Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić Aby Piec Wytrzymał 24H


Przemek540

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki problem posiadam piec miałowy 1,8 kw na 120m nie ocieplony mam w domu 10 grzejników na grzejnikach pozakładane zawory termostatyczne dan foss i problem jest taki że nie wiem jak palić w tym piecu aby wytrzymał 24h . Przykładowo rozpalam od góry ustawiam temperaturę 50C i w piecu pali się siedem godzin później muszę dosypać miału aby wytrzymał do rana . Zastanawiałem się czy nie założyć zaworu trójdrożnego może by wydłużył proces palenia ? . Proszę o poradę .

Edytowane przez Przemek540
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki problem posiadam piec miałowy 1,8 kw na 120m nie ocieplony mam w domu 10 grzejników na grzejnikach pozakładane zawory termostatyczne dan foss i problem jest taki że nie wiem jak palić w tym piecu aby wytrzymał 24h . Przykładowo rozpalam od góry ustawiam temperaturę 50C i w piecu pali się siedem godzin później muszę dosypać miału aby wytrzymał do rana . Zastanawiałem się czy nie założyć zaworu trójdrożnego może by wydłużył proces palenia ? . Proszę o poradę .

Witaj Przemku,

Być może za mocno się hajcuje i ciepło wylatuje w komin... Dotknij czopucha - jak bardzo parzy, to jest niedobrze.

ożna ustawić nieco mniejszą moc (zmniejszyć obroty dmuchawy) - być może wtedy mniej ciepła kominem ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki problem posiadam piec miałowy 1,8 kw na 120m nie ocieplony mam w domu 10 grzejników na grzejnikach pozakładane zawory termostatyczne dan foss i problem jest taki że nie wiem jak palić w tym piecu aby wytrzymał 24h . Przykładowo rozpalam od góry ustawiam temperaturę 50C i w piecu pali się siedem godzin później muszę dosypać miału aby wytrzymał do rana . Zastanawiałem się czy nie założyć zaworu trójdrożnego może by wydłużył proces palenia ? . Proszę o poradę .

 

 

Witam.

Lub palisz słabym opałem pod względem kalorycznosci.

7 godzin to słaby wynik na taką powierzchnie.Napewno zawór 3d lub 4d byłby bardzo przydatny (bardziej 4d)

Tak jak pisze kolega Vernal postaraj się poustawiać troszeczke parametry na kociołku.

Ja osobiście uważam ze owe 50*C na piecu przy miale to jest troche mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam napisz jaki masz zasyp ile litrów bądź kg. Przy tej pogodzie którą mamy miałowiec powinien spokojnie ciągnąć 1 dobę !. U mnie przy 140m2 włączonych podłogówkach 3na 5 obwodów i 9 na 11 kaloryferach kaloryferach ciągnie aktualnie min 36h, palę co 2 dni, temperatura ustawiana między 43 a 50 stopni. Temperatura w domu 23-24 stopnie. Zasyp 45-50 kg miału. Aktualnie miał mocze przed rozpaleniem dość mocno, zasypuję do górnej krawędzi, odpalam z góry, czekam 3 minuty zamykam drzwiczki załadunkowe odpalam dmuchawę i ide spać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Przemek540, a okna chociaż nowe są? Masz podobny metraż i ilość grzejników, jakie ja mam. Faktycznie, 7 godzin to za mało ;)

Na pewno jedną z przyczyn jest kiepski miał. Jeśli jest dużo popiołu, to sprawa jasna. Przerabiałem już to poprzedniej zimy. Paliłem miałem, który miał mieć z 25000Kj/kg, a było tego może z 20000Kj/kg lub mniej. Jeśli miał masz już na cały sezon, to trzeba będzie kupić na próbę groszek i mieszać z miałem. Powinno dać efekty i miał musi być wilgotny ~15%, ściśnięta w dłoni garść miału powinna tworzyć jednolitą bryłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym piecem mam same problemy . Zmieniłem miał i teraz trzyma około 12 godzin zasyp około 30 kg ale dla mnie to trochę mało bo jak np rozpalam o 14 to trzyma gdzieś do 2 w nocy i później się już nie pali i rano 6-7 jest zimno to pozostaje mi chyba dosypać miału i w tedy do rana wytrzyma ale im wyższa temperatura tym się szybciej spala . Budynek nie jest ocieplony ale są nowe okna i instalacja jest nowa w miedzi . Jak temu zaradzić pomóżcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co moczymy miał ? Żeby póżniej część energi wykorzystać do suszenia go w kotle :D

Jak się leje do niego tyle wody, że głowa boli to nic dziwnego, że energia idzie w parę wodną :D

Edytowane przez Miałowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miałem nie jest dokładnie tak jak z drewnem że im bardziej suchy tym lepiej się pali. Było to już wielokrotnie poruszane na forum i nie chodzi tu tylko o bezsensowne odparowywanie wody. Miał o bardzo drobnej gramaturze bez wody się nie pali, lub pali się słabo a spora część przelatuje przez ruszta !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał o bardzo drobnej gramaturze bez wody się nie pali, lub pali się słabo a spora część przelatuje przez ruszta !

Ujął bym to inaczej, żeby niektórzy nie powtarzali mantry o wilgotnym paliwie:

Taki miał BEZ KLEJU się nie pali i przelatuje.

Myślę, że inny klej niż woda byłby lepszy, ale prostota bierze górę nad "ekonomią" i po prostu najlepiej skleić go wodą.

Pozdrawiam.

 

P.S. Nie należy zapominać o instrukcji obsługi, jak to na kleju:

Optymalny efekt uzyskujemy po co najmniej 24h.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak gdybym suche sezonowane drewno przed wrzuceniem do kotła moczyl , .

Ludzie moczą go żeby nie odbijało ale żeby nie mieć wybuchów wystarczy założyć sterownik z algorytmem PID .

Jesli na górze zasypu będzie sie paliło to odbic nie będzie.

Klejenie wodą wiąże się z obniżeniem sprawności spalania. W przypadku sezonowego drzewa nie ma potrzeby go kleić, bo zazwyczaj jest w takich bryłach, że wystarczy.

A propos klejenia drzewa przed spaleniem, to też oczywiście się to robi, gdy jest w zbyt małych kęsach.

Nie używa się jednak wody tylko o wiele lepszej ligniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też chodził po głowie pomysł "klejenia" miału (flotu). Może do wody dodawać odrobinę mąki i potem suszyć zbrylony opał? Takiej robaczywej/zapleśniałej mąki nie byłoby żal.

 

Już kiedyś o tym pisałem, ale przypomnę: były prowadzone z dobrym skutkiem prace dot. zbrylania flotu przy wykorzystaniu mułu z osadników z oczyszczalni ścieków.

"Zbrylarka" - to taka maszyna trochę jak betoniarka (zbiornik długi i walcowaty). Turlający się flot formował się w kulki.

 

A mąką i ligniną to ja też sie bawiłem - w przedszkolu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc wilgotnym miałem przyczyniamy się do pojawiania się wykwitów na kominie i zalecane jest instalowanie wkładów kominowych. Czy opłaca się palić wilgotnym miałem? Czy spalimy go na tyle mniej żeby po kilku sezonach zwrócił nam się wkład kominowy, który nie kosztuje mało, czy lepiej jest palić suchym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kiedyś pisalismy o paleniu moczonym miałem

I są zwolennicy i przeciwnicy ale dalej uwazam jak dawniej

Kto pali moczonym miałem ten nie umie palić !!!!!!!!!!!!!

Po takiej wypowiedzi jeden z forumowiczów się obraził i do dnia dzisiejszego nie pisze ale każdy ma własne zdanie

Gdyby woda była kaloryczna to napewno zastąpiłaby miał

Dobrze zrobiony piec nie potrzebuje wilgotnego miału i napewno wypali się bez strzałów i do końca.

Pewnie niejeden będzie przekonywał że nie mam racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc wilgotnym miałem przyczyniamy się do pojawiania się wykwitów na kominie i zalecane jest instalowanie wkładów kominowych. Czy opłaca się palić wilgotnym miałem? Czy spalimy go na tyle mniej żeby po kilku sezonach zwrócił nam się wkład kominowy, który nie kosztuje mało, czy lepiej jest palić suchym??

Spróbuj chociażby rozpalić suchuteńki pył miałowy (no może trochę piasku w nim jest ale niewiel), to się przekonasz.

W mgnienia oku zaczniesz lać wodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie niejeden będzie przekonywał że nie mam racji.

Oczywiście, że masz rację.

Dodawanie wody to obniżanie wartości energetycznej paliwa.

 

My piszemy o czym innym - jak spalić coś czego spalić się w kotle zasypowym nie da...

Sposób z wodą wypraktykowany i sprawdzony, tylko postępować zgodnie z instrukcją. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie. Prawie każdy producent kotła podaje, jak ma wyglądać miał do kotła. W moim przypadku, w/w poście, napisałem "... miał musi być wilgotny ~15%, ściśnięta w dłoni garść miału powinna tworzyć jednolitą bryłkę.". Tak jest napisane w instrukcji. Oczywiście, jeśli miał przypomina sam grysik bez piachu, to będzie pewnie dobrze się też spalał nawet suchy jak pieprz :D Sypanie miału o wilgotności powyżej, lub grubo powyżej 15%, jest nieekonomiczne w spalaniu, bo energia idzie w parę :)

Edytowane przez Miałowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Posiadam kocioł firmy Kotłospaw UKS-M kocioł uniwersalny (tylnokanałowy) 25Kw.ze sterownikiem firmy Foster model Signum 320. Pale tym piecem od pazdziernika tego roku , pale miałem suchym nie moczonym , utrzymuje temperaturę na piecu 60 stopni, zawór 4d ustawiony tak aby woda na instalacje miała ok 50 stopni. Piec na pełnym załadunku miału chodzi ok 20 godz. Nie zauważyłem do tej pory żadnych niepokojących objawów w postaci wybuchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, 2 poprzednie sezony paliłem miałem taki jak leci bez dodatkowego moczenia, ale miał inna konsystencję (0-40mm) niż ten który mam aktualnie (0-10mm). Tego na sucho skutecznie spalić się nie da, wątpię by inny piec dał sobie z nim radę. Jak coś to zapraszam do mnie woj. pomorskie chętnie udostępnie próbkę do testów :) Ja jestem leniwy, gdybym go nie musiał moczyć to bym go nie moczył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.