Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

na tym palniku żar może być na płasko bo ma niżej strefę napowietrzania. u mnie pali sie cały czas na równo z palnikiem, może poza grzaniem CWU kiedy trochę mocniej dowęgla palnik i idzie na 100% mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczysciłem dzisiaj rure od podajnika i palnik na koncu podajnika było sporo takiego pyłu z popiołu i ekogroszku moze to on w czsie pracy sie nagrzewał i podnosił temp podajnika . Teraz rozpaliłem zobaczymy jak bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym palniku żar może być na płasko bo ma niżej strefę napowietrzania. u mnie pali sie cały czas na równo z palnikiem

Mogę potwierdzić powyższe słowa.

U mnie też nie ma zbyt wysokiego kopca i jest dobrze. Po długich walkach udało mi sie ustawić piec, żeby jak najmniej był w podtrzymaniu.

Teraz rura nawęglająca jest zimna. Temp. ok. 17st. Wcześniej gdy piec długo stał w podtrzymaniu bywało, że nie dało się dotknąć tuż przy kotle.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się zdziwisz, ale nie Ty pierwszy i nie ostatni – spalanie mi zmalało od kiedy piec chodzi długo a odpoczywa krótko. Oczywiście na optymalnie małej mocy.

Obecnie palę na ustawieniach 5/75 z nadmuchem 18%. Spalanie mam na poziomie 20kg/doba. Przy opale 24 MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmieniłem groszek z 29 na 26 MJ. Piec nie dopala węgla. Z tego co wyczytałem za mało powietrza więc zmieniłem z 17% na 18% po czym piec zgasł. Obecne ustawienia to 5/40/17% piec długo dochodzi do zadanej i teraz mam dylemat zmienić przerwę podawania na 41-42 czy też dmuchawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcia jak wygląda sytuacja na palniku.

Jak jest duży niedobór powietrza to zmiana z 17 na 18% nie wiele pomoże.

Pokaż zdjęcia to ktoś na pewno pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie w zakresie kopca

moje obecne ustawienia to

  1. dmuchawa serwis 10-40 w głównym 28% klapka 1p
  2. podawanie 5 przerwa podawania 85
  3. 63 na piecu, 45-50 na CO, 30 na podłogę, 53 CWU
  4. wegiel http://energobielsk.pl/
  5. o podtrzymaniu nie piszę, bo jest nieistotne
  6. temp. spalin ok.110C
  7. spalanie na poziomie 17kg/doba
  8. palnik-zaklejone szczeliny na krótkim boku naprzeciw podajnika i 3 szczeliny na długimbokuz tyłu (tam mam więcej szczelin), otwory otwarte
  9. temp. w domu ok. 22C, na dworze raczej na plusie - do 4-5C
  10. praca - spada do ok. 58C iprzciąga do 65C

a teraz pytanie - moc mała ale jeszcze nie minimalna choć 1/17. piec dochodzi pół godz. do godz. w podtrzymaniu jest różnie ale potrafi stać i dwadzieścia kilka min (ostatnio temp. 0 i powyżej), spieki raczej sporadyczne ale ciągle jeszcze niedopały. ktoś napisze to podnieś nadmuch - ok tylko że równa się to ze wzrostem zagrożenie spiekami, temp. spalin więc i strata kominowa wzrośnie. nie mogę dać krótszego podawania niż 5s - taka wersja softu - bo było by łatwiej. no i kopiec wydaje się większy, tak jakby poduszka się zrobiła. jak poruszam pogrzebaczem to się rozgrzebie i zapadnie delikatnie.  no i z popiołu robi się jakby wianek wkoło - taka obrączka - ale to już wina węgla.

nie liczę na odpowiedzi to zmień węgiel (tak najprościej, ale to już wiem) tylko może coś bardziej konstruktywnego ...  :)

mam wrażenie iż bardziej wydłużając przerwę kopiec wzrasta - a powinien się zapadać, niedopały natomiast są

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmieniłem groszek z 29 na 26 MJ. Piec nie dopala węgla. Z tego co wyczytałem za mało powietrza więc zmieniłem z 17% na 18% po czym piec zgasł. Obecne ustawienia to 5/40/17% piec długo dochodzi do zadanej i teraz mam dylemat zmienić przerwę podawania na 41-42 czy też dmuchawe?

  1. jakie serwisowe dmuchawy w ST-48 - min i max wentylatora w ustawieniach serwisowych
  2. jak niedopala są dwa wyjścia - zwiększasz % dmuchawy lub wydłużasz przerwę podawania. w zależności od wyglądu kopca i temp. 
  3. piec nie zgasł chyba od tego że zwiększyłeś nadmuch. fota palnika coś wjaśni
Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

a kiedy czyściłeś kanał nadmuchowy? może na skutek zanieczyszczeń nie pracuje już tak jak powinien i stąd takie rzeczy?

jeśli kopiec nie jest poniżej linii palnika to wydłużałbym przerwę - ma zapas jeśli potrafi stać w podtrzymaniu kilkanaście minut

jest też inna opcja.

zmniejszenie mocy instalacji celem zwiększenia odbioru ciepła poprzez obniżenie temperatiry idącej na dom. będzie większy odbiór ciepła z kotła i stabilniejsza praca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kanał czyściłem co prawda w listopadzie w czasie rozpalania pieca i nakładania korony- do przejrzenia
  • kopiec nie jest poniżej linii palnika a max jaki mogę wyciągnąć to 5/90 - wersja softu - więc odpada
  • "zmniejszenie mocy instalacji celem zwiększenia odbioru ciepła poprzez obniżenie temperatiry idącej na dom. będzie większy odbiór ciepła z kotła i stabilniejsza praca" - nie kumam.
  • na czterodrożnym mam ustawione 45-50C na CO, jak obniżę więcej pójdzie na powrót i kocioł szybciej będzie dochodził
  • na podłogę podaje 30,która pracuje cały czas więc co tu zmniejszać  :( 
Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poniżej zdjęcie kopca i kuwety na której są nie dopałki ustawienia 5/41/18% serwis wentylatora 1-60.

post-61351-0-54874600-1423769039_thumb.jpg

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

instalacja ma określoną moc przy określonej temperaturze zasilania. im ona wyższa tym moc całej instalacji większa i odwrotnie.

jak obniżysz temperaturę na układ to obniżysz jego moc.

jeśli masz termostaty na kalafiorach to opcja obniżenia temperatury da efekt- jeśli jest pełny przepływ i sterowanie jedynie pokojówką to efekty będą mniejsze ale też być powinny. ja u siebie testowałem różne sposoby sterowania temperaturą w domu

1-przez termostaty na kalafiorach

2- przez termostat pokojowy

3 przez temperaturę wody w instalacji

 

najstabilniej kocioł mi pracuje gdy reguluję temp wody idącej na układ. co prawda mam stara instalację i nie jest zbyt poprawnie wykonana i wspomagam jednak jej pracę termostatami, ale to raczej dlatego że jest przewymiarowana i mimo niskiego zasilania i tak w części pomieszczeń musze doregulowac termostatami na kalafiorach bo za ciepło by było.

 

Dzeju

ten niedopał to powstaje w fazie pracy czy jest wynikiem przeweglenia w podtrzymaniu i potem zrzucenia nadmiaru niedopalonego do popielnika? musisz poobserwować palnik. mam wrażenie że tak własnie się dzieje, że za dużo dostaje gdy stoi i potem to zrzuca z suebie a resztę już dopala poprawnie w fazie pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynika z tego, że powstaje to w czasie podtrzymania? Należy zmienić czas podtrzymania?

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spędziłem z piecem około 6 h i wszystko wskazuje na to że te niedopaly powstają w trakcie spalania. Zgodnie z posiadaną wiedzą zwiekszem przerwę podawania z 41 do 42 od godziny 9:00 do 14:00 temp podniosła się około o 18C. Temp kotła zatrzymała się na 41 ustawienia max 57 podłogówka zatrztmała się na 33 max 36. Wobec czego zmieniłem na 41 w przerwie podawania czym wróciłem do punktu wyjścia. Jakieś pomysły? Ogólnie to chyba się poddam :(

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wydłużając przerwę obniżyłeś moc na tyle że nie mógł osiagnąć zadanej to należy korygować moc w górę. zacznij więc podnosić nadmuch a jak kopiec zacznie się zapadać skracaj przerwę podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

instalacja ma określoną moc przy określonej temperaturze zasilania. im ona wyższa tym moc całej instalacji większa i odwrotnie.

jak obniżysz temperaturę na układ to obniżysz jego moc.

rozumiem, iż temp. zasilania można sterować 

  1. temp. pracy pieca
  2. zaworami w instalacji, zacytuję poprzednie
  • na czterodrożnym mam ustawione 45-50C na CO, jak obniżę więcej pójdzie na powrót i kocioł szybciej będzie dochodził
  • na podłogę podaje 30, która pracuje cały czas więc co tu zmniejszać
  • bregho

jeśli masz termostaty na kalafiorach to opcja obniżenia temperatury da efekt- jeśli jest pełny przepływ i sterowanie jedynie pokojówką to efekty będą mniejsze ale też być powinny. ja u siebie testowałem różne sposoby sterowania temperaturą w domu

1-przez termostaty na kalafiorach

2- przez termostat pokojowy

3 przez temperaturę wody w instalacji

coś więcej  :)

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak obniżysz na zaworze to pójdzie niższa temperatura na dom- jesli sterujesz temperaturą w nim za pomocą sterownika to dłużej będzie trwało dogrzewanie domu wodą o niższej temperaturze i dłużej sterownik nie odetnie kotła/pompy od zasilania instalacji. to znaczy że dłużej będzie kocioł pracował połaczony z układem. cieplejszy powrót sprawi że będzie pracował stabilniej. stabilniejsza praca pozwoli na obniżenie mocy kotła i wydłużenie jego pracy oraz  skrócenie podtrzymania

możesz też obnizyć dodatkowo temperaturę na kotle co zrównoważy cieplejszy powrót, nie wiem czy dobrze to wytłumczyłem ale zasada jest taka że im wyższa moc instalacji tym krócej bedzie pracować a to znaczy też że krócej będzie pracował kocioł aby uzupełnić jej straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki TIMON ale jak zwykle można na Ciebie liczyć - super  :) 

dałem na piecu 60C i zaworem na CO obniżyłem do 45, podłogi nie ruszam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam was pisałem juz wcześniej o wysokiej temperaturze podajnika wyczyściłem wtedy rure i palnik (uszczelniony) no to był spokój na tydzień teraz problem powrócił temp podajnika to 73 stopnie i nawet podczas pracy niewiele spada ustawienia to 

praca 6s

przerwa 43s

nadmuch serwisowe 10-40 27%

ogień ładny troszke spieków fajnie dopala wszystko tylko ta temp i alarm który sie załancza. Pomóżcie mi b kręcę tymi ustawieniami i nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki za pomyłke w serwisowym min 1 max 40 może klapka jest za bardzo otwarta teraz jest tak na 1 palec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak długo kocioł pracuje a jak długo jest w podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dochodzi do zadanej w 15 min a stoi 20min otworzyłem na noc klapke w wentylatorze szerzej to noc była spokojna ale o 6 rano alarm. Wydaje mi sie ze ta klapka dużo zmienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.