Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Ekogroszek?


driver

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam dom o powierzchni 220m2. Dom wybudowany w 1991r. Dom ocieplony wełną mineralną, dach ocieplony pokryty papą. Okna drewniane. Wszystkie kaloryfery są żeliwne. Jakie rozwiązanie byłoby w tym momencie lepsze? Kupno pieca na ekogroszek czy wymiana instalacji (zmiana grzejników) i kupno pieca na gaz? Woda ciepła ogrzewana jest obecnie za pomocą podgrzewacza gazowego. Jak duże byłyby różnice w cenach opalania domu za pomocą gazu lub ekogroszku. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz dylemat podobny do mojego tyle, że ja mam dom 110m2 dobrze ocieplony i coraz bardziej zbliżam się do gazu ale w sumie to jeszcze nie wiem bo jestem ciepłolubny :) dziś

rano miałem coś koło 22 stopni i jakoś zimno mi bylo ;) dopiero 23,5 jest ok :)- ale to dlatego, że sporo siedze w domu (taka praca), a druga sprawa, że u mnie zastosowanie kotła konsendacyjnego nie ma sensu ze względu na starą instalacje, brak podłogówki itp.

 

Przeczytałem sporo postów na różnych forach- radzę Ci zrób to samo!- wpisz w google gaz czy eko-groszek i czytaj, czytaj i czytaj.

Jednoznacznie nikt Ci nie odpowie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka uwag.

 

Przy starszych instalacjach np. grawitacyjnych /patrz o dużej pojemności/ zastosowanie ogrzewania z wykorzystaniem wydajnych nośników i pieców

wiąże się z wymianą całej instalacji. W nowszych o wymuszonym obiegu z reguły wystarczy wymienić kaloryfery. Lepiej aby to na miejscu ocenił spec od instalacji.

Brak podłogówki nie ma nic do rzeczy. Tyle tylko, że pracuje na jeszcze niższych temperaturach niż kaloryfery i wymaga dodatkowego obiegu + sterowanie.

Czy ekogroszek czy gaz to już indywidualna sprawa. O kosztach trudno coś jednoznacznie powiedzieć. Każdy broni swego. Tabelki przeliczeniowe funkcjonujace w internecie roją się od podstawowych błędów. Ceny użyte do porównań mają niewiele wspólnego z rzeczywistością albo nie jest uwzgledniana sprawność pieca która przecież jest inna dla paliw stałych a inna dla pieca kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania.

Patrząc od strony wygody to wybór jest ograniczony: gaz sieciowy, propan, energia elektryczna, olej opałowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Inwestuje się na lata, a niestety o kosztach ogrzewania można mówić tu i teraz. Co bedzie np. za 5 lat tego nie wie nikt. Trendy wzrostu cen też nie są jednoznaczne, na co jeszcze nakłada się sezonowość.

 

Tak więc wybór należy do inwestora, jego preferencji i na jego ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam dom o powierzchni 220m2. Dom wybudowany w 1991r. Dom ocieplony wełną mineralną, dach ocieplony pokryty papą. Okna drewniane. Wszystkie kaloryfery są żeliwne. Jakie rozwiązanie byłoby w tym momencie lepsze? Kupno pieca na ekogroszek czy wymiana instalacji (zmiana grzejników) i kupno pieca na gaz? Woda ciepła ogrzewana jest obecnie za pomocą podgrzewacza gazowego. Jak duże byłyby różnice w cenach opalania domu za pomocą gazu lub ekogroszku. Bardzo proszę o pomoc.

 

No cóż w Twoim wypadku to żeby za dużo nie inwestować to lepiej ekogroszek albo kocioł dolnego spalania jak nie musi być super mało obsługowy, podstawa to obliczenie zapotrzebowania na ciepło w swoim domu np w programie audytor ozc.

Co do kosztów samej energii to na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak ekogroszek po 800zł/t 24000kJ/kg daje nam przy sprawności 80% (jak bardzo dobrze dobrany kocioł) daje nam około 15gr za kWh przy słabo dobranym kotle będzie 20gr za kWh przy kotle z dolnym spalaniem i węglu otrzymamy takie same za to częstość podkładania spadnie nam z tygodnia do jednego dnia ale inwestycja jakieś 2 razy mniejsza.

Co do gazu do teraz ja mam po 2,3zł/m3 da się otrzymać z tego w przypadku kondesata 11kWh czyli około 20-21gr/kWh czyli podobnie jak przy słabo dobranym kotle z tym że kocioł gazowy też należy poprawnie dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak zdecydowałem się na ekogroszek. Powierzchnia domu to jednak nie 220m2 a praktycznie 150m2 jeśli nie uwzględnie ścianek działowych, po ich uwzględnieniu powierzchnia wynosi 180m2. Mój piec to Stefaniak EKOR 25kw, jak narazie spalanie wynosi ok.25kg/dzień, przy temperaturze właściwie nie spadającej poniżej 0stopni. Póki co ciepłą wodę podgrzewam za pomocą podgrzewacza gazowego, choć w najbliższym czasie zamierzam kupić bojler pod ekogroszek, tak, bym zimą mógł ogrzewać wodę za pomocą pieca na ekogroszek a latem za pomocą podgrzewacza gazowego. Czy zrobiłem dobrze?? Nie mam pojęcia. Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.