Skocz do zawartości
IGNOROWANY

przekrój komina - czy nie za mały???


blasty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję zamontować kocił SWKS Zębiec kw 21, z danych producenta wynika że minimalny przekrój komina to 20x14, a ja mam dwa kominy z przewodami 14x14. Z uwagi na koszty przeróbek, chyba zaryzykuje taki przekrój, ale może ktoś z Was miał podobny dylemat i może coś doradzić

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U jednego z moich znajomych występował podobny problem. Poradził sobie w sposób następujący - wykonał tzw. "portki" - wzorując się na układzie wydechu samochodowego. Rurę dużej średnicy rozdzieli na dwie rury o mniejszych średnicach i te wprowadził do dwóch przewodów kominowych. Rozwiązanie to bez problemów funkcjonuje już kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to średnio możliwe, gdyż oba kanały łączą się za piecem - więc jak do pieca może jednym otworem powietrze równocześnie wchodzić i wychodzić.

 

U sąsiadów jest podobne rozwiązanie (jeden piec na 2 kanały komina) i wszystko działa bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Taki układ będzie pracował bezproblemowo pod warunkiem zapewnienia pionowego wylotu spalin z obu kanałów na w miarę jednym poziomie. Warto zadbać o dobry dostęp do czyszczenia tych "portek" ( kurcze, znam to pod nazwą rozdzielacza dymowego ). Najlepiej taki element pracuje w formie litery A, gdyż istotne jest także to, żeby oba dojścia do kominów nie miały żadnych kolan i kątów zaburzających swobodny przepływ spalin.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,ale zanim zacznie się robić takie kombinacje,to chyba warto spróbować,czy to nie pójdzie na jednym kominie.Moim zdaniem nie było by to wcale zaskakujące.Wiele podobnych kotłów chodzi na takich kominach.

Poza tym przydała by się tam jakaś wentylacja,więc drugi przewód kominowy by się do tego nadawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeśli masz troszkę umiejętności to wyspawaj takie rozgałęzienie sam z blaszki np 4 mm nie zapominając o wyczystce w dolnej części tzw portek. Ten patent działa w kilkunastu kotłowniach i nie ma żadnych problemów ze spalaniem. Jeśli istnieje taka możliwość zamontuj "portki" i pod kątem w stosunku do filara ( ku górze ) zawsze łatwiej czyścić. A po odpowiednim przepaleniu sadze same opadną pod wyczystkę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do Adam....

To co piszesz jest słuszne. Widziałem kocioł 24 KW na 150 fi. Ale to retorta. Zakładając umiejętne palenie można by się pokusić o próby na takich średnicach problem jest właśnie w tym "umiejętne".

 

PS: Od kilku lat uczę się palić efektywnie i myślę że nadal jestem w lesie....

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ma podobny dylemat. W kominie mam 14x28 dymny, 14x14 wentylacyjny i 14x14 wentylacyjny. Wsadziłem rure w obydwa kanały 14x14, na dole trójniki z wyczystkami i jedna rura 1,7metra druga zaś 1,9metra w bok z lekkim spadkiem do kolanek 85stopni i w portki następnie w piec pionowo(wyjście z pieca na górze. Problem jest taki że nagrzewaja się dwie rury przy rozpalaniu a po ok 30 minutach jedna jest zimna jak lód a druga gorąca. Co może być za błąd? Może lepiej dać te portki w scianie a do portek doprowadzić jedna rure z pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.