Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Takie Co + C.w.u Zadziała?


jan101010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem hydraulikiem ale oglądałem na forum różne schematy i naszła mnie taka myśl.

 

Czy może prawidłowo działać instalacja co + cwu w takim układzie, że:

1. z pieca 20kw na paliwo stałe gorąca woda ok 65stopni płynie do rozdzielacza i dalej alu-pex do grzejników

2. woda o tmp. powiedzmy 50stopni powraca z grzejników do rozdzielacza i z powrotu rozdzielacza płynie jeszcze do zbiornika 100l c.w.u. z podwójną wężownicą

3. z tego zbiornika c.w.u powraca do kotła

4. oczywiście będzie naczynie wzbiorcze otwarte, pompa, zawór zwrotny i różnicowy

5. byłoby również obejście z zaworami przed rozdzielaczem aby woda z kotła poza okresem grzewczym płynęła bezpośrednio do zbiornika c.w.u z pominięciem rozdzielacza.

 

Nie załączam graficznego schematu ponieważ chodzi mi o samą ideę działania.

 

Chodzi o to czy woda powracająca z rozdzielacza może przed powrotem do kotła wpływać jeszcze do zbiornika c.w.u?

 

Proszę o opinię z uzasadnieniem dlaczego nie może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załączam graficznego schematu ponieważ chodzi mi o samą ideę działania.

 

Chodzi o to czy woda powracająca z rozdzielacza może przed powrotem do kotła wpływać jeszcze do zbiornika c.w.u?

 

Proszę o opinię z uzasadnieniem dlaczego nie może?

Idea jest prosta - zbiornik to zwykły grzejnik (w sensie wpinania w instalację). Można go wpiąć wszędzie tam gdzie grzejnik.

Nieraz widziałem grzejniki zamontowane na powrocie i działały.

 

Inną kwestią jest optymalne umiejscowienie go w instalacji [jego zadanie jest trochę bardziej skomplikowane niż zwykłego grzejnika].

No i to jest pokazane na różnych schemtach, są też do nich specjalne sterowniki oraz dodatkowe pompy, to wszystko w celu optymalizacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "optymalne" nic nie oznacza.

Oczekiwałem naukowego wyjaśnienia powodu rozdzielenia układu CO i CWU wymiennikiem płytowym w domu jednorodzinnym (bo takie schematy są głównie na forum) ale gdzie jest tylko piec na paliwo stałe.

Czyli są to przeciętnie budynki o powierzchni grzewczej do 200m kw. (x2,60wys.), kotły i wymienniki ok 30KW i zwykłe podgrzewacze z wężownicą lub płaszczem do 200litrów (większe lub bardziej skomplikowane kupują sporadycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "optymalne" nic nie oznacza.

Oczekiwałem naukowego wyjaśnienia powodu rozdzielenia układu CO i CWU wymiennikiem płytowym w domu jednorodzinnym (bo takie schematy są głównie na forum) ale gdzie jest tylko piec na paliwo stałe.

Czyli są to przeciętnie budynki o powierzchni grzewczej do 200m kw. (x2,60wys.), kotły i wymienniki ok 30KW i zwykłe podgrzewacze z wężownicą lub płaszczem do 200litrów (większe lub bardziej skomplikowane kupują sporadycznie).

Jeśli oczekiwałeś naukowego wyjaśnienia, to właśnie takie otrzymałeś. Optymalne, dla naukowca, ma znaczenie bardzo konkretne.

Jest osobny dział nauki nazywający się Optymalizacja i przedmioty na studiach wyższych (wielosemestrowe) o nazwie "Metody optymalizacji".

Ale chyba nie taką naukowość miałeś na myśli, no cóż...

 

Wymiennik płytowy nie jest standardowo stosowany ze względu na to, że w instalacji c.o. jest cwu (jego cel jest inny). Coś mało tych schematów przeglądałeś.

Jeśli Ci chodzi o cwu, to skup się na schematach bez wymiennika płytowego, żeby się nie rozpraszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką rolę pełni rozdzielenie instalacji co i cwu wymiennikiem płytowym, tak że jedna strona jest w układzie zamkniętym? Są takie schematy na forum ale co to daje?

Witam!

Łatwiej będzie odpowiedzieć na Twoje pytania jak zamieścisz obrazujący to schemat. Ja spotkałem się np. ze schematem gdzie cwu było na obiegu otwartym, a grzejniki za wymiennikiem. O ile pamiętam chodziło w takim rozwiązaniu o to by zabezpieczyć je przed korozją, której obawiał się inwestor w obiegu otwartym.

Każde rozwiązanie układu co i cwu ma jakieś swoje uzasadnienie, więc żadna ogólna odpowiedź Cię nie zadowoli. Więcej konkretów, a najlepiej zapodaj schemat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwałem naukowego wyjaśnienia powodu rozdzielenia układu CO i CWU wymiennikiem płytowym

1. Układ zamknięty jest mniej wrażliwy na korozję.

2. Stosując wymiennik unika się montażu naczynia na strychu, czyli nic nie zamarznie, nic odpowietrzeniem na strop nie wyleci.

3. Ciecz o wyższym ciśnieniu przenosi więcej energii.

4. W układzie zamkniętym powstaje mniej zanieczyszczeń, głownie dzięki odizolowaniu kotła i naczynia wymiennikiem.

5. Zagotowanie wody nie prowadzi do zapowietrzenia grzejników.

6. Wymiennik eliminuje praktycznie problem korozji niskotemperaturowej.

7. Wymiennik pozwala na współpracę istniejących układów zamkniętych kotłów gazowych i olejowych z kotłem na paliwo stałe lub kominkiem (przepisy).

8. Ciecz o wyższym ciśnieniu trudniej zagotować (przesuwa się punkt wżenia).

 

 

Nie ma rozwiązań idealnych w swojej uniwersalności, dlatego w każdym przypadku dążyć należy do rozwiązania optymalnego.

A jednak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.