Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodanie Wymiennika Do Istniejącej Instalacji


Nitroxide

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post i na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi forumowiczami Mam następujący dylemat. Przymierzam się do remontu domu i na początek chciałbym zapewnić doprowadzenie ogrzewania do części remontowanej. W części odnawianej planuję instalację zamkniętą opartą na wymienniku płytowym. Doprowadzenie zasilania grzejników poprzez rozdzielacz , od rozdzielacza rury alupex, poza tym będzie jeszcze podłogówka w łazienkach i przedpokoju. W tym celu chcę zmodyfikować istniejącą kotłownię w sposób pokazany w załączniku. Teraz mam kilka pytań

 

1. Czy podłączenie wymiennika w sposób pokazany na rysunku zda egzamin? Hydraulik z którym rozmawiałem proponuje podłączenie wymiennika za zaworem czterodrogowym, proponuje także darowanie sobie wymiennika i zastosowanie całej instalacji otwartej jednak ja się obawiam o skutki zagotowania się wody i rozwaleniem się rur z alupexu (w ciągu 15 lat ani razu się mi nie zdarzyło gotować kotła, a to z racji że całość instalacji to obieg grawitacyjny, najcieńsze rury to miedź 18mm, najgrubsze to stal przy kotle i miedziana magistrala do pierwszego pionu - 50mm, dalej odpowiednio zwężane)

 

2. Czy jeśli już bym się zdecydował na podłączenie wymiennika za zaworem czterodrogowym to czy będę musiał zastosować większą pompkę? tzn. o większym przepływie niż obecnie? Dodam że nie mam najmniejszego zamiaru kryzować rur za wymiennikiem, instalacja grawitacyjna działa mi znakomicie i nie mam zamiaru tego zmieniać.

 

3. Ile jest prawdy w tym że alupexy wytrzymują chwilowo 120 stopni

 

4. Jak mam wytłumaczyć instalatorowi że obieg grawitacyjny jest w stanie się przebić przez zawór czterodrogowy? Już kilkanaście razy z powodu braku prądu kocioł osiągał 90 stopni i to powodowało że woda szła przez zawór czterodrogowy skutecznie uniemożliwiając zagotowanie się kotła, raz dziadek palił trzy dni bez włączenia pompek i nie odkręcił zaworów na rurach do obejścia tego zaworu, nic się nie gotowało. Lecz on mi nie wierzy Twierdzi że cienkie alupexy + zawory termostatyczne + rozdzielacz + zawór czterodrogowy skutecznie zablokują obieg grawitacyjny. Jednak już ta czterodrogówka pracuje u mnie 15 lat i znam ją na wylot. Była przywieziona z Niemiec przez kolegę mojego ojca, w czasach gdy nikt z okolicznych hydraulików nie słyszał o czymś takim.

 

5. Jeśli już rozdzielacz i alupexy w obiegu otwartym, to czy warto wsadzić wężownicę schładzającą np. http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_34&products_id=367 i spać spokojnie bez obaw o zagotowanie.

 

Kilka surowych danych, dom podpiwniczony, trzy kondygnacje 400 m powierzchni użytkowej, duże okna budynek nieocieplony lecz ściany mają 48cm grubości i 60 w piwnicy. Obecnie pracują grzejniki żeliwne dobierane na moc 100w/m2, nie ma problemu z niedogrzaniem pomieszczeń. Kocioł ma moc 50kw, marki nie znam bo stary i nie mam tabliczki znamionowej.

 

Uprzedzając pytania: duże zużycie prądu przez większą ilość pomp ma dla mnie marginalne znaczenie, dla mnie rozsądne zapotrzebowanie na prąd osprzętu kotłowni wynosi do 3kw. Zawór czterodrogowy to naprawdę super rzecz. mało gnoju w kotle (w sumie ogrzewam dom drewnem iglastym) w połączeniu z komfortem cieplnym i niewysuszonym powietrzem w domu. Żadnych kompromisów Układ rur na rysunku w dużym przybliżeniu oddają stan rzeczywisty. Nie wrzucę zdjęcia bo obecnie nie ma mnie w domu

 

Proszę o pomoc i konstruktywną krytykę

Edytowane przez Nitroxide
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja wymiennika za zaworem 4D to głupota. Albo wymiennik albo 4D. W obecnym stanie i tak masz widzę, przekombinowaną instalację. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie.

Opis obiegu: wyjście pionowe z kotła nie zmniejszając średnicy > odgałęzienie od pionu 1 " do pompy CWU odgałęzienie od tego samego pionu także 1" do pompy wymiennika > przed pompami filtr za pompami zawory zwrotne > za pompą wymiennika oczywiście wymiennik i za nim powrót do kotła. Za pompą CWU oczywiście wężownica i także powrót do kotła. Jako przedłużenie pionu z kotła rura 1" do naczynia otwartego. Powrót z naczynia podłączamy bezpośrednio do powrotu kotła. Po stronie wtórnej wymiennika przed nim pompa C.O. z filtrem (zawór zwrotny już zbędny) oraz przed pompą naczynie przeponowe. Za wymiennikiem bezpośrednio zawór bezpieczeństwa i dalej w kierunku rozdzielaczy grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka małych poprawek:

 

- rura bezpieczeństwa czyli ta od wyjścia kotła do naczynia ma być podłączona od góry

- pompa obiegu C.O. na powrocie z grzejników, ma wtłoczyć wodę do wymiennika - unikniesz zjawiska kawitacji

- przed w/w pompą naczynie przeponowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.