie podnieść maksymalny nadmuch w serwisowym o 1-2% i zobaczył czy coś się zmieni na palniku- powinno ciut mocniej dmuchnąć

wtedy powietrze dotrze tam gdzie teraz jest go ciut za mało

próg sprężu to granica od której wentylator zaczyna tłoczyć powietrze pod sensownym ciśnieniem, stąd np ja mam mało otworów aby móc korzystać z wydajności wentylatora czyli jego pracy powyżej dolnej granicy sprężu.

przy dośc ubogich ustawieniach dla mocy maksymalnej 5/60 nadmuch mam prawie 70% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję dzisiaj wejść w ustawienia serwisowe i napiszę.

Na razie po odłączeniu sterownika pokojowego zmiana dzialania pomp, kiedyś wyłaczaly się po osiągnieciu nastawionej temperatury wewnetrznej. Teraz dzialają cały czas, nawet gdy kocioł osiagnie zadaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON

załączam filmik z obecnymi ustawieniami 5/70/10% serw. 15-46. koronę ma nawierconą - na długich bokach 1 rząd /drugi nawiercony ale zaklejony/, na krótkim przeciwstawnym do podajnika - 2 rzędy - to dla przypomnienia,                              post-36078-0-04458800-1454774132_thumb.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=fKadGHv-TJA&feature=youtu.be

 

cegła z prawej leży, gdyż niedopala mi z tej strony a nie chcęjuż kombinować z otworami

 

Serwisowe po Twoich radach zmieniałem - max. z 40 do obecnych 46. wydaje się że jest poprawa - 10% nie ruszałem - zgodnie z zasadą:

  1. min - zmniejszając w serwisowym - w głównym się  zmniejsza
  2. max - zwiększając w serwisowym - mocniej dmucha w głównym

TIMON powiedz mi proszę dlaczego nie podnosiliśmy % w głównym?????

Proszę o ocenę płomienia oraz ewentualne dalsze rady

 

PS. temp. spalin pokazuje mi w granicach 95-105C

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wystarczy jak podniesiesz w serwisowym

przykład 

masz ustawione 10% w głownym a w serwisowym 50% -to wtedy dmucha z mocą 10% z 50(czyli 5%) w dużym uproszczeniu

a jak podniesiesz w serwisowym na 60 to będzie dmuchać 10% z 60(czyli 6%) również w dużym uproszczeniu- czyli mocniej

zmieniając górną granicę nadmuchu w menu serwisowym rozszerzasz widełki dostępnej mocy wentylatora

tym samym procenty z głównego menu znaczą już coś innego niż przed korektą- jak podniesiesz będą "większe" jak obniżysz "mniejsze"

taka forma kagańca. im wyżej w serwisowym tym wyżej w głównym i odwrotnie

mam nadzieję że zrozumiale wyłuszczyłem- mój kaganiec zluzowany bo ostatnia sobota karnawału dzisiaj :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON Twoje rady jak zwykle są bardzo precyzyjne

Gdybyś mógł cokolwiek powiedzieć nt. filmiku opierając się na danych zapisanych w poście byłbym wdzięczny

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pali się na całym palniku i równo więc skupiłbym sie jedynie na obserwowaniu tego co spada do popielnika

jak nie ma niedopału nic nie ruszać. jak będzie niedopał to dalej w górę z nadmuchem 

możesz zmienić tym razem zamiast serwisowego w głównym o 1% w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek

z ciekawości spytam jakie przy 9%masz nastawy serwisowe wentylatora. - min i max

Min. Went roboczy 1%

Maks. Went roboczy 85%

Próg went. 40 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JASIEK

masz inna wersje softu, jednakze max went. 85 moim zdaniem duze. jak poczytasz początki moje walczyłem ze zjechaniem max, gdyz dmuchało jak z palnika. mysle ze ok 50-60 jest najbardziej optymalne. z min. wen na 1 tez bym sie zastanowił, gdyz po wyjsciu z podtrzymania do pracy went rusza powoli, zanim osiagnie wlasciwe obroty - ustawienie min na 1. ale to moje zdanie

 

nie wiem co to jest ten prog wen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta wartością maksymalną zjechalem ostro w dół do 35 procent, zostawiajac nastawę 10 procent w menu ogólnym ale zaczął smolić po sciankach.

Ten próg też mnie zastanawia, szczególnie, że jest w innych jednostkach, stopnie nje procenty.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta wartością maksymalną zjechalem ostro w dół do 35 procent, zostawiajac nastawę 10 procent w menu ogólnym ale zaczął smolić po sciankach.

Ten próg też mnie zastanawia, szczególnie, że jest w innych jednostkach, stopnie nje procenty.

max 35 rzeczywiście jest z niski - odsyłam dotegocopisal TIMON a propos progu sprezania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obstawiam próg wentylatora jako wartość graniczną poniżej ktorej sterownik uznaje że kocioł wygasł i odłącza wentylator

ale mogę się mylić- tzeba doczytać w instrukcji od danej wersji sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam ograniczyć przy pomocy silikonu moc palnika. W związku z tym po przeczytaniu 25 pierwszych stron forum i po waszych doswiadczeniach zamierzam co następuje:

1. Zakleić wszystkie otwory powietrza wtórnego

2. Zakleić naciecia pionowe, zostawiając 1-2 cm niezaklejonej szczeliny

Na dzisiaj palnik jest uszczelniony zgodnie z radami Timona, spala się nieźle, małe jak śliwki spieki o twardości popcornu, rozsypujace się po lekkim nacisnieciu. Brak niedopałów. Spalanie przy obecnych temperaturach +6 dzień i 0 w nocy wynosi 16-18kg.

Dalszymi krokami, ale to później, będzie dopasowanie cegły szamotowej.

Te działania spowodowane są tym, iż widzę, że samymi nastawami nic już nie zrobię.

Podaję 5 sek, przerwa 76 sek, nadmuch 16%, tu móglbym mniej, ale wolę wieksza stratę kominową niż smolenie w kotle. Pomimo dużej przerwy w podawaniu, slabego nadmuchu, w domu mam 23 stopnie a kocioł dość często się odstawia, na szczęscie na krótko, bo odłączyłem sterownik pokojowy.

Wdzięczny będę za jakiekolwiek sugestie w kwestii zaklejania otworów, ewentualnie za inne. Niech moc będzie z wami, byle nie za duża i nie za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zakleisz nacięcia pionowe nie zmienisz rozkładu powietrza i nadal może dmuchac mocniej od strony podajnika.

możesz jednak spróbować, jak będzie zły rozkład zawsze można wydłubać tam gdzie pojawi się niedopał.

dlatego sugeruję zakleić w sposób jak poniżej a nie zostawiając równą szczelinę

pamiętaj też że zaklejając otwory zmniejszasz napowietrzenie i będziesz musiał podnieść moc nadmuchu albo wydłużyć przerwę podawania po tym zabiegu

inaczej wystąpi niedopał

post-32729-0-41675700-1455184231_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


mariv1
na razie mogę stwierdzić że jest lepiej. co prawda nie było mnie od pt w domu ale to chyba jest to
moje ustawienia - 5 / 47 / 33% serwis 10-40 klapka otwarta na ok. 40%. dziś po przyjeździe zauważyłem niski kopiec więc dałem 46 przerwę - z nadmuchu nie schodzę gdyż temp. spalin pokazuje mi 90-100C. lewa strona /dalej od podajnika/ jest zawalona popiołem ale to już raczej chyba wina przeciwzwoju który mi miele eko. na razie nie będę z tym nic robił - myślę o spiłowaniu ślimaka - tylko poobserwuję efekty przeróbki korony. no i muszę pomierzyć ile pracuje a ile stoi w podtrzymaniu.
co do otworów to zrobiłem tak jak TIMON - z doświadczenia wiem iż mniej powietrza dochodzi naprzeciw podajnika. na dłuższych bokach mam tylko górny rząd otworów dmuchający natomiast na krótszym - dwa rzędy "działają".
o efektach napiszę później - koło środy - jak będę już w domu na stałe.

co do zaklejania dziurek to podpowiem chyba najlepsze rozwiązanie na spieki - https://esterownik.pl/faq#w-popielniku-znajduje-duze-spieki-jak-temu-zaradzic
wydaje się iż ten patent jest najlepszy.moje zabawy z zaklejaniem szczelin, otworów zawsze doprowadzały mnie do początku natomiast wersja z nawierceniem otworów wyżej tak jak zrobił to TIMON jest chyba najwłaściwsza. polecam również lekturę tematów na forum https://esterownik.pl. kilka fajnych tematów związanych z modyfikacjami co prawda innych palników ale zasada podobna.

 

bregho
pozaklejałem dziurki idąc za Twoją radą i strony https://esterownik.pl/faq#w-popielniku-znajduje-duze-spieki-jak-temu-zaradzic , tzn. mam tylko szczeliny na dłuższych bokach, a na krótkim i wszystkie otwory dopalające zatkane...
no i powiem, że zbyt wielkiej różnicy nie ma. Pali się tak jak wcześniej na 2/3 palnika i spieka, ale spieki to już chyba wina ekogroszku (wrzuciłem teraz samą Wesołą bo akurat taką miałem pod ręką).
Trochę mocniej chyba dmucha z początku palnika ale rewelacji nie ma.
ustawienia to 5/72/20% (serwis 1-100)
Pokombinuję też coś z tą cegłą szamotową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

Czy wg Ciebie przy odwrotnym sposobie zaklejenia szczelin tak jak na zdjęciu zmieni się sposób palenia? Czy jeśli powietrze będzie wychodziło z "głebszych" partii palnika nie będzie lepiej?

post-58211-0-08948900-1455193135_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie nawierciłem otwory powyżej nacięć podnosząc złoże wyżej i dzięki temu spadła temperatura podajnika. w twój  sposób bedzie palić się dużo głębiej choć myślę że napowietrzenie będzie podobne

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi chodzi bardziej o to żeby proces spalania zaczynał się wcześniej, dzięki temu węgiel będzie dłużej się palił zanim zostanie wyrzucony do popielnika tym samym będzie lepiej dopalony, bo ja cały czas od strony podajnika mam niedopały, niewielkie ale się zdarzają. Gdy wydłużam przerwę podawania to już na środku zapada się kopiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej mańki. Zauważylem jakis czas temu, pod farba zasobniku spore pęcherze. Co ciekawe powłoka farby była nienaruszona. Pod spodem oczywiście rdza jak jasny pieron. Jako były wlasciciel Poloneza, znam nierowną walkę z tego typu rdzą. Bo przyczyną nie jest tu wilgoć wystepująca nawet przy dobrze wysuszonym ekogroszku z wegla kamiennego tylko zła obróbka blach przed malowaniem lub złej jakości stal. Pytanie, podlega to jakiejkolwiek reklamacji????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.