Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam
bardzo proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów.
problem dotyczy moim zdaniem zbyt dużego spalania ekogroszku, dom ok. 220 m2, budowany w latach 70, ocieplony ale niezbyt dobrze, okna plastikowe,
od października mam piec cichewicza futura s dual z funkcją fuzzy logic. piec pali bardzo dobrze w takim sensie, że nie ma żadnych spieków, wydaje mi się tylko że zuzywa za dużo paliwa - średnio ok 30 - 40 kg na dobę. (próbujemy różnych ustawień). Czy waszym zdaniem jest to dużo, czy da się jakoś zmniejszyć ilość spalanego paliwa?
Obecnie ustawienia wyglądają tak:
temperatura CO 52 stopnie
pompa na 1 chodzi non stop (jak się daje z przerwami to zaczyna pukać podczas rozpoczynania pracy, to kolejne pytanie, dlaczego)
podajnik z paliwem włacza się co chwilę, chociaż w domu jest ciepło

będę wdzięczna za wszystkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...temperatura CO 52 stopnie

pompa na 1 chodzi non stop (jak się daje z przerwami to zaczyna pukać podczas rozpoczynania pracy, to kolejne pytanie, dlaczego)

podajnik z paliwem włacza się co chwilę, chociaż w domu jest ciepło...

Puka nie pompa tylko raczej zawór różnicowy (taki skręcony 'z dwóch spodków' i założony równolegle do pompy) i ma prawo, bo kula się przesuwa i blokuje jałowy przepływ 'obok pompy' ! A ustawienie temp za niskie :o - powinno być ok 60st wyjście i 50st powrót. Jeśli jest zaw.3D lub 4D, to trzeba podregulować... To samo ze sterownikiem kotła - a będzie palił mniej :) !

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

bardzo proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów.

problem dotyczy moim zdaniem zbyt dużego spalania ekogroszku, dom ok. 220 m2, budowany w latach 70, ocieplony ale niezbyt dobrze, okna plastikowe,

od października mam piec cichewicza futura s dual z funkcją fuzzy logic. piec pali bardzo dobrze w takim sensie, że nie ma żadnych spieków, wydaje mi się tylko że zuzywa za dużo paliwa - średnio ok 30 - 40 kg na dobę. (próbujemy różnych ustawień). Czy waszym zdaniem jest to dużo, czy da się jakoś zmniejszyć ilość spalanego paliwa?

Obecnie ustawienia wyglądają tak:

temperatura CO 52 stopnie

pompa na 1 chodzi non stop (jak się daje z przerwami to zaczyna pukać podczas rozpoczynania pracy, to kolejne pytanie, dlaczego)

podajnik z paliwem włacza się co chwilę, chociaż w domu jest ciepło

 

będę wdzięczna za wszystkie rady

 

 

Jezeli 30-40kg paliwa NA DOBE jest dużo na dom 220m2 nieocieplony to nic dodać nic ująć :D

Oczywiście przy takim spalaniu temperatura powinna byc w domu ok.22-23*C

A jezeli komuś spali przy takich samych parametrach budynku i instalacji 25 Kg to jest w domu napewno zimno lub pisze bzdury.

Panowie jeżeli doradzacie komukolwiek w róznych postach to weżcie pod uwage warunki w jakich stoi budynek i ile ma jaki piec jaką instalacje anie piszcie BO JA MAM.............I U MNIE...............

Ja uważam że przy takim budynku takie spalanie aby było ciepło jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że przy takim budynku takie spalanie aby było ciepło jest OK.

 

Dokładnie... Dom swej dawki ciepła potrzebuje i fizyki nie da się przeskoczyć. Jak węgiel spala się na popiół, to znaczy, że reszta jest po stronie ocieplenia domu i instalacji oraz jej regulacji. Bywają domy z totalnie skopaną instalację, bez mechanizmów regulowania temperaturą, domy nieocieplone itd... i tu już żadne dostrojenia kotła nie pomogą, bo on pracuje optymalnie, tylko ciepło się rozprasza do atmosfery i musi pracować ze zwiększoną mocą zużywając ogromne ilości węgla.

 

Dobre ocieplenie domu i przemyślana instalacja to podstawa !!! :-).

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za wszystkie uwagi ;)

w domu rzeczywicie jest za ciepło, wygląda to tak że w domu (piwnica z kaloryferami plus 2 piętra) jest częściowo zmieniona instalacja (na 1 piętrze stare kaloryfery bez głowic, na 2 piętrze nowe kaloryfery i głowice), częściowo zmienione są rury na cienkie miedziane, ale nie wszystkie ;)

 

do vlad 24;czy np założenie głowic we wszystkich kaloryferach rozwiązałoby problem? nawet jak była ładna pogoda, słońce i ciepło większośćkalorferów była przykręcona, a mimo to zużycie nie schodzi poniżej 20 procent na dobę to ok. 25 kg ,

groszek: temperatura wysoka, szczególnie na niższym piętrze, gdzie nie ma głowic,

adam; pewnie jest tak jak piszesz z tym stukaniem, tylko co mogę zrobić, żeby przestało? i jak wyregulować ten regulator

zawór jest 3d chyba, namówił nas instalator że tak lepiej, teraz jak czytam forum, to wydaje mi się że 4d jest lepszy,

przy temperaturze 50 na kotle (zadanej) piec dochodzi do 55-56 stopni, spada na min, 52,

temperatura powrotu jest wtedy 47, czy to za mało? zawór 3d mogę regulować jedynie ręcznie, jest teraz na 7, nie wiem jak go ustawić

robogaz; jest ciepło, ale mogłoby być trochę chłodniej np. 21, teraz na dole jest 24, czy jedynym rozwiązaniem jest przykręcenie po prostu kaloryferów? i czy w zimie przy minus 20 będzie brał jeszcze więcej ;)

pozdrawiam wszystkich i dziękuję

czy ktoś ma pomysł co jednak przy tych warunkach można zrobić,

mam jeszcze kilka pytań, jeżeli możecie pomóc to bardzo proszę:

 

1. czy ma sens wyłączenie fuzzy logic i próbowanie na ustawieniach ręcznych?

 

2. czy czas pracy podajnika (ślimaka?) 12 sekund i przerwa 2 minuty to prawidłowo?

 

3. jak zrobić, żeby nie pukał ten zawór, czy przyczyną moze być powietrze w rurach? zapomniałam dodać, ze to pukanie pojawiło się po założeniu głowic na kaloryferach, kiedy trzeba było spuścić wodę z rur, ale próbujemy odpowietrzać, nie ma powietrza

 

4. w fuzzy logic można pewne rzeczy zmieniać, np. nadmuch??? w procentach, czy ruszać to wogóle?

 

5. czy gorący komin może o czymś świadczyc, i jak się sprawdza temp. spalin?, czytałam że to też ma znaczenie..

 

i jeszcze mam wiele pytań, ale to te podstawowe ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak możesz załóż te głowice też na dolne grzejniki teraz przypada ci 1,5-2 kg na jeden stopień różnicy temperatur. Jak ograniczysz temperaturę o 3C spalanie spadnie 4,5-6 kg na dobę. Dalsze ograniczenie, to już tylko poprzez lepsze ocieplenie budynku.

 

Jak ci dobrze spala na IFL, to go nie wyłączaj, bez wiedzy i doświadczenia lepszych wyników z pewnością nie uzyskasz. Poobserwuj tylko wysokość swojego kopca na retorcie i parametrem "korekta nadmuchu IFL" zmniejszaj nadmuch, by pojawił się (jeżeli go nie ma) kopczyk na retorcie. Najlepsze ustawienie to takie, gdy jest kopczyk i nie ma niedopalonego groszku w popiele, a dalsze ograniczenie powoduje pojawienie się tego niedopalonego groszku.

przeróbek, uturbiania spalin i dorabiania dodatkowych ogniw ci nie proponuje, bo pewnie nie tego się spodziewasz.

Na wiosnę, można chatę ocieplić, a spalanie powinno być na poziomie 0,7-0,8 kg na 1C róznicy temperatur wew/zew.

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam jeszcze kilka pytań, jeżeli możecie pomóc to bardzo proszę:

 

1. czy ma sens wyłączenie fuzzy logic i próbowanie na ustawieniach ręcznych?

 

2. czy czas pracy podajnika (ślimaka?) 12 sekund i przerwa 2 minuty to prawidłowo?

 

3. jak zrobić, żeby nie pukał ten zawór, czy przyczyną moze być powietrze w rurach? zapomniałam dodać, ze to pukanie pojawiło się po założeniu głowic na kaloryferach, kiedy trzeba było spuścić wodę z rur, ale próbujemy odpowietrzać, nie ma powietrza

 

4. w fuzzy logic można pewne rzeczy zmieniać, np. nadmuch??? w procentach, czy ruszać to wogóle?

 

5. czy gorący komin może o czymś świadczyc, i jak się sprawdza temp. spalin?, czytałam że to też ma znaczenie..

 

i jeszcze mam wiele pytań, ale to te podstawowe ;)

pozdrawiam

Witam ponownie i wyrażam uznanie dla dociekliwości kol.Małgosi - coraz bardziej rzeczowej! Nie będę się rozwodził o fuzzy-sterowniku, którego nie znam! A moje Tango jest stare, ale z kociołkiem jakoś tańcząbiggrin.gif, choć też żarty na paliwo drań...

Gorący komin świadczy o tym, że sporo ciepła tam ucieka; musi być mocno ciepły, ale nie parzyć - szpikulec-termometr do pieczeni można w markecie dostać, zrobić w czopuchu otworek, oprawić opaską blaszaną i powinien wskazywać 150-200stC max.

A co do stukania kuli, to pewnie masz model ZR z metalową kulą - ciężko ją całkiem uciszyć, bo niesie po rurach, nawet jak owinąć go szarą pianką do izolowania rur! Miałem też stukającą kulkę, i zamieniłem ją na zawór zwrotny mosiężny z wyciągniętą sprężynką, zgodnie ze wskazaniami doświadczonych Kolegów z Forum. Jest tak ustawiony pionowo na powrocie, że grzybek otwiera pod własnym ciężaremrolleyes.gif, a zamyka pod ciśnieniem pompy po jej załączeniu.

I jest cisza. Koszt takowego zaworka 1,5" to teraz ok.30zł - może znajdziesz Małgosiu fachowca, który go wymieni, niestety ten poprzedni nie założył zapewne zaworków tam gdzie trzeba i teraz wodę z całości wypuszczać wypada, sorki wielkie. Pewnie do wiosny poczekacieohmy.gif...

@Vernal - pozdrawiam ciepło i bezkulowo!

A.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuję

teraz piec chodzi na ciągłej pompie na 1, temperatura 55

bierze ok 30 kg, to już chyba tak będzie zuzywał ;)

 

czy możecie napisać, o ile mniej więcej wzrasta zużycie ekogroszku w czasie dużych mrozów, bo to zuzycie jeszcze przeżyjemy, ale jak zacznie brać 50 na dobę??? :)

 

vlad dziękuję za rady, te głowice na pewno założymy, niestety ze względu na koszty rozłożone jest to na raty ;)

 

adamasz co do zaworu dziękuję za rady, zobaczymy co się da zrobić

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Vlad24 - spali ok .60kg

Co do stukania, to określ czy jest to typowe stukanie, które dochodzi z zaworu różnicowego czy może stuk związany jest z rozszerzaniem rur. U mnie tak było, że rura była mocno zabetonowana w ścianie i to powodowało "pykanie" a nie stukanie. Po prostu ściana nie pozwalała się dla niej wydłużyć.

 

Odnośnie zadanej nie słuchaj, że jest za niska, ustawiasz taką aby przy danej temp. zewnętrznej piec dawał radę utrzymać wymaganą temp. w domu i ew. dogrzać bojler.

Poprzeglądaj sobie instalacje na jakich temp. chodzą (jest też czasami opis do nich) i sama wyciągnij wnioski https://esterownik.pl/zdalny-dostep Tylko nie pisać mi, że tam też są bzdury odnośnie zadanej bo to jak ze studentami ...... wykuli na blachę wszytki książki z metaloznawstwa, a jak dostali młotek do ręki to nie wiedzieli jak się nim posługiwać. Ktoś podał, że zadana nie może być niższa niż 55st i tak się ciągnie wątek po forum, a jest jeden mądry czyli z doświadczeniem i napisał czemu i w którym miejscu przepalają się kotły.

Oczywiście trzeba tak skręcić zawór 3d żeby w kotle była trochę wyższa temp. niż na instalacji. Kotły z sterownikiem Ecoal i Bruli działają bez zaworu mieszającego ale zamiast niego jest pompa mieszająca wyjście z powrotem. Informacje jakie są podawane na tej stronie nie bierz na 100% do serca bo wydaje mi się, że są błędy. Skup się tylko na porównywaniu temp. pieców bo utrzymywanie wody w coraz to wyższej temp. pochłania dodatkową energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'I just couldn't agree more, Mr.Vernal' - jak powiedziałby 007, superagent JKM, a po naszemu Kuba Klejbiggrin.gif!

Serdeczności dla P.Małgosi - niech z kotłem nie panikuje, a uważnie obserwujerolleyes.gif - no i czyta nasze Forum oczywiście!

PozdrA.

 

 

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam

założyliśmy zawór 4D ;) oczywiście za radą zaproszonych specjalistów

jest problem z niską temperaturą powrotu :), jednak nikt nie wie o co chodzi

niby wszystko jest poprawnie, instalacja,... ale nie działa, powrót w granicach 42 max przy tem. na grzejnikach ok 43-45

pozdrawiam i proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.